[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plante dificile - pe scut sau sub...  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sesmar wrote:Am observat in mai multe poze postate pe aici pe forum ca aveti limnophila aromatica crescuta foarte drept. La mine o ia in toate directiile numai in sus nu Ma refer ca nu creste drept. Este vreun secret? Firele sunt putin cam aglomerate insa nu cred ca asta este motivul pentru care sunt strambe. O fi faptul ca sunt chiar in mijlocul tuburilor deci unde intensitatea este cea mai mare?
Cred ca are o tulburare mentala si vrea sa devina planta covor . Uneori am observat Limnophila sessiliflora si aquatica c-o iau pe orizontala. E vorba de lastari tineri crescuti la baza care o iau la plimbare pe nisip .

Ceea ce patesti tu am observat la Rotala nanjenshan si la Rotala rotundifolia (clasica si red). In ambele cazuri la lumina mai mult decit intensa si CO2.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Val wrote:Cum stramba? Adica tulpina stramba sau se bifurca? .

Tulpina se stramba. Lastarii sunt drepti cat sunt verzi dupa care in momentul in care incep sa se coloreze si ei o iau la sanatoasa orizontal.

Porcu wrote:

Ceea ce patesti tu am observat la Rotala nanjenshan si la Rotala rotundifolia (clasica si red). In ambele cazuri la lumina mai mult decit intensa si CO2.

Lumina este intensa iar co2-ul este la limita extrema La un kh de 5-6 ( variaza in functie de apa de la retea si de cata apa schimb) tin ph-ul la 6,00.

Porcu wrote:Cred ca are o tulburare mentala si vrea sa devina planta covor .

Am s-o duc la psihiatru'. Sau ii aplic niste corectii fizice ca sa-i bag mintile in cap

865
[Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Lumina este intensa iar co2-ul este la limita extrema La un kh de 5-6 ( variaza in functie de apa de la retea si de cata apa schimb) tin ph-ul la 6,00.


Wow, da' bagi ceva CO2. Credeam ca sunt singurul maniac.
Chiar nu mi s-a dus niciodata pe orizontala. Las-o asa. ce-ti poti dori mai mult decat un covor rosu-grena-caramiziu...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:Wow, da' bagi ceva CO2. Credeam ca sunt singurul maniac.
Lasa ca mai stiu io pe cineva :misto: ....... va calc si io pe urme .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Da' sa stiti ca a avut efect mai ales impotriva cianobacteriilor. Binenteles ca si la plante....in special la Tonina belem. Dintr-un singur fir amarat acum am 5 fire iar doua au facut deja puiuti noi

Deci cu limnophila nu-i vreun secret....am sa tai firele principale si voi lasa lastarii sa vad daca astia se duc drept spre suprafata nemaifiind umbriti de planta mama.

865
[Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Daca este vreun secret eu nu il stiu.

Mai bine zi-ne tu care e secretu' ca sa o faci sa creasca pe orizontala.
Pentru ca stam bine cu verticala.... inca
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sesmar wrote:in special la Tonina belem. Dintr-un singur fir amarat acum am 5 fire iar doua au facut deja puiuti noi
:jajaja: :jajaja: :jajaja: :jajaja: :jajaja: :jajaja: :jajaja:

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:
Sesmar wrote:in special la Tonina belem. Dintr-un singur fir amarat acum am 5 fire iar doua au facut deja puiuti noi
:jajaja: :jajaja: :jajaja: :jajaja: :jajaja: :jajaja: :jajaja:


Si uite cum se perpeleste Faraonul... Parca il vad ca se inchide in piramida timp de o saptamina sa-si descarce amarul pe relicvele alea de acvarii - 13 la numar. Daca nu mai faci inca unul, vei fi urmarit de ghinion toata eternitatea. :sic:
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sesmar wrote:.. aveti limnophila aromatica crescuta foarte drept. Este vreun secret? Firele sunt putin cam aglomerate insa nu cred ca asta este motivul pentru care sunt strambe. O fi faptul ca sunt chiar in mijlocul tuburilor deci unde intensitatea este cea mai mare?

Eu am numai d'asta dreapta. smilie
Din experienta proprie iti pot spune ca nu e de la aglomeratie; eu am avut cam 10 fire ingramadite pe o suprafata de 15x15cm. Chiar si puii, desi umbriti de plantele mama, desi mult mai verzi, erau si sunt la fel de drepti, deci nu fug dupa lumina.

Vorbind din perspectiva inversa, apropierea lor de sursa de lumina are ca efect la mine doar transformarea culorilor din portocaliu/rosu in mov/grena (se poate vedea in fundal intr-o poza de-a mea din galerie la Naesea).

Ai facut vreo schimbare brusca in acvariu (fertilizare, lumina, etc) inainte de a observa acest comportament? Intreb pentru ca la mine cum am umblat la lumina -> Heteranthera vrea sa concureze Lilaeopsisul pe orizontala, cum am taiat fertilizarea DIY cu N,K,P toti P. Stellatus s-au oprit brusc din crestere si s-au bifurcat (la varf) in 3-4 fire, etc.

P.S.: Este bineinteles si un secret si-l stii si tu: ai scos geamul de la Aquamedic si le-ai speriat.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Lofty wrote:

Ai facut vreo schimbare brusca in acvariu (fertilizare, lumina, etc) inainte de a observa acest comportament? Intreb pentru ca la mine cum am umblat la lumina -> Heteranthera vrea sa concureze Lilaeopsisul pe orizontala, cum am taiat fertilizarea DIY cu N,K,P toti P. Stellatus s-au oprit brusc din crestere si s-au bifurcat (la varf) in 3-4 fire, etc.

Singura schimbare pe care am facut-o a inceput acum aproape trei saptamani cand am schimbat parametrii fosfatilor si nitratilor. Aveam no3 undeva intre 5-10 ppm iar po4 =1 ppm. Am ajuns saptamana trecuta cu no3 la 30 ppm iar po4 intre 0.1 si 0.25 ppm. Conform testelor sera. Deci schimbarea nu a fost brusca...s-a intins pe aproape doua saptamani. Am uitat sa scriu ca saptamana trecuta cand am facut niste teste fierul meu era intre 0.5 si 1 ppm. Nu am repetat atunci testul...poate nu am facut bine...oricum azi fierul este la 0.2 ppm.

Lofty wrote:P.S.: Este bineinteles si un secret si-l stii si tu: ai scos geamul de la Aquamedic si le-ai speriat.

Sa stii ca asta e o explicatie plauzibila Cam de atunci au inceput .

865
[Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com