[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtrarea biologica  XML
Forum Index » Apa
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nici eu nu mai inteleg rostul topicului, dar inca mai trec pe-aici si inca mai citesc ce se scrie.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

lukitza wrote:Buretele este un mediu biologic bun dar are marele dezavantaj ca se colmateaza repede.
La spalare pierzi mare parte din coloniile de bacterii.
Nu stiu de ce zici ca se neglijeaza filtrarea mecanica. Cam toti care au sump folosesc bureti in primul compartiment.
Si cei cu canistre externe folosesc un prefiltru sau un burete pe sorb.

Nu inteleg cum se colmateaza mai repede buretele decat alt mediu (prin burete trece mai usor apa); se colmateaza repede din cauza ca nu este folosit pe mai multe porozitati si pe suprafete mari; nu inteleg de trebuie spalat asa des (coloniile cand sa se dezvolte mai bine si sa inceapa sa lucreze, sunt spalate! Asta consider ca e o gresala. Eu nu mai refer la buretele folosit la prefiltrare, ci sa il folosim la filtrare!
Legat de neglijarea filtrarii, nu ma refeream la cei cu sump si cu sisteme complexe, eu vorbeam de majoritatea, ce au acvarii normale.

Koala, nu vreau sa imi incarc topicul meu despre acvariu cu discutii generale despre filtrari ... aici vreau doar s aimi expun punctele de vedere si sa discutam liber ... no offence .... nu vreau nici sa incarc si sa stric alte topicuri ...
vreau si eu sa ma lamuresc cum e cu acvaristica asta, as vrea sa imi fie ok acvariul, dar nu vreau sa imi fac un intreg laborator / fabrica in jurul lui ... nici nu vreau sa il automatizez atat ...
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Initial am inceput altfel, dar hai sa ma rezum si eu sa spun doar ca topicul da tare pe langa.. da prin aratura. Legat de bureti da pot fi folositi la fitrare cu success doar ca filtrul respectiv ca sa fie functional ocupa mai mult spatiu pentru a fi la fel de efficient ca unul sa spunem cu Siporax sau Matrix(care are o capacitate de filtrare biologica dubla fata de Siporax-adica loc de colonizare pentru bacterii, la acelasi volum ocupat) Ca sa iti faci o idee desspre volume si spatii optime de filtrare iti sugerez sa citesti de la Seachem prezentarea detailata a Matrixului

This message was edited 2 times. Last update was at 28/09/2017 11:09:15

[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu in sump am un burete fin care trebuie spalat saptamanal.
Altfel in urmatorul compartiment imi scade foarte mult nivelul.
Daca l-as lasa 2 saptamani nu ar mai trece apa prin el.
Nu, apa nu trece mai usor prin burete. Daca luam matrixul de exemplu, sunt niste pietre cu diamentrul de aprox 10mm care nu formeaza o masa compacta.
Printre ele apa trece fara probleme. Buretele in schimb e o masa compacta care odata colmatata, singura solutie e spalarea.
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

ocean wrote:Initial am inceput altfel, dar hai sa ma rezum si eu sa spun doar ca topicul da tare pe langa.. da prin aratura. Legat de bureti da pot fi folositi la fitrare cu success doar ca filtrul respectiv ca sa fie functional ocupa mai mult spatiu pentru a fi la fel de efficient ca unul sa spunem cu Siporax sau Matrix(care are o capacitate de filtrare biologica dubla fata de Siporax-adica loc de colonizare pentru bacterii, la acelasi volum ocupat) Ca sa iti faci o idee desspre volume si spatii optime de filtrare iti sugerez sa citesti de la Seachem prezentarea detailata a Matrixului


da, am citit mult despre toate mediile minune, uite si aici o discutie: http://forum.aquascaping.ro/topic/1783-ada-bio-rio-material-filtrant-minune/
fiecare si l lauda pe al lui ca are suprafata mai mare sau il denigreaza pe altul care are suprafata mai mare ca are porii prea mici ))
concluzia mea e cam clara: sunt de 2 feluri
1. naturala = piatra ponce (porozitatea si forma difera, fac pariu ca si acelasi produs poate fi diferit dupa lot/an .... tot ce e natural nu e perfect, identic) in rest e can-can (cerere mare -> preturi mari, marketing, forma, marime)
2. artificiala = sticla sinterizata
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu doar piatra ponce e roca naturala.
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

lukitza wrote:Eu in sump am un burete fin care trebuie spalat saptamanal.
Altfel in urmatorul compartiment imi scade foarte mult nivelul.
Daca l-as lasa 2 saptamani nu ar mai trece apa prin el.
Nu, apa nu trece mai usor prin burete. Daca luam matrixul de exemplu, sunt niste pietre cu diamentrul de aprox 10mm care nu formeaza o masa compacta.
Printre ele apa trece fara probleme. Buretele in schimb e o masa compacta care odata colmatata, singura solutie e spalarea.

Pai de ce nu folosesti unul mai grosier?
Daca reusesti sa faci sa nu se colmateze buretele, te asigur ca o sa ai acolo mai multe bacterii decat in orice matrix Bineinteles ca nu o sa se faca denitrificare datorita oxigenului

This message was edited 1 time. Last update was at 28/09/2017 12:18:10

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pentru ca nu ala e scopul buretelui acolo. Am si grosier inaintea celui fin dar scopul lor e filtrarea mecanica.
Parerea mea e ca ala e rolul unui burete in acvariu, filtrarea mecanica.
Nici denitrificare nu ma intereseaza sa fac.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

payti wrote:Eu consider ca un burete este un mai bun suport pentru bacterii, acestea dezvoltand colonii mari.


+ rahat + resturi de mancare neconsumata + alte scarbosenii = amoniac fara numar.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Uite un material de studiu:

http://www.seachem.com/downloads/articles/Specific-Surface.pdf

Si +3 pt. dan.pavelescu - e exact motivul pt. care am bureti doar in prefiltru si reactorul de CO2. In prefiltru se colmateaza cam in 1,5 luna - se formeaza in primul burete citeva canale prin care mai trece apa. Dupa ce il spal debitul revine la normal. In reactorul de CO2 am cu porii mari (in jur de 1mm) la intrare si initial am folosit un burete fin la iesire in ideea sa blocheze trecerea bulelor fine de CO2 - reactorul are pompa separata de 220l/h. A trebuit sa inlocuiesc buretele fin cu unul grosier fiindca se colmateaza in cel mult o saptamina.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Acesta este circuitul prin Crystal profi.
[Thumb - 1.bmp]

This message was edited 2 times. Last update was at 29/09/2017 09:21:34

payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Cam astia sunt buretii care vreau sa ii incerc, au porii foarte mari, mai mari de 1 mm.
Nu prea inteleg de ce bilele sunt puse in primul sertar de filtrare? Eu le as pune ultimele, mai precis in F3 cel mai de sus. As vrea sa incerc sa inlocuiesc prefiltrul F1 cu un burete dinasta, sa mai pun si in F2 si in F3 de jos tot dinasta si sa put milele in F3 de sus. Eventual sa pun in F3 de sus ceva martix si sa pun bilele in F3 de jos.
Ce credeti, va functiona? Cu un prefiltru sau cu un burete putin mai fin pe sorbul de admisie, pentru a retine deseurile > 1 mm. ....
[Thumb - 20170928_185900.jpg]

[Thumb - 20170928_185848.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 29/09/2017 09:32:10

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

In Hornbach gasesti bureti speciali pentru acvaristica, de diverse porozitati. Bureti "la metru", marime bruta, poti taia din ei exact cat iti trebuie.
Ai grija cu buretii de baie, unii sunt impregnati cu substante odorizante si dezinfectanti. E posibil sa te coste cam scump economia asta.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ok, nu e prbl. Nu pe astia vreau sa ii folosesc, astia i am gasit la 5 lei la un magazin dinala de 38 )) doar porozitatea mi a placut, adica sunt usor penetrabili si buni suport pt bacterii. Nu m am uitat inca prin magazine ... sper sa gasesc porozitatea asta...
Mai am acasa un tip de burete, din el e facut un momitor pentru viermi, pentru pescuit. Si ala e bun. Oare gasesc porozitati de acest gen?
Mi se par ideal pentru ce scriam eu inainte, ca suport, adica nu ocupa volum mare, lasa mult loc pentru colonizare dar totusi sunt un bun suport pt colonii. Daca chiar se colmateaza, se pot crea mai multe canale circulare prin ei ca sa treaca fluxul de apa principal
[Thumb - Poza-8.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 29/09/2017 09:49:46

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Vezi la HB, de acolo ma aprovizionez si eu
Au si grosieri, au si mai marunti.. dupa gust. Ma mai scap si la un saculet cu perlon, preturile sunt absolut decente.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

payti wrote:Daca reusesti sa faci sa nu se colmateze buretele, te asigur ca o sa ai acolo mai multe bacterii decat in orice matrix


Asta dovedeste ca inca nu ai inteles filtrarea biologica : Niciodata in burete nu va putea oferi atata spatiu(de ordin microscopic) per volum egal cu o piatra ponce(matrix, ada bio rio ..) sau sticla sinterizata, bacteriile au nevoie de spatii microscopice pentru o locuinta optima nu de pori de ordinul milimetrilor cum e cazul buretelui( daca vrei lor le place in ghetou si nu intr-o zona rezidentiala) pentru a putea costitui o populatie puternica viabila sufficient de numeroasa incat sa asigure capacitatea de prelucrare a deseurilor si a compusilor azotului. Iti sugerez sa studiezi topicurile lui Dragos, kirucd pe forum, despre filtrarea biologica sau sa citesti despre principiul deep sand bed D.S.B. folosit mai mult la marine-pentru ca are nevoie de un current de apa in acvariu de obicei mai prezent in cazul saraturilor, dar se poate face si la dulcicole dovada ca functioneaza si in apele lente de ses sau in cazul baltilor lacurilor unde curentii interni sunt dati doar de diferentele de temperature(suprafata/adancime) si de vant

This message was edited 3 times. Last update was at 29/09/2017 13:33:07

[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pai clar ca nu am inteles-o. Ma tot chinui sa inteleg O sa mai citesc si la marine, DSB (despre care nu am auzit pana acum), timpul a fost destul de scurt, multa informatie amestecata ....
Eu ma tot raportez la namolul activ care stiu clar ca este foarte bun, acolo se formeaza flocoane de bacterii carora nu le trebuie spatii microscopice, acolo bacteriile stau pur si simplu in masa apei.
Uite aici un link: http://ecotrust.ro/ro/blog-ecotrust/70-namolul-activ
Acolo scrie despre marimea floconului: Floconul de n?mol activ are o m?rime medie de 60…70 microni ?i maxim? de 140…290 microni ?i o vitez? de sedimentare de 0,30…0,36 mm/s (1,1…1,3 m/or?). Deci ar fi mai mari decat porii din Matrix.
Ce am inteles clar legat de aceste medii (sticla sinterizata, matrix...) este ca sunt mai stabile coloniile din profunzime, mai putin sensibile la variatii ale parametrilor, decicalri ... ceea ce reprezinta un plus.

This message was edited 2 times. Last update was at 29/09/2017 13:38:36

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si in acvariul tau, in masa apei, in substrat, in filtru, se gasesc bacterii.
Parerea mea e ca te complici prea mult cu discutii despre namol, roti cu cani, statii de epurare.
Daca citesti asta http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page o sa afli tot ce e nevoie de stiut (poate chiar mai mult)
despre filtrarea biologica intr-un acvariu.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

O sa vezi ca deep sand bed se face cu nisip fin granulatie de maxim 2,5mm(cam cum sunt paturile de nisip si mal din natura) si nu cu pietris(tot ce e peste 3mm) cum faceti cam toti incepatorii si nu numai-de parca pestii din bazin at fi somoni sau pastravi(dar si aia au nisip si mal); pietris ce se incarca in timp cu mizerie-nu se poate sifona sufficient oricat te-ai stradui, lucru ce duce la o crestere a fosfatilor si a nitratilor in timp, o groapa de gunoi in acvariu care mai ales in cazul schimburilor din Paste in Craciun duce la dezechilibre, boli si mortalitati. Nisipul fin de care vorbeam la D.S.B. e tocmai pentru ca granulatia mica nu permite asa usor colmatarea dar mai ales pentru ca spatial dintre granule e optim pentru colonizarea substratului care cu putin curent peste (in masa apei ) devine in cateva saptamani in filtru efficient. Sifonarea se va face doar la suprafata pana in ~1cm in profunzime, se Evita deranjarea substratului mai gros si pentru ca pot exista acumulari de gaze toxice(hydrogen sulfurat ) care in timp e prelucrat/eliminat treptat fara sa provoace mortalitati, in cazul deranjarii si eliminarii bruste pot aparea pierderi partiale sau totale de vietuitoare, lucru patit de cei ce combat D.S.B.
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da, am citit astea, partea cu nitrificarile am discutat o deja. Legat de medii, vad ca si kiricd a combatut studiile despre matrix.... despre suprafata de filtrare. O chestie interesanta e ca a scris despre nisip, ca are cea mai mare suprafata specifica; s a refetrit la folosirea lui pe pat fluidizant. Aceasta duce unde am vrut si eu sa ajung, la colonizarea in masa apei.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com