[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu setup - acvariu pentru Scalari  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Varsta pui: 46 zile
(mai multe poze noi pe pagina anterioara)
[Thumb - DSC02091.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/11/2015 13:44:54

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Chiar daca-s inca mici mi se pare ca au forma mai buna decit parintii. Ma refer la lungimea inotatoarelor . Asteptam sa vedem cum evolueaza.
Baga-n ei cu pofta hrana uscata?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Da, si eu cred ca vor avea inotatoarele mult mai lungi.
Mananca hrana uscata dar nu exagerat de multa. Le place sa o "vaneze" si sa muste din bucatile mari (le scutura de parca sunt niste catelusi cu jucaria in gura), uneori inghit ditamai bucata, o mesteca apoi o scuipa partial, apoi culeg bucatelele mici Sunt niste caraghiosi! Artemia le dau de doua ori pe zi impreuna cu hrana uscata. Intre mese stau cu nasul numai prin pietris si ciugulesc in continuu.
Parintii inca ii apara si nu au avut pana acum nici un comportament agresiv la adresa lor.
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

Frumosi pestanii,zici ca sunt avioane la ce innotatoare au) cat mai dureaza sa faca aripi sa ajunga si pana la mine?
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pterophyllum wrote:Varsta pui: 46 zile

Mie asta imi place - "stolul" in zbor
Se dezvolta bine pentru ca au avut spatiu de mici. Multi crescatori inghesuie puii in bazinase mici si lasa perechile in bazine mai mari sa "produca".
[Thumb - DSC02039-.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/11/2015 15:35:15

Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Faini de tot! Sa fie sanatosi! Poza ii tare! In special ala micu' care parca-i sopteste ceva celui mai mare

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Si mie imi place mult poza de grup ...rar cand ii prind din laterala asa pe toti, ca se misca repede, repede!! Pacat ca poza nu este foarte clara.
Multumesc la fel pentru urare Disciponel!! Multa sanatate tuturor pestisorilor vostri!
Smileyface, in vreo doua saptamani este bine? Vreau sa ii mai tin putin sa vad cum evolueaza. Cam cati vrei?
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

poti sa ii tii si mai mult daca vrei,spatiu sa ai,eu nu plec nicaieri. Nu stiu cati vreau,cati pot tine in acvariul asta oameni buni?
http://img.plici.ro/image/oRl
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Din cate am citit eu, cam trebuie in jur de 40 litri de peste. Am crezut ca te grabesti. Oricum, ramane valabil...peste doua saptamani daca ii vrei da un semn.
Este donatie - sa nu se inteleaga ca fac bisnita aici .

Poti trece si dimensiunea bazinului ca sa fie mai clar.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/11/2015 16:54:54

smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

Am uitat sa mentionez,dimensiunea bazinului este 120 cm x 40 cm x 55 cm inaltime,dar apa vine pana pe la 45 cm.Nici daca erau pe bani nu era bishnita,ca ai investit in burtile lor destul,luam oricum.Eu zic ca 4 ar fi destui,sunt multi? astept si sfatul altor oameni de pe aici sa-mi zica daca este ok sau nu, nu am avut scalari pana acum.Multumesc inca odata si ti-am zis,daca pot ajuta cu ceva sa-mi zici.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Cu mult drag, Smileyface! Ma ajuti destul adoptand din pestiuci, in rest, chiar totul merge cum trebuie. Multumesc .
Eu cred ca poti tine in acel acvariu 4-5 Scalari teoretic....insa si eu sunt curioasa sa aflu ce parere au cei cu experienta.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

smileyface wrote:Am uitat sa mentionez,dimensiunea bazinului este 120 cm x 40 cm x 55 cm inaltime,dar apa vine pana pe la 45 cm....

Eu zic ca 4 ar fi destui,sunt multi? astept si sfatul altor oameni de pe aici sa-mi zica daca este ok sau nu, nu am avut scalari pana acum...

Ai vreo 200 de litri de apa, asa ca ar merge 2 perechi... evident, mai poti sa bagi niste Ancistrus (2-3 buc.) si niste Corydoras (5-6 buc.).
As lua 6-7 pui, din care sa astepti sa ti se-aleaga 2 perechi... pe ceilalti poti sa-i donezi, dupa ce te vezi cu sacii in caruta si cu perechile stabilite.

@Pterophyllum: Sa-ti traiasca, se vede ca ai grija de ei! ... ne pare bine ca exista oameni ca tine, pentru care merita sa ne chinuim cu explicatii si sfaturi.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

koala,problema de spatiu sa zicem ca nu ar fi fost cine stie ce,treaba e ca mai am multi pesti de card in acvariul acesta,calistusi(20), bleheri(15), filigera(15).pe langa astia mai am cory similis 6 bucati, 5 pui de ancistrusi la 3cm , si vreo 4 masculi de apistograma(agassizi,blue steel,macmastri,bitaeniata).Asta e problema,nu vreau sa fie stresati scalarii,cum ziceam,nu ma pricep.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Koala, iti multumesc! inseamna mult pentru mine ceea ce ai spus . Sunt norocoasa ca v-am cunoscut si ca am ocazia sa primesc cele mai bune sfaturi de la cei mai buni smilie !!

Despre Scalarei....mmmm....acestia sunt speciali. Cine ii ia, ii tine, iubeste si are grija de ei pentru toata viata lor! Asta este conditia !
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

pe timpuri si eu am avut scalari cu pui, da parca nu eram asa fascinat de ei ca acum cand i-ti citesc topicul .fascinanti micutii mai ales prin prisma prezentarii.
bafta cu ei.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Multumesc Georgemonda!! Poate ca sunt asa fascinata de ei din cauza ca sunt primii mei pesti/primul meu acvariu...nu stiu. Oricum, sunt foarte atasata de ei.
Am zis ca o sa pun poze cu evolutia puilor atata timp cat o sa ii am, ca sa se vada exact etapele lor de dezvoltare. Cine are curiozitatea sau este interesat, sa vada. Ma bucur ca nu am enervat pe nimeni cu asta .
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Mai da ce Feti Frumosi ai in acvariu!
La tine ori sunt adultii prea mici ori au crescut puii prea repede.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

smileyface wrote:koala,problema de spatiu sa zicem ca nu ar fi fost cine stie ce,treaba e ca mai am multi pesti de card in acvariul acesta,calistusi(20), bleheri(15), filigera(15).pe langa astia mai am cory similis 6 bucati, 5 pui de ancistrusi la 3cm , si vreo 4 masculi de apistograma(agassizi,blue steel,macmastri,bitaeniata).Asta e problema,nu vreau sa fie stresati scalarii,cum ziceam,nu ma pricep.

Scalarii nu vor avea probleme cu pestii aia de card... insa, atunci cand vor creste si se vor alege perechi, s-ar putea sa ai ceva "scandal" in bazin.
Daca vrei sa aprofundam discutia, hai sa continuam pe topicul tau.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

Cand o sa am scalari ne mutam si in topicul meu) oricum ce am intrebat eu aici or sa mai vada si alti doritori de scalari si o sa-i ajute,ca si pe mine,sfatul tau,multumesc!
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Hello!!! Dupa o pauza nejustificata , zic sa mai pun cateva pozici ca poate va era dor .
De o saptamana puiutii mananca doar hrana uscata. Am observat ca singuri au inceput sa se dea la cea a parintilor. Eforturile mele din trecut de a-i convinge sa o manance amestecata cu Artemia au fost in zadar. Probabil ca o data ce cresc simt nevoia de la sine sa schimbe meniul . Artemia le-am dat in total 42 zile.
Azi puiutii au fix 60 de zile.
[Thumb - DSC02819.jpg]

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com