[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu setup - acvariu pentru Scalari  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Multumesc frumos pentru sfaturi! Cred insa ca o sa raman la idea unui fundal-perdea de Vallisneria. Asta mi-am dorit inca de la inceput, inainte sa imi vina idea cu Anubias, cand aveam de gand sa simulez un Alto Orinoco. Dar pentru ca planurile de acasa nu-s ca cele din targ, a iesit altceva
Nu o sa stau foarte bine la capitolul lumina, asa ca nu o sa ma arunc la plante mai pretentioase.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

e incredibil de frumos ceea ce vad.Desi sunt ei cam "malformati" sunt ai tai si sa te simti extraordinar ca le-ai facut un mare bine acestor pestisori.Ape limpezi si pestisori sanatosi.
L.E: Arata superb avand in vedere modul in care au trait.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2015 01:06:55


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

@paradox Malformati?

@Pterophyllum Dragut foc acvariul, la fel si pestisorii. 2-3 pete verzi ici si colo i-ar da mai multa viata. Eu as baga si cativa corydoras sa inveseleasca atmosfera.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

da,malformati pus in ghilimele.Pe ideea ca observati si voi faptul ca cel negru are abdomenul diferit fata de cum ar trebui sa il aibe,dar asta DOAR din cauza acvariului mi cin care stateau In rest sunt super draguti

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Va multumesc mult pentru complimente!!!
Intr-adevar cu ceva verdeata va arata mult mai bine. O sa pun plantute si poate Cory, insa mai astept putin. Momentan sa trec cu bine de ciclarea mea vruta fishless...
Nea Paradoxx, inca un post in care spui ca sunt draguti pestisorii si te-am iertat .... Bietii de ei...aseara spalam acvariul mic si tot nu imi venea sa cred cum au putut trai acolo...minim sa fie doar malformati fizic... eu sper sa nu le fi afectat durata de viata care am inteles ca este peste 10 ani. Cel cu abdomenul mai umflat este baietel. Am incercat sa ii dau mazare fiarta dar cam stramba din nas si nu mananca. Nu stiu ce sa ii fac sa isi revina. Cand i-am primit nu era chiar asa. Desi nu le dau sa manance mult, este mai agil si prinde mai multa hrana. Daca stiti vreun remediu va rog sa imi spuneti.
[Thumb - WP_20150924_23_57_28_Rich.jpg]

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Cam timizi datorita neonului...
[Thumb - WP_20150925_00_01_50_Rich-.jpg]

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

inca o pozica..
[Thumb - WP_20150924_23_58_14_Rich.jpg]

cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

"Am incercat sa ii dau mazare fiarta dar cam stramba din nas si nu mananca" ??????
uite un copy paste

" este un peste totusi comod, care prefera hrana vie, indiferent care, dar mananca si hrana uscata sub forma de fulgi deshidratati, hrana special fabricata pentru ei sau alte Cichlidae"


pestisoru meu de aur
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

cingo171179, am incercat cu mazare deoarece ajuta pestii in cazul in care sunt constipati/balonati. Incercarea moarte n-are....continuarea am constatat-o si eu
De mancare le dau Tetra premium pentru pesti tropicali (46% proteina) si Fresh Delica cu Brine Shimps. Hrana vie la propriu nu am incercat.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

O hrana iubita de scalari, care are si rol de usor laxativ, este artemia. Gasesti blistere congelate, o sa se bata pe ea.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Multumesc pentru pont Faye!!! O sa caut.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestisorii aia nu sunt malformati!

- au fost crescuti intr-un bazin mic, la inghesuiala... asa ca au ramas in urma cu dimensiunile, dar asta nu e o problema pentru ei.
- cu atentie, cu mancare buna si cu putin noroc, o sa fie niste parinti minunati!
- am vazut pe forum, ieri-alaltaieri, niste Vallisneria la vanzare (pe rubrica de Vanzari).
- daca ti se pare ca unul dintre pesti e constipat, atunci incearca sa ii dai Artemia congelata. Urmareste-i pe amandoi si vezi daca defecheaza.

Nu te speria, mie nu mi se pare ca pestii tai ar avea vreo problema!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Deja indragesc extrem de mult scalarii astia.In fiecare zi verific cu mare interes daca ai mai adaugat ceva vesti despre ei NU am avut vreodata atata drag de scalari,dar astia mi-au intrat la suflet,poate datorita povestii lor

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Hello!! Am noutati!!! Avem din nou oua!!Azi au depus.

Koala imi dai vesti bune!!!! Nu am vazut pe viu cum arata un Scalar crescut in conditii optime, insa ma bucur daca pestiucii mei sunt doar mai micuti. Cred ca au scapat ieftin in cazul asta.
Nu cred ca sunt constipati pentru ca ii vad facandu-si nevoile. Oricum, o sa caut si o sa le cumpar Artemia congelata. O sa atasez mai jos o poza cu el vazut din fata.
Hehehe o ochisem pe Vallisneria de ieri, insa iti multumesc ca m-ai anuntat. O sa cumpar, doar ca peste cateva saptamani cand se echilibreaza si acvariul si mai dau si eu de ceva $$$
Apropo, ieri am facut un test de amoniac iar rezultatul este 0. Bacteriile isi fac treaba, iar eu urmez cu sfintenie indicatiile. De asemenea curat in fiecare seara depunerile de excremente.

Paradoxx, ma bucur si iti multumesc in acelasi timp pentru cuvintele frumoase!! Nu ma asteptam

Au avut o viata trista (putin spus). Vorbind la general acum (si nu are legatura cu vreo persoana cu care am vorbit pe acest forum), ma revolta cei care considera pestii doar niste mici chestii colorate care se fataie stanga dreapta, iar daca unul o mierleste, nu-i bai, se gasesc la pet shop altii si se reface numarul lor in acvariu… Ar trebui vazuti si ei precum un caine/pisica/papagal etc. si sa primeze binele lor in fata egoismului si ignorantei. Din greseli se invata, dar atunci cand persisti si nu inveti nimic…. Nu mai ai scuze.

Va urez o seara frumoasa si niste pozici in continuare:
[Thumb - WP_20150925_23_27_24_Rich.jpg]

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Suntem parintei buni si responsabili
[Thumb - WP_20150926_19_08_48_Rich.jpg]

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

La datorie...
[Thumb - WP_20150926_19_21_03_Rich.jpg]

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Aici statea pe loc intre lemne si medita, tragand cu un ochi la mine
[Thumb - WP_20150925_23_28_31_Rich.jpg]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pterophyllum wrote:Ar trebui vazuti si ei precum un caine/pisica/papagal etc. si sa primeze binele lor in fata egoismului si ignorantei. Din greseli se invata, dar atunci cand persisti si nu inveti nimic…. Nu mai ai scuze.



Poate nu ai vazut postul meu cu rechinasul bala,dar cu siguranta nu sti suferinta mea pt acel rechinas.3 zile am fost distrus si inca sunt marcat si voi fi. Multi au ras de mine ca "vezi dom'le i-a murit pestele,iti dai seama ce tragedie !" dar ma intereseaza mai mult ca putea fi inca viu,la mine in acvariu si cu siguranta multi pesti prezinta mai mult caracter decat fiintele umane in general,iar bala-ul meu nu facea exceptie de la caz.Ca sa se inteleaga intr-u totul ce am vrut eu sa zic,e ca arata malformati din cauza acvariului mic,insa cu siguranta tocmai asta m-a atras la ei,povestea vietii lor si cum isi traiesc in continuare viata,desi ar fi putut avea traume mai grave.Pestii tai pot fi un exemplu de "cum sa treci peste etapele grele din viata",avand in vedere ca inca depun,isi vad de treaba si dau cu coada ochiului sa nu cumva sa te apropii de icrele lor Per total,eu credeam ca imi satisfac doar nevoia de hobby,dar am ajuns la super concluzia ca am invatat extrem de mult de la pesti pe parcursul timpului,am avut si o sa am parte cu siguranta de experiente extrem de placute,dar bineinteles si de foarte rele.CAnd e vba de acvaristica,devin sentimental,tocmai din cauza faptului ca stiu perceptia oamenilor asupra pestilor,mai ales ca mi s-a zis chiar si in petshop faptul ca "nu conteaza,moare 1 iti iei altul"si aud peste tot faza asta.Lumea ar trebui sa invete de la natura,pt ca toate animalele se contopesc cumva intr-o armonie cu natura,numai noi suntem rasa ce distruge TOTUL in jur(asta ar fi si o dovada ca adn-ul nostru nu e in totalitate de pe Terra) si plus de asta mai suntem si ignoranti.Cum spuneam,o sa urmaresc in continuare pe tot parcursul vietii acestui setup evolutia lui si daca s-ar putea sa le adaugi si alti "colegi" si de ce nu,un acvariu mai mare cat mai curand Inca o data,ape limpezi si pestisori sanatosi!
[Email] [Yahoo!]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Te inteleg perfect. Acum cativa ani am gasit un melc in salata verde si l-am pastrat si hranit pana a murit de la mama natura. Iti dai seama cam ce nebuna eram considerata si eu. De un animal o data ce te atasezi nu mai poti da inapoi...ok, ma refer la cei ce se pot atasa. Un animal nu dezamageste niciodata, te primeste in lumea lui si se lasa pe mainile tale.... Imi pare foarte rau pentru rechinasul tau La ce sa iti iei altul cand nu este acelasi pe care l-ai iubit/hranit/ingrijit etc. ... Nu poate fi inlocuit! Oricum, multi nu inteleg sentimentele astea si pierd enorm...
Cu mare drag o sa mai postez ce fac domnisorii si imi pare rau ca nu esti din Bucuresti ca sa iti dau niste puiuti de scalarei cand o fi

L.E. Nu m-am suparat deloc cand te-ai referit la pesti ca poate au probleme...si eu credeam.... desi ii vad frumosi. La cate am citit ca se pot intampla daca nu ii cresti cum trebuie totul ar fi fost posbil.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/09/2015 22:07:26

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mi-as pastra acvariul gol numai pt ei

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com