[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu setup - acvariu pentru Scalari  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Marian, asta este hrana pe care le-o dau.
[Thumb - DSC03207.jpg]

[Thumb - DSC03203.jpg]

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Hello!
Va scriu nu tocmai cu vesti bune... de 4 zile ma chinui cu un puiut care nu vrea sa mai manance. Acest comportament a inceput sa se manifeste a doua zi dupa un schimb de apa de 25%. Nu stiu daca are vreo legatura, insa ma gandesc ca poate a stat in dreptul jetului de apa proaspata mai rece si poate ca a racit... Puii au obiceiul sa se joace cu bulele de apa.
Fizic nu are nimic vizibil care sa indice ca sufera de vreo afectiune. Inoata normal, nu sta doar intr-un singur loc al bazinului dar are momente cand prefera sa stea singur, nu isi tine inotatoarele stranse, respira normal, are reflexe de aparare, nu a fost si nu este atacat. Pur si simplu, cand este ora mesei si ceilati pui impreuna cu parintii se aduna disperati dupa mancare, el se retrage sau sta pasiv. Nu este atras de mancare de nici un fel.
Am incercat si cu Artemia proaspat eclozata, pe care o inhata, o mesteca, apoi o scuipa... Face lucrul asta de cateva ori, apoi o evita.
Am incercat si cu mazare fiarta dar fara succes. Nu s-a atins de ea.
Am facut teste la apa, iar rezultatele sunt bune. Amoniac = 0, Nitriti = 0.
Temperatura apa - 26 - 26,5 grade C.

Zilele trec iar el se subtiaza in zona abdomenului, si nu stiu cat o sa o mai duca... Cel mai rau este ca nu imi dau seama ce are, ca sa il pot ajuta in vreun fel. In a doua zi de "post", a eliminat ceva mic alb (culoarea laptelui), compact, in jur de 2 mm maxim.
Ceilalti pui si parintii se comporta absolut normal.

Poate imi puteti da un sfat, cum sa il tratez pe micut.
Va multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2015 12:51:55

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scoate-l de acolo... probabil are paraziti interni.
Tratamentul dureaza o saptamana si, pe vremuri, se folosea Metronidazol (de uz uman, de la farmacie).
Cred ca exista si medicamente de uz acvaristic, dar eu nu sunt la curent cu noutatile...

Uite ce scriam acu' mai multi ani, ref. boala asta:

in data de 03 Sep 2003, koala wrote:
Boli si tratamente :

1) - dupa ceea ce povestesti tu acolo se pare ca pestii aia au Hexamita [ Spironucleus ii zice la microbu' respectiv ] - boala pe care o fac si discusii - e un parazit care traieste in intestinele pestelui si se imprastie prin fecale ... tratamentul folosit in cazurile astea este pe baza de Metronidazol [ pastile folosite in medicina umana ] : 1 pastila la 40 litri de apa ... aplici tratamentul timp de o saptamana ...
De exemplu, sa presupunem ca tii pestii in bazin de 80 litri :
- incepi luni cu 2 pastile dizolvate in apa ...
- marti = pauza ...
- miercuri scoti jumate din apa, o inlocuiesti cu apa proaspata si dizolvi iar 2 pastile ...
- joi = pauza ...
- vineri scoti jumate din apa, inlocuire cu apa curata + 2 pastile ...
- sambata = pauza iar ...
- duminica scoti jumate din apa, inlocuire cu apa curata + 2 pastile ...

... apoi marti faci curatenie si schimbi cat de multa apa poti ... atentie mare sa cureti bine de tot fundul bazinului si sa cauti sa tragi toate fecalele ... bazinul trebuie si el dezinfectat daca ai posibilitatea sa muti pestii in alt acvariu ... succes ! ... sper sa-i scoti la lumina ! ... poti sa mergi chiar mai departe ... fa rost de o seringa de plastic si scoate pestele afara, tine-l delicat dar ferm cu o carpa si baga-i pe gat cu seringa doza de Metronidazol ... eu asa faceam cu discusii care erau foarte "atinsi" ... bineinteles ca poti amesteca medicamentul in mancare , numa' ca are un gust infiorator si pestii n-o sa puna botu' ...



Fii atenta si la restul pestilor din bazinul mare... daca observi ca fecalele lor sunt alb-transparente, ca niste fire subtiri si lungi, atunci trebuie sa tratezi tot acvariul!

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2015 14:24:30


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Multumesc mult pentru raspuns, Koala.
In afara de acel excrement mic alb, nu am mai vazut sa fi eliminat si altceva.
O sa il scot si o sa il cazez in acvariul de 20 litri, in care au stat inainte parintii.
Offf....de unde s-a pricopsit el cu asa ceva??!!! Sper sa aiba sanse sa se recupereze....
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Ok.. revin cu niste poze...
Cam asa arata excrementele. Uneori sunt total inchise la culoare si scurte si alteori lungi combinate cu transparent. Prima data cand am vazut m-am alarmat, dar am citit ca nu este neaparat un semn de paraziti intestinali si ca este normal sa faca si transparent. Am citit ca se poate datora si stresului... Acest fel de excrement l-am vazut prima data la parinti, inca de cand i-am primit.
Mancarea pe care le-o dau este postata mai sus pe aceasta pagina.
Intrebarea mea este: Excremetele solide inchise la culoare combinate cu textura transparenta, este un semn clar/sigur de paraziti intestinali?
Multumesc.
[Thumb - DSC03233.jpg]

[Thumb - DSC03283.jpg]

[Thumb - DSC03342.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2015 16:04:58

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ceea ce se vede in poze nu este semn de boala. Fecalele (in caz de boala) sunt subtiri si transparent-laptoase.
Cauta poze pe google, dupa "hexamita feces".

Separa puiul acela si urmareste-l 2-3 zile, fara sa-l bagi pe medicatie... poate ca e "prostul" acvariului si e stresat de ceilalti. Daca pune botul la mancare, in bazinul mic, atunci e clar.
Daca nu mananca nici peste 2 zile, atunci baga-l pe tratament... nu-ti fie frica, nu moare de foame!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pare Hexamita. Scalarii sunt destul de pretentiosi la mancare si fac repede constipatie sau viermi si alti paraziti intestinali. Ar trebui sa incerci sa le dai si hrana congelata.

Metronidalolul da rezultate, dar probabilitatea ca ceilalti sa scape daca este Hexamita este destul de redusa. Fa tratamentul separat pentru bolnavior si tine apa mai calda (28-30 grade). Atentie la diferentele de temperatura cand schimbi mai mult de 10% din apa (asta a fost una din cauzele pentru care am trecut la schimb la picatura cand aveam discusi, a doua cauza a fost lenea).
Fi cu ochii pe ceilalti si daca mai incepe cel putin unul sa prezinte aceleasi simptome trebuie tratat tot bazinul.
Mai multe detalii gasesti aici: http://animal-world.com/encyclo/fresh/information/Diseases.htm#Hexamita

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2015 16:34:20



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Faza e ca prostut nu a fost deloc pana acum 3-4 zile.... Oricum, i-am pregatit celalalt acvariu 70% apa din bazin si 30% apa proaspata. Am pus incalzitorul si acum astept sa urce temperatura la 26.
Doamne ajuta sa fie cum spui tu!
Iti multumesc din suflet pentru raspuns!!!!

Lucian, iti multumesc mult pentru raspuns de asemenea!
Sper sa imi urce temperatura pana la 29 - 30, ca am o ragalie de incalzitor Aquael - cel care servea drept patut conjugal pentru parinti.
Am citit articolul. Pana acum nu a manifestat acele simptome. Nu sta cu capul in jos si nici nu i s-a subtiat (abdomenul arata subtire pt ca nu a mai mancat), nu s-a intunecat la culoare si nici nu inoata cu spatele sau anormal....

This message was edited 3 times. Last update was at 09/12/2015 16:47:41

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Acesta este puiul cu problema.
De pe 7 decembrie nu a mai eliminat excremente.
[Thumb - puiul cu problema.jpg]

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu te stresa, ca se poate rezolva!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Nici nu iti imaginezi cum sunt....pana nu ma vad cu el bine nu o sa am liniste. Multumesc pentru incurajari si ca sunteti alaturi de mine...
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa cum ti-am spus sunt destul de pretentiosi la mancare si in cele mai multe cazuri prefera mancarea vie. Sa vezi cum fac daca le dai tubii sau larve de libelula vii. Incearca macar mancare congelata. Cubuletul/cubuletele il pui intr-un minciog mic (5x5cm cu plasa fina) pe care il pui sub un jet de apa calaie (35-40 grade) pana se topeste si se curata de gelatina si alte resturi. Iei cu mana si pui in acvariu cate putin iar la sfarsit intorci pe dos minciogul si il agiti un pic in apa sa se duca toata mancarea. Cumpara mai multe tipuri de mancare si le dai alternat cu mancarea uscata dimineata/seara. Mancarea o ti la congelator. cand o sa se raceasca pe afara (sub zero grade) poti sa o comanzi pe de pe internet, dar acum ia-o direct din magazine.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Poti sa imi recomazi te rog, un magazin unde pot merge direct sa cumpar hrana congelata, in afara de Hornbach mitilari?
Tubi nu le-as da pentru ca am inteles ca pot fi purtatori de boli.
Multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2015 17:37:30

geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Congelate mai aveau in Maxipet Mihai Bravu. Poate cu un tel afli. Nu recomand tubi congelati.....e ca un bulgare de kk. Dar poti incerca cu liofilizat, atat tubii cat si libelule.
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pterophyllum wrote:Poti sa imi recomazi te rog, un magazin unde pot merge direct sa cumpar hrana congelata, in afara de Hornbach mitilari?
Tubi nu le-as da pentru ca am inteles ca pot fi purtatori de boli.
Multumesc.


Hornbach Berceni eu de acolo iau. Mai comand de la pepika.ro (http://pepika.ro/ProduseCategorii.jsp?cat_id=10566&fsv_4007=Congelata) si mi-au adus-o acasa un angajat al lor. De obicei cand cumpar iau vreo 10 folii de hrana congelata si ma tine un an. Vorbeste cu Daniel Balan (userul Dan aici pe forum).
Hrana liofilizata este buna dar tot uscata... Pe cand mergeam saptamanal prin Obor stiam pe cei care mai au larve de libelula. Stau bine in frigider si doua saptamani. Eu luam mai multe si o parte le dadeam vii alta parte o congelam in pungi strat subtire. taiam cu foarfeca o bucata, o decongelam si o serveam pestilor.
Cheia in hranirea pestilor este hrana combinata. Poti spre exemplu sa iei si granule pentru pesti ierbivori (cu spirulina si alte ingrediente "verzi"). Le combinam cu mancarea normala si o mancau bine... La fel e bine sa alternezi mai multe formule, spre exemplu New Life Spectrum este foarte, foarte buna.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Multumesc mult pentru toate informatiile!!

Abia in weekend pot ajunge la Hornabch sa cumpar hrana congelata. Oricum, nu mai este mult pana atunci. O sa le iau si cu spirulina.

Am mutat micutul de cateva ore si are perioade cand este calm si perioade cand este agitat; inoata in sus si in jos uitandu-se disperat spre acvariul mare - cred ca vede putin din el. De mancat inca nu a vrut. I-am pus vechea pompa cu burete, ce valureste suprafata apei, i-am instalat si o mica lampa, i-am pus si Seachem Stability... Temperatura apei a ajuns la 27,5 grade C.

Nu stiu de ce, dar am un feeling ca o sa trebuiasca sa tratez toti pestii...
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Acum cateva luni ti-am dat numarul unui baiat de la care puteai cumpara hrana congelata. Am vazut ca are blistere cu artemia si larve rosii, dar si tablete de 500g. Omul sta in Fundeni, deci mai aproape decat Hornbach

Mama prostilor e mereu gravida!
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Eu iau congelata din hala de la Obor, pentru ca imi place cum mi-o impacheteaza nea Dan. O pune in 10 ziare, pungi si folie de aluminiu, ca sa nu mi se decongeleze pana acasa.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Faye wrote:Eu iau congelata din hala de la Obor, pentru ca imi place cum mi-o impacheteaza nea Dan. O pune in 10 ziare, pungi si folie de aluminiu, ca sa nu mi se decongeleze pana acasa.

mai are cineva larve de libelula vii?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Inca un pui pare ca incepe sa evite mancarea...
Din ceea ce mi-ati spus voi, si ce am citit/vazut in legatura cu Hexamita, am ajuns la concluzia ca este mai bine sa tratez toti pestii in bazinul lor. Nu prezinta inca acele simptome descrise in articolul indicat de Lucian, insa excrementele se aseamana destul de bine...

Asadar, o sa mut pestiucul inapoi si o sa le administrez azi prima doza de Metronidazol...
Am vazut ca pe net difera dozajul de la articol la articol, insa o sa merg pe cel indicat de Koala, de o pastiluta la 40 litri de apa.
La 125 litri cati am, vin in jur de 3,1 pastilute. Sa pun doar 3 sau 3,5?
Trebuie sa inchid filtrul pe parcursul tratamentului?

La final, o sa mut pestii din acvariu in altceva, cu tot cu filtrul curatat in prealabil si incalzitor. Apoi scot tot din bazin, il dezinfectez cu apa oxigenata, oparesc lemnele si il reumplu. Cred ca voi renunta la pietris si nisip momentan.

Cum suna pregatirile pentru Craciun ? Mai trebuie sa tin cont de ceva?
Multumesc!



[Thumb - DSC03518.jpg]

[Thumb - DSC03544.jpg]

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com