[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput !  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Am verificat si apa de izvor pe care o am, are 6 dGH... Deci sigur nu este reactivul de vina...
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cred ca ar trebui sa faci un topic separat la "Apa" despre cum sa scazi valoarea aia. Posibil sa mai fie cineva care a patit asa ceva.

Eu credeam ca la Constanta e apa dura cu dGH 18. Turba in nici un caz nu poti folosi - scade doar cu 1-3 dGH din ce am citit.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Liv wrote:Cred ca ar trebui sa faci un topic separat la "Apa" despre cum sa scazi valoarea aia. Posibil sa mai fie cineva care a patit asa ceva.

Eu credeam ca la Constanta e apa dura cu dGH 18. Turba in nici un caz nu poti folosi - scade doar cu 1-3 dGH din ce am citit.


Sincer nu vreau sa ma mai complic, o sa folosesc sursa asta de apa de dGH 6 si dKH 5-6... Numai eu stiu cat am frecat la capacul acvariului sa il fac la loc negru din alb
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cunosc si eu distractia aia cu depunerile.
Bine ca ai alta sursa de apa.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

TonY ^.^ wrote:
Liv wrote:Cred ca ar trebui sa faci un topic separat la "Apa" despre cum sa scazi valoarea aia. Posibil sa mai fie cineva care a patit asa ceva.

Eu credeam ca la Constanta e apa dura cu dGH 18. Turba in nici un caz nu poti folosi - scade doar cu 1-3 dGH din ce am citit.


Sincer nu vreau sa ma mai complic, o sa folosesc sursa asta de apa de dGH 6 si dKH 5-6... Numai eu stiu cat am frecat la capacul acvariului sa il fac la loc negru din alb


Mai simplu asa!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Dat fiind faptul ca mi s-a parut cam exagerat 43 dGH am refacut testul .
Am luat apa direct de la hidrofor !
Rezultatul este de 25 dGH... Cred ca prima data am facut ceva gresit, ori am pus mai multa apa fara sa imi dau seama, ori am numarat gresit !
Oricum tot dura este, dar ma gandesc sa combin jumate-jumate cu cea de 6 dGH !
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Dupa ~2 ore de curatat la acvariu am reusit sa il fac sa arate ca nou! Astazi am mai donat si 2 ancistrusi si un hoplo, pe care nu mai puteam sa ii tin in 50L .
Nicio sansa sa gasesc plante la petshop-uri ( majoritatea erau moarte iar cele care aratau cat de cat ok erau acoperite de bba) asa ca am facut o comanda pe nevertebrate:
Echinodorus Dschungelstar No. 2 Small Bear - 1 bucata
Hemianthus callitrichoides Cuba In-Vitro - 3 bucati
Micranthemum umbrosum - 3 bucati
Piatra Aquadeco Grey Mountain 1kg - 3 bucati
Pogostemon Erectus - 1 bucata

Au ajuns, insa eu sunt la munca si abia deseara o sa le vad cum arata si ma voi gandi cum sa le pun (daca aveti idei nu ezitati)
Am luat si 3 pietre grey mountain, la fel nu stiu ce forme au si cat de mari sunt dar le gasesc un loc! Stiu ca sunt putine plante insa voi mai cumpara pe parcurs!

In seara asta vreau sa umplu acvariu si sa plantez... Am doua intrebari:
1. Dupa ce le plantez, e nevoie sa las lumina aprinsa cateva ore ? Sau le las peste noapte fara lumina ?
2. Fertilizarea o incep imediat dupa ce le plantez, sau maine dimineata inainte sa aprind lumina ?

L.E : Oare sa spal si solul fertil? Sau doar cel inert? Nu mai stiu pe unde citisem ca se spala si cel fertil...



[Thumb - IMG_3910.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 27/07/2017 17:20:53

TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Credeti ca mai pot face ceva cu al treilea pot de HC ?
Are o culoare de verde inchis si este foarte moale
Iar in loc de 3 pietre de 1kg am primit una mare de vreo 3 kg
[Thumb - IMG_3918.JPG]

TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

.
[Thumb - image.jpg]

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Nu cred ca mai faci ceva cu al treilea. Mi se pare o masa compacta de plante descompuse.
Daca l-ai luat online fa-i o poza si trimite-o celor cu magazinul, e posibil sa-ti dea banii inapoi, sau sa-ti trimita alt pot.
Nici al doilea nu arata prea bine, din ce vad eu, dar cred ca mai poti salva ceva.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Trimite poza la nevertebrate si te despagubesc sigur. Al treilea pot e compromis cu siguranta.
Vezi ca pietrele se vind la kg. Cel mai bine este sa suni si sa le spui ce vrei. Eu asa am facut si,
dupa ce au cautat printre pietre, mi-au trimis o poza din care am ales ce imi trebuia.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Un singur pot am reusit sa folosesc , celelalte doua sunt varza !!!
Cam asta a iesit.
[Thumb - image.jpg]

TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

[Thumb - image.jpg]

TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Am vorbit cu cei de la nevertebrate, au inteles ca plantele nu au supravietuit si imi vor trimite 2 pot-uri de hc cuba.
Am facut o greseala, nu mi-am dat seama ca in-ul si out-ul filtrului vor sta in calea capacului si trebuie sa ma gandesc la o solutie.
Ori tai din capac, ori le pozitionez in spatale acvariului pe gaurile alea speciale de cabluri.
Cam asa arata acvariul de dimineata. Am fertilizat cu S7 , V30 si 0,7ml de Carbo Booster.

Ce spuneti despre acvariu? Accept si critici

image

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 28/07/2017 14:10:22

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

plantele in vitro trebuiesc plantate imediat dupa deschidere. Daca nu faci asta ele se strica foarte repede

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

scorpionul wrote:plantele in vitro trebuiesc plantate imediat dupa deschidere. Daca nu faci asta ele se strica foarte repede


Eu inteleg ce spui, insa ele erau "stricate" dinainte sa le deschid!
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ok, atunci e cu totul alta discutie.
Revenind la apa ta, cred ca osmoza e o solutie buna. In rest e chin. Acum depinde ce vrei sa cresti in acvariu

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Legat de plante, nu esti singurul care a patit-o. Si eu am primit plante alterate si pesti morti dar de fiecare data cei de la nevertebrate m-au despagubit.
Legat de aspectul acvariului, eu as ... salta putin piatra, punind sub ea, in partea din spate, o piatra de aceeasi culoare. In pozitia actuala are un aspect ...
plat. Pusa intr-un oarecare unghi, ar fi mai bine pusa in valoare, ar capata personalitate. Evident, este doar o parere, nu un sfat. In rest ... sa asteptam
sa creasca plantele si comentam dupa aceea. Poate in zona dintre cele doua rinduri de plantare iti va mai trebui ceva : o radacina, alte pietre, ... dar e
prea devreme sa ne dam cu parerea. Succes si bafta cu ... plantele, sa le vedem mari si frumoase!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Multumesc Silviu pentru idei! Cu siguranta le voi lua in considerare.
Partea aceea neplantata probabil o voi completa cu HC , luni cand ajunge, sau as putea sa pun 3 ghemotoace dintralea verzi ( imi cer scuze nu mai stiu cum se numesc, se gasesc la petshop-uri in bolurile cu betta), ideea e ca trebuiesc ingropate un pic in substrat.
Cu piatra, ar mai fi o varianta, sa o acopar cu moss. Nu stiu exact daca s-ar vedea frumos...nu va mai avea acelasi contrast acvariul.
Sau pur si simplu sa dau cu ea de asfalt si sa o sparg in 2-3 bucati si sa le aranjez altfel
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Se numeste Cladophora si nu se ingroapa in substrat, se rostogolesc periodic ca sa isi mentina forma rotunda.
Eu doar as ridica putin piatra si asta ar trebui sa fie suficient. E prea frumoasa ca sa spargi, mai bine mai cumperi
inca doua mai mici.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com