[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pompa de dozare Marine Color  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Va salut colegi marinari !

Postez aici pentru ca voi aveti mai multa experienta in genul asta de aparatura
Aveti sau ati avut, sau stiti pe cineva care are o pompa de dozare lichide de la Marine Color, precum asta: http://www.ebay.co.uk/itm/MC-03-M-Dosing-pump-Peristaltic-pump-for-aquarium-lab-/161161060045?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item%202585f29ecd ?

Ma intereseaza sa cumpar asa ceva, dar venind din China, am oarece retineri...


Ca alternativa as avea: http://www.sewatec.de/grotech-tec-1-ng-1-channel-dosing-pump.html , ce probabil e mai de calitate, insa si mai scumpa (in sensul ca doua bucati plus transport ma ajunge cat controllerul de mai sus (cu 3 pompe) plus transport expres din China (ce ajunge teoretic intr-o saptamana), plus ca ii pot adauga o unitate cu inca 3 pompe daca am nevoie).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Stefan,

Ciprian - pc.ciprian - te poate ajuta cu informatii despre tipul asta de pompa peristaltica.


To live you must learn to die
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic sa nu te grabesti, vorbeste cu Mosu sau cu luc777, lucreaza la un controller pentru acvariu
unde au si pompe peristaltice.
Si astepta si parerea lui Ciprian.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:Eu zic sa nu te grabesti, vorbeste cu Mosu sau cu luc777, lucreaza la un controller pentru acvariu
unde au si pompe peristaltice.

S-a dus vestea


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:Eu zic sa nu te grabesti, vorbeste cu Mosu sau cu luc777, lucreaza la un controller pentru acvariu
unde au si pompe peristaltice...

Lucian wrote:...S-a dus vestea

Umbla vorba...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ok, am sa-l contactez pe mosu

O singur problema exista...am nevoie de masinaria asta pana de Craciun

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

acum vazui mesajul, lucrul care ti-l va spune mosu, ti-l voi spune si eu, din pacate pompele nu inchid perfect ermetic circuitul, astfel iti mai scapa 1-3 picaturi / zi in bazin in functie de solutia ce o folosesti. Eu am DOAR pompa deasupra nivelului bazinului , astfel mi se scurge doar ce am pana pe circuitul dinspre pompa, asta pot sa iti spun sigur despre ea.
Cat despre calibrare, erori de dozaj zilnic etc nu ma pot pronunta caci de cate luni o am inca nu am reusit sa cuplez kh mg si ca pe ea . Acum functioneaza doar cu nopox si cu reef snow

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca scapa 2-3 picaturi pe zi nu e nicio problema, bazinul e maricel, nu ar fi o problema (apropo, la un plantat voi folosi). Eventual pot si dilua fertilizantul, incat cele 2-3 picaturi sa insemne practic nimic...
Ma interesa daca e o scula durabila, de calitate, sa nu ma trezesc ca "moare" dupa 2-3 luni ...

Si daca e usor de setat, sa nu-mi prind urechile in ea Adica sa o setez ca pompa 1 sa-mi puna x ml o data pe zi, pompa doi y ml si tot asa si ea sa-si faca treaba singurica.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

scula eu am luat-o 2nd hand de la un coleg de breasla, cred ca per total are cca 1 an de folosinta, CRED. La mine este de prin august-septembrie si merge in continuu de atunci. ca orice lucru chinezesc necesita o verificare constanta si amanuntita

cat despre setat, e super super usor, iti trebuie putina rabdare pana calibrezi pompele si ai nevoie de recipiente gradate calumea . In alta ordine de idei pt apa dulce e mai mult decat ok caci erorile sunt mult mai mici

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca sa ai precizie la masurat volume mai bine incearca metoda masei. Cantarele de precizie sunt mult mai usor de procurat si nu depind de volumul, respectiv masa, de care este vorba - cu cat volumul este mai mare cu atat mai greu este sa gasesti instrumente de precizie pentru volum... Trebuie sa calculezi densitatea inainte.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@Ciprian: Multumesc pentru detalii

@Lucian: E o idee buna


Astept un raspuns final de la mosu si in caz ca nu ma poate ajuta pana de Craciun, dau comand de la chinez.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am vorbit cu mosu si luc777 si am inteles ca mai dureaza pana e gata controllerul.

Insa am achizitionat de la Lucian o pompa de dozare, super smechera , la un pret foarte bun.
Mai exact, e vorba despre pompa de aici: http://acvariu.ro/forum/posts/list/23319.page , postul nr. 10

Multzam' baieti pentru informatii si lui Lucian pentru masinarie

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Felicitari pentru achizitie Stefan insa am asa sentimentul de Medgidia ... mergand spre mare, pe la Medgidia incepi sa simti aerul sarat ...

Eu am o pompa peristaltica de la Aquamedic (un singur rotor, nu mai multe). Iti vor trebui niste valve anti retur (in manualul alei mele scrie ca e musai sa pui, chiar vine la pachet cu 2 valve). Asta e musai, deoarece stim cum e cu furtunelele care atarna sub acvariu - si 2 - cred ca o sa impiedice si scurgerea acelor picaturi. De asemenea, daca rotorul pompelor tale e cu 2 puncte de presiune (mai rar cu 4), e un moment cand furtunul nu sta presat decat intr-un punct - atunci lichidul suit e posibil sa se intoarca un pic inapoi. Asa ca valva trebuie.

Am avut insa 1 problema cu ea, s-a spart rotorul dar am avut noroc ca mi l-au schimbat pe loc la magazin. Pe termen lung, ar trebui sa te interesezi de niste piese de schimb, gen 1 rotor si un furtunel elastic (cam asta ar fi dezavantajul daca iti comanzi din China, ca piese de schimb mai greu, pe cand la europeni ajung mai repede).

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2013 22:49:35


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:Felicitari pentru achizitie Stefan insa am asa sentimentul de Medgidia ... mergand spre mare, pe la Medgidia incepi sa simti aerul sarat ...



Nicio Medgidia deocamdata

viulian wrote:
Eu am o pompa peristaltica de la Aquamedic (un singur rotor, nu mai multe). Iti vor trebui niste valve anti retur (in manualul alei mele scrie ca e musai sa pui, chiar vine la pachet cu 2 valve). Asta e musai, deoarece stim cum e cu furtunelele care atarna sub acvariu - si 2 - cred ca o sa impiedice si scurgerea acelor picaturi. De asemenea, daca rotorul pompelor tale e cu 2 puncte de presiune (mai rar cu 4), e un moment cand furtunul nu sta presat decat intr-un punct - atunci lichidul suit e posibil sa se intoarca un pic inapoi. Asa ca valva trebuie.


Iau in calcul in cazul asta si niste valve.


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com