[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Macro-alge rosii  XML
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Author Message
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Sper sa nu poluez topicul, dar as avea o intebare : turf scrubberul e indicat si pt algele rosii ? Am o invazie de alge rosii incredibil de mare. Acvariul a cazut cam mai bine de jumate de an intr-un con de dezinteres si drept urmare am pierdut majoritatea coralilor , cei mai multi fiind sufocati de alge . Acum vreau sa-l reactivez , dar nu pot scapa de alge .
Am inteles ca toata ideea ATF-ului este de a oferi algelor un loc mai bun de crestere decat in acvariu si astfel ele se muta pe plasa , de unde periodic se indeparteaza , lasand acvariul liber de prezenta lor. (sau cel putin asa e la iazuri......) .....odata cu algele indepartandu-se si cu ce s-au hranit ele deci scapam de fosfati , etc.
Eu incerc sa indepartez manual algele..."pasc" periodic cate un pumn de alge , fac schimburi de apa, dar reapar peste tot !!!
As incerca si metoda asta , dar ce am vazut prin link-uri e doar cu alge verzi. Oare nu pun botul si algele rosii ??
PS - fain topicul , frumoasa prezentare. O sa devina sticky, pariu !

This message was edited 1 time. Last update was at 08/01/2014 00:27:40

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu conteaza ce fel de alge ai in acvariu, verzi, rosii sau cyano, ATS-ul iti reduce nivelul
de nutrienti din bazin, algele se dezvolta pe ATS, de obicei verzi, si daca algele tale rosii
nu mai au ce sa pape in bazin vor disparea incet incet. Nu te gandi ca algele rosii se vor muta
pe ATS. Nu. Pe ATS se dezvolta alte alge, si daca ATS-ul este corect dimensionat, la un moment
dat, dupa ce incep sa se dezvolte algele pe ATS, nivelul nutrientilor (nitrati si fosfati) in bazin incepe
sa scada. In momentul in care algele de pe ATS vor consuma toti nutrientii care apar in apa in urma
hranirii, atunci algele tale rosii din bazin vor incepe sa moara de foame Sigur ca este indicat sa
le si elimini manual cat de mult se poate. Rata de crestere a algelor de pe ATS fiind mult mai mare (daca
ATS-ul este corect configurat) practic ele vor infometa restul algelor din bazin.

Cam asta e teoria.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Spor pionerilor ATS.

Bok, stinge lumina in acvariu pentru cateva zile daca nu mai ai ce omori in afara de alge. GFO / Rowaphos o sa te ajute sa scazi fosfatii si poti folosi Polyfilter ca sa scapi de nitrati repede. Asta ar trebui sa-ti readuca acvariul pe linia de plutire.

Totusi algele rosii sunt mai frumoase decat cele verzi, ai putea face un display cu macroalge. Daca le omori, scoate resturile din acvariu, altfel toti nutrientii absorbiti se intorc in acvariu.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Acvariul e relativ stabil....are 3 ani vechime. Am in el o pereche de clowni care depun nonstop de doi ani...am si scos pui, o parte ii gasiti la vanzare la pepika.ro. Mai am o domnisoara albastra si un pistol-shrimp.
Coralii nu au murit decat sufocati literalmente de grosimea stratului de alge, nu din alte motive. Drept dovada dupa ce am inceput indepartarea mecanica a algelor, am gasit niste resturi (probabil niste urme din picioarele unor ciuperci) si am inceput sa le target feed-dez si am deja doua ciupercute rosii si una albastra destul de maricele.
Deasemeni au mai ramas kenya tree si niste gsp care prospera.
Am cumparat acum vreo luna niste Euphylia si o anemona noua si sunt super! De fapt anemona s-a splituit , am doua acum
Sunt alge rosii mari....nu sunt algele alea naspa de acvariu nou . Dar tot sunt enervante.....acum am comandat un arici , sa vad poate ajuta la indepartarea mecanica a lor . Si gandesc in paralel un sistem ATF sa scot din nutrienti....
Si coralii o sa fie mai neprtentiosi. Fara sps-uri. Si adaugati treptat.
Sper sa fie ok

LE- am spus cele de mai sus ca sa argumentez ca acvariul e stabil,nu ca sa ma laud.....caci ma gandesc ca daca clownii depun regulat si icrele eclozeaza ok, nu cred sa fie mari probleme cu apa. Un an de zile aproape am adaugat doar apa care se evapora, ATAT ! Acum fac aditii de BIOPTIM si BIODIGEST pe langa schimburi de apa ....plus carbune activ , etc

This message was edited 2 times. Last update was at 08/01/2014 12:39:33

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

As vrea sa stiu urmatoarele:

- ce volum are acvariul / dimensiuni
- sump / fara sump
- cantitatea de piatra
- ce alta filtrare mai ai (filtre, medii de filtrare, reactoare, regim dozari etc.)
- iluminare
- poze (FTS, un macro pe algele rosii, poate un macro pe o bucata de alga rosie scoasa din acvariu).
- daca ai teste pentru apa
- ce temperatura si ce salinitate ai.

Sa nu uiti pozele. O sa pun si eu poze cu alga mea, pe care am cam starpit-o cand a inceput sa-mi incolteasca coralii SPS (am frecat-o cu peria de dinti de pe piatra). O perioada am avut cateva zone la baza pietrei langa nisip, in zona cu lumina redusa. In cele din urma s-a desprins si acolo de pe piatra si am ramas cu ea in refugiu si in acvariul fiicamii.
Alga mea se atasa dupa mult timp de piatra, dar se ancora foarte bine si dintr-o bucatica mica imi crestea la loc.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Incepem asa.....

- acvariul este un BOYU de 130 litri all-in-one

- cantitatea de piatra nu o mai tin minte .....dar este peste 10 kg oricum

- nu am sump, toata filtrarea este asigurata de compartimentele din spate, pe care le-am "bricolat" nitel . Am renuntat la skimmerul original si am adaptat un skimmer extern NAC5E . Mai am un compartiment cu carbune activ pe care-l schimb....ocazional. Un reactor de anti-phos care nu prea l-am mai schimbat de muuult. Si matrix ca mediu de filtrare.

-mai fac dozari cu BIOPTIM si BIODIGEST cam la doua saptamani

In lunile de "pauza" , adica lunile in care nu m-am ocupat DELOC de acvariu nu am facut nici o aditie, nu am schimbat apa, nu nimic. Doar am adaugat apa care se evapora ......uneori.Atunci m-au napadit algele

Iluminarea este cea clasica a acvariului : doua neoane de 10000k si am adaugat eu doua leduri de 50 w de actinica. Unul nu mai merge corespunzator, e mai "slab". As aproxima eu , asa, novice ca din 50w au mai ramas vreo 15

Temperatura 25 ....cred, a fost neschimbata ani de zile, deci nu cred ca s-a schimbat acum.

Salinitate 1.025

Urmeaza poze

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poa' sa fie Fauchea sp.?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Nu am o camera profi, dar ma chinui cat pot cu un NIKON S5IS


O privire de ansamblu :

image
image


Se vede cum algele m-au napadit complet...acum este bine, am sa pun si o poza la cum era cand era jungla totala mai incolo (daca nu cumva vi se face greata ....)



Detalii de pietre :

image

image

image

This message was edited 2 times. Last update was at 10/01/2014 00:10:54

BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Asta e o poza in care am reusit sa surprind corect culoarea :

image


De deasupra luciului apei :

image
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

koala wrote:Poa' sa fie Fauchea sp.?


O fi.....
Macar una din ele , caci dupa cum observ eu am 3 specii de alge :

Alga principala, cu frunzele plate, ondulate si relativ...crete. Asta e cea care mi-a napadit tot .... Ea e ucigasa sufocanta :

image


Iat-o si scoasa afara din bazin :

image





Deasemeni, mai avem un al doilea tip de alga, tot de aceeasi culoare rosie , dar este de aspect bulos, cred ca e bubble algae.
Este plina cu un lichid mai dens decat apa,lipicios.

image

Si iat-o pe aceasta a doua alga, scoasa din bazin :

image
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Si in final, nu de mult timp , am observat si cea de-a treia alga, de culoare verde, cu peretii mai duri decat cea rosie. Este tot sub forma de bule , si nu ajunge la aceleasi dimensiuni .


image
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Edit: am vazut pozele, aia verde e naspa, se cheama Valonia si odata sparta revarsa spori in acvariu. E mai rea decat GHA.

Despre cea rosie, cred ca e o macroalga dezirabila. As merge pana acolo in a spune ca poti face mai multi bani vanzand macroalge rosii frumoase decat inmultind clowni.

Ce as face ca sa scap de invazie:
- as da doritorilor cu sisteme reef-ready sa-si puna in sump in refugium (pentru ca e nevoie de o abordare radicala, e bine sa aiba de unde repopula mai tarziu);
- tuburile de lumina trebuie schimbate (cel tarziu la 12 luni, unii recomanda la 8). Cu timpul spectrul se schimba favorizand algele. Asta e mandatorie avand in vedere ca vrei corali.
- as scapa de reactorul antiphos pentru moment, cumpara un borcan mare de RowaPhos sau alt GFO si pune un saculet intr-unul din compartimentele din spate.
- testeaza pentru NO3
- planifica schimbarea totala a matrixului in etape, pune 25%, apoi scoate 25% din cel vechi intr-o saptamana etc. In 5 saptamani cred ca e suficient de rapid si de lent. Zic sa-l schimbi pentru ca e foarte posibil sa fie colmatat.
- daca ai bureti scapa de ei. Foloseste vata sintetica (filter floss) pentru prefiltrare/filtrare mecanica pe care o poti inlocui de doua ori pe saptamana
- fa schimburi de apa mai des si in cantitate putin mai mare (am uitat sa te intreb daca folosesti apa RO si ce TDS are; ce sare folosesti?)
- hraneste mai putin. Poti imparti cantitatea dorita in mese mai dese si folosirea unui feeder automat va preveni hranirea excesiva.
- scade perioada de iluminare, chiar si 1/2 ore ajuta (tine cont si de corali)
- inainte de schimburile de apa freaca bine pietrele cu o perie rigida (eu folosesc un Colgate de duritate M atasata la un tub de acryl de 11 mm, am taiat coada periutei cat sa-mi intre rigid in tub). Cand tragi apa din acvariu, incearca sa colectezi cat mai mult din alge.
- adauga flow suplimentat daca nu e suficient cat sa-ti tina algele rupte in suspensie. Astfel, vor ajunge in cele din urma in filtru, in vata sintetica.

Tine minte ca algele absorb PO4 si NO3, dar cand mor si se dezintegreaza il intorc in apa. Asa ca nu le lasa sa se descompuna.

As zice ca asta e tot ce trebuie sa faci ca sa scapi de alge, vorbesc din experienta. Poti scapa de ele si in 4-5 saptamani cu putina determinare.

Acum fac si eu la alga mea si caut si in arhiva. Poti vedea in canalul meu de youtube cum aratau in cub pe la inceput cand cresteau pe piatra cu care au venit.

This message was edited 2 times. Last update was at 10/01/2014 00:23:27


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

UAU!
Ce raspuns complex ! Multumesc...
Am sa le iau pe rand , cate pot si cat mai multe.
Am o singura problema.....nu gasesc tuburi pentru acest tip de acvariu niciunde. Am cautat si pe e-bay , furnizori, expozitii. Nimic!
Se numesc PL 24w si sunt identice cu cele de la SERA 130 CUBE . De fapt tot acvariul este replica cheap a lui SERA 130 .
Poate are cineva o idee ?


Nu am bureti , dar ma gandesc acum sa-mi pun niste filter-floss pentru prefiltrarea mecanica . Spuneai ca ar ajuta, corect ?

Deasemeni folosesc apa de osmoza, dar in ultimul timp nu mai functioneaza corect. Scoate un TDS de peste 30 . Sper, cu ajutorul lui Dan (pepika.ro) in urmatoarele zile sa reuseasca sa-mi aduca un aparat nou de osmoza.


um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Un inceput ar fi sa-mi zici modelul de Boyu. Am gasit Boyu Orca TL550 marin la 128l cu PL lights. Asta e?

Cati W si cati cm are fiecare tub si cate tuburi ai? Cred ca am vazut multe tuburi PL cu 4 pini, cred ca sunt multe acvarii care le folosesc.

O alternativa e sa schimbi pe LED. Estimez ca poti cu 500 de Ron. Tuburile sunt la jumatate, dar tin doar un an si trebuie schimbate. LED te pot tine 50000 de ore.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:Un inceput ar fi sa-mi zici modelul de Boyu. Am gasit Boyu Orca TL550 marin la 128l cu PL lights. Asta e?

Cati W si cati cm are fiecare tub si cate tuburi ai? Cred ca am vazut multe tuburi PL cu 4 pini, cred ca sunt multe acvarii care le folosesc.

O alternativa e sa schimbi pe LED. Estimez ca poti cu 500 de Ron. Tuburile sunt la jumatate, dar tin doar un an si trebuie schimbate. LED te pot tine 50000 de ore.


Leduri de calitate te tin 50.000 de ore, chinezariile ieftine nu sint asa convins ca tin atat.
Posibil cu 500 de ron un DIY cu leduri de calitate la volumul ala de apa.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/01/2014 10:04:35


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Modelul de acvariu este intr-adevar Boyu Orca TL550 marin la 128l cu PL lights.
Dar sunt super de acord cu LED-urile, mai ales ca-mi place sa bijuteresc mereu cate ceva si momentan nu am nimic in vizor .

Cum sa fac , de unde sa-mi iau ?
Ce leduri sa-mi comand? Ce driver ? Si de restul ma ocup eu, sa scot instalatia de neoane si sa pun ledurile in loc. Doar un link si o configuratie, daca nu sunt prea insistent

This message was edited 1 time. Last update was at 10/01/2014 10:29:08

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pentru link ma gandeam la ceva in genul http://www.ebay.co.uk/itm/TMC-Aquaray-HD1000-Reef-White-With-2-Channel-Controller-/271369217402?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item3f2edda57a sau poate un DIY.

Am promis poze la alga mea. Unele sunt facute cu flash.

[Thumb - 2014-01-10 21.28.06.jpg]

[Thumb - 2014-01-10 21.28.32.jpg]

[Thumb - 2014-01-10 21.28.12.jpg]

[Thumb - 2014-01-10 21.28.39.jpg]

[Thumb - 2014-01-10 21.28.19.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/01/2014 23:16:24


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Aici restul de poze.
Poti vedea produsele cu care imi tin alga potolita.
Si o poza cu Romeo si Julieta la pascut.

[Thumb - 2014-01-10 21.29.17.jpg]

[Thumb - 2014-01-10 21.28.44.jpg]

[Thumb - 2014-01-10 10.06.25.jpg]

[Thumb - 2014-01-10 21.31.09.jpg]

[Thumb - 2014-01-10 21.28.59.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

E exact aceeasi alga cu a mea!
Dar de ce vrei sa tii o alga cu potential exploziv ? Da-o draq de buruiana !
In alta ordine de idei, de unde pot procura ROWA PHOS la noi ? Exist vreun comerciant care vinde ?
Si un link de unde pot cumpara leduri DIY ? Exista vreun comerciant mai ieftin decat RAPIDLED ? Ca mi se pare cam scumpisor pretul pentru niste kituri DYI....
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am si eu din aia in bazinul mic, este Fauchea sp.... si, intr-adevar, se intinde al naibii de repede.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com