[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"holandeza de Giulesti" reloaded  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Mersi, Fanica, il intalnisem si eu in cautarile mele dar vroiam sa imi intaresc convingerile. Cum imi fac timp, il scot, curat, spal temeinic, il eliberez de frunzele care sunt batrane si negre total, fac si tratament si vedem ce o mai fi. Azi am pus mana si pe lampa, cat de curand o pozez pe acvariu. Trebuie doar sa fac rost si de un T8 de 30 de w, avand momentan 2 functionale. Arata putin inestetic in sensul ca iese un pic (mai mult) in afara, dar aia e, macar voi avea 90 de wati la 100 de litri... Altceva, vorba romanului. O saptamana usoara tuturor.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Asteptam pozele

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

O poza cu lampa montata, deocamdata cu 2 neoane, pana se obisnuiesc pestii cu noua organizare. De luni trec in premiera la 90 de wati
A se ignora jegul care mai e pe geamuri si de pe la colturi, imputinarea plantelor, anubiasul partial negru, partial verde, aspectul hidos al holandezei care candva era frumusica etc. O iau si eu la drum step by step, catinel. Suntem in rebrenduire, deci inca ne "regasim", atat mandea, cat si holandeza.
[Thumb - DSCN5983.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 24/10/2014 00:11:10


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu n-as forta cu 90W asa devreme si la atat de putine plante
Mai ales ca anubiasul nu are nevoie de o lumina chiar asa strong.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Curatat anubias, tratat, am aruncat mult din el, au ramas fo 5-6 pui curati. Am mai bagat niste plante de la colegul Alex21ro, multumiri pe aceasta cale. Deocamdata il las sa isi revina oleaca dupa schimbari. Cred ca voi deschide un nou jurnal la rubrica dedicata de pe forum, atunci cand voi incepe noul setup.
[Thumb - DSCN6014.JPG]


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ei, alta viata cu anubiasul

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Hai sa mai intreb si eu una-alta, ca un incepator ce am devenit iar:
1. Am pozat pelicula care imi apare la suprafata, nu mai e "uleioasa", e sub forma unor particule albe multe. Filtrarea este la maxim, spray-bar pe aproape toata lumgimea bazinului, bate din peretele din spate in cel din fata, circulatie e "cacalau", mi-e ca aditia de CO2 nu mai are valoare daca fac mai multe valuri.
2. Grupul de ternetzii sta speriat prin colturi, desi nu am dat drumul la 3 neoane, adica 90 de wati, ci merg pe 60, iar seara doar un neon, adica 30. Nu s-au obisnuit oare cu lumina suspendata? E lumina suspendata mai puternica decat cei 54 de wati din capacul initial? E posibil sa nu mai asa multe plante dupa care sa se ascunda? Cand inchid lumina se disperseaza si isi vad de treaba.
[Thumb - DSCN6016.JPG]


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Revin cu noi intrebari, re-setupul apropiindu-se cu pasi moderati...
1. SUBSTRATUL: As opta spre MARO, adica ceva JBL MANADO. 10 kile sunt suficiente la 126 de litri? E suficient doar Manado sau mai trebuie si altceva pus? E ok pentru o combinatie de gazon cu alte plante gen tufe, Cryptocorine, anubias, bolbitis, blyxa etc... si niscai lemne cu moss pe ele? Optiunea dupla cred ca e prea mare la granulatie? Aveti si alte idei, pastrand fondul maro pentru substrat/pietris?
2. In ideea ca voi vrea sa pastrez fauna existenta, in speta Gymnocorymbus ternetzi (black tetra) plus Harlequin rasbora, pot rezista 15 tetra plus 3 rasbora intr-un acvariu de 30 de litri, cu are, cu apa din acvariu mare, 3-5 zile, cat as face o ciclare la noul setup?
3. La noul setup, sa zicem ca 2 zile filtrul extern va functiona intr-o galeata, ca sa nu piarda bacteriile, iar apa pusa va fi 50 litri apa curata, 50 litri apa din vechiul setup, merge sa fortez ciclarea la 4-5 zile, in conditiile date, ca sa nu tin prea mult pestii inghesuiti? Multumesc anticipat

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

cirotariu wrote:Revin cu noi intrebari, re-setupul apropiindu-se cu pasi moderati...
1. SUBSTRATUL: As opta spre MARO, adica ceva JBL MANADO. 10 kile sunt suficiente la 126 de litri? E suficient doar Manado sau mai trebuie si altceva pus? E ok pentru o combinatie de gazon cu alte plante gen tufe, Cryptocorine, anubias, bolbitis, blyxa etc... si niscai lemne cu moss pe ele? Optiunea dupla cred ca e prea mare la granulatie? Aveti si alte idei, pastrand fondul maro pentru substrat/pietris?


Uite formula pentru manado:

Lungime (cm) x latime (cm) : 200 = litri de JBL Manado de 5 cm grosime
Lungime (cm) x latime (cm) : 125 = litri de JBL Manado de 8 cm grosime

Un 5 cm ar fi ok.
Poti pune sub el niste aquabasis, ca nutrienti pentru radacina. Dar va fi mai nasol cand vrei sa mut cryptocorynele, care au radacini mari.

cirotariu wrote:
2. In ideea ca voi vrea sa pastrez fauna existenta, in speta Gymnocorymbus ternetzi (black tetra) plus Harlequin rasbora, pot rezista 15 tetra plus 3 rasbora intr-un acvariu de 30 de litri, cu are, cu apa din acvariu mare, 3-5 zile, cat as face o ciclare la noul setup?


N-or sa huzureasca, dar pentru cateva zile vor fi ok.

cirotariu wrote:
3. La noul setup, sa zicem ca 2 zile filtrul extern va functiona intr-o galeata, ca sa nu piarda bacteriile, iar apa pusa va fi 50 litri apa curata, 50 litri apa din vechiul setup, merge sa fortez ciclarea la 4-5 zile, in conditiile date, ca sa nu tin prea mult pestii inghesuiti? Multumesc anticipat


Pune doar apa din acvariu in galeata.
Si in astea 2 zile, pune ceva mancarica de pesti, ca sa fie niste amoniac pentru bacterii.
Dupa ce pui pestii in acvariu tine-i din scurt primele doua saptamani (foarte foarte putina mancare, o data la doua zile), cate un schimb de apa din cand in cand.
Si la start, pune niste bacterii din comert.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Mersi, fanica. Inca ma gandesc daca sa mai bag si substrat, sufera la capitolul mutari/permutari eventuale in acvariu la plante, cunoscuta fiind firea stapanului de a tot muta, pana ajunge pe placul sau scape-ul Si varianta de dupla ma tenteaza, o galeata de 20 de litri de la pepica ar fi suficient, la sfaturile lui Antoniot, in al carui acvariu am vazut pe viu cum arata. Nu pare granulatia prea mare. Plus ca pare ca resturile/jegul etc. s-ar duce mai bine printre pietricele, la manado ar mai "zabovi" deasupra substratului. In fine, bune ambele variante, acu oi vedea eu la momentul respectiv.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com