[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu setup - acvariu pentru Scalari  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

@dan.pavelescu: fiind primul meu acvariu, nu am stiut cu ce se mananca, credeam ca 160 L sunt suficienti... Si asa era pentru doi Scalari. Insa intre timp au facut puisori de care nu ma lasa inima sa ma despart (inca sper sa ii pot pastra pe toti ). Cu siguranta o sa sufar si eu ca nu este mai mare dar asta e...bun si asa!

@lukitza: O sa incerc si varianta asta. Iau la rand toate posibilitatile si ofertele.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai poti sa ciupesti din bani daca te-apuci sa faci o "romaneasca":

- folosesti geam de 10 mm DOAR la cele 2 geamuri mari... fata si spatele. Nu te arunca la geam ultraclar, ca nu e chiar asa cum pare la prima vedere.
- pentru lateralele mici, pentru geamurile de fund si pentru ranforsari, poti sa mergi cu geam de 8 mm.
- vorbeste si cu Dan (pepika.ro), pentru lipirea acvariului (doar manopera)... sa-ti dea cotele de geam (sa calculeze el, ca sa nu ai grija asta) si tu sa-ti cumperi/cari geamurile.

Geamurile o sa te cocoseze (sunt grele), dar poate ai cu cine sa le cari si atunci scapi mai ieftin.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Din pacate nu ma pot ocupa de transportul sticlei sau acvariului. Trebuie sa intre in pret...
Nu mai indraznesc sa ma gandesc si la geam ultra clar. Mi-au trecut fitele O sa fie normal - clear float.
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In principiu atelierele mai mari care taie sticla au masina care livreaza contra cost.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Sper ca cine va face acvariul sa comande sticla si sa asigure si transportul lui pana la mine acasa. Ar fi ideal pentru mine.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Insist si eu sa-l faci cit mai lat . Da-o incolo de "siguranta" , n-o sa fii data afara, da vina pe noi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Incerc, incerc! poate in stilul "romanesc" recomandat de Koala, mai intra 10 cm in latime

Oricum voi sunteti de vina

This message was edited 1 time. Last update was at 20/05/2016 12:07:25

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pana la urma siguranta se rezuma la o foaie cu care sa dublezi fundul si la niste intaritoare. Totul iese sub 1mp de sticla.
1mp de sticla de 10 e undeva la 100 lei. Nu cred ca merita sa te uiti la banii astia, mai bine dormi linistita noaptea.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Pentru aceste caracteristici am cerut cateva oferte:
- Dimensiuni: 150x50x50H cm
- Grosime sticla: 10 mm
- Tip sticla: clear float
- Sticla cantuita
- Silicon negru si transparent doar pentru intarituri
- Fund dublu: foaie de 10 mm si 8 mm (sau 8 cu 8 mm)
- 4 intaritori longitudinale (cate doua pe latura) doua de 6 cm si doua de 5 cm latime x 8 mm grosime

Poate se pupa cu bugetul meu.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1770
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Apropos de caratul sticlei, pe Maica Domnului e o geamgerie - Afloriceli. Discuta cu ei pentru sticla si carat acasa. Nu sunt departe de tine.

Mama prostilor e mereu gravida!
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Ii stiu. Multumesc!
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

eh.... de va cunosteam acum 20 si de ani ,altfel imi stateau acvariile in casa si la alte dimensiuni
bafta cu noul proiect si la mai mare
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Multumesc la fel!!!!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

opincarul wrote:Apropos de caratul sticlei, pe Maica Domnului e o geamgerie - Afloriceli. Discuta cu ei pentru sticla si carat acasa. Nu sunt departe de tine.



Daca nu au CNC pentru taiatul geamurilor, nici sa nu te deranjezi. Sub nici o forma sa nu accepti geamuri taiate cu diamantul..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aia de la Afloriceli au masina de taiat geamurile, au si meseriasi care dau gauri in sticla... pe comanda trebuie specificat, in mod clar, ca vrei geamurile taiate "pe masina" si nu "manual".
Partea proasta e ca tre' sa te deplasezi pan' la ei, deoarece la "tejghea" sunt niste doamne care nu le prea au cu calculatorul, mailul, faxul, etc.
Nu va asteptati sa obtineti ceva prin telefon, fax, mail sau porumbei calatori.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/05/2016 13:51:46


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ii stiu, ca m-ai trimis pana acolo sa iau geam ultraclar si se uita tanti aia la mine ca rata la bariera

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
opincarul wrote:Apropos de caratul sticlei, pe Maica Domnului e o geamgerie - Afloriceli. Discuta cu ei pentru sticla si carat acasa. Nu sunt departe de tine.



Daca nu au CNC pentru taiatul geamurilor, nici sa nu te deranjezi. Sub nici o forma sa nu accepti geamuri taiate cu diamantul..

Diamantul era i.e.n. (inaintea erei noastre), acu` se poarta laser frate ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu cantui decat laturile care raman in exterior si se vad.
Ca sa citez din cei mai cu experienta intr-ale lipiturilor (a se citi Porcu), lipitura prinde mai bine pe sticla necantuita.
Nu mai vorbesc ca faci o economie substantiala la bani.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru sfaturi si implicare! smilie
Nu tin ca toate muchiile sa fie cantuite ci doar cele la vedere, si probabil intaritoarele care altfel s-ar vedea urat.

elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Timp de lucru pt sticla pe Maica Domnului Lizeanu -10 zile lucratoare ,gauri intre 10-15 leizi,cant doar pe masina, doamna mai fitoasa si grazuta este patroana ,dar te poti intelege cu ele daca ai rabdare sa le explici in detaliu pt ce iti trebuie geamul !
Oricum este cel mai bun pret si iese f bine geamul cu cant..........deplasare cu masina lor - 60 lei
Spor la treaba ! Eu o sa dau o comanda la 2 geamuri /paravan pt dus deplasare cu masina lor si de aceea stiu toate detaliile.

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com