[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Recif mixt 600l  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Dupa o duminica de sacrificiu prin "pescarie", uitandu-ma la rezultat si constatand ca toate sunt bune, am inhatat tableta, si iata-ma pregatit sa incep jurnalul.

Deci:

Bazinul a fost startat la inceputul lui 2010, ca un acvariu(120x60x60) + sump in stand. Dupa aproape 3 ani de schimbari si experimente, apogeul a fost atins in primavara lui 2013, cand arata cam asa:
image

In vara lui 2013 am trecut printr-un crash inexplicabil, in urma caruia mare parte din acropore au ajuns in 2 zile sa decoreze vitrinele de prin casa.
Dupa ce am trecut (cu sprijinul moral al sotiei si ajutor logistic de la George(Reef)., care mi-a gazduit pe o perioada coralii ramasi salvandu-i de la o moarte sigura) peste dezamagire si tentatia de a inchide tot, am hotarat sa merg mai departe.

Astazi, dupa 7 luni, in care i-am acordat mai mult sau mai putin timp, sistemul arata asa:

-bazinul principal si sump-ul pastrate identic. Am renuntat la biopellets si am trecut pe Zeovit + antiphos + ATS
-am adaugat 2 bazine satelit , cu intentia de a trasforma unul in laguna(LPS + macroalge), iar al doilea in ape adanci - soft/NPS(Tubastrea, gorgonieni ne-fotosintetici, etc).
Cel cu LPS este aproate complet, celalalt inca nepopulat

Iata si pozele:

Ansamblu:
image

Bazin stanga:
image

Bazin centru - ansamblu:
image

Detaliu bazin centru:
image

Detaliu bazin centru:
image

Bazin dreapta - vedere din fatza:
image

Bazin dreapta - vedere din lateral:
image


Si un bonus
image

Vali

Reef 600L / Planted
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Interesant!
Cele doua bazine satelit sunt independente sau interconectate la sumpul bazinului principal?

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Toate cele 3 bazine sunt alimentate si "se varsa" in sump-ul de sub bazinul principal, unde se afla intregul sistem de filtrare.
Debitul de apa al celor 2 bazine laterale este destul de scazut, in ideea de a pastra local nutrientii necesari coralilor/macroalgelor, circulatia apei in bazine fiind asigurata de cate o pumpa Tunze 6055 /Jebao WP25.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/02/2014 20:04:41


Reef 600L / Planted
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai Imperator si Chelmon care mananca ... imi plac ideile tale!
Multumim pentru poze!

Intrebare: De ce ai renuntat la biopelleti?... ai avut probleme, sau ai vrut doar sa incerci altceva?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Interesanta ideea cu cele doua bazine auxiliare e bine ca ai suficient spatiu

Cum se impaca sistemul zeovit cu antiphosul?

Pe nisip in bazinul mare se observa din loc in loc pete, sint de ciano sau diatome?
Te intreb pentru ca e posibil sa ai prea multa lumina si/sau un flow insuficient.
Te mai poate ajuta si o pereche de Valenciennea

In rest imi place si ideea cu cele doua bazine mi se pare cool, cand vei reusi sa le populezi
asa cum trebuie vor fi spectaculoase.

Iar Chelmonul ala care mananca din mana ta e bestial, eu am incercat cu doi pina acum,
unul a rezistat o saptamana iar cel de-al doilea ceva mai mult, vreo cateva luni.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cumva asociaez biopellets cu dezastrul din vara trecuta, desi bineinteles nu acuz metoda, ci poate modul meu de folosire.
Mi-e teama de un bacterial bloom, posibil in teorie datorita vastei cantitati de carbon din pelete, ce poate specula oricand un exces de nutrienti. La mine s-a manifestat prin apa uleioasa, miros specific, insotit de NO3 si PO4 0 curat - total anormal pt bazinul meu.

Reef 600L / Planted
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@kirucd

Spatiul - ma consider norocos, nu era prevazut in proiect , in plus am beneficiat si de multa-multa intelegere ;)

Un asemea sistem are unele avantaje:
- posibilitatea de a creste specii de pesti/corali, altfel incompatibile in acelasi bazin.
- pot hrani coralii LPS linistit(cu pipeta - misys + boabe), cand erau in bazinul principal intotdeauna pestii erau mai rapizi
- pot asigura conditii de flow adecvate fiecarei categorii de corali - turbulent la SPS, wave la LPS/alge, in curand laminar la softies/NPS

In primul rand vreau sa spun ca in perioada actuala hranesc bazinul in exces, cautand hrana cea mai potrivita atat pentru corali, cat si pentru cativa pesti nou introdusi. Ca sa fiu mai concret, e vorba de aproximativ 10 cuburi/zi (diverse ocean nutrition). Si ca sa spun adevarul, si eu am mai piedut Chelmoni in trecut, nu au fost atat de docili ca si cel din poza Chiar il apreciez la adevarata valoare.

In conditiile astea, in cazul meu Zeovit-ul clar nu face fata excesului de fosfati. E o situatie raportata si de alti useri de pe zeovit.com. Insa dpv al nitratilor sunt multumit, se pastreaza < 5 masurati cu Salifert.

Petele de pe nisip sunt si cyano, si ceva diatome , banuiesc alimentate de excesul de materie organica, + Zeostart-ul aplicat zilnic. Diatomele pot fi alimentate si de Sponge Power, alt aditiv Zeovit recomandat pentru imbunatatirea filtrarii(care se pare ca include silicati, esentiali pentru bureti). Cum planurile mele cu LPS/NPS presupun o hranire abundenta in continuare, nu sunt foarte optimist ca voi scapa vreodata de ele, probabil ma voi multumi sa le tin sub control.

Vali

This message was edited 1 time. Last update was at 09/02/2014 21:08:22


Reef 600L / Planted
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce skimmer folosesti?

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe scurt: Super ReefOctopus PS 2000, cu 2 neck extensions(10 cm total) , coloana de spuma ajungand aproape de 60 cm inaltime fata de baza skimmer-ului.
Nu e greu de reglat optim, si skimeaza efectiv noroi. Atasez cu prima ocazie si o poza.

Pe larg: Daca sunt multumit de el? Niciodata nu sunt
Tot citind despre plankton-friendly(esential pt NPS), am ajuns la beckett-uri si airstones. Am studiat cu mare admiratie DIY-urile tale , chiar l-am si vizitat pe Mihai Alexiu, care mi-a castigat tot respectul si admiratia.
Probabil ca as incerca un beckett, insa am cateva probleme:
1. Nu am loc sub acvariu pentru un beckett serios(doar 70 cm maxim)
2. Nu cred ca am nici loc pe orizontala in sump pentru beckett
3. Consumul de curent/zgomotul(acvariul e in sufragerie). Skimmer-ul curent are o pompa de < 30W.
4. O varianta externa nu intra in discutie, neavand spatiul necesar.

Insa, un airstone inca ma tenteaza irezistibil
1. Este foarte "slim", chiar am loc pentru asa ceva in varianta externa, in spatele bazinului din stanga. Il pot face de 110-120 cm,si diametru de 20 cm la inaltimea asta fiind FOARTE eficient. Alimentat cu o pompa din sump.
2. Se poate regla aerul independent de debitul apei - altfel imposibil la Beckett/needle. Pompa de aer si nr/dimensiunea pietrelor se poate configura liber.. Schimbarea pietrelor la o luna nu o vad ca fiind un inconvenient major.

Insa m-am oprit la faza de proiect. Desi am un pic de experienta in design pt CNC(vezi ATS-ul), nu am gasit o firma care sa se incumete la gauri laterale in cilindri de plexiglas, plus ca nu stiu cum sa etansez, etc.
Daca o iau pe cont propriu, mi-e ca pretul final (dupa N rebuturi) va fi prohibitiv.

3. Este milt mai simplu decat celelalte

Reef 600L / Planted
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cand vrei sa te apuci de skimmerul cu airstone ma anunti si te ajut, am solutii pentru
probleme la care tu nu ai gasit solutii

La skimmerul Beckett se poate regla debitul de aer, eu am instalat pe fiecare injector
cate un rotametru cu robinet de unde pot regla foarte precis debitul de aer. Independent
de debitul de apa.
Iar zgomot nu face asa de mult, cel putin al meu nu face.

Se poate face si un Beckett mai scurt, dar trebuie tub cu diametrul mai mare decat am folosit eu.

Ramane sa mai vorbim

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iata un update cu o achizitie recenta:
image

Mi l-am dorit de mult, si chiar s-a meritat. Sta minute in sir agatat in fel de fel de pozitii caraghioase.

P.S. Scuze de calitatea pozei (culorile coralilor sunt cele reale -total nenaturale: cel verde e galben, cel maroniu caramiziu- am pb mari cu nutrientii )

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2014 22:14:47


Reef 600L / Planted
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Update refugiu DSB August 2014
[Thumb - IMG_20140720_124015_1.jpg]


Reef 600L / Planted
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa vezi tu, ca te calc ... o sa vreau si eu 2-3 fire de Caulerpa!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

desteapta tare chestia cu acvariile alea doua care au debit mai mic ca sa se mentina apa mai murdara cum le place lps urilor n am mai auzit de asa ceva pana acum eu ii tin in apa curata si nu le place de loc da ii hranesc cu penseta si cu o pipeta de 2 ori pe saptamana si arata acceptabil
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Sa vezi tu, ca te calc ... o sa vreau si eu 2-3 fire de Caulerpa!


E din belsug... Si daca te tenteaza si o captuseala pt pereti:
[Thumb - IMG_20140720_124117_1.jpg]


Reef 600L / Planted
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, ma intereseaza... as captusi cutia aia neagra, a overflow-ului intern.
Sa vad cum 'reaku il lipesc pe plastic... nu cred ca merge cu superglue.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

2smokes wrote:desteapta tare chestia cu acvariile alea doua care au debit mai mic ca sa se mentina apa mai murdara cum le place lps urilor n am mai auzit de asa ceva pana acum eu ii tin in apa curata si nu le place de loc da ii hranesc cu penseta si cu o pipeta de 2 ori pe saptamana si arata acceptabil


Da, faptul ca e mai jegos ajuta vizibil la LPS. Insa e pentru cei care accepta aspectul mai "rustic"
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

si pe mine m ar tenta un sistem dinasta ,intr un acvariu sa tin coralii iar in alt acvariu sa tin caluti de mare cu apa mai murdara in care sa creasca copepode probabil as tine si ceva lps
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Da, ma intereseaza... as captusi cutia aia neagra, a overflow-ului intern.
Sa vad cum 'reaku il lipesc pe plastic... nu cred ca merge cu superglue.


Poate initial agatat cu ceva? La mine este extrem de intruziv, se catara pe absolut orice. Se apropie de SPS, ii arde si apoi acopera scheletul in intregime.
O sa mai pun poze zilele urmatoare.




Reef 600L / Planted
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

2smokes wrote:si pe mine m ar tenta un sistem dinasta ,intr un acvariu sa tin coralii iar in alt acvariu sa tin caluti de mare cu apa mai murdara in care sa creasca copepode probabil as tine si ceva lps

Intr-un acvariu separat cred ca e mai simplu. Eu mi-am pus ambitia sa cresc si SPS in aceeasi apa. Lupta crancena, cu pierderi grele.
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com