[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi intr-un Juwel Rio 300  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nisipul ramane alb, dupa ce trece perioada de diatomee... totusi, cu timpul, particulele din el se mai "coloreaza" de la alge si mizerie.
Nu trebuie sa te gandesti ca se face verde, dar nici nu va mai fi asa de "stralucitor"... insa ramane alb, mai mult sau mai putin curat.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si nici nu e regula ca algele se vor face din maro in verzi.
Se poate ca algele tale sa ramana maro si dupa ce se stabilizeaza bazinul.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

+1!

Si asta e adevarat, depinzand de tipul de lumina (lungimea de unda) folosita.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Voi vedea ce se intampla...

Momentan pestii încep sa isi intre in roluri...

A inceput adjudecarea teritoriilor.
Interruptus, care momentan sunt toti portocalii, s-au pozitionat strategic ca niste calauze si si-au luat fiecare varful de stanca al lui, de unde pleaca foarte rar. Cred ca aici nu am nimerit bine proportia. Cred ca sunt 3 sau chiar 4 M si 1 sau 2F.
Unul e mai aprig, care a început sa se inchida destul de mult la culoare. A pus stapanire pe singura formatiune de pietre care ar semana cu o pestera. A alergat un Cyrtocara micut care era prin zona. Totul pana a venit un Caeruleus mai mare si mai galben care l-a pus rapid la punct si l-a evacuat rapid. De atunci a renuntat la pestera dar sta în zona si isi pandeste pozitia...

In rest liniste si pace.

Pe "gigantii" Cyrtocara nu ii deranjeaza nimic si nimeni...

Au început si flirturile, cu cateva cerculete raslete, de parca ar sti ca asta trebuie sa faca dar nu stiu prea bine cum sa faca...

Am un Socolofi care doar asta il intereseaza, sta toata ziua la agatat. S-a pozitionat pe o piatra orizontala si cand trece cate o femela începe sa tremure pe o parte dar nu prea e bagat în seama...

This message was edited 1 time. Last update was at 30/05/2017 10:35:59

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In volumul asta eu as zice ca un singur mascul de Interruptus e suficient.
Pastreaza-l pe cel care a inceput sa se coloreze iar pe restul "marita-i".
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Mai astept putin sa fiu sigur...
Vreau sa insor masculii, nu sa marit femelele :-))
Sa vad si cum e si cu agresiunea lor, caci mi-e teama ca o sa ii exmatriculez pe toti daca se impute treaba...
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

N-o sa poti insura toti masculii. Intr-un acvariu de ciclide un singur mascul se insoara, cel dominant.
Si se insoara cu toate femelele din bazin. Probabil sunt si exceptii, in bazinele foarte mari.
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Ma refeream sa ii dau...
Adica sa mai astept putin sa fiu sigur ca dau masculi, sa nu confund si sa dau femele...
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com