[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput !  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Trebuie teste. Produsele Dennerle sint bune dar daca nu ai cantitate suficenta in apa e degeaba.
Cumpara teste de po4 si no3.
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

HC-ul din pacate cum am spus anterior nu o duce bine. Majoritatea frunzelor sunt de culoare maronie-transparent si nu stiu ce indica acest lucru, daca imi puteti spune din experiente proprii ce inseamna lucrul asta la plante ar fi perfect !
Am crezut ca fac totul cum trebuie insa e ceva ce nu merge bine, co2 e tot timpul pe verde, fertilizarea am facut-o dupa indicatiile producatorului etc...

As vrea sa imi spuneti ce teste trebuie sa cumpar pentru a-mi da seama ce nu e ok ! In afara celor indicate de Gabi C si anume PO4 si NO3 ce alte teste imi mai trebuiesc ?
Poate totusi sa fie vina apei pe care o folosesc? Este vorba de apa plata la bidoane de 5L (de izvor). Pe bidon scrie sursa: foraj de mare adancime , F1 Fratesti ...

LE : Are rost sa mai tin HC-ul in acvariu in halul in care arata? Isi mai poate reveni ?

This message was edited 1 time. Last update was at 30/08/2017 21:18:35

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lasa HC in pace, e inca viu, daca va avea conditii isi va reveni. Daca nu va avea conditii va muri (chiar daca mai cumperi HC). In poze nu vad pesti => cred ca azotul si fosforul lipsesc (aproape) complet din acvariu, fa teste, e posibil ca asta sa fie cauza insuccesului cu HC.
Echinodorusul nu mi se pare potrivit pentru acvariul tau, eu zic sa-l scoti fara regrete. Daca-l lasi va face niste radacini enorme, se va intinde in tot acvariul si va secatui substratul foarte repede, celelalte plante vor avea mult de suferit. Problemele de la frunzele vechi apar din cauza c-a fost crescut emers, e in curs de adaptare. Nu-i o problema, ii vor creste frunze noi, submerse. Dar revin la sugestia sa-l scoti.

Lumina mi se pare prea multa pentru aceasta faza a acvariului. Cele doua tuburi de 24 W ar fi bune daca ai avea un acvariu plantat extrem de puternic + experienta. Lumina mult prea intensa pe care le-o oferi plantelor le forteaza fotosinteza peste limita posibilitatilor lor de a asimila nutrienti. Asta, in combinatie cu lipsa (presupusa) macronutrientilor, duce la probleme. Mi-e frica c-o sa apara algele.
Am inteles ca nu poti opri unul din tuburile de 24 W pentru ca-s pe acelasi balast ....... dar nici sa le lasi ambele nu-i bine. Reducerea perioadei de iluminare nu-i o rezolvare, trebuie sa ramina un singur tub de 24 W in combinatie cu cel de 15 W.
Eu as ilumina un acvariu de marimea asta cu un tub de 24 W cam 9-10 ore iar pe cel de 15 W l-as lasa vreo 4-5 ore, la mijlocul intervalului.

Poze: smilie ... Poze cu plante
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Salutare. Am facut putina curatenie in seara asta prin acvariu !
Multumesc Porcu pentru raspunsuri, utile de altfel !
HC-ul l-am lasat in pace, nu mai e maroniu ca in pozele precedente (o fi din cauza ca am scos piatra aia oare??), insa tot nu se dezvolta cum as vrea eu... pare sanatos, verde, insa se dezvolta foarte incet si mic... frunzele abia se vad...
Echinodorusul l-am scos, oricum aproape toate frunzele erau ciuruite , am rupt ce era de rupt din el, au mai ramas vreo 3-4 frunze si radacina (de fapt radacinile, care mai mult de jumatate erau de o culoare maronie inchisa si moi, le-am indepartat si au ramas doar cele albe).
Sa nu mai spun ca a avut dreptate Porcu, cand am scos echinodorusul din substrat, s-a ridicat un sfert de substrat cu tot cu el, niste radacini care parca nu se mai terminau, subtiri si lungi ce-i drept, inca nu foarte dezvoltate !
Legat de pesti asa este, in acvariu am doar cei 3 otto momentan deci azot+fosfati la pamant (voi cumpara teste de No3 si PO4), urmeaza 10 RCS si 15-20 neoni pe saptamana viitoare. Cu ocazia asta, anunt aici, ca as vrea sa cumpar RCS si neoni daca are cineva spre vanzare !
PLANTE! Mai vreau plante, nu stiu totusi ce sa cumpar, sa mearga si cu cele din acvariu si sa aiba si o crestere cat de cat rapida...

Nu i-am numarat, dar am vazut peste 5 melci comunitari pana acum, iar pe HC am vazut oua de melci (sper sa nu ma insel, o sa las o poza insa nu prea ar avea ce sa fie)
Co2-ul nu prea mai statea pe verde... nici difuzorul asta nu e foarte stralucit, pe o parte face bule mici si dese, pe alta parte scoate niste bule care ajung intr-o secunda la suprafata apei... tocmai daia am marit la 3bule/secunda momentan sa vad daca se inverzeste testul (rementionez, am doar 3 pesti in acvariu, si nu au niciun fel de problema, daca erau mai multi, nu maream atat de mult co2-ul).

Am facut si un filmulet scurt, sa va dati o parere despre co2, cantitate/calitate ! Eu am pozitionat si filtrul intern in asa fel incat sa se raspandeasca bulele !
Urmeaza sa mai cumpar si un prefiltru, eheim 4404320 !

Cu lumina momentan nu prea am ce face, am schimbat programul la 8 ore de la 14 la 24:00 ... Fara pauza si fara neonul de 15W, doar cele 2 de 24 ! Ma gandesc ca, odata ce maresc numarul de plante, poate se acomodeaza si chiar o sa le placa atata lumina !
Fertilizarea este aceeasi, am renuntat insa la Co2 lichid !

Aaa, era sa uit, apa cam galbena, cam foarte galbena... de la lemn presupun- tanin ! As putea sa fac un schimb total de apa ulterior ? In cateva saptamani/ o luna?
https://www.youtube.com/watch?v=Mkwzl8JbiK4


image

Ouale de care ziceam !
image

Astia doi tot timpul sunt unu peste altu
image


This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2017 21:08:44

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

10-20 de RCS pot sa iti dau eu. Tot sintem aproape vecini - stau la Morarilor.

Si vreo 15-30 de fire de Micranthemum Umbrosum (o sa fie mici de 5-6 cm).

Mai vorbim marti ca ma plimb de o saptamina - trimite-mi pe PM telefonul tau.


Edit: Abia acum am vazut ca ai Umbrosum. Ai rabdare pina luni sa vad cum a crescut Tripartita si Ludwigia la mine. Daca sint destul de mari oricum trebuie sa bag foarfeca in ele.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2017 22:52:54


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Difuzorul se curata periodic . Curatarea se poate face prin doua metode: scufundarea acestuia in clor sau fierbere. Daca se foloseste clor, acesta trebuie foarte bine clatit sub jet de apa. Daca se opteaza pentru fierbere, va trebui acordata o atentie deosebita variatiilor de temperatura. Atat incalzirea cat si racirea trebuie sa se faca lent. La inceput si la sfarsit este bine ca apa sa aiba temperatura camerei.
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Multumesc mult Liv !
Ti-am lasat pm !
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Gabi C wrote:Difuzorul se curata periodic . Curatarea se poate face prin doua metode: scufundarea acestuia in clor sau fierbere. Daca se foloseste clor, acesta trebuie foarte bine clatit sub jet de apa. Daca se opteaza pentru fierbere, va trebui acordata o atentie deosebita variatiilor de temperatura. Atat incalzirea cat si racirea trebuie sa se faca lent. La inceput si la sfarsit este bine ca apa sa aiba temperatura camerei.


Ok, chiar l-am curatat astazi, sub un jet mai puternic de apa insa nu am avut mare succes. Am incercat sa scot partea aceea alba sa o pot curata mai bine tocmai sa nu risc sa sparg sticla, insa e imposibil !
Voi incerca sa il fierb, cu grija !
Multumesc Gabi !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as merge pe varianta cu clor... e mai sigur ca nu-l spargi asa!
Clatit bine in cateva ape si e ca nou!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

koala wrote:Eu as merge pe varianta cu clor... e mai sigur ca nu-l spargi asa!
Clatit bine in cateva ape si e ca nou!


Si eu aplic tot metoda asta. La fel cum zici mi se pare mai sigura.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/09/2017 13:11:31

TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Buna seara !

Se pare ca Pogostemon Quadrifolius-ul meu si-a facut de cap, am fost plecat vreo 3 zile de acasa, si cand m-am intors am avut o surpriza placuta . A crescut uimitor de mare, atat de mare incat a inceput sa se curbeze si a ajuns pe la mijlocul acvariului !
Intrebarea mea este, cum si de unde ar trebui sa il tai, nu am prea mare experienta cu aceasta planta ! Si nici pe net nu am gasit prea multe detalii !
O sa atasez o poza mai jos, multumesc !

image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Dupa o scurta documentare si fara sa am pretentia ca epuizez subiectul ...

Este o planta cu crestere nodala, asta insemnind ca pe masura ce planta creste, tulpina se divide in lastari laterali din nodozitati care se succed pe tulpina
generind lastari laterali, care cresc din punctele nodale. Asadar, la fel ca la plantele stem, tunderea poate avea doua scopuri : sa faci o tufa deasa sau sa o inmultesti.
In primul caz, trebuie ca tunderea sa fie facuta de la o nodozitate joasa, scurt, ca sa se stimuleze generarea de nodozitati apropiate. La baza, planta creste astfel,
abia dupa ce se inalta intervalul dintre nodozitati creste. In al doilea caz, se separa lastarii laterali si se replanteaza. Cresterea acestora este mai inceata dar mai bogata.
Din cite am inteles, crescuta emers, trebuie tratata la fel. In plus, in stare emersa se pare ca genereaza si o inflorescenta. Cam atit am gasit despre planta.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2017 19:38:50


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Un mic update.

Pogostemon Quadrifolius l-am taiat, replantat dupa sfaturile lui silviu, foarte usor exact cum zicea, ca la orice planta stem.
Plantele din acvariul meu, in afara de quadrifolius care a crescut ceva in inaltime, nu prea se dezvolta! Ideea e ca testul de co2 nu prea a stat pe verde. Difuzorul pana la urma l-am fiert, vreo 30 minute, cam degeaba... S-a format o pelicula verde pe el, care nu cred ca se ia nici cu peria de sarma... Voi folosi metoda cu clor, lasat 24h.
Am marit co2-ul la 4-5bule pe secunda (cam greu de numarat cu exactitate ), pentru ca abia la cantitatea asta, testul este pe verde iar difuzorul scoate bule fine...
Am dat comanda in seara asta de saculeti pentru materialul filtrant si prefiltru eheim pentru o mentenanta mai usoara a filtrului extern! Am mai luat si NPK Booster de la Dennerle, pe care il voi folosi impreuna cu fertilizantii actuali ! De ce? Pentru ca mintea mea bolnava tot are impresia ca nutrientii lipsesc cu desavarsire in acvariul meu (am luat si test de NO3, urmeaza PO4). Ce ma sperie cel mai mult, este ca radacinile plantelor, au o tenta de culoare maronie... nu sunt albe cum ar trebui sa fie ! Voi lasa co2-ul asa cum e acum, sa fie tot timpul pe verde, voi face aditie de NPK, voi pune 15 neoni si 10-15 rcs si voi astepta... Am comandat si un osmozor de la aquili, varianta fara NPS, pentru ca m-am saturat sa tot cumpar bidoane de apa . Am investit atat de mult timp si bani, incat o sa ajung sa ma dau cu capul de pereti... nu, glumesc, singura greseala pe care am facut-o a fost ca nu am luat un acvariu mai mare, iar acum ca tot l-am inceput pe asta....
Cu lumina nu prea stiu cum sa fac, cu toate ca Porcu are dreptate... ar cam trebui sa "tai" din ea...

This message was edited 1 time. Last update was at 22/09/2017 23:12:18

TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Salutare inca o data !

In seara asta am observat o ciudatenie in acvariu. Ori e melc fara cochilie (edit: nu e melc cu siguranta, are un comportament foarte ciudat), cu toate ca e putin probabil, ori e un soi de vierme sau ceva (ideea e ca am tot incercat sa focalizez pe el insa nu am reusit ) ... O sa pun un filmulet mai jos...

https://youtu.be/TfDgIlLQ1Ss

L-am scos cu o penseta, si ramasese lipit de ea, tot se zbatea... l-am pus intr-un recipient din plastic cu putina apa in el si s-a ghemuit. Are corpul foarte gros iar spre cap se subtiaza si se intinde foarte mult !

In filmulet mai apare si noua mea floare de anubias, prima de altfel... presupun ca acesta este un semn bun
Si o poza cu ea !

image

Mai am si 4 noi locatari, 2 melci spiral horn si 2 melci neritina zebra dintre care unul are cochilia putin crapata/sparta... Nici nu stiu, e vreo problema ? Se poate "regenera"?

image

This message was edited 2 times. Last update was at 26/09/2017 23:20:52

TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

De dimineata am mai vazut o chestie daia alba... insa nu am avut timp sa il scot, sper sa il mai gasesc deseara. Si totusi, ce este?
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

M-am convins 100% ca am viermi in acvariu, mai precis in substrat, sunt subtiri si albi, de diferite lungimi, se vad foarte clar in poza de mai sus cu melcul, problema e ca m-am uitat atent si sunt cam multi !
Din cate am inteles exista prin mai multe acvarii... nu doar in al meu. Totusi, cel pe care l-am filmat, este mult mai gros si foarte ciudat.

As vrea sa imi spuneti daca acestia sunt periculosi in acvariu si cum as putea scapa de ei...
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

TonY: Acum am citit topicul pentru prima data. Initial, nu am vrut sa-ti raspund pentru ca ignori sfaturile si mergi pe "Doamne ajuta sa fie bine!".
NIMENI nu a reusit in acvaristica decat prin educatie si intelegerea aproape totala (totala e exhaustiva) a felului in care functioneza corect un ecosistem.

La toate intrebarile pe care le-ai adresat ai raspunsuri deja date de colegi. Din pacate, tu inca nu le intelegi iar directia nu poate fi decat:

Porcu wrote: Mi-e frica c-o sa apara algele.


Porcu a fost elegant mai sus; e acvarist cu o experienta ENORMA iar el stia foarte bine, la momentul afirmatiei, ca vor aparea probleme mult mai mari decat un HC care se topeste.
Ideea e ca tu ai mers din rau in mai rau, necorectand problemele existente, exact ca un bolovan mic care vine la vale si antreneaza si alti bolovani.


PS. Ca sa te ajut iti voi spune ce sa NU faci: nu da "reset" acvariului in speranta ca vei scapa de probleme. Daca nu intelegi ce ai gresit la setup-ul asta vei avea exact aceleasi probleme la urmatorul.
PS2. Da, stiu ca e posibil sa te enerveze mesajul meu. Dar, daca vei ramane in acvaristica plantata, in momentul in care vei o vei intelege ai sa intelegi si mesajul meu si vei vedea ca am avut dreptate. Succes!
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Ia vezi daca nu sunt astia cumva
https://en.wikipedia.org/wiki/Planarian
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Multumesc Radu pentru interventie! E normal sa fiu blamat, tot ce se intampla in acvariul meu este facut cu mana mea...
Nu vreau sa imi gasesc scuze de niciun fel, insa eu cred ca putin exagerezi. Sa ridice mana sus ala care la primul plantat, nu a intampinat nicio problema. Acvariul meu nu este un dezastru, quadrifolius-ul creste ca un nebun, firele de micranthemum au ajuns pana la luciul apei, ludwigia are frunze noi verzi, sa nu mai zic de planta anubiasului la care ma uit in fiecare seara.
Imi pare rau ca unora le-am lasat o impresie de nepasare, ca fac doar ce vreau eu si ca nu ascult sfaturile altora. Eu am incercat pe cat posibil, sa iau in calcul absolut fiecare sfat, atat din partea celor veterani cat si din partea celor novici.

La restart nu m-am gandit sincer, vreau doar sa scot intr-o seara ce se poate din acvariu, si sa aspir substratul foarte bine. Am instalat si kit-ul de osmoza inversa, si as vrea sa inlocuiesc cat de mult se poate din apa prezenta in acvariul cu cea de osmoza combinata cu apa de la chiuveta(de deciclat nu cred ca se pune problema) . Poate un factor critic a fost apa imbuteliata pe care am tot folosit-o pana acum.
Am pus si 4ml de npk booster pentru ca no3 era pe 0 de ceva timp, in seara asta o sa fac si un test de no3.
Radu stiu ca poate nu ai avut timp sa citesti tot post-ul si nici nu am pretentia de la vreunu dintre voi sa faceti acest lucru, problemele pe care le am eu poate sunt unele banale care s-au discutat de sute de ori. La plantat nu o sa renunt niciodata, am 21 de ani si tot timpul la dispozitie sa inteleg ce se intampla intr-un acvariu si din ce cauze se intampla. Voi continua sa citesc si sa recitesc ce am citit pana acum.
Multumesc pentru atentie !


TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Sclau, nu cred ca am ce ai trimis tu acolo .

This message was edited 1 time. Last update was at 28/09/2017 14:04:25

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com