[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The spring between rocks  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cred ca cel mai bine ar fi pentru urmatorul setup sa gindesc un aranjament cu ea . Ce e nostim ca intr un aranjament doar cu plante verzi vorbim doar de plante rosii
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Verde e ok, imi place verde image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Verde e ok, imi place verde image


E in regula atunci !
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

scorpionul wrote:ceva pui de Cabomba "Belem" de vanzare?


Dupa ce se face maricica si fara risc de pierdere, cu siguranta ca o sa fie data si mai departe...ca nu suntem din aia care tin o planta sa o arunce la gunoi cand o tund, numa' de-a dracu' sa n-o mai aiba altcineva
Si nici n-o sa coste jde' euro, chiar daca a fo' adusa de peste hotare.

Eh, mici refulari

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

foarte tare imi place acest layout!!

cred ca e unul dintre cele mai reusite vazute de mine pe forumurile mioritice in ultima vreme!


dar.....
fara sa vreau sa fiu carcotas, in locul tau daca as fi, as face 2 lucruri:

1. piatra centrala pare din alt film - are alta textura, e prea patratoasa si fiind chiar in punctul focal strica imaginea
2. ultima piatra din stanga as scoate-o de tot sau as inlocui-o cu una mai mica

eventual, daca nu e chiar asa alba precum pare, ca sa faca iar nota discordanta cu restul - as pune-o in centru in locul celei patratoase

sunt convins ca pietrele sunt acelasi neam, dar au mici/mari diferente intre ele

tot referitor la punctul focal - in fata pietrei patratoase ai pus mult moss... care mie nu-mi spune nimic
in locul tau as cauta o plantuta de dimensiuni mici (sau pe care sa o tii din foarfeca) dar ceva deosebit (pogostemon helferi, lobelia cardinalis small form, etc) ceva de un verde mai deschis - sa creeze un efect de spatialitate (light in front/shadows in the back


spor
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Salutare Hadul
In primul rind multam tare de apreciere !
Ma bucur mult ca ti Place si apreciez si comenturile critice sa le zic asa sau constructive.
Ideea mea a fost sa creez o compozitie plecind de la o combinatie de Moss pietre albastre si nisip alb(imi Place foarte mult combinatia asta de culori) la Care sa mai adaug plante Care sa se integreze in peisaj si sa aduca o variatie de culoare si forma.
Legat de pietre toate sint cloudy rocks dar din loturi diferite.
Piatra din dreapta are mult alb pe partea de sus dar asta e acum , eventual o voi acoperi cu Moss.
La aranjamentul pietrelor nu as mai umbla petru ca am aquabasis sub ele plus ca ar trebui regindit tot.
Legat de plante poate am sa mai adaug cum zici zu ceva cu frunze fine, nu stiu daca helferi merge neaparat-poate mi dai si alta idee.
Ma gindeam mai incolo intre pietre sa adaug o bucephalandra.
Inca odata multam tare de comment!
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

uite cam despre asta vorbesc:


image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

O sa ma uit acasa ca acu s la munca si nu am net decit pe Telefon si nu vad mare lucru. Mersi de idei.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Am vazut si eu acum pozele mai clar .Sigur merg bine si genul ala de plante .
Poate dupa ce mi fac fixul cu moss ul sa incerc si alte plante verzi .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pun o poza cu rotala boschii . E singura planta care stagneaza sau misca extrem de incet. E drept ca acvariul are doar 17 zile dar comparativ cu celelalte plante imi pare cam jigarita . De o saptamina fertilizez si macro , am PO4 undeva la 0,2 ppm iar NO3 pe la 5 ppm . Si stratul de nisip care acopera aquabasisul este cam de 5-6 cm si ma gindesc ca ajung greu radacinile la el.
Frunzele ei imi par usor galbui .
Si inca ceva e singura din plante care nu o vad perlind..
[Thumb - IMG_3955.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 29/03/2016 21:04:02

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Citeva poze cu unii din locatarii favoriti .
[Thumb - IMG_3967.jpg]

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si inca o poza
[Thumb - IMG_3983.jpg]

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si ultima poza ( sper sa va placa )
[Thumb - IMG_4020.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2016 21:18:32

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mai pun o poza cu rotala - poate mi da cineva o sugestie de ce cel putin o parte din ele arata asa jalnic .
Am facut si un test de fier in seara asta - undeva la 0,1 mg/l.
[Thumb - IMG_4069.jpg]

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cred ca sint ceva carente de NO3, din ce am mai citit pe net . Valoarea lui era pe la 5 ppm. Am crescut de azi doza sa vad daca se vad imbunatatiri.
Am si la citeva staurogyne frunze noi galbui .
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

eu mai vad si ceva inceput de bba. sau ma insel? incearca sa maresti doza de co2 si distributia in acvariu. pentru fertilizare poti incerca linistit EI, alge nu o sa faci din cauza asta

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

BBA nu este , sint doar negre frunzele .Alge am doar citeva GSA, dar foarte putine . O sa las filtrul sa mearga la debit maxim ( acum e obturat partial din robinet - imi face curent foarte mare in partea din fata ).
Cred ca totusi NO3 si chiar Fe sint cam jos si de acolo am probleme.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2016 10:57:13

skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

S-ar putea sa fie o toxicitate a micronutrientilor , de fapt unul dintre ei , adica un metal , NO3 5 ppm este foarte putin , eu bag cate 15 ppm de 3 ori pe saptamana , co2.....am ajuns sa bag 3.5 bps in acvariu de 60 (cu tropica co2 3 in 1 diffuser)

Ai putea incerca sa faci schimburi de apa de 50 -70 % de 3 ori pe saptamana , adica tot la 2 zile , nu mai doza micro deloc o saptamana si vezi ce se intampla cu plantele care s-au inegrit . Oricum uita-te la frunzele noi , cele negre vor ramane tot asa , poti sa le tunzi .

Macro sa dozezi in continuare .

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2016 11:49:37

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Fiind acvariul crud inca nu am dozat prea mult de frica algelor. Pina acu 2 zile am dozat doar 5 ml de easy life nitro la 2 zile . Dar neavind decit 8 rasbora in acvariu si citiva creveti ma gindesc ca e o cauza si asta ca e foarte jos No3 in bazin .
Cred ca in prima faza voi mari doar doza de NO3 si sa vad daca sint consecinte pozitive .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Am iesit azi in parc si nu m am putut abtine .Sorry ca nu au nici o legatura cu acvariul .
[Thumb - IMG_4099.jpg]

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com