[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cateva intrebari de la un incepator.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Apropo, chiar are vreun afect daca se fac valurele la suprafata? Apa nu se ciobalcare, doar este miscata asa un pic de catre filru ...
[Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

In privinta mancarii vezi ca exista de cumparat niste .."hranitoare" cred ca le zice. In principiu un cadru de plastic care pluteste pe apa si care nu da voie mancarii sa se imprastie in tot acvariul. E foarte ieftin. Daca mergi la un petshop si le explici de ce ai nevoie sigur stiu ei ce sa iti dea.
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

LYM wrote:Apropo, chiar are vreun afect daca se fac valurele la suprafata? Apa nu se ciobalcare, doar este miscata asa un pic de catre filru ...

schimbul de oxigen aer-apa e direct proportional cu agitatia suprafetei apei (caz valabil si pentru co2)

...
[Yahoo!] [MSN]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inca o intrebare: momentan am 2 neoane de 18W: unul standard si unul Philips AquaRelle.

Plantele am vazut ca nu se prea dezvolta (sau poate sunt eu prea grabit - le am de aprox 1sapt in acvariu). Ce neon imi recomandati sa folosesc in locul celui standard care a venit cu capacul ?
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

LYM wrote:Ce neon imi recomandati sa folosesc in locul celui standard care a venit cu capacul ?
Un 830 sa mai incalzesti lumina din acvariu. Sau un Osram Fluora.

Poze: smilie ... Poze cu plante
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

In privinta mancarii, cred ca cel mai bine e sa opresti filtrul pentru 5 minute in timpul hranirii. E bine ca mancarea sa se imprastie cat mai mult pe suprafata apei ca sa ajunga si pestii mai slabi sa se hraneasca fara sa fie preamult deranjati. In cele 5 minute nu cred ca se consuma oxigenul pentru bacterii din filtru.
[Email]
jsac
Junior member

Joined: 21/03/2008 18:55:43
Messages: 18
Location: Cluj
IP:
Offline

Am si eu o intrebare:
Voi cate ore de lumina le dati la pesti ?
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

jsac wrote:Am si eu o intrebare:
Voi cate ore de lumina le dati la pesti ?

9, 10...12, depinde, dar nu mai mult de 12, scrie peste tot pe forum daca te uiti. Pentru mai multe detalii poti sa dai un search pe forum.
[Email]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:Un 830 sa mai incalzesti lumina din acvariu. Sau un Osram Fluora.


Acest "830" ce firma il produce? Ajuta la cresterea plantelor? Aceeasi intrebare si pt. Osram Fluora.
[Yahoo!]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Osram si Philips.

http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=2608&postdays=0&postorder=asc&highlight=osram+fluora&start=15

http://www.aquabase.org/articles/html.php3/liste-des-tubes-fluorescents=983.html
[Email] [WWW]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De dimineata am gasit betta-ul cu coada mancata
Nu stiu ce s-a intamplat, dar de 1-2 zile nu mai prea manca si era mult mai apatic (dar nu avea nimic fizic).

Ieri seara era ok, iar de dimineata l-am gasit fara coada si, mai ciudat, cu jumatate din corp de o culoare alburie asa.

Nu am observat sa fie alti pesti agresivi cu el din contra, el se mai infoia la altii, si stau in "configuratia" asta de pesti de peste 1 sapt fara probleme.

Ce parere aveti? L-au muscat ceilalti sau are vreo boala?
Momentan am separat betta intr-o oala pana ma intorc de la serviciu si o sa vad atunci ce-o sa fac cu el. Btw, i se mai reface coada?

I-am dat sa manance in oala lui si a mancat.

HELP!
[Yahoo!]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

HELP!

Cand am ajuns acasa betta era deja mort.
In plus de asta, am mai gasit inca un peste mort si avea fix aceleasi simptome - corpul era pe jumatate ALB!

Sa fie vreo boala in acvariu ?! Ultimii pesti (2buc) i-am adus acum aprox 1 sapt si pana acum totul a parut sa fie f. ok.

Apa:

NO3 - 0 (poate un pic spre 10, parea cam intre culori)
NO2 - 0
GH > 7
HK - 0 - 3 (intre culori)
PH - 7.2
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pestii se decoloreaza cand mor..

Masuratorile par ok (kH-ul cam mic, ar trebui sa fie spre 4 - pt asta eu folosesc bicarbonat). Tot ce pot sa spun e ca la un kH mic se spune ca ar putea fi ph swing care sa fi cauzat asta - dar nu stiu daca bagi CO2 sau nu.

Pestii care i-ai adus ultima oara, sunt cei care au si murit ?
[WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Albul acela este la suprafata ca o mazga sau se decoloreaza pestele?

Dupa cum vad ai testere Sera betisoare. De unde le-ai cumparat, trebuie sa aiba brosuri Sera despre boli, cere-le fiindca-i gratis.
[Email] [WWW]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu bag CO2.

Testele sunt JBL 5 in 1.
Petele pareau in pigmentatia pestelui, deci parea ca s-au decolorat cu totul.
Cei 2 care au murit nu erau ultimii care i-am adus, cu toate ca am vazut acum ca unul din ultimii 2 nu se simte prea bine - sta intr-un singur loc, aproape de suprafata, nemiscat.
[Yahoo!]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:Pestii se decoloreaza cand mor..


Betta era pe jumatate alb inca de dimineata! L-am separat intr-o oala dar a murit pana m-am intors de la munca.
[Yahoo!]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

V-am ruga, daca se poate, sa-mi identificati si mie speciile acestea de pesti:

http://img246.imageshack.us/my.php?image=p1010002es6.jpg (cel alb din prim plan + cel maroniu intors cu spatele)

http://img392.imageshack.us/my.php?image=p1010003ep5.jpg (cel din stanga de tot a fost introdus ultimul in acvariu si nu prea se simte grozav acum ... )
[Yahoo!]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si un film cu indivizii: http://youtube.com/watch?v=1TzBQFGD1wA

PS: un buton de EDIT POST nu exista ?!
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ultimu seamana cu un gourami (o colisa) dar nu stiu care specie.

Oricum, in caz de dileme, cel mai sfant e sa schimbi apa.
Pana cand afli ce si cum, scoate 30% din apa si improspateaza cu niste apa tratata cu sera aqutan sau tetra aquasafe.

In rest, nu stiu ce sa zic.... ai cumva acvariul supra populat ? Poate sunt doar foarte stressati pestii. In lipsa de altceva, nu-mi dau seama..
[WWW]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exact asta am si facut!
Am schimbat cam 20% din apa si completat cu apa statuta 2zile + Sera Aquatan (ca de fiecare data). De cand am luat acvariul am completat cu apa la fiecare 2-3 zile, deci nu cred sa fie de aici problema.

Sper ca maine dimineata sa-i gasesc pe toti intregi.
Acvariul nu este suprapopulat; are 112L si am in el cam 13 pesti de mici dimensiuni.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com