[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fish only  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Astazi am primit de la colegul Andrei Panaite un acvariu, multumesc foarte mult:
Acvariul vreau sa il fac FOWLR, pesti si piatra vie:
Bazin 70/70/45 cm sticla de 8 cantuita
Stand din bara de fier pe dimensiuni, luni il imbrac in komatex si ii pun blatul de pal.
Sump, inca nu stiu ce dimensiuni
Overflow bean animal ca al lui koala, am deja cutia interna si 2 gauri date in sticla, mai trebuie cutia externa, o sa vorbesc cu Mihai, ce flanse sa aleg dintre 25-32-40 mm?
Lampa nu conteaza, ca doar e FOWLR
Skimmer ce voi gasi
Matrix si spartura de coral
La pesti inca nu m-am hotarat.

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Poze cu cutia interna:
[Thumb - image.jpg]


My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

De sus
[Thumb - image.jpg]


My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Pompa de recorculare de cati l/h sa imi iau?

My nano reef



[Email]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Enheim 5000+
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Permiteti-mi sa vin si eu cu o parere legata de debitul recirculantei.
Am mai citit o teorie la americani pe forum conform careia este mai bine sa nu treci milioane de litri de apa prin sump aiurea. U nii au testat si au aflat ca este bine sa recirculi apa prin camerele de filtrare mai incet ca sa aiba timp sa lucreze la curatarea apei....

This message was edited 1 time. Last update was at 08/03/2015 00:23:19


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Cred ca imi ajunge una de 3000 l/h, nu?
Asta e buna:
http://shop.acvariu.ro/pompe-recirculare/44-jebao-ac-pompa-recirculare-5000-10000-lh.html#/debit-5000_l_h

This message was edited 1 time. Last update was at 08/03/2015 00:29:11


My nano reef



[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

elven wrote:Permiteti-mi sa vin si eu cu o parere legata de debitul recirculantei.
Am mai citit o teorie la americani pe forum conform careia este mai bine sa nu treci milioane de litri de apa prin sump aiurea. U nii au testat si au aflat ca este bine sa recirculi apa prin camerele de filtrare mai incet ca sa aiba timp sa lucreze la curatarea apei....


Teoria spune ca trebuie o recirculare de 9 ori a volumului bazinului ca sa ajungi pe la un 90 si ceva la suta
din apa recirculata (in momentul in care recirculi apa acelasi volum vine din sump si se amesteca cu apa din
display, astfel niciodata nu vei recircula 100% apa din display). Pe de alta parte daca citesti topicul meu
referitor la filtre biologice ai sa vezi ca ai nevoie de un timp de retentie hidraulica cat mai mare, sau de la
o anumita valoare in sus, pentru ca filtrarea sa se faca cum trebuie. Adica apa trebuie sa stea suficient de
mult in contact cu medii de filtrare. Cei doi parametri, debitul de recirculare si timpul de retentie hidraulica,
se combina asa incat sa ai un rezultat bun. Se poate micsora debitul dar se poate si pastra si in acelasi timp
sa se creasca volumul de medii filtrante. Calculul cel mai aproape de adevar se face incercand sa le optimizezi
pe toate impreuna. Se estimeaza o incarcare biologica a bazinului (functie de cata mancare se da pentru corali
si pentru pesti si de cati pesti si alte vietati sint in bazin) si se stabileste un volum de medii de filtrare. Se pleaca
de la un timp de retentie hidraulica de minim 30 de secunde si se afla debitul de recirculare. Daca debitul de recirculare
este prea mic se mai suplimenteaza volumul mediilor filtrante pina cand se ajunge la un optim intre parametri.

Si debitul recircularii este important, pentru ca degeaba ai suficiente medii de filtrare daca nutrientii care trebuie
redusi nu ajung la acele medii. Si aici intervine acel de 9 ori volumul bazinului.

@Dayan da ar trebui sa fie suficienta pompa de 3000, trebuie sa vezi si ce volum de medii de filtrare vei avea si si
in functie de volumul mediilor de filtrare sa setezi debitul de recirculare.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/03/2015 06:24:58


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am inteles, 2 kg de matrix plus 2 de denitrat sunt suficiente?
Skimmerul v-a fi dymax.

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Astazi cand sa ii gasesc loc in casa zic pArintii ca nu da bine in nici un loc (unde gasim noi lemn de culoarea asta, iese prea mult in afara fata de celelalte dulapuri....), ca atare acvariul zboara maine la cabinetul bunicii mele, acolo unde v-a fi locul lui.
Datorita faptului ca parintii mei au zis ca e prea mare pentru acasa si asta la vara e exclusa ideea sa fac unul de 100/60/60 cm, dar imi voi face acasa unul de maxim 100 litri si acesta va fi si el Reef (nu as rezista sa il vad doar cu pesti).
Prima data imbrac standul in lemn, apoi schimb geamul din fata cu unul ultraclar (vorbesc cu domnul Mihai), cutia externa bean animal, echipamente, lampa v-a fi led (o sa vorbesc cu shubi).
Acvariul va fi reef, deci cer schimbarea titlului topicului in Reef in devenire.

My nano reef



[Email]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

E OK si asa ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Bine!

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am mutat acvariul, maine pun poze!

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Ma tenteaza sa fac acest sistem zeovit, ma apuc de citit pe forumul oficial ca sa stiu ce implica si ma hotarasc.
Sumpul cred ca o sa il fac de 60/60/45, pentru controller, pompe de dozare si alte smecheri d-astea cred ca voi mai face langa stand inca un stand dedicat pentru asa ceva.
Vreau sa imi fac un sistem automat de schimbat apa, evident eu sa o prepar, sistemul doar sa scoata apa veche si sa o inlocuiasca cu cea proaspata.
Lampa vreau sa fie mai puternica, chiar si 400 w cree, sa pot sa o tin la 50 %, astfel sa ii maresc durata de viata.
S-ar putea sa imi fac si eu fundal din piatra, sa vad ce spune tata.

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am luat momentan blatul, din lemn de 27, trebuie sa il dau cu bait si dyomatin, s-ar putea sa imbrac standul integral in lemn, ca e mai aratos.

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

O sa aleg flanse de 32 mm, o teava open siphon, una de siguranta si una de retur.
Standul il voi imparti in 2, primul compartiment cu 90 cm inaltime unde v-a sta sumpul si unul de 20 cm in care v-a sta controllerul, priza, si tot ce mI este electronic si nu se pune in apa.

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Momentan asa arata
" alt="image" />
" alt="image" />
Ps: florile nu au ce cauta, intr-o luna zboara in curte!

My nano reef



[Email]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com