[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plante dificile - pe scut sau sub...  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Petronius
Member

Joined: 26/09/2003 19:20:00
Messages: 179
Location: Brasov
IP:
Offline

Am fost acasa si m-am uitat: planta are 22 cm, are 6 laterale (5mm - 10mm), ultima este la 8 cm de la varf.

"Ca nisipul femeile sint"
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Tocmai am ajuns acasa plin de sperante si sentimente nobile si inaltatoare. De citeva ore sint fericitul posesor al unei plante icredibil™ de coolta™: Limnophila aromatica .

Multumiri baietilor de la Zoomania c-au adus-o . Atita i-am batut la cap pina n-au mai putut sa ignore porunca faraonului . Aproape sigur a fost facuta emers. Sper c-o sa se prinda sa pot baga poze cu o tufa coolta™ si cu oarece informatii despre buruiana .

Deocamdata primeste CO2, supliment de pastile Sera Florenette la radacina si PlantaMin in apa, un schimb se apa special pentru domnia ei ....... si peste 1W/litru.

Cu bucurie constat ca pe bucatica de plastic de la Tropica insotitoare scrie "slow" la viteza de crestere. Perfecta pentu lenesi ca mine .

O imagine gasita pe net (pina o sa am si eu la ce face poze):

image

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Bravo asteptam cu interes continuarea povestii acestei plante
Si cand lucrurile vor merge bine sa arunci si pe la noi prin gradina cateva fire
Ca te vom cinsti cu bere si ..... iar bere

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

lazarginel wrote:Si cand lucrurile vor merge bine sa arunci si pe la noi prin gradina cateva fire
Idubitabil™ .


Daca cineva nu are rabdare si o vrea acuma ma ofer sa iau ultimu' pahar si sa-l trimit prin posta smilie .



lazarginel wrote:Ca te vom cinsti cu bere si ..... iar bere
.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Revin putin asupra a ceea ce am scris despre blyxa cu ceva posturi in urma pentru a corecta o greseala neintentionata.
Cred ca de fapt am in acvariu doua specii diferite de blyxa. Blyxa Japonica - si cea mai cunoscuta - care spuneam ca s-a inmultit prin
separarea radacinii - ceea ce este gresit. De fapt din planta mama cresc plante adiacente ca niste ramuri (dealtfel este o planta cu tulpina la origini). La un moment dat aceste plantule fac si ele radacini deasupra substratului moment in care se pot separa de planta mama si planta separat. Eu am separat deja cam trei pentru ca planta mama avea deja cam 5-6 plantule adiacente.
Ce-a de-a doua este o specie diferita de planta (banuiesc tot blyxa din cauza coloritului asemanator de pe frunze) pe care nu am putut insa sa o identific. Se inmulteste intr-adevar prin stoloni si creste mult mai incet. Plantele nu au asa de multe frunze ca B Japonica, sunt mai scurte si mai inchise la culoare (desi culoare este relativa fiind functie de mediu) iar culoarea maro de pe frunza este pur si simplu ca o dunga ce urmareste nervura centrala. Poate Sandu ne va "lumina" in ceea ce priveste specia.
Revin la Glosso - am plantat doua fire salvate din acvariul de la munca in cel de acasa (dupa un eventual tratament cu clor pt alge). In doua saptamani au acoperit cam 10 x 10 cm si continua sa creasca rapid. Din cauza luminii frunzele au cam 3-4cm inaltime (se disting clar prin colorit si inaltime din covorul de Marsilea ce le inconjoara) dar stolonii nu au luat-o in sus. Nu imi place faptul ca se smulge foarte usor din substrat desi volcanitul este asa de poros ca radacinile se ataseaza foarte usor de el.
In schimb Microsorum (pteropus si windelov) nu cresc asa cum m-am asteptat. Nu dau semne de lipsa de nutrienti ci doar stagneaza si nu vad radacini sa creasca din rizom. Verificand toate posibilitatile raman doar doua - provin din culturi emerse (aproape sigur) si nu s-au adaptat la viata submersa si probabil nici nu o vor face sau lumina este prea puternica pentru nevoile lor.
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Revin si eu cu ceva poze, despre o planta f frumoasa - echinodorus apart. Acum 3 saptamani am avut una dintre cele mai frumoase zile - ii daduse o tija. Am reusit sa pun 2 poze - de acum 2 saptamani: image si inca una de azi: image
Se pare ca nu-i asa de dificila nici aceasta planta.

Apropos .... puii sunt de vanzare, ca si planta mama.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

hans wrote:- ii daduse o tija. Se pare ca nu-i asa de dificila nici aceasta planta.

Pai tocmai asta-i partea cea mai dificila ...si mai rara la planta asta.
Ai avut bulan si conditii optime pentru gustul ei pentru ca forma cea mai raspandita si frecventa de inmultire a sa este prin sectionarea rizomului
Ceea ce la alti Echinodorusi e o treaba de rutina la "Apart" este mult mai complex. Iti recomand ca sa vezi ca nu bag balverne o carte de referinta scoasa de Oriental Aquarium "The aquarium plant handbook" care sustine afirmatiile mele. Chiar si posibilitatea de a da accidental tija apre dupa un an si jumatate-doi...
Asa ca iti meriti felicitarile din plin

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Limnophila aromatica incepe sa creasca : Limnophila aromatica 1, Limnophila aromatica 2, Limnophila aromatica 3. N-a pierdut frunze, de la noduri cresc lastari. Sper sa reusesc s-o fac sa arate ca-n pozele de la "altii" .
Si daca o sa am parte de ea, as vrea s-o impart la cit mai multi acvaristi coolti™, sa am de unde cere inapoi daca o pierd .......



P.S. Rog un admin priceput la computatoare sa-mi repare galeria sa nu tot pun poze prin alte parti .......
Asta primesc dupa ce aleg albumu' la care sa pun poza:
Critical error
There was an error while processing a database query

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Marite faroane , cand ai timp sa arunci si la mine in gradina cateva fire si daca mai ai ceva interesant de dat astept cu nerabdare ca doar am promis ca te vom cinsti cu bere
Pot sa o pun la rece de pe acuma

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Dupa o mica vacanta :-) si o mare pauza produsa de provider-ul meu de Internet smilie va propun sa mergem mai departe cu discutiile despre plante mai dificile sriind despre Rotala wallichii, aceasta delicata si frumoasa aparitie in orice acvariu.
Ce pot sa spun despre ea, in afara de caracteristicile din site-urile de profil, este ca evident, ca toate plantele din aceasta categorie are nevoie de multa lumina si CO2, dar, contrar asteptarilor (fiind o planta cu frunzulite extrem de fine, aciculare, absoarbe bine nutrientii dizolvati in coloana de apa, fiind deci necesari fertilizanti lichizi de calitate), are totusi radacini in sol destul de bune si la mine a luat-o din loc (doar) dupa ce am pus bucati de conuri Aquamedic la baza radacinilor ei. Asa a aparut tufa galbena, din stanga in vechiul meu acvariu. Culoarea poate varia de la galben-verzui la galben-auriu cu varfuri roz, sau chiar toata roz, in functie de conditii si mai ales tipul si intensitatea de lumina folosita (galben-roz sau roz este culoarea care arata ca ii merge bine). Necesita ca si alte plante cu frunze fine (ex Cabomba) o apa limpede, foarte bine filtrata, altfel se incarca cu detritusuri si apoi de alge. Evident ca impresia cea mai puternica in aquascaping este produsa de tufe cat mai bogate, tunse in trepte daca nu are alte plante in fata ei.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Da, Rotala wallichii este una din cele mai spectaculoase plante si ca sa spun asa o bucurie pentru asa zisa noua acavaristica , planta care nu a aparut de mult pe plan mondial
Dar cerintele ei sunt sa zic asa nu chiar pretentioase dar nici o planta usor de intretinut , fara co2 si lumina de calitate ,bineinteles si fertilizanti de calibru bun nu prea creste
Nici o asociere cu alte plante nu este benefica uneori rottala avand de suferit datorita unei proaste asocieri
Intensitatea luminii trebuie sa fie puternica nivelul de co2 la fel si apa bogata in nutrienti care pot fi imediat folositi de catre planta si nu peste 3-4 zile de la aditie
Eu am avut o astfel de planta si in 3 zile crossochelius siamenssis a devorat-o deci trebuie sa tinem cont si de compatibilitatea cu specii de pesti care initial nu pun probleme
Am vazut acvarii cu rotalla care arata de cadea-i pe spate dar totusi cred ca fiecare planta are un secret al ei sau doua

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

A , am uitat sa spun ca toate plantele gen "firaraie "cum le spun eu , au mai nou sau la noi mai nou ca in afara se foloseste cam de un an, nevoie zilnica de NPK adica (nitrogen,fosfor, potasiu )
Acestea fiind pe langa co2, lumina de calitate , principalele atuuri ale acestor plante
Dar nu trebuie de neglijat si solul ,Intros spunea ca rotalla cand a ajuns cu radcinile in substrat a capatat o culoare si o vigoare mai mare
Aceste 3 macro elemente acelereaza photosinteza si patrund celulele plantelor in structura acestora ajutand la o mai buna folosire a micro elementelor si o dezvoltare mai accelerata , si o intensificare a culorii

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

lazarginel wrote:cred ca fiecare planta are un secret al ei sau doua
Unu' din secretele Rotalei wallichii e lipsa suspensiilor din apa care o sufoca repede. De alge nu mai spun nimic ....... le atrage de parca are "magnet" .

De ce uneori creste rosie alteori verde probabil ca depinde de nutrienti (in afara de lumina) . Plantele din cele doua poze sint crescute la lumina foarte intensa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Limnophila aromatica:

image ....... image

Ciudata mi se pare culoarea verde din acest moment desi are deasupra 3 X Osram Fluora 18 W + 1 x 830 18 W deasupra la coloana de apa de 30 cm si acvariu de 80 litri. Se vede in dreapta pozei de mai jos o portiune dintr-un fir mai vechi in perioada in care crestea rosie. Bineinteles conditiile de iluminat sint aceleasi, substratu' e Terralit. Daca stie cineva ce-i cu variatiile astea de culoare in acelesi (aparent) conditii il rog sa ma scoata din negura necunoasterii.

image

Poze: smilie ... Poze cu plante
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Ai incercat sa masori Nitratii?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Gabriel wrote:Ai incercat sa masori Nitratii?
Drept sa spun nu smilie . Am acolo vreo 10 guppy ....... schimb apa saptaminal 30 % ....... o fi apa de la robinet plina cu nitrati, o sa fac teste .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Ideea era ca plantele rosii par ca prefera nitrati putini ce declanseaza secretia de antocianina fara a generaliza insa. Masoara nitratii si incearca sa ii tii un timp la minim (nu zero) poate apare schimbarea culorii.
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Cit de vechi sunt neoanele?
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

M-am gandit ca aceasta frumoasa (si sper eu utila) rubrica merita revitalizata (vorba lui "Anthias" GG ... ), asa ca as adauga aici cateva cuvinte despre Eriocaulon setaceum. Am primit cateva firisoare in urma cu cateva luni prin filiera Dan / Sandu (le multumesc la amandoi), intr-o perioada in care Sandu muncea la upgradarea hardware-ului acvariului propriu fiind in acel moment fara CO2, iar setaceum-ul dand semne disperate de ajutor. L-am plantat intr-o zona bine iluminata, intr-un moment in care in acvariul meu toti parametrii erau OK, restul plantelor mergand din plin (perioada in care am facut pozele ce le vedeti mai sus la "acvariul de 5 *", etc). Cu toate acestea declinul a continuat, pierzand unul din cele 2 fire primite, care a devenit treptat brun si s-a dus. Asa cum am mai spus, am facut rost de ceva produse Dennerle (Pflanzengold si E15) si fie ca au legatura fie nu, dupa administrarea acestora Eriocaulon-ul a luat-o din loc. Actual creste intr-un ritm bun, se divide doar la meristemul apical in doua noi ramuri, are radacini acvatice mai bogate decat cele din substrat, fertilizarea in masa de apa fiind se pare mai importanta decat solul, de asemenea lumina si mult C02 (pana la 35-40ppm daca pestii suporta) fac ca frunzele fine sa se mentina verzi nu doar la varf ci si mai spre baza. Fierul poate fi tinut la 0,5-1ppm. Daca apa nu e perfect filtrata, face alge ca mai toate plantele cu asemena frunze foarte fine (gen Rotala walichii, Cabomba, etc). In urma cu o spatamana arata cam asa :


image

Cred ca aspectul delicat si varful verde proaspat, amintind ca forma de o miniatura de Tonina Belem merita efortul de a o intretine. Nu as recomanda cresterea in tufe masive (am vazut unele acvarii de afara cu asa ceva) cand toate aceste delicate detalii de textura se pierd intr-o masa informa. Cred ca si colegii de forum mentionati ar putea completa experienta personala legata de aceata varietate de Eriocaulon , dar si de altele din aceasta familie, cu plante atat de frumoase. Ah, era sa uit, apropos de temperatura - aceasta specie merge binisor pana la 28'C ( am promis si sper sa pun curand o lista cu plantele de acvariu ce prefera apa mai rece, de evitat pentru cine atinge 30'C in acvariu) .

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Da, acuma arata foarte bine
Am observat ca apa rece este esentiala.
Am facut abstractie de tot circul iubitului carmaci Garcea, nu am carpacit nimic si am procedat ca la carte: am achizitionat un Hailea HC 500 A pentru vremurile toride ce va sa vie....Esential mi se pare si CO2-ul, apoi neaparat pH acid si lumina intensa (daca se poate, nu din categoria luminilor roz de la mezeluri :p ). Nu in ultimul rand am revitalizat-o odata pe vremea cand nu avea multe radacini in masa apei cu solul lui Amano si o fertilizare corecta.
Simplu nu... ...asa o sa faca tot bizonul de acum incolo.
In fond...ce mare branza sa ai o apa 25 cand afara e 40 un pH de 6,5 sau chiar sub cand apa de la robinet vine cu 7,4...CO2-ul se scoate din bulburuci de drojdie iar substaturi sunt cu miile in tara (de la Iasi pan la...) ...d`aia e plin Pantilimonu de Eriocaulon :p
Pentru fraierii care este vedeti ca se gaseste la IOR la balta o copie a ei se numeste coada calului ...e autohtona si o sa o indragiti mai ieftin...
Ma opresc aici pentru ca nu mai are sens sa mai scriu despre micile secrete care fac ca aceasta planta sa nu se gaseasca chiar pe toate drumurile...nici macar in Europa sau Asia sau State...daca as scrie mai multe acum iar ar spune bajetii ca nu vedem decit un singur punct, si oricit om fi de invatati, uneori cam uitam sa mai fim si oameni...
Asta e, ne asumam pozitia de mighty in fata tuturor putzoilor :p si luna de luna mai prezentam cate o "bijuterie" ...
Una peste alta e o planta deosebita ...INTROS, chiar te rog sa ai grija de ea pentru ca ar fi pacat sa ajunga pe mana unor idioti...daca tot suntem obsedati in ale plantelor atunci macar sa ne pastram "obsesiile" pentru noi
Ce ma bucura e faptul ca "bijuteriile" respective incep sa fie considerate asa chiar si pe la casele mari de afara. Din cate stiu acum s-ar mai fi putut lejer prezenta o alta planta de colectie Pogostemon helferi but about this in the next program.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com