[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
In umbra "Marelui African" - "Progetto Italiano" 1200 Litri  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu scuzele de rigoare pentru intarziere(am fost plecat din Bucuresti) urez si eu conului Cristy dar si celorlalti membri ai acestui site La multi Ani si un Nou An cat se poate de bun!
Coane asa sfarsit apocaliptic isi doreste orice acvarist. Aceii o sa invadeze Italia.
Filmuletul si pozele cu Jalo m-a uns pe suflet. Foarte faine si foarte fain pestisor.
Pozele artistice chiar mi-au placut.
Foarte fain totul, se vede pasiunea si dragostea pentru pestisori. Spor in noul an.
[WWW]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Mama, ce de pozeeeee... bun, bun!

Sincer iti zic Cristi ca, intai m-am uitat la poze si apoi am inceput sa citesc, dar cum am dat de poza cu masculul de Acei, l-am recunoscut instant, iar apoi citirea postului mi-a si confirmat.

Ma bucur sa aud ca o pereche s-a intors la "taticu", mai ales ca femela a scos si 90 de pui. Cand ma gandesc la cifra asta, parca imi pare rau ca nu am vazut la mine in acvariu, macar un pui de Acei, sa supravietuiasca, de la cele 4 femele pe care le am, care mai tot timpul stau gusate.


PS. Jalo se tine bine, bine de tot.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

pomi wrote:Mama, ce de pozeeeee... bun, bun!

Sincer iti zic Cristi ca, intai m-am uitat la poze si apoi am inceput sa citesc, dar cum am dat de poza cu masculul de Acei, l-am recunoscut instant, iar apoi citirea postului mi-a si confirmat.

Ma bucur sa aud ca o pereche s-a intors la "taticu", mai ales ca femela a scos si 90 de pui. Cand ma gandesc la cifra asta, parca imi pare rau ca nu am vazut la mine in acvariu, macar un pui de Acei, sa supravietuiasca, de la cele 4 femele pe care le am, care mai tot timpul stau gusate.


PS. Jalo se tine bine, bine de tot.



Multumesc mult Silviu!

Aceii desi au stat la Vicenza mai mult de 2 luni, nu au vrut sa depuna Probabil stiau ei ceva , cum ca ar trebui sa ajunga la mine
Nici acum, perechea care a ramas acolo, nu a reusit sa depuna in conditiile in care nu au concurenti sau exemplare care sa i streseze.Nu stiu ce sa zic.

La mine au depus la putin timp de la sosire.
Recordul este unul absolut, clar! Nu reusesc sa mi dau seama unde au incaput 90 pui in gura acelei femele care nu e cine stie ce ca marime

Cert e ca au supravietuit toti si cresc foarte bine..
Voi opri din ei cat sa mi fac un grup ca lumea .

Ne auzim
Numai bine!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am recuperat din urma si sunt impresionat! Nici mie nu-mi vine a crede ca puiutii aceia au incaput in gura mamei. Tztztz ce ti-e si natura asta ...

Felicitari

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Cristian,

La Multi Ani alaturi de cei dragi!

de abia am asteptat sa ajung in Stuttgart, sa ma linistesc dupa concediul petrecut in Romania (ca le nebuni, fuga in dreapta ,fuga in stinga, nu ai timp ptr nimeni, tot este contracronometru) si sa citesc mai departe jurnalul.
Multumesc maestrului @Koala ca a facut la urma sticky , am multe de invatat de la tine Cristi , si numai am cuvinte.

Felicitar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

poate reusim cumva sa intru in posesia a catorva pui de tropheusi

fostul user ozy
[WWW]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Multumesc Iulian! Intr adevar de necrezut ce s a intamplat cu femela aceea de Acei..Probabil i a avut "stocati " si in faringe , nu numai in gura

Multumesc si tie @vereb si
La multi ani!

De invatat , invatam impreuna din experientele fiecaruia dintre noi

Cat priveste puii de Tropheops , daca gasim un mod de a i transporta sau nu stiu, cu draga inima iti dau. Ramane sa discutam oricum.

Lista de "rezervari"este destul de mare pentru ei si din pacate femela nu a facut atat de multi precum cea de Acei Insa sper sa repete figura cat mai curand.

Numai bine tuturor!
Cristian

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Salutare din nou!

Continuam "povestea" cu un mic update "aniversar" Se face aproape un an de cand am demarat lucrarile la acest acvariu si bineinteles , de cand am deschis acest jurnal.
O sa ne concentram atentia asupra "buzatilor" mei - Abactochromis labrosus care , duminica trecuta, s au gandit sa ne faca o surpriza.

Dupa cum stiti deja, in acvariu sunt 5 exemplare de Labrosus. Au crescut destul de binisor in cele 5 luni de cand sunt la mine insa nu ies in evidenta decat atunci cand privesti atent acvariul , poate si din cauza faptului ca se camufleaza perfect in decor.

Dimorfismul sexual este ca si inexistent. Am facut eforturi zadarnice sa i diferentiez , bazandu ma pe experienta cu celelalti africani insa , cert este ca am fost indus in eroare in stil mare de catre acesti "ciudati".

Am spus asa: exemplarele care prezinta acele pete pe anala - 2 sau 3 - ar trebui sa fie masculi iar in acest caz , situatia nu era prea roza. 4 din 5 prezentau aceste "simptome" inclusiv cel mai mare exemplar , care acum are in jur de 10cm . Eram ferm convins ca acesta era mascul. Iar in acest moment , este un mascul "gravid"

Duminica trecuta, sotia i a observat intr un colt al acvariului miscandu se in cerc insa nu a dat importanta. A crezut ca se harjonesc asa cum faceau de obicei .
Sunt pesti destul de teritoriali. Cat sunt de micuti, isi apara cu indarjire proprietatea - isi arcuiesc "gatul "ca niste serpi , si se "imping" virtual , unul pe celalalt, fara a se atinge. E un fel de ritual foarte interesant si care , din fericire , nu se lasa cu vatamari corporale.

Asadar, duminica, eu , din pacate , nu am fost acasa pana spre seara. Sotia nu a pomenit nimic. Luni , uitandu ma mai bine , am observat exemplarul cel mare, "masculul" meu ca nu manca si ca avea gura umflata. Concluzia clara: au depus Labrosusii! ..iar "masculul" cel mare este, de fapt ,o mamica de dimensiuni notabile Imi pare rau ca nu am fost pe faza ca sa imortalizez momentul..

Sincer nu ma asteptam la o asemenea surpriza din partea lor. Suntem extrem de entuziasmati! Daca lucrurile merg cum ar trebui, la inceputul lui martie , ar trebui sa avem "nepotei buzati":

Am facut ieri o sedinta foto ad hoc..si un filmulet dedicat lor pe care l am urcat pe Youtube in mai bine de 12 ore (traiasca netu' din Cizma)

Aceasta este mamica:
image

image

Observati petele de pe anala de care va spuneam:
image

Acesta este exemplarul cel mai mic care nu prezinta acele pete pe anala. Acesta este singurul semn distinctiv. In rest , forma dorsalei , analei, coloritul, nu difera absolut deloc de la un individ la altul.
image

Cateva imagini cu buzatii in actiune:
image

image

image

image

image

Au un comportament foarte interesant care nu aduce nici pe departe cu cel al reprezentantilor genului Mbuna, gen in care , cel putin pentru moment, include si aceasta specie.
Asa cum fac si in apele de bastina, in acvariu obisnuiesc sa si caute mancarea in cele mai stramte si inaccesibile locuri (sub pietre, in crapaturi, crevase)cu ajutorul buzelor specializate pline de "senzori". Acele buze carnoase ale Abactochromisului sunt o caracteristica care , spre deosebire de alte specii precum Cheilochromis euchilus sau Placidochromis Milomo, se mentine si se transmite de la o generatie la alta chiar si in conditii de captivitate.

Iata si filmuletul facut ieri al carui protagonist este Abactochromisul labrosus . Enjoy!



Ca o noutate absoluta a acestui an, amintesc introducerea in acvariul cel mare a puiutilor de Gephyrochromis Lawsii (doar 4 mi au mai ramas si cred ca toti sunt masculi) si a perechii de Lethrinops Albus Blue Fins care ocupau acvariul de 180L din garaj .
Am tot amanat aceasta translocare pe motiv ca nu eram convins ca lucrurile vor merge bine in special pentru perechea de Lethrinops. Dupa cum stiti am mai avut o tentativa o alta pereche de Lethrinops pe care am pierdut o la scurt timp .
Aceasta a doua pereche de Blue Fins , daca va mai amintiti, a ajuns la mine dupa 3 zile , ambele exemplare cu burta in sus si chiar nu speram sa se mai aleaga ceva de ei. Contrar prognosticului pesimist, au supravietuit si s au adaptat perfect la noile conditii. Au impartit acvariul din garaj cu puii de Lawsii si cu cei de Copadichromis Trewawasae Mloto Ivory (din pacate si din acestia mi a ramas doar 1 singur exemplar).
Mai mult, masculul a inceput de ceva timp sa danseze pe langa femela si sa afiseze un colorit superb. Pe cat este de delicat , pe atat este de insistent si artagos atunci cand o curteaza pe biata femela.

Cate imagini cu Lethrinopsul Albus Blue Fins. Este foarte dificil sa l prind colorat. De cate ori ma vede , ii dispar instantaneu culorile
Cam asa arata colorat , insa nu e maximul:
image

image

image

Mai spalacit un pic
image

Un "sifonator" inrait:
image

image

image

image

Acum sa i vedem si pe puiutii de Gephyrochromis Lawsii in acavriul mare. Cum spuneam , am senzatia ca sunt toti 4 masculi. Am facut greseala sa sparg grupul de 10 , dand din ei unui amic la Vicenza. Ulterior , am pierdut 2 dintre ei si am ramas cu 4 care prezinta coama aceea galbena specifica masculilor. Amicul acesta imi spune ca ai lui sunt toti femele .
Deci Invatare de minte! Niciodata sa nu faceti asa! Dati din ei in momentul in care sunteti siguri ca i puteti diferentia!!!

image
image
image
image
image

Ca tot am vorbit de puiuti, restul hoardei de copilasi (Tropheops, Mdoka, Gisseli, Jalo, Acei) o duc mult mai bine acum , dupa plecarea Letrhrinopsilor si a grupului de Lawsii. Au la dispozitie tot acvariul de 180 iar acest lucru se vede concret in modul in care evolueaza. Tropheopsii sunt campionii absoluti la crestere. Urmati de Acei . Placidochromisii se misca mai greu insa am cateva exemplare care au ajuns la 3-4cm.
In urma cu 2 saptamani, am primit un grup de 5 Fossorochromis rostratus de la un amic italian din Sudul extrem care stia povestea exemplarelor mele de Fosso lasate in RO si care a tinut mortis sa mi i faca cadou. Dupa o calatorie de 800km , au ajuns la mine . Au in jur de 4 cm . Mananca de rup. Sper sa ajung sa i vad si pe acesti mari !

Sa spunem cate ceva si despre restul locatarilor..
Am avut cateva depuneri anul acesta printre care si Copadichromisul Cyaeneus Zimbabwe Rock - care s a colorat in sfarsit destul de frumos. Copadichromisul depune pe verticala Din pacate nu am poze cu el in haine de sarbatoare .
Femelele de Fryeri sunt mereu cu gusa insa masculii nu vor deloc sa arate acel albastru electric desi au trecut bine de 10cm.

Taeniolethrinopsii Furcicauda , pe care cred ca i ati reperat si in filmulet, s au facut enormi ..insa aceeasi problema: din 3 cati sunt, tare mi e ca sunt toti baietei

Am reusit sa l fotografiez si pe favoritul meu , Lichnochromis acuticeps - un peste elegant dar care , pentru a l putea vedea "activat" si pentru a l mentine mereu asa, cere ca intreaga populatie sa fie construita in jurul sau . Orice asociere cu specii mai "focoase", face ca acest obiectiv sa fie foarte greu de atins , daca nu chiar imposibil. Din cate observ ,acum acest mascul se prezinta mai bine insa e departe de acel "full colour". Poate si lipsa femelelor cantareste greu in acest caz.

image
image


La capitolul CIUDATENII , am doua subiecte de tratat.

Primul este legat de Tropheopsii Mauve. Un trio - 2 masculi si o femela. Bun pana aici. Dominantul isi exercita suprematia asupra celuilalt, asa cum este normal sa fie. Intr o buna zi , nu mica mi a fost mirarea sa l vad pe domnul "maltratat" Subdominat care, probabil , avusese o revelatie subita, cum din "asuprit" s a transformat in "asupritor"!!! Eu unul pana acum , nu am vazut nimic asemanator, credeti ma!
A inceput sa l hartuiasca constant si foarte violent pe masculul dominant si nu numai. A ocupat acea piatra inclinata din coltul din dreapta spate si impartea in stanga si n dreapta oricui "dragalasenii" violente . Practic , timp de cateva zile , am avut o mostra de comportament specific acestui gen de care se tot vorbeste . Ciudat este faptul ca venea tocmai din partea acestui Subdominant care nici macar nu s a sinchisit sa si schimbe coloritul. A ramas cu aceeasi haina pe albastru cu dungi insa se comporta ca un adevarat Dominant. "Dominantul de Drept" a fost pus la punct in stil mare iar daca nu interveneam, cred ca si in acest moment situatia s ar fi prezentat la fel. A trebuit sa l "exilez" in alta parte, in speranta ca i se vor potoli piticii de pe creieras
Lucrurile au revenit la normal. Dominantul si perechea lui nu pun niciun fel de probleme in acvariu . L am surprins si pe el , ieri , cu ocazia acelei sedinte foto:

Tropheops Mauve Yellow Magunga - mascul dominant:
image

image

A doua mare ciudatenie , tine de relatia dintre masculul de Placidochromis phenochilus Gisseli F0 si femela cea mare care era perechea masculului acela enorm .
De cand s au vazut in bazin , nu s au suportat niciun moment. Nu cred ca ati vazut vreodata o femela care sa se lupte efectiv cu un mascul din aceeasi specie , sa l hartuiasca chiar si atunci cand are pui in gura, cum este acum de exemplu

Femela cea mare de Placidochromis phenochilus Gisseli cu gusa:
image

Tatal in acest caz este acesta - masculul cel mare de Gisseli:
image

fata de care se comporta absolut normal..

Masculul WILD este acesta:
image
Este vorba de o antipatie , o ura reciproca intre cei doi .Nu inteleg care este cauza.

Gata. Ne oprim aici pentru moment!
Va voi tine in continuare la curent cu "evolutiile"

Numai bine!
Cristian

PS. Venirea mea in tara sufera o amanare din cauza unor probleme personale. Sper sa ajung la inceputul lui Aprilie. Oricum ne mai auzim pana atunci.

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
gty
Member

Joined: 21/12/2011 11:00:03
Messages: 196
Location: Ploiesti
IP:
Offline


Florin
Hey Fishy!!! Your So Fine; Your So Fine; You Blow My Mind
sTTTk
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2012 17:44:57
Messages: 87
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt superbi Crys, felicitari.
Masculul de Placidochromis phenochilus Gisseli ma imbolnavit, am sa caut si eu
[Email] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Placidochromis phenochilus Gisseli, absolut superb, ce culori poa` sa aiba, parca-mi vine sa ma apuc de Cichlidae ca-n tinerete
Bravo, frumoasa poveste, frumosi pesti.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se vede ca nu am mai trecut cam de multisor pe aici.
Pai ce sa spun coane, ai mereu un acvariu de invidiat cu pesti unul si unul.....
Abactochromisi sunt ciudatei si simpatici.
Lethrinopsi stii ca sunt unii din favoritii mei,si nu mai zic nimic.
Iar ceilalti asa cum spuneam unul si unul, fiecare cu povestea lui.
Nu ai povestit nimic de Jalo cei mari, asa ca te tin minte.
Spor si numai de bine sa auzim dar sa ne si vedem.
PS
Cred ca trebuia sa incep cu un LA MUlti ANI ATAT ACVARIULUI CAT SI VOUA!
Sa fie mereu un acvariu etalon si sa va bucurati de el.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/02/2013 10:36:29

[WWW]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Dupa asa un update stufos, gen documentar, abia astept sa apara urmatorul episod.

Multa bafta Cristi si sa ne tii la curent cu tot ce se intampla pe acolo.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Felicitari Crys !

Postarile tale au un efect straniu asupra mea - ma lasa cu gura cascata ca la dentist

Numai bine !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Multumesc mult pentru aprecieri!

Postarile tale au un efect straniu asupra mea - ma lasa cu gura cascata ca la dentist

@Arhitectule, eu zic ca nu i nimic de speriat. E normal sa fie asa , pentru ca orice postare de genul provoaca reactii similare tuturor "bolnaviorilor " ( a se citi pasionatilor de africani) pentru ca suntem deja "anesteziati" cu totii de virusul african.

Multumesc inca odata!

Alex wrote:Placidochromis phenochilus Gisseli, absolut superb, ce culori poa` sa aiba, parca-mi vine sa ma apuc de Cichlidae ca-n tinerete
Bravo, frumoasa poveste, frumosi pesti.


Alex, niciodata nu i prea tarziu Iar eu nu pot decat sa ma bucur nespus ca , involuntar chiar, provoc asemenea reactii in randul audientei care , cu putin noroc, ar putea determina ceva "schimbari" in plan acvaristic! Imi asum pe deplin responsabilitatea si ma declar bucuros "vinovat" .
Alex, daca te ai pomeni cu niste puiuti de Gisseli la usa , ai gasi un acvariu si pentru dansii (testam doar terenul )

Ca sa mai intorc un pic" cutitul in rana", pentru tine si colegul @sTTk, mai urcam niste imagini cu Gisseli:

Cateva close up uri cu masculul cel mare:
image

image

image

Si masculul F0:
image

Femela de Gisseli de care pomenisem in ultima postare , a dus sarcina la bun sfarsit . Au rezultat peste 50 puiuti.

Ramanem tot in zona Placidochromisilor.

Nu ai povestit nimic de Jalo cei mari, asa ca te tin minte.


@Rick ma "cearta"mereu ca il uit pe Jalo . Pentru dansul, am un calup consistent de poze in care am surprins un alt episod din ciclul "Jalo - amore" . Imaginile le aveam si in momentul postarii anterioare insa nu apucasem sa le urc pe Photobucket . Zilele trecute am scos si de la micuta femela de Jalo o alta generatie de puiuti.
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

image

Si fetita de Jalo , dupa ce s a "jucat cu focu' " - o mamica excelenta :
image

Si pe Placidochromisii phenochilus Mdoka White lips i am cam neglijat in ultimul timp. Am cateva imagini cu masculul dominant

image
image
image
image
image


Am avut cateva depuneri anul acesta printre care si Copadichromisul Cyaeneus Zimbabwe Rock - care s a colorat in sfarsit destul de frumos. Copadichromisul depune pe verticala Din pacate nu am poze cu el in haine de sarbatoare .


Se pare ca odata cu venirea primaverii , baietii au intrat "in fibrilatii " unul mai abitir decat altul.
Este cazul si acestui Cyaeneus despre care pomenisem anterior si care, de o buna vreme s a colorat foarte frumos - are aripioarele pectorale si anale negre iar pe corp o culoare care nu pot sa o descriu - Din pacate , lumina din acvariu nu l avantajeaza deloc iar pozele facute la aceasta lumina altereaza realitatea .
Cert e ca aceasta specie nu foarte raspandita in acvarii care se gaseste numai in zona Zimbabwe Rock, poate fi o "alternativa speciala" pentru mult mai faimosul Azureus.
Masculul a ocupat laterala dreapta a acvariului unde invita femelele la dans pe verticala. Pe 10 martie am avut o depunere . Cred ca voi salva puiutii .

image
image
image
image
image
image
image

Aici impreuna cu Fryeri - un alt intarziat in ale activarii:
image

Femela gusata de Copadichromis Cyaeneus:
image
image

Spuneam ca acvariul e in fierbere in perioada asta.
Femela Abactochromisii labrosus gusata pe care v am prezentat o in postarea trecuta, din pacate la o saptamana a inceput sa manance.
Insa, zilele trecute am observat ceva miscari de trupe in grupul de buzati - Am avut ocazia sa i surprind in timp ce masculul dominant curta o alta femela.
In felul acesta , am avut ocazia sa ma edific cu privire la diferentele dintre sexe .
Spuneam ca sunt foarte greu de diferentiat iar dimorfismul este ca si inexistent. Prima parte , cea cu greutatea sexarii, ramane valabila insa , acum dupa acest episod, se vad clar anumite caracteristici care diferentiaza masculul de femela.

Masculul prezinta pe dorsala o banda albastru inchis - anumite reflexe albastrii si pe pectorale , caudala - iar dungile verticale sunt mult mai pronuntate - fruntea parca i se decoloreaza . Femela ramane pe portocaliu.

Veti vedea despre ce vorbesc urmarind filmuletul cu ritualul de curtare al Abactochromisului Labrosus (zic eu o premiera pe YT - cel putin eu nu am reusit sa gasesc filmulete cu aceasta specie in care sa fie surprinse in actiune perechile acestei specii).



Din pacate , imperecherea propriu zisa a avut loc a doua zi , in cel mai intunecat si inaccesibil colt din acvariu - coltul dreapta spate, dupa acele pietre- Se pare ca perechea nu iubeste prea mult papparazzi M am chinuit in zadar sa fac poze cu zoom maxim insa rezultatul a fost dezastruos - in ceata .
image

Cert e ca masculul a punctat din nou . Fetita insarcinata este mult mai usor de fotografiat.
image
image
image

Si masculul activat:
image
image
image

Incheiem cu un alt filmulet tot din aceeasi serie - "courtship ritual" - de data aceasta , perechea de Lethrinops albus Kand Blue Fins.


Enjoy!

A presto,
Cristian

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Superb, totul e atat de diferit dar se uneste si formeaza un tot unitar, un microhabitat. Cred ca este acvariul care reda cel mai identic viata dintr-o anumita regiune, dintr-un anumit habitat adica zona dintre stancarii si plaja de nisip.
Despre pesti am mai spus si nu vreau sa ma repet.
Multumesc pentru pozele cu Jalo si fimuletele cu buzatii si Lethrinops alti preferati ai mei.
[WWW]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Am revenit dupa o perioada in care activitatea mea forumistica s a redus la minim insa...am absentat (motivat)

Ca tot suntem in febra aniversarilor africane (7 ani - Lofty, 3 ani- Pomi, 2 ani- Bob ), incep prin a va prezenta un filmulet care marcheaza implinirea a 10 luni de la startarea acestui acvariu:



Vom spune cateva cuvinte despre ce s a mai intamplat in mare pe aici, asezonandu le corespunzator cu o serie de imagini , surprinse intr un exercitiu fotografic impus de cautarea celei mai bune compozitii care sa fie trimisa la un asa zis concurs al astora de aici pentru fotografia de coperta a revistei trimestriale AIC*(Asociatia Italiana a Ciclidofililor)

Avand in vedere cerintele acestui "concurs" (foto "in picioare" si cu un continut aparte), mi am concentrat atentia asupra close up urilor.

In principiu, din sutele de foto facute, cu foarte mare greutate, am ales una al carui protagonist este masculul de Lichnochromis acuticeps care in aceasta perioada s a colorat foarte frumos (chiar daca nu a ajuns la maxim - lipsa femelei isi spune cuvantul).

Aceasta este:

image

Nu este perfecta - sunt constient de asta - si nici nu este modificata (ca de altfel toate imaginile din aceasta serie - sunt exact asa cum au iesit din aparat , in unele cazuri doar am decupat din ele si mi am pus semnatura) . Am ales pentru pozitia insolita a subiectului dar si pentru subiectul in sine.

Acum daca si voua va place inseamna ca e de bine Am deja 2 pareri PRO .

Cu acest mascul "burlac" de Lichno , am selectat pentru voi alte cateva imagini:

"Un muso strano" -

image

image

image

Aceasta, daca ar fi fost mai clara ... dar e foarte greu sa ti iasa clar cand stiuca e in miscare continuu - cand ma vede , cu gura imensa parca incearca sa muste din sticla

image

image

image

image

Aici, cautand mancarea sub o piatra:

image

..e impresionant..are o imensa capacitate de aspirare a nisipului..

Pentru comparatie , cu ceilalti monstri ai acvariului -el e cel mai mare , ochiometric vorbind :

image

Saptamana aceasta , perechea de Placidochromis sp.Jalo Jao Reef a depus din nou. In ritmul asta , saraca femela o sa cedeze nervos pana la urma Nu o lasa deloc in pace sotul..Este o mama extrem de buna , nu a pierdut nicio sarcina pana acum.Asta este a 4 generatie de pui .



image

image

image

image

De la acea femela de Abactochromis labrosus care a depus ultima oara , am scos 9 puiuti. Din pacate, m am cam grabit- puii aveau inca saculetul vitelin iar , dupa ce i am introdus in acvariul pentru pui , i am pierdut pe toti cu exceptia unuia singur. Probabil, au fost ciupiti de ceilalti pui mai mari prin plasa de sacul vitelin / toti aveau burtile sparte .
De doua zile , acea femela mare despre care va spuneam ca nu a dus sarcina la bun sfarsit, este din nou cu gura plina. Am pierdut depunerea in sine . Acum sa vedem ce o fi .

Acestia sunt puiutii de Labrosus la cateva minute dupa ce i am scos :

image

Si alte poze cu buzatii*(zic eu , mai bune decat primele serii ):
Cand cauta mancarea, nu exista loc unde sa nu si bage nasul
image

image

image

Si un close up :
image

Mergem mai departe..
Placidochromis phenochilus Mdoka "White lips" - spun inca odata ca aceasta varianta prezinta nuanta cea mai "tare " de albastru (un bleu marin care se accentueaza in perioada de imperechere ) iar contrastul cu buzele albe , parca potenteaza si mai mult acea culoare - o nebunie...
Am mai avut o depunere insa femela nu a tinut "sarcina".

image

image

O alta foto "defocusata"..pacat..
image

image

Masculul dominant:
image

Tot el, impreuna cu cele 2 femele:
image

Parada :
image

Ca tot suntem la "Blue Followers" , am surprins si Masculul dominant de Placidochromis phenochilus Gisseli in cateva ipostaze:

image

image

image

Delfinasii nostri mai trebuie si ei bagati in seama- adevarul e ca sedintele foto i a cam ocolit - e cazul sa ne revansam un pic fata de ei. Cei doi masculi s au dezvoltat enorm .
Dupa un schimb de apa, cu ceva timp in urma , parca au luat foc. Nu mi explic ce s a intamplat sau care a fost factorul care a declansat toata tarasenia. Femela nu era pregatita de depunere in acel moment. Am zis ca se rup in doua. A fost o lupta care a depasit limitele normale.
A doua zi totul reintrase in normal insa batalia lasase ceva urme, cum se poate vedea si in imaginea urmatoare facuta atunci:

image

Cei doi masculi , in prezent - pot spune chiar foarte linistiti - pare ca se bucura reciproc de compania celuilalt- stau mereu impreuna.
image

image

image

Ii bagam in seama si pe gigantii sifonatori - Taeniolethrinops furcicauda Liuli :
image

image

image

Trecem la Mbunele "vere e proprii" ale acvariului..

Tropheops Mauve Yellow Magunga
Pomenisem ultima oara de "rascoala" subdominantului care incepuse sa se comporte ca un adevarat Boss in relatia cu Dominantul de Drept dar si cu ceilalti locatari. Dupa o perioada de izolare, l am reintrodus in acvariu , iar raporturile de forte au reintrat pe fagasul normal. Dominantul isi demonstreaza suprematia sistematic urmarindu l pe "rebel", fapt ce se poate vedea si in primul filmulet. Subdominantul, vazandu l asa , stresat de catre celalalt , parca iti vine sa spui: "Vai saracu' , ce viata are !" insa nu va lasati inselati Nu este ceea ce pare. Samanta de scandal inca zace acolo si , mai mult , nu pierde nicio ocazie de a se infoia la femela atunci cand o prinde prin zona lui , in coltul din stanga la acvariului.

I am alocat si dumnealui (subdominantului) cativa "metri" buni de "pelicula". De obicei , in cazul majoritatii speciilor, masculii de rang inferior prezinta un colorit care este mult sub cel al dominantilor. Nu este cazul aici. Pot spune ca , comparandu i pe amandoi, e dificil sa alegi .Lasam imaginile sa vorbeasca:

Tropheops Mauve Yellow - mascul subdominant:
image

image

image

image

Aici impreuna cu femela, in coltul lui :
image

Tropheops Mauve Yellow - dominant:
image

image

image

image

Aici si dansul cu femela:
image

..si Femela de Tropheops:
image

Puiutii de Tropheops evolueaza extrem de bine- au peste 4 cm acum. Deja se vad diferentele intre sexe. Sunt la fel de tembeli ca parintii - cat sunt de mici se impung , se harjonesc pentru a si stabili suprematia.
Ca si o concluzie , bazata pe ceea ce observ la mine in acvariu, este clar ca , pentru a tine aceasta specie fara probleme, raportul dintre sexe trebuie sa fie de 1 mascul si mai multe femele , acvariul generos iar colocatarii sa aiba si ei un temperament destul de forte pentru a nu suferi cand masculul isi etaleaza muschii mai ales in perioadele mai "calde".

Gephyrochromisii Lawsi, de acum, tineri adulti pot spune - peste 7 cm . Unul dintre ei, probabil dominantul, si a ales un loc in mijlocul plajei de nisip in care s a apucat de foraje. Din pacate , mai mult ca sigur, asa cum spuneam , din cei 4 nu este femela. O sa vad cum rezolv aceasta problema .
Galbenul-portocaliu de pe dorsala a inceput sa se extinda si pe corp .
image

image

image

image

Batranelul mioritic, Acei ul Msuli se tine destul de bine - mi se pare usor supraponderal dar nu i problema..asa e cand devii tatic..creste burtica proportional cu numarul odraslelor
image

Cam asta ar fi..Au ramas cateva specii care nu au facut obiectul sedintei foto dar avem timp sa ne ocupam si de ele..
Si asa cred ca update ul acesta foiletonistic , va va solicita din plin E cazul sa punem punct aici..

Week end placut in continuare !
Alla prossima,

Cristian

PS. Mai am ceva de adaugat
Nu am apucat sa va spun ca una dintre pozele mele care au participat la AGA 2012 , a fost aleasa pentru calendarul AIC 2013 .E un pic tardiv insa, a fost imaginea lunii Martie .
image

image



"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Arhitectul wrote:


Multumesc mult, Arhitectule! Am inteles mesajul

PS. Ma bucur ca nu sunt singurel la orele acestea tarzii ..se pare ca mai sunt huhurezi insomniaci prin zona
La voi mai e putin si se crapa de ziua

This message was edited 1 time. Last update was at 22/04/2013 02:35:24


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Fara cuvinte acvariul tau !

Am revenit din w-end si ma ocupam cu schimbul de apa in acvariu ... Prefer noaptea pentru ca este mult mai liniste si simt ca am timp pentru sufletul meu. E un efort impresionant sa postezi atatea poze. Si de cand am acvariu constat cat de prost fotograf sunt. (desi aveam o perere buna despre mine )

Cum dati voi cu blitul in pestii vostri ? Eu am un blit destul de performant (nu ala de pe camera) dar nu am reusit mare lucru. Plus ca la tine vad poze cu lumina din stanga care banuiesc ca e o sursa externa sau blitul orinetat in lateral cu o oglinda sau ceva care sa reflecte lumina.

Eu mai am ceva de asteptet pana sa mai creasca pestii sa am ce fotografia - dar ma tot uit la tine si la Pomi ca sa prind trucurile din zbor. E al dracu de greu sa fotografiezi pestii din acvariu. Eu nu am facut poze cu blit si doar la lumina de neon e complicat ca se misca prea repede piticii mei fata de timpul mare de expunere ...

Mai studiez

Felicitari !



http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Arhitectul wrote:

E un efort impresionant sa postezi atatea poze.



Eu postez mai rar dar consistent Intr adevar , un astfel de post imi mananca ore bune insa nu i bai..

Si de cand am acvariu constat cat de prost fotograf sunt. (desi aveam o perere buna despre mine )


Stai linistit ! Nimeni nu e cu adevarat stapan in domeniul asta - a imortaliza pestanii nu e chiar la indemana oricui. Un profesionist cu o scula profi are nevoie de aceleasi sute de incercari si de multa bafta pentru a iesi o mana de foto bunicele.

Eu pot spune ca sunt varza cu carne in domeniul asta Mi a explicat (mai avea doar sa mi deseneze) maestrul Pomi cum sta treaba cu "F" ul, cu ISO insa...unde nu e, n ai ce sa ceri
Asa ca tehnica mea de fotografiat este pe bajbaite Din comoditate foloseam modul AUTO insa de ceva vreme am "evoluat" Am dat o pe MANUAL . E o mare cucerire.

Cum dati voi cu blitul in pestii vostri ? Eu am un blit destul de performant (nu ala de pe camera) dar nu am reusit mare lucru. Plus ca la tine vad poze cu lumina din stanga care banuiesc ca e o sursa externa sau blitul orinetat in lateral cu o oglinda sau ceva care sa reflecte lumina.

Eu mai am ceva de asteptet pana sa mai creasca pestii sa am ce fotografia - dar ma tot uit la tine si la Pomi ca sa prind trucurile din zbor. E al dracu de greu sa fotografiezi pestii din acvariu. Eu nu am facut poze cu blit si doar la lumina de neon e complicat ca se misca prea repede piticii mei fata de timpul mare de expunere ...

Mai studiez


Cu BLITZ neaparat ca altfel este si mai greu sa faci o poza ca lumea.. Ca regula de aur, atunci cand folosesti Blitzul (performant sau nu), niciodat nu tine aparatul perpendicular pe acvariu. Toate pozele trebuiesc facute cu aparatul sub diverse inclinatii fata de geamul acvariului - uneori merge, alteori nu .

Dupa nenumarate incercari, febra si crampe la bicepsi , ajungi sa ti dai seama cum stau treburile pe acolo chiar daca nu detii o pregatire de specialitate in domeniu si nici aptitudinile specifice unui fotograf profesionist..

Nu te gandi ca am vreo scula performanta. E un amarat de NIKON P100 care se cacaie sa focalizeze de ma apuca toate alea ..se duce si mama momentului pana declanseaza.
De exemplu, pentru pozele care au participat la AGA 2012 , am imprumutat un DSLR , un Canon de la cineva pt o saptamana iar cu sprijinul online al lui Pomi , am reusit sa fac cateva foto mai de Doamne ajuta..Diferenta , comparativ cu acestea facute de Nikon , este evidenta.

In concluzie, nu prea exista trucuri iar studiul te va ajuta doar pentru cultura generala Ceea ce conteaza , pentru a reusi niste foto decente sau cat mai aproape de perfectiune, ca de altfel in toate domeniile, este practica - si muuult noroc de bafta



"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com