[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The spring between rocks  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


Foarte frumos !
Cred ca platy sunt putin cam mari pentru acest bazin ! O specie de dimensiune mica era cea mai buna forma de a crea senzatia de inaltime si profunzime a scape-ului.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ma bucur ca ti place scapele.
Platy i am pus pentru ca am eu o slabiciune pentru ei si pentru ca oricum scapele e pe final , in sensul ca il mai pastrez doar citeva luni iar poze cu el nu mai fac.
Poate la viitorul scape sa renunt la ei si sa adaug alta specie.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Pana la urma ce iluminat ai folosit la final ?
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pai cele 2 tuburi care sint trecute chiar pe prima pagina le am si acum. Cred ca voi încerca un jbl pentru plante in locul celui Dennerle - sper sa nu aib? lumina prea rosiatica si sa se vad? urit pietrele.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/08/2016 16:23:39

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Vezi ca s-a lansat concursul national
http://rac.acvablog.ro

Te incadrezi perfect

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Multumesc mult Stefan de informatie! Am sa ma inscriu.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Gabi C wrote:Pai cele 2 tuburi care sint trecute chiar pe prima pagina le am si acum. Cred ca voi încerca un jbl pentru plante in locul celui Dennerle - sper sa nu aib? lumina prea rosiatica si sa se vad? urit pietrele.


Salut , zi-mi te rog ce tuburi ai si cati wati fiecare ca nu gasesc nimic legat despre acest aspect in prima pagina

Merci
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Neoanele sint de 28w fiecare:
Jbl solar ultra Natur
Dennerle amazon day
Acvariul Are 128l brut. Mi de par suficiente cele doua neoane, dupa Mine un plus il are neonul jbl cel Putin la reproducerea culorilor pestilor.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cred ca cele Dennerle sint mai dedicate plantelor, au un spectru mai cald daca pot sa zic asa dar mie nu mi avantajeaza deloc bolovanii de aia prefer JBL ul.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Da , ai cam 0.5 w/l , in ultima perioada am citit mai mult despre iluminat , nu despre spectru si lungime de unda ci mai mult despre raportul w/l .

Este mai mult ca evident ca ptr majoritatea acvariilor cu CO2 este suficient 0.5w/l iluminat daca CO2 este "din belsug" sa zic asa , algele cresc mai greu sau deloc si acvariul este mai stabil , bineinteles ca si unele plante cresc mai lent dar acvariul este mult mai stabil.

Multa lume cumpara lumini cat mai puternice deoarece ei cred ca "asa este trend-ul" mai ales LED-uri foarte puternice iar dupa 2-3 luni isi dau in cap cu ele deoarece incep problemele , majoritatea din cauza ca nu pot mentine ratia co2/lumina ok .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Exact de aceiasi parere sint si eu, cel mai bun echilibru il ai la 0,5-0,6w/l. Nici o crestere cu viteza spectaculos de mare a plantelor nu m ar incinta, si cred si eu ca pentru majoritatea plantelor este suficienta cantitatea de wati pe litru.
Daca ma crezi de cind am si invatat ce inseamna fertilizare in afara de o pelicula fina de alge pe geam pe care oricum o curat saptaminal, alte alge nu am in acvariu.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ieri am prins la oferta NPK de la JBL. Pe un bidonas de 500 ml am dat 6 euro si na am luat ca mi s a parut f ok pretul. Ideea e ca ei nu dau valori in ppm sau in ml ci in mg.
Aveti idee care e raportul intre mg si ppm ?
Oricum voi face teste dupa dozare dar as vrea sa stiu si ce inseamna mg transformat in ppm.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/08/2016 09:34:31

Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai nu e aceeasi valoare!?!

This message was edited 1 time. Last update was at 07/08/2016 18:25:06

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pai nu prea e. Stiu ca exista o formula, trebuie sa o caut.
Nu stiu ei cum gindesc, poate considera cum zici tu, mg egal cu ml, dar normal de tine cont de densitate pe volum- cel Putin asa cred ( eu sint mai subti la chimie) .

This message was edited 2 times. Last update was at 07/08/2016 19:45:33

Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In clasa a 9-a am fost printre putinii care nu au ramas corijenti la chimie ... asa ca stiu ce zic

La nivel mondial ppm si mg/l sunt acelasi lucru. Google confirma asta: Parts per million also can be expressed as milligrams per liter (mg/L). Seeing ppm or mg/L on a lab report means the same thing (https://www.google.ro/?gfe_rd=ssl&ei=QhyoV96qEdiFaPfNsugB#q=mg%2Fl+meaning)

Acuma ... naaa...si Google mai greseste asa ca trebuie sa asteptam raspunsul suprem al lui Lucian

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Sint curios ce zice si Lucian. Daca ti da tie dreptate atunci treaba devine foarte simpla.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ppm - este o (pseudo)unitate de masura a concentratiei. Trebuie ca unitatile de masura sa fie coerente deci daca se vorbeste de concentratie volumetrica, molara sau a masei (greutatii) unitatile de masura trebuie sa fie de acelasi "tip". In cazul nostru avem de a face de concentratie masica deci unitatile de masura ar trebui sa fie mg/Kg unde in mg se masoara substanta a carei concentratie vorbim si in Kg masa lichidului in care se dizolva. Cum in cazul nostru "special" lichidul este apa (inchidem ochii ca nu este apa pura ) aplicam ceea ce stim inca din copilarie 1 Kg apa are volumul de 1 litru => putem sa consideram ca ppm = mg/l (qed)


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Multam profesore, acum e foarte clar.
Asa ma maninca sa incep un scape nou, desi Asta inca arata si functioneaza bine.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Am luat ieri 3 radacini si pentru prima data mi am dat seama ca acvariul meu e destul de mic .... am facut si ceva poze cu ele iar in combinatia de 3 radacini ma intind cam pe toata lungimea acvariului ..... nu imi displace ideea dar vreau inca sa folosesc la maxim si pietre mai mari asa ca probabil voi ramine doar cu 2 in bazin.
Am inceput sa incerc diferite combinatii intre ele sa vad cum ar arata ok .
[Thumb - IMG_6322.jpg]

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

...
[Thumb - IMG_6314.jpg]

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com