[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum am ajuns posesor de acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca poti pune mini siporax in toate compartimentele, eventual tai o bucata subtire de burete sa o pui inainte de pompa, pentru protectie.

Mini siporax se gaseste inclusiv pe la petshopurile din centrele comerciale.

Nu speli materialul ceramic la robinet, nici nu trebuie clatit, il lasi asa.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/09/2018 00:09:31


MSI Reef
blorin
Junior member

Joined: 12/08/2018 08:40:40
Messages: 23
Location: Timisoara
IP:
Offline



Mai putina lumina, dar nu cred ca ai foarte multa. Daca acvariu este expus la lumina naturala, atunci este o problema. (expus in mod direct, aproape de ferastra sau pica lumina chiar pe el).



Aici cred ca este o problema... acvariul e intr-o camera foarte luminoasa, cu ferestre peste tot si este asezat chiar langa o fereastra mare (adevarat, umbrit de o planta decorativa).

[Thumb - asezare acvariu.jpg]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Acvariul nu se tine langa ferestra in lumina directa a soarelui,in primul rand pt ca nu se poate sti/controla cate grade va avea apa in acel acvariu(poate depasii 40grade) si pt ca apar alge

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2018 16:33:24


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

cu algele e discutabil,mie nu mi au aparut o perioada extrem de lunga,7luni cred,bine inteles,depinde,fiecare acvariu e diferit


image
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Desigur,depinde si de cata lumina(cat de intens/profram/etc) si cat de aproape de fereastra

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
blorin
Junior member

Joined: 12/08/2018 08:40:40
Messages: 23
Location: Timisoara
IP:
Offline

Vad ca sfaturile primite au efect! Tx MSI pentru rabdare - la ora târzie la care m-ai asistat!

Apa s-a limpezit semnificativ dupa ce am redus portia de mâncare - o singura data pe zi. Am primit un aspirator de substrat cu care pot curata mult mai bine mizeriile care se aduna, fac schimb de apa la doua zile si pâna acum totul (re)arata super. În plus, neonii au o pofta de mâncare grozava asa, cu post, nu se mai îmbie...

Cam cât timp trebuie sa mai schimb apa tot la doua zile, cum îmi dau seama daca ciclarea e finalizata sau nu (au trecut mai mult de patru saptamâni de la momentul activarii acvariului)?

This message was edited 2 times. Last update was at 12/09/2018 08:14:47

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Ma bucur ca am putut sa iti fiu de ajutor.

Poti incepe sa reduci un pic frecventa schimburilor de apa. ( oricare ar fi situatia, schimburile de apa sunt extrem de importante, pentru o apa cat mai curata, pura, translucida, samd.)

- spun asta mai ales in lipsa unei filtrari corespunzatoare ( Filtre externe pline cu materiale ceramice pt filtrarea biologica).

Treaba cu tulbureala apei in perioada de ciclare este normala, disparitia tulburelii indica apropierea de sfarsit a perioadei de ciclare.

Pozitia acvariului este cam nepotrivita, as incerca mutarea lui. Daca acest lucru nu este posibil gandestete la colantarea lateralei expuse la ferastra (este foarte usor si oricand poti sa scoti colantul fara sa afecteze sticla) - colantul se monteaza extrem de usor si costa f f f putin - iti pot da detalii cum sa il montezi daca doresti


MSI Reef
blorin
Junior member

Joined: 12/08/2018 08:40:40
Messages: 23
Location: Timisoara
IP:
Offline

OK, am inteles cam ce mai am de facut:

In weekend trec pe la Hornbach sa cumpar Siporax Mini, sa pun in compartimentele filtrului. Las compartimentul cu bilutele ceramice si in loc de carbune si ”buretele” albastru pun Siporax.

De nevoie am schimbat ultima oara apa la trei zile si a fost ok, nu s-a mai tulburat. Mai schimb la doua zile pana in weekend, apoi trec la trei zile, sa vad cum e; dupa una-doua saptamani trec la patru, s.a.m.d. E bine asa?

Colantarea e absolut necesara? Fereastra e spre nord, soarele nu bate niciodata in camera, iar venirea toamnei oricum duce la scaderea tot mai mult a luminii din camera. Ce spui?
Oricum, da-mi ceva informatii, despre ce este vorba?
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca este spre nord si umbrita de planta este ok. Dar tot este cam aproape de ferastra acvariul.

Vreau sa fac un mic rezumat la ceea ce inseamna ciclare, ca sa intelegi cum functioneaza si actiunile tale cum o sa influenteze lucrurile. ( ma refer ca mini-siporaxul o sa devina eficient, la o luna de la introducere in acvariu ).

La ce ma refer:
1. Hranim pestii / o parte din mancare ajunge pe fund, o parte o mananca - hrana neconscumata si excrementele se transforma in NH3(amoniac);
2. Avem NH3 in acvariu, pe materialele ceramice/bureti/nisip/sticla/peste tot prin acvariu cam in primele doua saptamani incep sa apara bateriile "A"
3. In functie de cat de mult NH3 exista, atat creste si populatia de bacterii "A", care mananca NH3(amoniac) si il transforma in NO2(nitriti)
4. Pe masura ce creste NO2 in acvariu, incep sa apara bacteriile "B", in saptamanile 3 si 4
5. In functie de cat NO2 exista, atat creste si populatia de bacterii "B", care mananca NO2(nitriti) si il transforma in NO3 (nitrati)
6. NO3 se scoate prin schimburi de apa - este mult mai putin nociv decat NO2 sau decat NH3

Teoretic dupa 1 luna de zile, vei avea populatia de bacterii A si B suficienta cat sa consume canitatea X de NH3 si sa o treaca aproape imediat prin toate stariile ulterioare.
Daca se vor testa valorile, ciclarea este incheiata cand NH3 = 0 NO2 = 0 si NO3 > 0 ( in orice moment ) - aici avem echilibru

Acum intervin factorii perturbatori, ai spalat filtrele la robinet, ai dat inapoi populatia de bacterii de la pct2, respective bacteriile A si tot asa.
Daca spre exemplu ai 2 pesti ei produc cantitatea X de NH3, daca ai 6 pesti, ei produc 3X. Daca tu ai populatia de bacterii A suficienta sa proceseze doar X, 3X o sa o dea peste cap si o perioada de timp vei avea o mini-ciclare, pana populatia A si B ajunge suficient de numeroasa sa proceseze tot NH3 si NO2.




MSI Reef
blorin
Junior member

Joined: 12/08/2018 08:40:40
Messages: 23
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am priceput, foarte bine schematizata si usor de inteles povestea circuitului azotului. Multumesc!

Dar, daca nu spal filtrele, nu se colmateaza cu jegul ala alunecos care e peste tot? Sa nu-mi spui ca tocmai acolo sunt bacteriile....!
Toate elementele filtrului si ale pompei sunt pline de ”mucus”, inclusiv tubul care iese din pompa, ca nici nu mai trece apa prin el cum trebuie. Daca le spal in apa scoasa din acvariu e mai bine?

Oricum, continuam atunci cu schimburile de apa, la doua/trei zile, inca o luna - ca doar nu ma doare mana sa schimb apa. Peste o luna mai vedem. Pana atunci poate mai scap de neoni, reduc mancarea, scot toate reziduurile cu aspiratorul...deci mergem inainte!
La finalul lunii care incepe acum poate ma bag la o analiza a apei - daca nu e complicat de facut.
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bacteriile colonizeaza toate suprafetele, cu precadere cele cermiace si poroase.

Daca vorbim de bureti, se curata mazga formata in apa din acvariu, - destul de des, in general in sistemele de filtrare, buretele este un pre-filtru, in el se scoate mizeria grosiera. Deci acesta se curata des.

Daca vorbim de materiale ceramice, aceastea nu se curata, decat foarte foarte rar. Pe ele se formeaza un film subtire, diferit de mazga din bureti. Daca filtrele contin materiale ceramice, materialele ceramice se scot separat si eventual se arunca mizeria acumulata in filtru, dar ele nu se spala.

Tevile si furtunele la fel se curata in apa din acvariu, mai ales daca e vb de restrictionarea debitului, daca nu este redus debitul, le poti lasa in pace.

Trebuie luat in calcul ca bacteriile se formeaza peste tot, inclusiv in subrat, pe sticla, pe plastice, peste tot .. asa ca acum daca schimbi pe mini-siporax, acvariul are in continuare populatii din ambele bacterii formate in substrat samd, deci in scurt timp se colonizeaza si mini-siporaxul.

Foarte important sa fie asiprate zonele moarte, unde se acumuleaza mizeria. / Aspiratul in general este foarte important.

Succes in continuare,



This message was edited 2 times. Last update was at 12/09/2018 16:53:31


MSI Reef
blorin
Junior member

Joined: 12/08/2018 08:40:40
Messages: 23
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut!
Am continuat schimburile de apa si curatarea substratului cu mare atentie si rezultatul deja se vede!
Apa e muuuult mai limpede iar pestii mult mai activi.

In poze se poate vedea, totusi, ca plantelor nu le merge prea bine... ruginesc frunzele, mai ales Anubias Nana care se ofileste parca. Si arata atat de bine pe lemnul de mangrova.

(Faceti abstractie de sticla care trebuie curatata, maine e ziua de cleaning!)
[Thumb - IMAG0332.jpg]

[Thumb - IMAG0333.jpg]

Catalin23
Junior member

Joined: 21/08/2018 15:39:44
Messages: 67
IP:
Offline

blorin wrote:Salut!
Am continuat schimburile de apa si curatarea substratului cu mare atentie si rezultatul deja se vede!
Apa e muuuult mai limpede iar pestii mult mai activi.

In poze se poate vedea, totusi, ca plantelor nu le merge prea bine... ruginesc frunzele, mai ales Anubias Nana care se ofileste parca. Si arata atat de bine pe lemnul de mangrova.

(Faceti abstractie de sticla care trebuie curatata, maine e ziua de cleaning!)

Am inteles ca vrei sa mai scapi de neoni eu caut sa iau cam 5 daca esti de prin Bucuresti sau din zona.
Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

Nu stiu daca e bine ce zic... Dar na.....
Am si eu anubias nana pe roca vulcanica si tot asa avea frunzele innegrite, si am taiat cate 2-3 frunze la schimbul de apa... Au iesit altele noi, verde deschis. ( planta are in jur de 20-40 frunze.) tu poti taia 1 singura =)))
[Email] [Yahoo!]
blorin
Junior member

Joined: 12/08/2018 08:40:40
Messages: 23
Location: Timisoara
IP:
Offline

Azi am mai eliberat spatiul, 7 dintre neoni mutandu-se la alta adresa.
Am schimbat materialul filtrant din cartusele cu care a venit filtrul intern (burete albastru, carbune activ si filtru mecanic - pasla) cu EHEIM Substrat Pro (3 cartuse) si unul cu sferele ceramice.
Pentru plante am inceput sa adaug Ferropol, poate se schimba ceva in starea lor de sanatate...

Apa e mult mai limpede dupa schimbarea apei - tot cam 40%.
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline



Dai inainte cu schimburile de apa, pana se colonizeaza bine noul material. O sa faca o mare diferenta - este foarte buna varianta pe care ai mers, substrat pro.

Cat material a intrat?

Referitor la plante. alti colegi sunt mai in masura sa isi dea cu parerea.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/09/2018 21:45:18


MSI Reef
blorin
Junior member

Joined: 12/08/2018 08:40:40
Messages: 23
Location: Timisoara
IP:
Offline

A intrat o cutie de 250ml de SubstratPro.
blorin
Junior member

Joined: 12/08/2018 08:40:40
Messages: 23
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salutare tuturor!

De la o vreme am observat ca pe piatra de decor si pe frunzele plantelor a aparut o chestie maro, cu perisori... ca în fotografie.
Fiica-mea e încântata ca arata ca pe fundul marii, însa cred ca nu e chiar ok. Banuiesc ca e o alga, care încet-încet populeaza tot acvariul.

Schimb apa la 3-4 zile, cam 40% din apa. Nu mai pun nutrienti, pestii primesc mâncare 6 zile pe saptamana, o singura data pe zi. Lumina 5 ore/zi.
Cam multi pesti pentru volumul acvariului, stiu, dar ar fi pustiu doar cu 6 pesti (acum sunt 14 neoni si 3 sanitari).
În plus, pe fundul acvariului - de fapt în partea de jos a sticlei, sub nisip, a aparut o chestie verde, care sta acolo, deocamdata.

Ce ma sfatuiti sa fac?
[Thumb - alga.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 30/12/2018 19:33:56

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

edit: acum vad poza, nu am habar ce ai acolo.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/12/2018 19:38:56


MSI Reef
blorin
Junior member

Joined: 12/08/2018 08:40:40
Messages: 23
Location: Timisoara
IP:
Offline

Uite o poza mai relevanta (dupa parerea mea).
[Thumb - alge 2.jpg]

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com