[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salut  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut, sunt andrei, am 14 ani si sunt din Constanta.Am experientaa in acvaristica de apa dulce 3 ani si vreau sa ma apuc de acvaristica marina.

My nano reef



[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bine ai venit!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

stefanp wrote:Bine ai venit!

Bine v-am gasit!

My nano reef



[Email]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

La 14 ani ai mai multa experienta decat mine.

0771 496 835 Lucian
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Bine ai venit!

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Bine v-am gasit!

My nano reef



[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

kazaku wrote:La 14 ani ai mai multa experienta decat mine.

Eu tot 14 ani am..... ma preocup cu acvariile de la 8 ani

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Felicitari. Bravo voua.

0771 496 835 Lucian
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

kazaku wrote:Felicitari. Bravo voua.

Multumim!

My nano reef



[Email]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Salut !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Deoarece nu am de ce sa mai spun ca ma numesc Andrei (la inceput nu am vrut sa-mi pun numele real, dar nu am de ce sa mai mint), va spun ca numele meu real este Dayan.

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am decis sa imi povestesc istoricul de "acvarist"
Totul a inceput in februarie 2010 cand si eu si fratele meu ne doream un caine (pe care il am dar din 2014) si tata ne-a propus un acvariu.......el a avut in copilarie acvariu....
Eu am acceptat si am plecat la Animax Careefour sa luam un acvariu, ajunsi la fata locului am ales un acvariu hailea f20 (de 20 litri), am luat un betta deoarece pestii pe care ii aveau in acvarii erau bolnavi, pietris, hrana, bacterii si niste plante, filtru ....asta se intampla sambata seara.....
Ajunsi acasa am pus in functiune acvariul (eu si tatal meu) si am pus direct pestele.....cred ca in noaptea aia m-am trezit de 5 ori sa verific daca e bine pestele......A doua zi dimineata am plecat la oborul de animale sa imi iau pesti, tata nemaistiind cum e s-a lasat pe mana comerciantilor asa ca am cumparat pentru acvariul mic urmatorii pesti: 4 scalari, 2 ancistrusi, 4 zebre, 4 guppy, 2 molly, 3 xifo, 4 barbus tetra ca vanzatorul a zis ca merg in 20 litri.....ajunsi acasa a cautat tata prin casa o carte despre acvaristica scrisa de Marcel Stanciu si cand a vazut ce scrie acolo am plecat in animax sa mai luam un acvariu, am luat un acvariu de 10 litri de acryl si o pompa de aer cu 2 iesiri.....si nisip si toate cele....,,ajunsi acasa am luat un borcan de 10 litri si am startat borcanul si acvariul din acryl......atunci ne-am pus pe citit si ne-am dat seama ca tot nu aveam volum suficient.....a doua zi dupa ce am scapat de la scoala am plecat cu tata sa mai luam un acvariu....am luat un acvariu de 60 litri complet......am mutat pestii (din care murise-ra doar cei 2 ancistrusi si o zebra) si in acvariul de 20 litri si in borcan si bazinul de acryl am cumparat niste guppy......dupa vreo 2 luni am vrut discusi.....am cumparat osmozor, niste filtre interne mari chinezesti, incalzitor si un bazin de 220 litri........am facut un bazin steril le care l-am tinut cu 2 discusi red la care am renuntat deoarece a zis tata ca nu arata prea natural......
Pe 20 noiembrie am cumparat un hailea f 60 si am facut un set-up sa zic cel mai frumos pe care l-am avut la apa dulce,.....in acel moment aveam mai multe acvarii- acvariu ocean free 60 litri, hailea f60, hailea f20, borcanul si bazinul din acryl....in iunie 2011 cu ocazia faptului ca m-am operat de amigdalita mi-a zis tata ca imi face acvariu marin......Am facut la comanda un bazin de 20 litri si am transferat totul din hailea f20 in el si am facut(de fapt tata) un biotop marea neagra, pe care l-am lasat cateva luni mai tarziu datorita lipsei de interes......acvariul la comanda avea 2 ramirezi si pe pe hailea f20 l-am facut cu creveti rcs si orange si boraras briggite......in iarna incepe o perioada misto, cand reproduceam macropodus opercularis.....
In primavara anului 2013 an vandut acvariu de 60 litri ocean free si am donat macropode-le....
Din primavara lui 2013 pana in martie 2014 doar am schimbat pesti cu noi specii si am reprodus kribensis apoi i-am donat si am citit despre acvaristica marina.....
De atunci stiti cum a stat treaba.....
Oricum eu v-am pibestit foarte pe scurt, cred ca daca povestesc tot tot tot ce am facut scriu lejer de 10-20'ori fata de cat am scris acum le scurt....

My nano reef



[Email]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com