[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum am ajuns posesor de acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
SCretu
Junior member

Joined: 10/03/2018 11:07:05
Messages: 21
Location: Rotterdam
IP:
Offline

Pare a fi BBA. Este o alga greu de scapat. Incearca sa o scoti mecanic cat posibil si EasyCarbo pentru tratament local.
Suprapopularea ar putea fi una din motivele pentru care alga infloreste. Am observat ca acvariul e situat la geam, presupun lumina directa ar fi factor.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/12/2018 19:30:00

blorin
Junior member

Joined: 12/08/2018 08:40:40
Messages: 23
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc pentru info.
Am curatat mecanic tot ce era atins de chestia maron - piatra, lemnul si frunzele, schimb apa mai des si o las mai usor cu lumina.

Vad eu ce se intampla...
SCretu
Junior member

Joined: 10/03/2018 11:07:05
Messages: 21
Location: Rotterdam
IP:
Offline

O alta metoda sa lupti cu alga, este sa faci un mix de inalbitor (cel mai ieftin de pana la 10% concentratie maxima, fara aromatizatori) cu apa, proportia de 1/10. In acest mix sa lasi decoratiunile (inclusiv plantele ce pot fi detasate gen anubias) afectate de alga, timp de 10 min. Dupa 10 min scoti decoratiunile si le pui in alta caldare cu apa proaspata, unde adaugi doza dubla de decloranizator si lasi 15 min, ca sa iasa tot inalbitorul.
Cureti algele ce se pot scoate, dupa care poti muta decoratiunile inapoi in acvariu. De fapt, ca sa previi aparitia parazitilor si altor alge, ar trebui sa faci ce am scris mai sus ca norma sanitara pentru toate plantele noi achizitionate. Altfel risti sa te trezesti cu cyanno si alte chestii in acvariu.
Success!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com