[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal de incepator/bord  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

salutare baieti ....va rog .... :help2: .....pestele misterios de care v-am spus mai devreme a inceput sa imi alerge saraca gupie incat am crezut ca e bolnava , statea pe fundul acvariului fara sa miste ...acum este "camuflata" in riciia ...
mi-am dat seama ca nu are nimic cand l-am vazut pe"cel in cauza" cum o alearga prin acvariu .... din marele ghid al acvaristului pare a fi un Hemigrammus ocellifer supranumit si ca "focul de pozitie" .... nu prea am gasit informatii despre el decat ca ar face parte din marea familie a neonilor si se simte bine in grupuri, asta sa fie problema? ca este singur? dar nu inteleg ce are cu saraca gupye
a mai avut ceva tentative si la neoni dar nu prea tare ca acestia sunt in gasca si cred ca nu il tine
cert este ca inculpatul este foarte foarte agitat ... nu stiu ce sa fac
voi ce ma sfatuiti? atasez 1-2 poze sa vedeti despre ce e vb
multumesc :-)
imageimageimageimage

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

salutare, revin cu un update, si imi cer scuze pentru intarziere dar am fost unpic ocupat
in primul si primul rand vreau sa ii multumesc lui val pentru donatia de Lilaeopsis brasilensis, raman dator vandut
momentan nu va pot spune decat ca pestele misterios a facut "picioare" si acum e liniste si pace in acvariu....
locatarii sunt cam asa:
6 neoni
6 zebre roz
6 zebre normale ...care ma gandesc sa le dau ...si sa raman doar cu neonii si cele roz...pentru ca au un efect destul de placut
3 sae ...au fost 4 ...dar nu stiu ce s-a intamplat, unul ... l`am gasit decedat ....nici legistii n`au stiut de la ce
una peste alta toate bune si frumoase pana la plante ...care nu vor sa creasca si sa fie verzi de nici o culoare, am renuntat la co2 o perioada deoarece am realizat ca nu am fertilizant ... asa ca sapt asta care vine ma bate gandul sa schimb tot stratul ...si sa caut altceva decat turba respectiva. primele plante, cele care le aveam in colturi din verde s-au ingalbenit si nu au radacini deci trebuie neaparat sa fac ceva
Ceea ce ma supara foarte tare este ca pe java mossul meu ...isi fac veacul fooooarte multe alge verzi ...acele luuungi firisoare de cativa cm, cand schimb apa, le mai "culeg" dar nu cred ca am sa pot sa scap de ele

Riccia este bine, toata intr-o "punguta" (plasa) care sta sub apa nu la nivel deoarece strangea toata mancarea in ea cand dadeam drumu la filtru dupa ce hraneam locatarii. Sunt foarte tentat sa imbrac cutia de la filtru intr`o plasa si sa pun riccia acolo(pt cei care nu stiu la jewel rekord filtrul si incalzitorul stau intr-o cutie in un colt "ascunse" destul de frumos), in momentul in care se umple o sa fie un efect destul de placut cred.

Un sfat pentru cei care vor sa isi faca acvariu, sau sunt tentati sa faca la fel ca mine ...am pus in zona din fata, nisip foarte foarte fin ...culoare deschisa...in cazul in care aveti pesti sincer nu va sfatuiesc, se murdareste foarte foarte foarte repede si trebuie "aspirat" cam la 2-4zile

cam atat....poze recente nu am

ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu algele respective? si pentru cei din constanta, de unde ma sfatuiti sa iau ceva substrat bun, sau ce anume sa caut, ca nu stiu exact

Multumesc

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:salutare, revin cu un update, si imi cer scuze pentru intarziere dar am fost unpic ocupat
in primul si primul rand vreau sa ii multumesc lui val pentru donatia de Lilaeopsis brasilensis, raman dator vandut
momentan nu va pot spune decat ca pestele misterios a facut "picioare" si acum e liniste si pace in acvariu....
locatarii sunt cam asa:
6 neoni
6 zebre roz
6 zebre normale ...care ma gandesc sa le dau ...si sa raman doar cu neonii si cele roz...pentru ca au un efect destul de placut
3 sae ...au fost 4 ...dar nu stiu ce s-a intamplat, unul ... l`am gasit decedat ....nici legistii n`au stiut de la ce
una peste alta toate bune si frumoase pana la plante ...care nu vor sa creasca si sa fie verzi de nici o culoare, am renuntat la co2 o perioada deoarece am realizat ca nu am fertilizant ... asa ca sapt asta care vine ma bate gandul sa schimb tot stratul ...si sa caut altceva decat turba respectiva. primele plante, cele care le aveam in colturi din verde s-au ingalbenit si nu au radacini deci trebuie neaparat sa fac ceva
Ceea ce ma supara foarte tare este ca pe java mossul meu ...isi fac veacul fooooarte multe alge verzi ...acele luuungi firisoare de cativa cm, cand schimb apa, le mai "culeg" dar nu cred ca am sa pot sa scap de ele

Riccia este bine, toata intr-o "punguta" (plasa) care sta sub apa nu la nivel deoarece strangea toata mancarea in ea cand dadeam drumu la filtru dupa ce hraneam locatarii. Sunt foarte tentat sa imbrac cutia de la filtru intr`o plasa si sa pun riccia acolo(pentru cei care nu stiu la jewel rekord filtrul si incalzitorul stau intr-o cutie in un colt "ascunse" destul de frumos), in momentul in care se umple o sa fie un efect destul de placut cred.

Un sfat pentru cei care vor sa isi faca acvariu, sau sunt tentati sa faca la fel ca mine ...am pus in zona din fata, nisip foarte foarte fin ...culoare deschisa...in cazul in care aveti pesti sincer nu va sfatuiesc, se murdareste foarte foarte foarte repede si trebuie "aspirat" cam la 2-4zile

cam atat....poze recente nu am

ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu algele respective? si pentru cei din constanta, de unde ma sfatuiti sa iau ceva substrat bun, sau ce anume sa caut, ca nu stiu exact

Multumesc


In locul tau, eu as da zebrele roz pentru ca oricum au viata scurta - vei constata si singur si as incerca sa mai tund Java moss-ul. N-ai grija, ca nu pateste nimic. :alright: Din contra, se regenereaza.
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare coforumisti, Dupa multe batai de cap am realizat ca acvariul meu .... nu are fertilizant ....si d-asta plantele mele , care este, se ingalbenesc si nu arata a ...plante
am mai luat o data forumul la rascolit si prin oarece comparatii am realizat ca turba de sub pietrisul meu ...ori nu este buna, ori ...nu este buna deh...toti ati fost incepatori si ati facut ciorbe la inceput, eu de ce nu as face

ce`am facut ...am cumparat una bucata galetusa de substrat de la tetra (jbl nu am gasit, iar sera citisem aici pe forum ca nu este stralucit) pt ca asta este pe piata in cta, sau poate nu am cautat cum cat si unde trebuie; am spalat bine bine bine acavariul, dar inainte am salvat cam 50% din apa;

java mossul de care va spuneam mai sus am aruncat-o si am luat alta. Buuuuun ....

aveam de la primul setup intr-o plasa de zidarie ceva riccia. Sunt pur si simplu fascinat de asa zisele "covoare" de riccia, asa ca am cautat, si am cautat, si am cautat, si am gasit aici: http://www.projectaquarium.com/plantedAquariumArticles_SecureDwarfRiccia.aspx (sper sa va mearga pentru ca mie imi mai facie figuri, oricum voi ridica si pozele de pe site in cazul in care sunt ceva probleme si in cazul in care sunt persoane care nu se descurca cu engleza) o solutie super super tare
poate multi dintre voi stiati, dar din cat am rasfoit pe forum nu am gasit si metoda asta ....asa ca daca moderatorii o considera ceva util pentru toti "newbies" ca mine care streseaza de zeci de ori in zeci de posturi cu intrebari stupide gen "cum fac covor riccia" ma gandesc ca ar fi o solutie foarte usor de realizat + ca se poate rearanja setupul dupa ce creste riccia cum vrei, te poti juca cu pietrele respective in ooorice forma si pozitie pot reforumla si facut sticky undeva la DIY sau ...dunno
ideea este simpla; si am sa incerc sa o fac cat se poate de scurt :

MATERIALE NECESARE:

-plasa baie (o gasesti in comert la orice magazin de casnice, chiar si la magazinele faimoase unde "orice produs X ron" ;
pret estimativ -> 1-2Ron

-pietre rau(pentru cei care nu au rau pe aproape puteti incerca la magazinele de decoratiuni si cadouri -ale mele sunt luate de la bamboo carrefour si fierte foarte bine) atentie daca le cumparati de la mag de decoratiuni, fierte foarte bine pentru ca sunt sanse foarte mari sa fie date cu ceva solutii mirositoare si asa mai departe ;
pret estimativ - gratis pentru cei ce au la indemana / din magazine de decoratiuni -> 15-20Ron/punga (eu am luat 2)

-asa zisele "cozi de soricei" veti vedea atasat in poze la ce ma refer ;
pret estimativ -> 100buc 4-6 Ron

- riccia -
pret estimativ 10-20-30 Ron ,in functie de cantitate

- multa rabdare ...pret estimativ .....

pasii nu are rost sa ii scriu pentru ca pozele vorbesc de la sine:
imageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Cam astia ar fi pasii ... toate drepturile rezervate http://www.projectaquarium.com/
eu asa am facut veti vedea atasat in pozele mele...orice intrebari, raspund cu cea mai mare placere

Background ....nu aveam, si pentru ca lucrez la un studio de design interior iar perioada asta este total moarta, pot sta aaabsolut linistit toata ziua pe forumuri si gugälit , asa ca am descoperit un blog interesant cu o solutie pentru background din java moss ....articolul il puteti gasi aici : http://www.aquariumplantsandsupplies.com/blog/2008/05/aquaticmagic/who-else-wish-to-know-how-to-diy-make-a-moss-background-in-aquarium/
iarasi inca o solutie foarte foarte usor de realizat dar cu efect superb , asta daca va iesi. El foloseste christmass moss daca nu ma insel in prezentarea respectiva si o plasa cu ochiuri unpic mai mari decat ce am folosit eu (de tzantari) lucru de care imi este teama, vom vedea in viitor

pe final ...o intrebare, ce pot folosi ca acele picaturi zilnice...stiu ca e de preferat sa mergi pe aceasi linie , dar mai stiu ca cei de la tetra nu au picaturi ...sau ma insel
sau, ce imi recomandati si mie? pentru ca vreau sa fac o fertilizare buna

CO2`ul momentan este scos pentru ca incerc zilele acestea sa imi fac rost d eun regulator de presiune, daca nu voi merge ori pe modelul vechi cu butelie -> furtun -> chinuit reglat din robinetul buteliel -> acvariu; ori imi voi face o "bomba cu drojdie"

despre pesti ma bate foarte tare gandul sa ii dau si sa raman doar cu sae si acele "ventuze" care cred ca fac parte din familia Ancistrus numai ca au o forma mai ciudata(atasat in poza); sau sa ii dau pe toti si sa imi iau creveti, iar pesti sa bag abea dupa ce obtin un aspect frumos

apa momentan este cam asa:
ph 7.2
kh 15-20
gh 10-16
no2 1
no3 10-25

Cam atat, pentru seara asta... asa arata acvariul meu in mom de fata ....in asteptarea cresterii ricciei :jumpers:
Va rog "dati in mine" cu pareri si ajutor in legatura cu fertilizarea , va rog mult

imageimageimageimageimageimage[URL=http://img511.imageshack.us/my.php?image=200811190173xv4.jpg]image
[/URL]imageimageimageimageimageimageimage

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:Va rog "dati in mine" cu pareri si ajutor in legatura cu fertilizarea , va rog mult
Pai Riccia n-are evident nevoie de sol . O fertilizare in apa e suficient. Pentru ca acvariu e mititel io zic ca poti incerca Dupla ca n-o sa coste mult. As folosi pastile Dupla Plant si picaturi Dupla Plant 24.
Bineinteles ca Riccia va creste frumos si cu o fertilizare mai ieftina, sa zicem JBL : Ferropol si Ferropol 24.

Partea buna e ca nu-i foarte greu sa fertilizezi pentru Riccia. Dificultatea consta in iluminat intens, CO2 si ....... intretinere.


Stii ce interesant e sa cresti Riccia submers folosind inele ceramice :jajaja: ? Poti aranja, rearanja cum te taie mintea. Pun pariu ca p-asta n-ati stiut-o :misto: .

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Porcu wrote:Stii ce interesant e sa cresti Riccia submers folosind inele ceramice :jajaja: ? Poti aranja, rearanja cum te taie mintea. Pun pariu ca p-asta n-ati stiut-o :misto: .


banuiesc ca te referi la inelele ceramice de care se mai prind plantele nu?, iar modul de prindere la fel ca asta? e o alta solutie, buna dar care nu am gasit pe forum ...ahaaa tineti pentru voi , asta e si frumusetea la multe multe pietre cu riccia, poti sa refaci setupu cuum vrei....

Despre lumina ... 2x15w un aquaglo si neonul original care era pe capacul de jewel, co2 sapt asta sa vad ce solutie aleg
Dupla din ce am citit pe site ar fi printre cele mai bune? sa caut sa vad daca gasesc in cta, daca nu comanda pe net cred sau jbl

Ms porcu

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:banuiesc ca te referi la inelele ceramice de care se mai prind plantele nu?, iar modul de prindere la fel ca asta? e o alta solutie, buna dar care nu am gasit pe forum ...ahaaa tineti pentru voi
Tinem doar pentru cei ai casei .
E vorba de inelele ceramice care se folosesc in filtre . Riccia se indeasa in gaura, creste si acopera complet inelu'. Mi se pare mai simplu decit sa imbraci o piatra cu plasa . Fiind mai mici decit pietrele, se pot realiza aranjamente cu rezolutie mai fina . Poti sa-ti scrii si numele cu Riccia .......

pc.ciprian wrote:Despre lumina ... 2x15w un aquaglo si neonul original care era pe capacul de jewel
Incearca si vezi daca merge. Eu am o parere f.f.f. proasta despre tuburile cu care vine Juwel, l-as inlocui urgent cu un Sera Plant Color, Osram Fluora, 965 sau 830.
Nici despre calitatile lu' AquaGlo in domeniu' plantelor nu-s convins, da' spectru' lui zice ca nu-i rau.

pc.ciprian wrote:Dupla din ce am citit pe site ar fi printre cele mai bune? sa caut sa vad daca gasesc in cta, daca nu comanda pe net cred sau jbl
Vezi cit te costa si alege. Repet: Riccia va merge si cu Dupla si cu JBL .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:Dupla din ce am citit pe site ar fi printre cele mai bune? sa caut sa vad daca gasesc in cta, daca nu comanda pe net cred sau jbl


Nu gasesti. Din pacate nu stiu pe cineva care sa aduca Dupla in Constanta. Raman in picioare 2 solutii:
JBL din Constanta (ti-am zis de unde)
Dupla de pe net.

Porcu wrote:Riccia va merge si cu Dupla si cu JBL


Multe (alte) plante, ba chiar unele date ca pretentioase/deosebite/ciufute... merg si cu JBL. Din pacate nu sunt inca printre cei care pot impresiona cu poze cu propriul acvariu, asa ca va trebui sa ma crezi pe cuvant.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Val wrote: Din pacate nu sunt inca printre cei care pot impresiona cu poze cu propriul acvariu...


Daca mai zici asta vreodata, mai bine te banezi singur inainte sa apuc s-o fac eu!

pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

@porcu
pe viitor o sa schimb si neonul de la jbl ...o perioada merg cu el asa ...nu`s finante, am alte prioritati momentan si zic ca imi fac treaba pe moment cu el

@val
sunt sigur ca ai un acvariu foarte frumos iar de crezut te cred pe cuvant


inredibil dar adevarat
riccia ....desi e sugrumata de plasa respectiva ...de o seara ... a inceput sa faca "perle"
atasez poze ...nu cred ca realizati cat d fericit am fost cand am vazut ....si ce reactie ...ca un copil cand primeste o jucarie noua ...

asa caaaaa am pus mana pe cameraaa siii :foto: :foto:
calitatea este mai proasta pentru ca e facut cu zoom pe super macro ... dar fericirea mea a fost lovita de imaginile ..."firisoarelor" de alge verzi , puteam sa jur ca nu voi scapa de ele :-< ce imi recomandati? ceva solutii? sau daca incep cu co2 si fertilizant lichid ...am sanse sa scap de ea? o alta varianta din cate stiu este cu stinsul luminii pe timpul zilei ...dar ...riccia? ce zice? mai ales ca e in crestere

pliZ help Mi

imageimageimageimage

si o alta intrebare pe fuga ...folosesc pentru furtunul meu dinbutelia de co2, ideea de powerhead iar in cap are o cutie de film ...ma rog am explicat in posturile anterioare ...de scapat bule de co2 nu imi scapa, dar in schimb se cam strange destul de mult (aer/co2) in capac pe careil invarte si il invarte si il invarte si il ...invarte ...si ...nu stiu exact daca il dizolva in timp sau daca iese afara, desi totusi cred ca a 2-a varianta e mai plauzibila. ce stiti de difuzerele ceramice? aspectul este foarte elegant, iar din ce am citit pe forumurile de afara, desi iti imparte o bula mare de co2 in foarte multe fine am inteles ca da randament

O seara buna si multumesc pentru raspunsuri

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:
Porcu wrote:Riccia va merge si cu Dupla si cu JBL


Multe (alte) plante, ba chiar unele date ca pretentioase/deosebite/ciufute... merg si cu JBL. Din pacate nu sunt inca printre cei care pot impresiona cu poze cu propriul acvariu, asa ca va trebui sa ma crezi pe cuvant.
Crede-ma ca te cred pe cuvint . Am vazut o tufa de Eriocaulon setaceum de-ti pica fatza . Cu schema JBL .



pc.ciprian wrote:pe viitor o sa schimb si neonul de la jbl
Adica Juwel ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

ups ...da neonul de la jewel

va rog mult baieti, ce sa fac si eu cu "parul" respectiv? (

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Pai deocamdata lasa-le sa mai creasca. :-) La marimea aia nu imi dau seama ce alga e. Sa fie Cladophora?

Daca esti un om norocos, atunci asteapta. Vor trece de la sine.

Daca nu... ar fi prea lunga lista de sfaturi. Mai bine iti zic asa: rezerva-ti o zi-doua in care sa citesti. Inarmeaza-te cu rabdare. Multa. De alge nu scapi intr-o zi - doua- o saptamana...

1. Incepi prin a-ti ridica e-mailul de pe yahoo. O sa gasesti acolo un fisier interesant
2. Citeste topicurile de la capitolul de alge de pe forumul asta, dar filtreaza informatia... unele postari sunt mai vechi si intre timp conceptiile s-au mai schimbat.
3. Citeste aici: http://www.barrreport.com/you-new-aquatic-plants-start-here/3008-basic-algae-article-dusko.html Unul dintre linkurile de acolo este chiar articolul pe care ti l-am dat pe e-mail. Dar mai sapa pe site-ul ala. O sa afli multe lucruri utile.

Dupa aia, mai vorbim...
Spor!
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Si mie tot cladophora im pare CO2-ul te va ajuta in lupta cu ea.

865
[Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

am ajuns acasa cam de ...50min ...iar 25-30 min am stat de geamul acvariului
de ce? vedeti mai jos

imageimageimageimageimage

sunt absolut fascinat....iar bulele se ridica in continuu, un "spectacol" superb. Cei care au sau au avut riccia stiu despre ce vorbesc. Din pacate vad ca respectiva alga creste ...si a mai aparut in cateva locuri...weekendu asta ma pun pe citit si cautat ce sa fac

PS: multumesc andrei (val) pentru fisier

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

am uitat sa mentionez ca de aseara am co2`u bagat ...1,5/2bule pe sec cam asa

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

salutare baieti ....vin cu un update
in seara asta m-am pricopsit cu cateva legaturi de Cabomba furcata/caroliniana(dupa culoare ar fi a 2-a, desi cele mai intalnite sunt furcata) si Ceratopteris Thalictroides cel putin asa zice catalogul tropica . Plantele arata foarte foarte bine, un verde frumos ....sper sa reziste si la mine asa
CO2 non stop 1-2bule/sec
test in seara asta arata cam asa:
Ph - 6.8/7.2
Kh - 15-20
Gh - 16
no2/no3 - 0

am gasit fertilizanti de la jbl si am luat ferropol normal (1data/sapt) si ferropol 24.
am intrebat si la petshopul de unde am cumparat fertilizantii daca imi poate recomanda o solutie impotriva problemei mele cu alga respectiva si mi-a oferit tot de la jbl -> algol. Am pus ieri si azi , 10ml cum scrie in "prospect" iar in seara asta am observat ca riccia mea nu imi mai scoate bule . Banuiesc ca influenteaza si plantele solutia respectiva. Partea mai nasoala este ca respectiva alga vad ca se intinde mai pe toata riccia si nu stiu ce sa fac. Am citi si mai pe nicaieri nu gasesti solutii pentru a scapa de el. In mai multe forumuri am gasit cum ca asa numitii "amano shrimps" ar manca`o ...mancaoar melcii si sae sa o manance . Numai ca daca intreb pe la petshopuri de amano shrimps presimt ca or sa se uite ciudat la mine . Am "gugälit" ceva poze si ar fi niste creveti crem ceva de genul De vazut am vazut la un mom dat ceva asemanator dar nu mai iau, iar acum peste tot au red cherry care nu se ating de ea
In schimb, una peste alta va las cu poze sa vedeti evolutia ...astept pareri si sfaturi in continuare

ce parere aveti de algol de la jbl? sa mai pun? sa nu mai pun? nu stiu ce sa fac, imi e sa nu afecteze cresterea plantelor
si o alta intrebare ... in legatura cu Camboba , ea este unpic cam lunga pentru acvariul meu .... erau puse in legaturi si nu au radacini, daca le tai ... se prind? daca le tai varfurile de exemplu , se ramifica in 2 ?

Multumesc

imageimageimageimageimageimageimageimage

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pc.ciprian wrote: daca le tai varfurile de exemplu , se ramifica in 2 ?


Da' de ce sa tai virfurile si nu invers? Ca le strici tot aspectul. Mai bine taie din codite si baga-le in substrat. Vor da radacini, stai linisit!
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Suntem aici ca sa intrebi. Inainte de a il intreba pe vanzatorul de la pet shop. Daca te duci la frizer il intrebi pe el cum sa te tunda? In special daca ai mari banuieli ca frizerul e prost?

Sper ca la tine sa nu se intample asa. Sper sa fi avut in apa alte conditii decat am avut eu.

Ca sa intelegi despre ce vorbesc uite-te aici:

http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=3073&postdays=0&postorder=asc&highlight=jbl+algol&start=30

Citeste cel putin incepand de la al treilea post de pe pagina. In doua din postarile de acolo sunt linkuri la pozele acvariului cu 6 luni inainte, cand totul era ok si la momentul vorbirii de acolo, dupa o lupta cu algele in care am am cedat in cele din urma si am folosit un algicid.

O simpla cautare dupa numele produsului pe forum te-ar fi dus la thread-ul ala.

Numarul unu in combaterea algelor: UITA DE CHIMICALE (algicide).

Daca nu ai timp sa cauti si sa citesti pe forum, intreaba. Nu cred sa se supere cineva.

Eu nu zic sa nu gresesti, pentru ca e imposibil, dar cred ca e mai bine sa iti faci propriile greseli, in loc sa le repeti pe ale altora

Cat despre alga aia, da-o naibii. In conditii bune Riccia va creste mult mai repede decat alga. Va creste cu conditia sa mai ai Riccia dupa tratament...

Doamne ajuta sa ma insel sau sa ai mai mult noroc decat mine.
Tine-ne la curent cu ce se mai intampla.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:in seara asta m-am pricopsit cu cateva legaturi de Cabomba furcata/caroliniana(dupa culoare ar fi a 2-a, desi cele mai intalnite sunt furcata)
Nu e furcata , asta-i o planta destul de rara si rosie :

image


Mi se pare ca ai si niste Limnophila sessiliflora .


pc.ciprian wrote:am intrebat si la petshopul de unde am cumparat fertilizantii daca imi poate recomanda o solutie impotriva problemei mele cu alga respectiva si mi-a oferit tot de la jbl -> algol. Am pus ieri si azi , 10ml cum scrie in "prospect" iar in seara asta am observat ca riccia mea nu imi mai scoate bule .
Si io-ti spun sa nu mai folosesti chimicale impotriva algelor .
As face repede schimburi de apa masive - un sfert zilnic sa elimin chimicala cit mai repede, dupa ce intra in plante nu mai creste nimic citeva saptamini.


pc.ciprian wrote:Banuiesc ca influenteaza si plantele solutia respectiva.
De cele mai multe ori le omoara.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com