[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput !  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Salutare, m-am gandit sa fac saltul cel "mare" dar cu siguranta am nevoie de mult ajutor din partea voastra. Stiu ca multe lucruri s-au mai discutat pe acest forum si probabil se vor mai discuta. Pe unele le-am citit pe altele nu...
Ideea este simpla, nu vreau sa va plictisesc prea mult.
Acum aproximativ un an, plimbandu-ma cu prietena mea printr-un mall, am avut curiozitatea de a intra intr-un petshop. Am vazut cativa betta splenders, frumosi ce-i drept, si am zis "Hai ma sa-mi iau si eu unul". Evident, dupa o saptamana nu mai rezistam sa-l vad cum se "plictiseste" in acel bol de cativa mililitri si m-am dus sa-mi cumpar un acvariu.
Momentan am un acvariu de la diversa de 54L ce a venit cu un capac incorporat si un neon de 15W.
In fine, e un starter kit, filtru, termostat, pompa, etc. toate acestea entry level sa zic asa. Evident plante artificiale, obiecte de decor artificiale, de substrat nici nu mai zic ca ma fac de ras.Toate enumerate anterior vor fi aruncate in zilele ce urmeaza.
Probabil v-ati dat seama, vreau sa o iau de la zero, sa fac totul ca la carte.
Primul pas a fost in achizitionarea unui filtru extern eheim 2213 + material biologic + inele ceramice. A ajuns, il am acasa, asteapta sa fie utilizat. A doua problema este lumina, si aici am nevoie de ajutorul vostru. Am gasit pe cineva care se pricepe si ma poate ajuta sa pun drosere pe capac, acum nu stiu exact ce fel de neoane sa pun. T8-uri nu stiu daca gasesc de 24w la dimensiune de maxim 550mm. Probabil sunt nu le-am vazut eu, iar T5-urile am inteles ca se incalzesc cam rau dar as avea posibilitatea sa pun si 1-2 ventilatoare pe capac! As vrea sa pun doua neoane de 24w cu fluxuri de lumina diferite...
Ca si substrat ma gandeam la manado cu aquabasis plus... In principiu as vrea sa fac un acvariu stil bonsai cu gazon (planta de gazon inca nu m-am hotarat care sa fie, in functie de plante o sa aleg si neoanele probabil) .
Sistem CO2... nu stiu ce sa zic, deja ma arunc prea mult, as vrea sa merg putin fara, sa vad cum merge treaba fara. Daca e nevoie pot cumpara easy carbo, micro, macro...

Nu vreau sa ma intelegeti gresit, chiar daca acvariul acesta este unul "artificial", il am de un an, este foarte curat, probleme prea multe nu am avut cu el. Am citit ore intregi despre apa,plante,substrat,lumina, co2 si multe altele dar nu am facut fizic nimic din ce am citit pana acum din lipsa de timp si de bani... Cand vine vorba de un acvariu plantat practic totul se schimba. Imi doresc din suflet acest lucru si vreau sa iasa totul bine tocmai d-aia apelez si la voi!
O singura problema ar fi, eu stau la casa iar apa pe care o folosesc la acvariu este un pic calcaroasa, credeti ca ar afecta prea tare plantele ?

Chiar imi doresc sa imi raspundeti in numar cat mai mare, orice ajutor este bine venit, stiu ca probabil unii dintre voi v-ati saturat sa raspundeti la aceleasi intrebari de zeci de ori, dar nu am timpul necesar sa trec prin toate posturile acestui forum! O seara frumoasa !
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Easy carbo nu este CO2 , este o substanta sa zic asa anti algicida
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Am inteles, voi incerca sa cumpar si un sistem de co2.
Ca si neoane m-am gandit la giesemann aquaflora 24w + giesemann midday 24w . E mult pentru 54L ?
Ce parere ai despre aquabasis plus cu manadao?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sa le luam pe rind.
Daca vrei plantat conteaza substratul, lumina si fertilizarea (fertilizarea include CO2).

0. Rabdare (vad ca ai destula rabdare, dar niciodata plantele si pestii nu vor reactiona cum vrei tu si repede pe deasupra)

0a. Si mai multa rabdare - incearca sa intelegi ce se intimpla

1. Substrat: daca vrei ceva pe termen foarte lung (5-10 ani) as zice substrat de roca vulcanica - se gaseste JBL Volcano mineral la preturi bune. Daca vrei si plante mai deosebite Dennerle Deponit Mix. Daca te multumesti cu plante usoare si ceva plante medii ajunge si cuart de 2-4 mm (plus fertilizare). Manado e usor si se imprastie in timp (e inert), iar culoarea e cam ciudata - parerea mea. As combina Aquabasis cu cuart, nu cu manado. Un substrat de culoare inchisa va evidentia culorile la pesti.

2. Lumina: nu pot sa-ti dau sfaturi (eu merg complet pe leduri, dar asta presupune destul de mult bricolaj). 48W la 54litri ar fi de ajuns chiar si pentru HC. Plantele care formeaza gazon au nevoie de lumina puternica ca si plantele mediu sau greu de crescut. T5 genereaza mai multa lumina la aceeasi putere.

3.Fertilizare (la CO2 discutam separat). Daca te hotarasti la un substrat de firma cel mai bine e sa folosesti si linia de fertilizare de la aceeasi firma - dar uita-te si la cit costa pe an. Daca vei folosi substrat inert (vulcanic sau cuart) ai Macroline, Vimi si unele combinatii (nu as zice ca sint destul de bune combinatiile fara sa ai experienta). La indiferent care linie de fertilizare e bine sa adaogi si suplimentarea cu carbon (asa zisul "carbon lichid" sau "CO2 lichid" - nu e nici una nici alta, dar asa e cunoscut).

4. CO2. Indiferent ce fertilizare o sa folosesti CO2-ul gazos va face plantele sa creasca mult mai bine si mai frumos. E o limita undeva din cauza animalelor, dar daca esti putin atent nu o sa o atingi. Cea mai buna varianta (inclusiv ca pret) e o butelie de CO2 (plus minim reductor numarator de bule si reactor de CO2 - daca se poate o electrovalva si pH controler ar fi excelent), doar ca preturile initiale sint mari. Minim ar fi o bomba cu CO2 si un difuzor (cu furtun de CO2 - furtunul normal de aer nu e bun pt. CO2)

LE:
Filtrul e cel mai important pt. animale. Transforma dejectiile lor in substante mult mai putin daunatoare (NH3->NO2->NO3). Cu cit e mai mare ca volum de material filtrant e mai bine pt. pesti/creveti/melci, ... Nu te lua dupa indicatiile producatorilor - e bun la xx litri sau trec nspemii de litri de apa prin el. Conteaza cel mai mult materialul filtrant din filtru. Nu stiu ce inele ceramice ai gasit, marea majoritate sint doar pt. filtrare mecanica. Vezi poate ai luat Siporax (ar fi bine). Umple filtrul cu material filtrant biologic si eventula adaoga-i un prefiltru.

Vanzatorii din petshopuri sint acolo ca sa vinda nu sa dea sfaturi. Nu exista substante minune care sa rezolve o problema pe termen lung.

PS: Ma bucur ca ai ajuns singur la concluzia ca plantele artificiale nu arata bine. Cam toti de aici avem aceeasi parere. Inclusiv despre substratul multi/pluri colorat care e vopsit ca sa ia ochii.

This message was edited 3 times. Last update was at 15/07/2017 13:00:38


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Multumesc mult pentru raspunsuri!
Filtru pe care il am este mai mult de jumatate plin cu material filtrant biologic eheim substrate pro si inele ceramice mechs sau ceva de genul, plus bureti de toate tipurile , de carbon si altele...
Iar substrat caut ceva cu o granulatie mai mica daca se poate negru ar fi perfect...
Urmeaza sa imi iau si un sistem CO2, avand in vedere ca sunt indragostit de utricularia graminifoglia si este destul de pretentioasa...
Cum v-am spus o sa urmeze o perioada in care voi testa mai multe plante, nu am avut posibilitatea pana acum, eu vrea sa imi iasa totul cat de bine se poate dar sunt constient ca voi avea parte si de mici probleme....
In continuate astept pareri despre ce tip de substrat sa aleg, daca este nevoie si de unul fertilizant si daca alegerea mea in privinta luminii este una buna!

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2017 15:05:01

sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Ar trebui sa scoti carbonul, se foloseste ca sa absoarba elemente chimice din apa, de exemplu dupa ce ai folosit medicamente pt pesti, altfel nu e indicat pt plante. Daca te referi la JBL Micromec cand zici de "inele ceramice mechs sau ceva de genul", e bun, dar arata ca niste bile neregulate, altfel nu sunt sigur la ce tereferi.
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Seara buna!

Cand spun inele ceramice ma refer exact la acest produs, care este pus in cantitate de un litru pe fundul filtrului si din cate am inteles ajuta doar la filtrarea mecanica : https://www.eheim.com/en_GB/products/filter-media/mechanical/mech
Iar materialul biologic este exact acesta : http://www.happypets.ro/5596-eheim-substrat-pro-2l-4011708250709.html?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link
Pe langa acestea mai este nevoie si de Siporax ?

La substrat m-am hotarat, voi folosi 2.4kg de Substrat fertilizant Dennerle DeponitMix Professional 9in1 sau Aquabasis Plus + 10KG de nisip cuartos negru de 2-3mm ! Astept sa imi spuneti ce sa aleg intre deponitmix si aquabasis si daca 2.4kg cat spune producatorul sunt de ajuns pentru un acvariu de 54L.
Sa inteleg ca, daca voi alege de exemplu substratul fertilizant de la dennerle, trebuie sa folosesc fertilizanti din linia dennerle ? Si daca da, de ce tipuri de fertilizanti voi avea nevoie avand in vedere ca acest substrat contine tot felul de minerale si nutrienti?
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Revin cu un mic update !
Am dat comanda de dennerle deponitmix 2.4kg si crystal quartz negru 1-2mm tot de la dennerle 10kg.
Capacul acvariului l-am modificat, pe langa neonul de 15w am mai adaugat 1xt5 osram 830 24w+ 1xt5 osram 865 24w care sunt legate la un singur droser deci vor putea fi aprinse numai amandoua in acelasi timp.
Am atasat si un ventilator mic in partea din fata pentru a nu incalzi apa prea tare avand in vedere ca nu este open top.
Pentru inceput ma gandeam sa fac un program de iluminat in felul urmator:
10-11 se aprinde neonul de 15W
11-14 se aprind cele doua t5-uri si se stinge cel de 15w
14-16 pauza
16-19 se aprind cele doua t5-uri
19-20 se aprinde cel de 15w iar cele doua se sting
Ar mai fi o idee in loc de pauza de 2 ore sa mearga cel de 15w
Acum sa va spun de ce m-am gandit la acest program. Poate gandesc gresit, insa lumina principala este categoric data de cele 2 osram-uri, iar acele ore extra date de cel de 15w sunt doar pentru a ma bucura o idee mai mult de acvariu. Credeti ca innebunesc plantele cu acest program?
Am ramas pe ideea de gazon, utricularia graminifoglia in fata, niste lemne pe care o sa pun moss, cateva pietre dinacelea gri si alte plante mai medium-high prin spate !
Linia de fertilizare o voi folosi pe cea de la dennerle si anume Perfect Plant Sistem Set V30+E15+S7 + Carbo Elixir Bio
Voi achizitiona cam in doua saptamani si un sistem complet de CO2 cu butelie de 2kg ! Mai putin ph controller din lipsa de bani! Sistemul de co2 e undeva la 1000 lei deci...
Pesti momentan nu ma gandesc sa iau, vreau sa ma ocup in special de plante !
Voi mai face o modificare la filtrul extern, voi scoate inelele ceramice de la eheim si le voi inlocui cu siporax 1L, deci vor ramane in ordinea urmatoare : siporax 1l jos la in-ul filtrului, peste siporax buretele albastru mai gros, peste burete 2L de eheim substrate pro si peste eheim un alt burete alb, il voi scoate pe cel de carbon.
Credeti ca este nevoie de un prefiltru? Sau sa las un filtru intern in paralel cu eheimul?
In continuare cea mai mare problema ramane duritatea apei !
As putea folosi o apa adusa de la un izvor de munte, apa pe care noi o folosim pentru hidratarea de zi cu zi. Este o apa curata, cu un ph apropiat de 7 si moale in comparatie cu cea pe care o am acum ! Ideea e ca apa o am pentru a umple acvariul insa nu stiu daca o voi avea tot timpul pentru schimburile de apa! Nu vreau sa imi sara "batranii" in cap ca ii las fara apa de baut
Chiar astazi voi cumpara un test de KH si GH ca sa stiu exact ce duritate are apa actuala.
Eu stau in Ilfov , Pantelimon , undeva pe soseaua Cernica, deci aproape de iesirea din Pantelimon, voi schimba imediat la profil.

Daca mai este ceva de adaugat voi adauga pe parcurs!

This message was edited 1 time. Last update was at 23/07/2017 15:40:49

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!
Este remarcabil faptul ca nu te grabesti si vrei sa faci treaba ca la carte. Felicitari pentru asta!
Am doua sugestii :

1. Legat de filyrare, eu as mai face un mic efort financiar si as adauga un prefiltru (eventual Eheim intern) si as inlocui cit mai mult din bureti cu material pentru filtrare biologica.
Astfel vei pleca dintr-un inceput bine echipat pentru orice vei dori sa faci in acvariu.

2. Ai grija cu Urticularia. Nu se prinde bine in substrat. Eu am una intr-o Wabi kusa si pot sa vad in sectiune cum evolueaza in substrat. Fata de HC, care se infinge destul de bine in profunzimea substratului, radacina Urticularia ramine compacta si la suprafata. Asadar, daca vei dori sa ai ceva "scotocitori" pe substrat sau un flux mai vioi de apa, cred ca ar trebui sa ai in vedere aceste aspecte legate de Urticularia.

Succes!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Salut!
Este remarcabil faptul ca nu te grabesti si vrei sa faci treaba ca la carte. Felicitari pentru asta!
Am doua sugestii :

1. Legat de filyrare, eu as mai face un mic efort financiar si as adauga un prefiltru (eventual Eheim intern) si as inlocui cit mai mult din bureti cu material pentru filtrare biologica.
Astfel vei pleca dintr-un inceput bine echipat pentru orice vei dori sa faci in acvariu.

2. Ai grija cu Urticularia. Nu se prinde bine in substrat. Eu am una intr-o Wabi kusa si pot sa vad in sectiune cum evolueaza in substrat. Fata de HC, care se infinge destul de bine in profunzimea substratului, radacina Urticularia ramine compacta si la suprafata. Asadar, daca vei dori sa ai ceva "scotocitori" pe substrat sau un flux mai vioi de apa, cred ca ar trebui sa ai in vedere aceste aspecte legate de Urticularia.

Succes!


Multumesc Silviu !

Legat de filtrare, un prefiltru o sa cumpar insa 3L de material filtrant biologic pentru ~40L de apa eu cred ca este deja suficient !
Iar legat de Utricularia voi cumpara un singur pot, sa vad cum merge, daca nu o sa o duca bine voi trece pe HC !

Asa cum am spus, astazi au ajuns testele de KH si GH si au iesit in felul urmator :
GH - 43 dGH
KH - 17 dKH

Maine incep proiectul !
Golesc acvariul, il curat bine de urmele de calcar, lipesc autocolantul, o sa pun si substraturile si voi da drumul si la filtrul extern ! O sa merg astazi sa caut si cateva plante sanatoase prin petshopuri, dat fiind faptul ca nu am pe nimeni care ma poate ajuta cu plante, pana voi face o comanda pe nevertebrate ! Fertilizarea de la dennerle o incep tot maine ? Intreb asta deoarece substratul nutritiv e nou, sunt de ajuns nutrientii din el pentru inceput ? Repet, am setul V30E15S7 si Carbo Booster Max ( in postul anterior am scris Carbo Elixir Bio, imi cer scuze, am gresit ! )

Intrebarea este, sa folosesc tot apa pe care o am acum si sa ma chinui cu muschi de turba , apa de osmoza si alte metode sau pur si simplu sa folosesc apa de care va spuneam mai sus ?

Pun si o poza cu interiorul filtrului ! Jos este siporax sus este eheim substrate pro! As putea sa mai pun niste eheim substrate pro dar nu mai am loc !
[Thumb - IMG_3905.JPG]

This message was edited 5 times. Last update was at 25/07/2017 12:17:01

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

TonY ^.^ wrote:
Silviu Man wrote:Salut!
Este remarcabil faptul ca nu te grabesti si vrei sa faci treaba ca la carte. Felicitari pentru asta!
Am doua sugestii :

1. Legat de filyrare, eu as mai face un mic efort financiar si as adauga un prefiltru (eventual Eheim intern) si as inlocui cit mai mult din bureti cu material pentru filtrare biologica.
Astfel vei pleca dintr-un inceput bine echipat pentru orice vei dori sa faci in acvariu.

2. Ai grija cu Urticularia. Nu se prinde bine in substrat. Eu am una intr-o Wabi kusa si pot sa vad in sectiune cum evolueaza in substrat. Fata de HC, care se infinge destul de bine in profunzimea substratului, radacina Urticularia ramine compacta si la suprafata. Asadar, daca vei dori sa ai ceva "scotocitori" pe substrat sau un flux mai vioi de apa, cred ca ar trebui sa ai in vedere aceste aspecte legate de Urticularia.

Succes!


Multumesc Silviu !

Legat de filtrare, un prefiltru o sa cumpar insa 3L de material filtrant biologic pentru ~40L de apa eu cred ca este deja suficient !
Iar legat de Utricularia voi cumpara un singur pot, sa vad cum merge, daca nu o sa o duca bine voi trece pe HC !


Sigur ca e suficient dar mai mult nu strica. Ma gindeam ca, daca vei avea prefiltru, poti sa mai adaugi medii filtrante si doar un burete subtire la iesirea din filtru.
Eu as pune cele doua medii in niste saculeti ca sa iti fie usor la curatare si sa nu se amestece. Sau poate sunt deja, nu mi-e clar din poza.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/07/2017 13:31:53


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
Sigur ca e suficient dar mai mult nu strica. Ma gindeam ca, daca vei avea prefiltru, poti sa mai adaugi medii filtrante si doar un burete subtire la iesirea din filtru.
Eu as pune cele doua medii in niste saculeti ca sa iti fie usor la curatare si sa nu se amestece. Sau poate sunt deja, nu mi-e clar din poza.


Ai dreptate, voi scoate buretele ala albastru, voi completa cu eheim substrate pro, si le voi pune in niste saculeti sa nu se amestece si voi lasa doar buretele ala alb de deasupra. Eventual il tai pe jumatate (grosime) !

Ideea e ca nu am saculetii aia de care zici . Alta varianta ?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/07/2017 14:33:47

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

TonY ^.^ wrote:
Silviu Man wrote:
Sigur ca e suficient dar mai mult nu strica. Ma gindeam ca, daca vei avea prefiltru, poti sa mai adaugi medii filtrante si doar un burete subtire la iesirea din filtru.
Eu as pune cele doua medii in niste saculeti ca sa iti fie usor la curatare si sa nu se amestece. Sau poate sunt deja, nu mi-e clar din poza.


Ai dreptate, voi scoate buretele ala albastru, voi completa cu eheim substrate pro, si le voi pune in niste saculeti sa nu se amestece si voi lasa doar buretele ala alb de deasupra. Eventual il tai pe jumatate (grosime) !

Ideea e ca nu am saculetii aia de care zici . Alta varianta ?


Pai sunt de cumparat sau sunt oferiti de furnizor impreuna cu mediul filtrant.
Am eu unul care mi-a venit impreuna cu micro-siporax.

Uite, poate gasesti aici :
https://www.nevertebrate.ro/acvaristica-apa-dulce-146/filtrare-31/accesorii-filtrare-59/

De exemplu :
https://www.nevertebrate.ro/sac-material-filtrant-sintetic-4l-14449

This message was edited 2 times. Last update was at 25/07/2017 15:04:47


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Au si de la Eheim ...
https://www.nevertebrate.ro/sac-material-filtrant-eheim-net-bag-2l-18087

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Perfect, deci asta am rezolvat-o, astept pe cineva sa imi spuna despre KH/GH. Ma intereseaza atat din punct de vedere al pestilor cat si al plantelor !

TonY ^.^ wrote:

Asa cum am spus, astazi au ajuns testele de KH si GH si au iesit in felul urmator :
GH - 43 dGH
KH - 17 dKH



Citez : "Metode de a reduce gH
Adaugarea muschiului de turba in filtru.
Folosirea produselor din comert pentru a ‘inmuia’ apa (aceasta extermina ionii de calciu si magneziu and si ii inlocuieste cu ioni de sodiu. Multi cred ca nu este acceptabila aceasta metoda deoarece majoritatea pestilor care prefera apa moale nu prefera sodiu.
Amestecarea apei cu una cu osmoza inversa.

Dupa cum vedeti este mai dificil sa schimbam gH fara sa schimbam si kH decat invers."

Exista vre-un produs din comert care sa scada GH de la 43 la 10-15 ? Fara a dauna plantelor/pestilor !!!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 25/07/2017 15:34:51

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cred ca te complici inutil. La cita apa iti trebuie, poti combina apa plata cu apa de la robinet sau doar apa plata.
Un osmozor este prea scump pentru nevoile tale. Si eu am o problema legata de sursa de apa din locatia
viitorului acvariu, dar la mine se justifica un osmozor, pentru ca la cita apa produce, pot sa o
folosesc si in alte scopuri.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/07/2017 15:48:00


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cu ce ai masurat dGH vecine?

Valoarea de 43 e pur si simplu imensa. Nici spuma nu cred ca ar face sapunul cu asa ceva.

Nu cumva e 4,3?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

JBL GH Test (la picatura).

In 5ml de apa am pus 43 de picaturi de reactiv pana s-a facut din rosu in verde !
Am amestecat la fiecare picatura !

"One drop of reagent solution used corresponds to 1° total hardness (German Scale)"

This message was edited 1 time. Last update was at 25/07/2017 16:14:35

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Brrrrr. Aia nu e apa, e calcar dizolvat in apa.

Incearca sa verifici apa de la o cunostiinta din Bucuresti si verifica la Apanova ce valoare dau in zona in care sta cunostiinta ta.

E apa din fintina? Daca valoarea e adevarata nu prea cred ca sint solutii sa scada asa ceva in afara de osmoza inversa.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/07/2017 16:42:36


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Liv wrote:Brrrrr. Aia nu e apa, e calcar dizolvat in apa.

Incearca sa verifici apa de la o cunostiinta din Bucuresti si verifica la Apanova ce valoare dau in zona in care sta cunostiinta ta.

E apa din fintina? Daca valoarea e adevarata nu prea cred ca sint solutii sa scada asa ceva in afara de osmoza inversa.


Da, stau la casa si am hidrofor. Este de 40m adancime daca nu ma insel !
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com