[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi intr-un Juwel Rio 300  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu cred ca frumusetea aranjamentului poate fi dat de simplitate. Asadar, nu as mai adauga pietre si as ridica piatra din dreapta la verticala, paralele cu cea din stinga.
Pietrele au niste nervuri care cred ca ar trebui aliniate. In acest caz, ca o exceptie, o usoara simetrie are da o nota de eleganta. Ma rog, eu asa le vad ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Simplitatea poate placea ochiului .... Simetria din pietre in natura o fac doar arhitectii si peisagistii .... Pe fundul apei nu gasesti simetrie.

Din punctul meu de vedere se pierde foarte mult din spectacolul oferit de acesti pesti minunati daca nu le cladesti din pietre niste locuri in care sa se piteasca si sa se alerge cum fac la ei acasa. E doar o parere personala. Trebuiesc creeate niste tunele printre pietre in care ei sa se simta in siguranta. Altfel devin statici si dezorientati. Plus ca puii nu au nici o sansa in fata pestilor maturi - vor fi mancati imediat. Nu ca la mine in acvariu au supravietuit multi pui dar e placut sa-i mai vezi cum scor capul de dupa pietre

Succes cu proiectul !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumusetea sta in ochii privitorului... atata vreme cat tie-ti place, lasa-i asa! Tu o sa te uiti la ei, tie tre' sa-ti placa!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Bolovanii nu sunt cei mai naturali pentru un biotop de africani dar arata bine.
Eu as mai pune niste pietre mici in fata, parca prea brusc incep din nisip bolovanii aia mari.
Nu cred ca ai facut nu stiu ce afacere cu nisipu, la Hornbach e 40 lei 25kg. Dar astea sunt detalii.
Asteptam popularea.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bolovanii arata misto iar bazinul o sa fie de "mare efect" pentru privitorii ocazionali.
Pana la urma nu stim care e combinatia finala de pesti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

lukitza wrote:Bolovanii nu sunt cei mai naturali pentru un biotop de africani dar arata bine.
Eu as mai pune niste pietre mici in fata, parca prea brusc incep din nisip bolovanii aia mari.
Nu cred ca ai facut nu stiu ce afacere cu nisipu, la Hornbach e 40 lei 25kg. Dar astea sunt detalii.
Asteptam popularea.


Am cautat nisip la Hornbach dar nu am gasit decat la raionul acvaristica nisip alb care era destul de scump, fiind de la JBL...

Cat despre biotopul natural... pestii astia il vad doar cand dam televizorul pe National Geografic

This message was edited 1 time. Last update was at 09/05/2017 23:57:07

Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

koala wrote:Bolovanii arata misto iar bazinul o sa fie de "mare efect" pentru privitorii ocazionali.
Pana la urma nu stim care e combinatia finala de pesti.


Pestii voi vrea sa ii iau de pui ca sa ii cresc si dresez eu...
De fapt o sa iau mai multi pestisori si o sa ii triez in functie de comportament si aspect (si sex acolo unde va fi cazul) ca in final sa ajung la:
- 1 familie Labidochromis Caeruleus (1M + 4F)
- 1 familie Labidochromis Mbamba Bay (1M + 4F)
- 1 familii Acei Msuli (1M + 3F)
- 1 familie Cyrtocara Moori (1M + 3F)
- 2 familii Aulonocara Fire fish (2 x 1M + 1 sau 2F)
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Arhitectul wrote:Trebuiesc creeate niste tunele printre pietre in care ei sa se simta in siguranta. Altfel devin statici si dezorientati. Plus ca puii nu au nici o sansa in fata pestilor maturi - vor fi mancati imediat. Nu ca la mine in acvariu au supravietuit multi pui dar e placut sa-i mai vezi cum scor capul de dupa pietre


Intr-adevar la mine este primul acvariu de ciclide, dar din cate am citit este bine ca la Mbune sa nu fie pesteri sau tunele care ar putea sa fie o posibila cauza de lupte teritoriale...

Sunt locuri intre pietre unde ar putea incapea doar puii si unde ar putea sta in siguranta, insa am un alt acvariu de 60l care va fi pe post de maternitate cand va fi cazul...

Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Ciclarea este in toi insa va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi legate de urmatoarea problema.

In acvariu am lasat filtrul intern si am instalat si o canistra Eheim 4+ 600.

In-ul si out-ul canistrei le-am pus una langa cealalta, pe latura opusa filtrului intern.

Initial am pus evacuarea filtrului intern orientata catre sus, pentru a agita suprafata apei, la fel ca si evacuarea canistrei. Insa am observat ca pe fundul acvariului nu erau curenti, erau niste fire de par (nu stiu cum au ajuns acolo) care nu se miscau din loc.
Atunci, am orientat evacuarea filtrului intern spre jos, astfel incat ca creez un curent care sa se plimbe prin tot acvariul ca in poza de mai jos.
image

image

Insa am observat ca agitatia la suprafata apei este destul de scazuta, fiind facuta foar de evacuarea canistrei, ca in pozele de mai jos (facute de pe ambele laturi ale acvariului). Oare este prea putina agitatie? Sa indrept si evacuarea filtrului intern in sus? In acest caz ce fac cu curentii de la nivelul nisipului?
image
image

Alta problema:
Spray barul canistrei avea 9 gauri insa era prea mare si nu imi incapea pe latura mica a acvariului, din cauza ca intrarea in acvariu se face exact pe mijlocul laturii mici, si din acest motic a trebuit sa decupez 3 gauri, astfel ca am ramas doar cu 6.
Oare fortez astfel pompa canistrei?
Este bine pozitionat spray-bar-ul canistrei fata de suprafata apei? Cred ca ar fi mai eficient deasupra nivelului apei insa face zgomot si arunca apa pe capac si neoane, si astfel se murdaresc mai repede si se umple de calcar.
image

Deasemenea am observat ca s-a facut un biofilm destul de vizibil. Cum oare as putea sa il rezolv? Cred ca nu era prezent cand spray-bar-ul avea o gaura peste suprafata apei si cand evacuarea filtrului intern era indreptata in sus.
Oare asta sa fie problema? Cum as putea sa il rezolv fara sa pun spray bar-ul peste nivelul apei sau sa iau sa cumpar un skimmer??
image

Merci mult!
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Ah, scuze, uitasem, mai am o intrebare.

In-ul canistrei este la vreo 10-11 cm de fundul acvariului, caci asa a venit teava din kit.
Este ok distanta? sau trebuie sa fie mai mica, astfel incat sa fie mai aproape de nisip?

image

Merci!
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Salut !

Canistra nu are sens sa o fortezi prin spraybar. Pune iesirea normala si o orientezi in sus. Filtrul intern la mine bate in jos similar cu poza ta ca sa directioneze jetul catre absorbtia canistrei.

Pentru curenti in zona de jos am pe partea cu filtrul intern o pompa ca asta: http://www.happypets.ro/5205-hydor-koralia-evo-4400-8011195035946.html

Pentru biofilm am asa ceva: http://www.happypets.ro/5393-eheim-skim-350-4011708350249.html Este ideal sa-l pui in zona cea mai linistita a suprafetei apei.

Asta e tot

Sicces !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata bine!

- ref. biofilm... e normal sa apara acum, in perioada de ciclare. Mie mi se pare in regula asezarea spraybarului vis-a-vis de evacuarea de la filtrul intern.
- cand o sa ai pesti, o sa fie agitatie si la nivelul substratului... poti sa orientezi si filtrul intern sa bata tot sus.
- pompa canistrei NU este fortata prin prezenta spraybarului... actioneaza ca un robinet si-ti mai gatuie din debit. Asta DA, dar nu se strica.
- incearca sa lasi capatul liber (fara spraybar), imediat sub suprafata apei.
- daca o sa fie nevoie de curenti la nivelul substratului, vei putea pune o pompa de valuri.
- nu e nici o problema cu faptul ca IN-ul de la canistra este la 10 cm de nisip... poa' sa fie oriunde. nu conteaza.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri si pentru ca mi-ati mai luat din temeri.

Arhitectul, JBL-urile vin cu gat de gasca (sau rata, nu mai stiu exact pasarea), dar eheim ul vine cu spray-bar.

Merci!
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Rezolvat!

Acum sa vad ce se intampla la sol dupa ce aduc pestii si vad daca trebuiesc solutii alternative.

Filtrul intern are pieptene la in. Asta nu ar functiona pe principiul skimmerului de la Eheim astfel incat sa aibe rol in distrugerea biofilmului?

Multumesc mult!

image

image

image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata mult mai bine acum!

Barbucatalin wrote:Filtrul intern are pieptene la in. Asta nu ar functiona pe principiul skimmerului de la Eheim astfel incat sa aibe rol in distrugerea biofilmului?

- Doar daca exista o diferenta de nivel intre "apa din acvariu" si "apa din filtru"... adica, daca ai o "cascada" acolo.
- Daca nivelul apei in filtru este acelasi cu nivelul apei din display, atunci biofilmul trece frumusel printre dintii de la pieptan.
- Nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme, eu vad destula miscare la suprafata apei.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Corect! Asa e cand vreau sa par mai destept decat sunt! De fapt asa se invata...
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

In sfarsit au ajuns si pestii in bazin dupa cum urmeaza:

- 5 Aulonocara Firefish - 3-4cm
image

- 6 Protomelas Taiwan Reef - 3-4cm
image

- 5 Cyrtoca Moori - 4-6cm
image

- 6 Labidocomis Caeruleus - 3-4cm
image

- 6 Pseudotropheus Interruptus - 2-3cm
image

- 6 Pseudotropheus Socolofi - 3-4 cm
image
image
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Insa odata cu pestii au inceput si problemele:

Vineri am introdus pestii in bazin. Totul ok.
Sambata totul ok...
Duminica, cateva scapinari ale pestilor pe nisip... raslete si timide...
Astazi... scarpinarile au devenit putin mai frecvente...

Parametrii apei sunt ok...
Se poate oare sa fie de la urmatoarea problema???

Cu o zi inainte sa bag pestii in acvariu au aparut niste punte ca de rugina pe nisip.
image

Si am observat ca nisipul s-a intarit la suprafata si a inceput sa se sparga in bulgari...
image

Dupa 2-3 zile a inceput tot nisipul sa se faca maro si astfel s-a dus albul imaculat al nisipului...
Si pe sticla si pe pietre si pe filtrul intern...
image
image
image

Am citit ca s-ar putea sa fie diatomee si ca ar fi normal sa apara in acvariile nou ciclate...
Asa este?

Pot sa fac ceva sa imbunatatesc situatia?

Si daca vor disparea de la sine, asta inseamna ca va reveni albul nisipului???

Merci mult!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Diatomeele (maroneala) sunt inerente aproape oricarui bazin proaspat... ele vor disparea cu timpul.
- "scarpineala" aia poate fi de la pH-ul apei si nu este problematica (daca fenomenul e sporadic).
- Daca pestii se scarpina in mod constant, atunci studiaza-i cu atentie... sa nu aiba grish (Ichthyophthirius multifiliis).
- aici s-a discutat ultima oara despre tratarea grisului: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39720.page#p360000

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Daca va dispare cu timpul, înseamna ca nisipul se va albi sau va raman maro?

Nu par a avea urme de gris...

This message was edited 1 time. Last update was at 30/05/2017 09:29:05

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com