[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal de incepator/bord  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
spulberica
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 15:59:58
Messages: 105
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

tu ai citit postul/posturile mele? sau doar te-ai uitat la poze? si chiar si asa, din poze se vede clar ca eu nu am utricularia , puteai macar sa arunci un ochi sa vezi despre ce e vorba inainte s aintrebi ceva pur si simplu fara sens


Postul l-am citit, m-am uitat si la poze dar intr-un acces de insufletire si neinspiratie nu m-am uitat cum trebuie la poze si am intrebat. Mea culpa.
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

salutare salutare salutare :o :o
vin cu un scurt update, mi`am luat o noua jucarea :baby: (canon eos 1000d) si m-am apucat de pozat, asa ca in mare parte voi lasa pozele sa vorbeasca de la sine
acvariul e unpic modificat fata de ce stiati, multumesc din nou andrei (val) pentru firele de Lymnophila aromatica, Pogostemon helferi,Blyxa japonica(care imi place la nebunie) si ceva Micranthemum micranthemoides care m-a fascinat de cum am vazut-o in acvariul lui val facand pe "piatra bolborositoare" , sper ca toate sa reziste si la mine caci ultimele fire de aromatica nu le-a placut "atmosfera" mea, sa vedem acum
cam atat, una peste alta imi iau ramas bun caci maine la 6 plec pana pe data de 23-24 prin transilvania in "hexcursie" aka road trip cum zice americanu`
asa ca........pam pam vine pozele

imageimageimageimageimage
imageimageimageimageimageimage

PS1: scuzati neclaritatea la cele cu supermacro pe creveti dar e cam greu sa tii obiectivu(intors) intr-o mana si camera in alta mana, facand focusu doar cu degetul mic parca ai canta la vioara(cunoscatorii stie) pana facem rost de bani pt un obiectiv de macro ...facem poze cu obiectivu intors
PS2: dupa ce am facut pozele s-au realizat cateva mici modificari cateva din pietrele de riccia au fost "retrogradate" :redcard:, aveau mai mult clado pe ele decat riccia , iar japonica avea o ramura in plus asa ca am taiat`o si am plantat`o langa deci e unpic mai lata intinderea ei acum, poze data "aviatoare"

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Man, lasa-l 'reaq de obiectiv la locu lui, nu-l mai tot intoarce atata. Asta era buna pe vremea Zenith-ului.

In primul rand ca nu vei mai avea nici una dintre chestiile automate gen mettering, focalizare automata, bla-bla... Hai sa zic ca asta nu e foarte important pentru oricum la macro preferi sa faci manual focalizarea si sa mai umbli si la expunere...

Dar in al doilea rand, si mai important decat primul, vei plange cand senzorul va incepe sa se umple de praf, si cand lentila din spate a obiectivului (aia mica pe care tu o tii in fata) va incepe sa se murdareasca/zgarie.

Nu ma prind ce rost are o poza macro nefocalizata si subexpusa...

Mai bine fa poze cum poti, cu modul macro si obiectivele pe care le ai, si peste ceva timp, din economii iti iei un obiectiv special macro.
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare baieti...Maine dupa masa ajung in bucuresti si stau pana poimaine dim...daca are cineva ceva de trimis la cta pm me, voi verifica cand ajung in buc

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

am si eu nev d o parere cat se poate de rapid...vreau sa ii iau tatalui meu cadou 2 sau 3 pui de discusi si am gasit in buc pe langa arcul de triumf la un petshop undeva la 1mil buc ... ce ziceti? merge ? nu merge? sa stiu daca iau maine dim inainte sa plec spre cta. Multumesc

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:vreau sa ii iau tatalui meu cadou 2 sau 3 pui de discusi si am gasit in buc pe langa arcul de triumf la un petshop undeva la 1mil buc

Sa nu indraznesti in apa voastra dura .

Fie-ti mila de batrinetile mele si lasa prescurtarile la usa .

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Porcu wrote:Sa nu indraznesti in apa voastra dura .

Fie-ti mila de batrinetile mele si lasa prescurtarile la usa .


1n-am mai luat, am zis ca poate gasesc in cta mai obisnuiti cu apa de la noi, oricum acvariul in care vor sta vor avea ceva apa osmozata si turba in filtru sa scad duritatea ...si in cel mai rau caz apa distilata pentru ca am auzit ca e o solutie buna

2 scuze pentru prescurtari, nu prea am facut in ultimu timp sau cel putin m-am abtinut,dupa cum s-a observat poate , dar acum scriam de pe telefon ca nu aveam pc la indemana scuze inca o data

maine voi veni cu un update sa vedeti in ce stadiu este acvariul , am fost unpic surprins cand am ajuns acasa

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:dar acum scriam de pe telefon ca nu aveam pc la indemana

Se aproba .

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare si Craciun Fericit dragi coforumisti :o :o

Vin si eu cu un update asa de sarbatoare, ca tot v-am promis mai devreme

Voi atasa pozele care vor vorbi de la sine caci in cuvinte nu prea stiu ce sa va spun pentru ca modificari majore nu am facut.
Vreau de zilele astea sa incep lupta impotriva cladophorei, cu apa oxigenata si inlaturare "mecanica"(care oricum se intampla o data la 3-5 zile), si vreau sa mai micsorez duritatea apei, dar momentan fara apa osmozata ca e plecata persoana de la care puteam sa iau.

Asa ca am 4 intrebari

1 din cate am citit cu apa oxigenata ar fi maxim 10mg/l daca nu ma insel ... dar astia 10mg/l o data la cat timp? fiecare seara? o data pe sapt dupa ce fac schimburi de apa, o data la schimbul de apa?

2. vreau sa micsorez duritatea cu apa distilata, stiu ca foarte multi folosesc si chiar cu succes, in ce proportii pot sa pun?
iar o alta varianta ar fi cu turba in filtru ...dar daca pun turba , nu imi coloreaza si apa? cu lemn de arin a incercat cineva?

3. Cand am venit din mica "excursie" toata riccia era plina de bule, dar si de clado, dupa ce am curatat-o bine bine, urmatoarele zile(3 la numar) nu a vrut sa mai "bolboroseasca" sa fie din cauza ca a fost "deranjata" sau sa fie din cauza ca neonul de la jewel a inceput sa imi faca probleme(in sensul ca are capetele "stinse", ma rog pe scurt - e pe duca stiti voi la ce ma refer)? dar si cand am fost plecat la fel avea probleme, sau sa fie din cauza ca am schimbat sistemul de aprindere din drosser + starter la montaj electronic dintr-un bec economic de 20w

4. Fiind primi "baby shrimp" care ii voi avea ... nu stiu mai nimic despre ei, iar din ce am citit nu se pune problema de a avea pesti in acvariu, deja am vazut ca cele 2 femele stau mai mult ascunse fie prin riccia fie prin ludwiga din background, deci au nevoie de ceva tratament special? mancare speciala?

Multumesc


image image image

image image

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

si a 5-a intrebare ... am filtru original de la jewel ...combinatia respectiva de 2 bureti mari 1mic bogat in carbune activ, despre care si vreau sa va intreb, este adevarat ca anuleaza o parte sau chiar toata fertilizarea ? teoretic asa ar fi, caci asta ar fi si scopul carbunelui activ sa "purifice"...acum voi ce ma sfatuiti? sa il scot? sa il las? adevaru este ca dupa atata fertilizare no2 si no3 sunt tot la 0, si chiar nu inteleg de ce, prima impresie am zis ca sunt testerele nasoale

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

nimeni? sau e plecata toata lumea in vacante

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:...combinatia respectiva de 2 bureti mari 1mic bogat in carbune activ, despre care si vreau sa va intreb, este adevarat ca anuleaza o parte sau chiar toata fertilizarea ?
E adevarat, scoate-l .

pc.ciprian wrote:adevaru este ca dupa atata fertilizare no2 si no3 sunt tot la 0, si chiar nu inteleg de ce, prima impresie am zis ca sunt testerele nasoale
Probabil ca plantele au papat tot azotu' .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

adevaru este ca dupa atata fertilizare no2 si no3 sunt tot la 0


Da' nu prea ma prind de ce crezi tu ca ar trebui sa creasca nitritul si nitratul?
Ai bagat separat in acvariu nitrat sau nitrit ???

Din moment ce folosesti doar fertilizare micro, de ce ar trebui sa creasca nitratu'?

Cred ca ceva imi scapa.
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

@val, scuze , aveam impresia ca ferropolul imi va mari nitratii si/sau nitritii, nu prea am inteles eu cum sta treaba cu fertilizarera asta ...mama ei, dar voi citi din nou de la cap si cu mai multa atentie despre macro si micro

In rest ce sa zic ...vad/cred/sper ca am "killärit" toata cladophora cu apa oxigenata ...dar in acelasi timp si toata riccia ma rog ...mai mult de 3/4 din riccia , asa ca am renuntat la pietre , am mai lasat doar o parte mica la suprafata sa o inmultesc , in partea din fata vreau sa pun ceva Hemianthus callitrichoides ''Cuba'', sau marsilea , sau Utricularia graminifolia (care nu cred ca ar rezista la calaitatea apei mele...nu sunt sigur) , sau eleocharis sau glossostigma ...care din pacate nu gasesc de nici unele in cta ( cel putin din ce am vazut prin magazine

Daca are cineva de vanzare sau 2-3 fire de donat... pm va rog mult ca am ramas fara "gazon" in gradina (daca anu ma batet un gand sa imi dau comanda la acvamax(a mai luat cineva de la ei? cum sunt plantele?) , tot din ianuarie voi incepe ceva aditie de macro(bineinteles dupa ce il mai stresez unpic pe val cu micro-macro ...pana imi iau ignore ) si voi incepe sa bag co2 cu "bomba" caci buteliile am vazut ca imi fac probleme la diferentele de temperatura ...
ex: il las setat la o bula pe secunda ...si daca deschid geamu in camera si se face friiiig, incepe sa scape foarte tare ... (precizez ca am butelie mica de 2l cred si reductor de presiune de bere... ) deci voi merge pe diy pana voi avea bani de un set bun

Una peste alta devin din ce in ce mai atras de ideea de a muta toti pestii intr-un alt acvariu, iar acvariul acesta sa ramana strict de plante si creveti
defapt cred ca ei, cei dinurma ma fac sa ma gandesc mai tare la solutia asta

Cam atat .... fiind ultima seara a anului va doresc la toti unan nou fericit, implinit, cu multa sanatate si tot ce va doriti, acvarii cu apa limpede si alge doar pe pietre , unde e nevoie, sau deloc, pesti sanatosi si nevertebratet vioaie LA MULTI ANI :o :o

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

si uite asa am revenit si eu cu un update ... de an nou

deci sa trecem la treaba :
declar razboiul cu cladophora ....incheiat ....si dupa cum zice si zicala "operatia reusita, pacientul mort" cam acelasi lucru si la mine ), nu ma gandeam ca o sa gasesc un context la care sa se potriveasca "vorba" ... cladophora ...nu mai este ...riccia in proportie de 90% a "Ars", acum incerc sa salvez o parte din ea la suprafata

alte efecte negative majore nu pot sa spun ca am avut in acvariu,
cat despre alga ....nu mai vad pe nicaieri in acvariu, acum ...stam pe baricade, cum apare cum incep iar sa gasesc/aplic ceva solutii de inlaturare

ca si covor voi merge pe ceva Hemianthus callitrichoides ''Cuba'', sau marsilea de care am facut rost dar mi se pare prea ...MARE decat ce am vazut eu in poze , sau Utricularia graminifolia (care nu cred ca ar rezista la calaitatea apei mele...nu sunt sigur) , sau eleocharis sau glossostigma ...care din pacate nu gasesc de nici unele in cta ( cel putin din ce am vazut prin magazine)....si vreau sa imi dau comanda pe net, sau in caz ca voi ajunge prin buc am inteles ca se gasesc ....saaaau daca cineva are de vanzare/donat si ma scuteste de drum pana la buc ) ...in rest am asa

plante
Hygrophila polysperma
Riccia sp. ''Dwarf''
Anubias barteri var. nana 'Petite'
Blyxa japonica
Hemianthus micranthemoides
Lilaeopsis Brasiliensis
Limnophila aromatica
Pogostemon helferi
Echinodorus Amazonicus
Limnophila sessiliflora
Marsilea (giganteea cred la cat de mare e )

pesti
8neoni
2sae
4pui molynezi care cat de curand dispar in alt acvariu ca sunt prea mari ...si imi e ca vor atenta la creveti/puii de creveti

apa
ph 7.2
kh 15
gh 10-16
no2 0
no3 0

acum ...ca si iluminare ... neonul de la jewel s-a ars ... si am intrat in posesia unui sun-glo ...(sun-glo 4200k/840lumeni )...si mai am un aqua-glo 18000k dar nu stiu exact lumeni ca nu gasesc ambalajul si pe net nu l-am gasit ... buun....din pacate montajul facut pentru cel de jewel nu imi mai mergea, se arsese si starterul ...si fiind sambata in jur de ora 16:00 nu mai gaseam pe nicaieri deschis...duminica nici atat asa caaaa....fiind roman ...deh ...
aveam ceva becuri economice de 20w prin casa, am desfacut cu grija unul, i-am scos montajul si i-am facut legaturile la neonul meu. Ei bine se aprinde, dar am impresia ca e o idee mai slab in comparatie cu aprinderea cand este pe montajul original jewel(neonul fiind de 15w)...in rest merge perfect ...in principiu voi merge pe acest sistem pana cand voi reusi sa cumpar un balast 2x15 sau 4x15 in cazul in care voi mai adauga un neon sa ajung la 1w / L

ca si fertilizare merg pe ferropol + ferropol 24 in continuare .... dar eram tentat sa imi dau comanda de acel pps-pro sau ceva de genul ...aditie de macro ...desi dupa ce am vazut acvariul lui faraonul....sunt un dubii

iar umilul meu acvariu ...cam asa arata acum ....
image

nu prea sunt incantat de cum arata ...orice sfat e mai mult decat binevenit ... daca reusesc sa fac rost de acele plante de substrat sau daca reusesc sa cresc riccia asa cum vreai.... in mare parte vor disparea mai toate plantele, voi lasa doar cateva de efect, o tentativa de iwagumi aquascape ....in my dreams...
vroiam sa va intreb de marsilea ....daca ii tai toate frunzele acelea mari ...se regenereaza? cresc altele? sau este cumva o alta specie cu frunze mai mari

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

PPS si variatiunile ei sunt metode foarte bune de fertilizare si eu te-as sfatui sa folosesti una dintre ele. Orice metoda consacrata de aditie de macro face diferenta. Ai sa vezi ca nu se compara cu metodele vechii scoli de aditie doar de microelemente.

Dintre plantele tip covor, eu te-as sfatui sa incerci Hemianthus callitrichoides sau Utricularia graminifolia. Ambele sunt superbe si vor arata foarte frumos acum ca ai scapat de alge.

Dar orice ai face, iti recomand sa inveti intai sa cresti plante sanatoase fara probleme si fara alge si dupa aia sa treci la un setupartistic. Asta te va scuti de o parte din frustrari si dezamagiri...
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Va salut cu respect draci coforumisti ....

Vin si eu cu un update, si cu mai multe intrebari ...probleme majore as putea spune
Ca si intretinere la acvariu ....co2 cat ma lasa testeru permanent de co2 ... ferropol 24...ferropol ....si pps pro , schimburi de apa saptamanale ...

Cam asa arata acvariul meu in momentul de fata ... astept sa fac rost de ceva hemianthus caci am de gand sa va surprind ..sper eu placut ....

Momentan inca mai cresc plante si "cirese rosii"(red cherry) ....si in acelasi timp ...niste alte vietuitoare ...
din ce am gasit pe search-ul de pe forum ar fi ceva planarii ....erau cam 4 bucati din care 3 au fost scoase iar una este inca dupa filtru si din pacate nu pot sa o ajung.Intradevar de 2 saptamani nu am mai aspirat substratul din cauza ca am pui de creveti si sa nu ii aspir si pe ei ...mancare o data la 3 zile cam asa si f putin

Pe langa ele ... mai sunt unele/unii(viermi) ...mai subtiri,
si pe langa acestea 2 "specii" mai sunt niste puricei mici mici ...foarte "Activi" se misca aiurea si foarte rapid prin acvariu , de cele mai multe ori noaptea,
La suprafata am o oarecare pojghita, cum este alga respectiva care se face deasupra, dar parca este totusi grasime ....filtrul meu imi face miscare deasupra, si m-as indoi sa fie alga ...nu stiu se vede si in poza exact cum este suprafata apei mele.

Melci in acvariu sunt cei din a 4-a poza ...care se innmultesc enervant de mult si rapid...

Va rog mult de tot, ajutati-ma si pe mine sa o rezolv cumva ... ca sa scap de aceste "vietati"?
Cosmin (Andariel)(caruia vreau sa ii multumesc pt plante si pt sfaturi) mi-a recomandat ceva solutii ce au in compozitie Cupru ...moarte sigura ....la toate nevertebratele ...asta inseamna inclusiv "ciresele" mele (red cherry shrimp)
Ar mai fi solutia cu un cosulet cu carne macra...pentru planarii ...dar pentru viermii mici? pentru purecii respectivi?

Ati mai intalnit, ati reusit sa scapati de toate treburile astea urate .... pe langa schimburile de apa zilnice/saptamanale ... pe langa mancare mai putina .... lucruri concrete ...inafara de cupru ...

imageimageimage
imageimageimage

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Alea care se tarasc pe geam sunt garantat planaride si poti incerca sa scapi de ele folosind metoda cu tifonu' (cosulet, daca zici tu) cu ceva carne cruda... Presupun ca stii deja amanuntele din moment ce ai mentionat-o.

Pentru excesul de melci s-au inventat capcane pentru melci. De asemenea daca te vei hotara sa scazi duritatea apei, melcii se vor imputina simtitor. Eu foarte greu mai vad cate unul prin acvariu, si am avut si eu o gramada.

Viermisorii albi, nu stiu. Pentru mine sunt un mister, ca si pentru alti coforumisti. Poate ne lamureste minnardy, sau altcineva mai biolog... Oricum, desi nu stiu ce sunt, stiu sigur ca dispar la un moment dat, singuri, din partea lor. Cel putin asa au facut la mine si la multi altii, nu vad de ce nu ar face la fel si la tine. Doar sa nu le placa foarte tare in acvariul tau :-)

De puricii mici-mici, chiar nu stiu ce sa zic. N-am avut, deci nu stiu.

Spor!
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ahhh....speram sa fii din Bucuresti...in 21 voi fi la Bucuresti si-mi puteai da niste viermi ptr identificare.
Ai hranit pestii cu tubi vii? Ca astia se pot afunda in substrat si o duc bine...sau unde sunt localizati viermii aia?

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Va salut drago coforumisti, asa cum v-am obisnuit, ma prezint ca de obicei la datorie ... update din nou ...
De ce?
...paai am mai aruncat un bolovan in ciorba ...am adaugat ceva verdeata ... am condimentat cu ceva pps pro ...ferropol 24 am aruncat si un difuser ceramic de co2 ... apoi am mestecat bine pana cand verdeata s-a asezat cum am dorit ....produsul umil final (desi e incorect spus final)...arata cam asa :

image

din seria ...verdeata noua, culoare si contrast placut prezentam Heteranthera Zosterifolia si Alternanthera Lilacina ce imi tin difuserul "undercover"
image

castigatorul la cea mai mare frunza(de pana acum) de pe un anubias nana :
image
(frunza aparuta dupa adaosul de macro)

avem si un prim plan cu bolovanul ratacit , inconjurat de blyxia si o alta piatra mai vechie ....cei ce urmaresc jurnalul meu il recunosc pe domnul bolovan ...e un actor mai vechi, ce reintra in scena dorind sa ofere un efect de naturalete tabloului
image

apoi avem blyxia cea timida, care iese subtil de dupa un scut destul de mare
image

....din categoria primii/primele manechini/ne prezentam cativa minishrimps mai putin timizi
image

iar pentru sfarsit am pastrat categoria ...."wtf is this" pentru care am nevoie de ajutorul vostru ...de ceva timp imi tot apar pe sub frunze, pe filtru, in cateva locuri chestii de genul asta ...cel mai probabil zic eu sunt coconi de melci ...cred , dar aici va las pe voi sa ma faceti sa inteleg despre ce e vorba
image

Pentru viitor punctul din centru, adica tufa de Limnophila sessiliflora va disparea, jumate va merge la marusanu iar jumatate la bad_c0py (nou venit, sta in umbra si invata, urmeaza un post si de la el de salutare) iar in locul aceleia cred ca voi lasa sa creasca hemianthusu ...

astept pareri sfaturi idei .......feedback cum zice americanu

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com