[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Upgrade filtru, mit sau realitate ?!?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Salut, am urmarit acest video si acum ma cam bate gandul sa testez aceasta teorie .
Trebuie sa recunosc ca tipul are niste puncte de vedere destul de bine intemeiate.
A incercat careva acest trick? S-a mai discutat? Si daca da , care este rezultatul?

Video : http://www.youtube.com/watch?v=szrUlHTW5Zo
[Yahoo!]
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline

Salut !
Rezultatul nu poate fi decat unul bun,singura problema este ca trebuie sa umbli des la canistra sa cureti sertarul de jos cu bureti care se va colmata repede si astfel debitul va fi mult redus.Cred ca te ajuta mult un prefiltru de genul overflow cum este folosit la sump,spatios cat sa pui cateva randuri de bureti pe care sa-i poti curata saptamanal si care sa retina mizeria ce pleaca spre canistra.
Ce spune tipul in video este logic dar pentru a mentine debitul constant trebuie umblat la canistra des,daca e una de firma probabil tine mai mult dar una mai putin fiabila va avea repede probleme cu garnitura,urme de uzura mai mari la mecanismul de inchidere,etc.Asta pe langa deranjul des facut in casa,stiu ca nu te tine mult sa scoti sertarele dar totusi sa scoti o canistra de 10 kg de la locul ei,etc. implica munca si atentie (poate scapi canistra pe jos la manipulare ).
Depinde si de timpul fiecaruia,unii au cate o jumatate de zi sa curete acvariul,filtrul,altii 1-2 ore sau mai putin,cu totii vor apa curata si pesti sanatosi.

http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Am convingerea ca acest layout este foarte eficient. Multi au tendinta de a complica lucrurile, poate si putin marketing ajuta la acest fenomen.
Thanks 4 sharing.
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Black wrote:Salut !
Rezultatul nu poate fi decat unul bun,singura problema este ca trebuie sa umbli des la canistra sa cureti sertarul de jos cu bureti care se va colmata repede si astfel debitul va fi mult redus.Cred ca te ajuta mult un prefiltru de genul overflow cum este folosit la sump,spatios cat sa pui cateva randuri de bureti pe care sa-i poti curata saptamanal si care sa retina mizeria ce pleaca spre canistra.
Ce spune tipul in video este logic dar pentru a mentine debitul constant trebuie umblat la canistra des,daca e una de firma probabil tine mai mult dar una mai putin fiabila va avea repede probleme cu garnitura,urme de uzura mai mari la mecanismul de inchidere,etc.Asta pe langa deranjul des facut in casa,stiu ca nu te tine mult sa scoti sertarele dar totusi sa scoti o canistra de 10 kg de la locul ei,etc. implica munca si atentie (poate scapi canistra pe jos la manipulare ).
Depinde si de timpul fiecaruia,unii au cate o jumatate de zi sa curete acvariul,filtrul,altii 1-2 ore sau mai putin,cu totii vor apa curata si pesti sanatosi.


Ar fi perfect totul in acest univers daca nu ar trebui sa facem compromisuri. In absolut orice avem cel putin o alternativa. Alegem ce consideram ca dorim sa obtinem.
Un prefiltru este ideal in orice acvariu.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrarea acvariului (orice fel de filtrare) are ca principal scop eliminarea "mizeriei" din apa.
Modalitatile sunt diferite, dar in principiu urmarim cam aceleasi procese:

- partea mecanica, unde incercam sa retinem cat mai multa mizerie,
- partea biologica, unde incercam sa "convertim" cat mai mult din mizerie.
- partea chimica, unde incercam sa "neutralizam" mizeria cu ajutorul diferitelor chimicale.


Orice sistem de filtrare este un compromis intre toate cele de mai sus... acum, depinde de noi sa acceptam respectivul compromis si sa reusim sa intretinem acvariul cat mai bine/usor/lejer.


- asa cum a sesizat colegul nostru Black, asezarea buretilor "la inceputul circuitului" va duce la colmatarea mai rapida a canistrei,
- vei avea o apa "cristal", dar va trebui sa scoti/speli canistra la fiecare 2-3 saptamani.
- daca pleci la drum cu ideea asta, atunci e o solutie buna... ia in calcul uzura componentelor care asigura "etansarea" canistrei (garnituri, balamale, elemente de plastic, etc.)

Eu am preferat sa renunt la filtrarea mecanica, in favoarea celei biologice... canistrele mele nu au avut niciodata bureti.
Am acceptat sa vad mici particule in acvariu, dar am castigat avantajul de a ajunge sa spal canistrele doar de 2 ori pe an... desigur, e o alegere personala si trebuie sa decizi singur pentru tine.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

...daca facem un schimb de apa odata la 3-4 zile cate 30% cred ca ajuta foarte mult la prelungirea perioadei cand trebuie sa umblam la filtrarea mecanica din canistra.
Cei mai curiosi dintre noi pot sa faca un experiment, ce ne costa in plus? Cateva zeci de minute?!
Cine nu si-ar dori o apa curata, calitativ ideala si bonus o mentenanta odata la 3 luni?!

Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline

Filtrul prezentat in video are o pasla foarte fina care retine particule foarte fine.Degeaba aspiri des in acvariu,acele particule sunt peste tot in masa apei si nu le sesizezi usor cu ochiul dar cand dau de pasla cea fina se aduna toate una langa alta si realizeaza un zid ca spartanii de namol.Atunci apa trece greu,bine zice proverbul:"In unire sta puterea".Tot acele particule infunda si porii mediului filtrant la fel cum se spune si in video.
Oricum o apa curata in acvariu se obtine si in functie de decor,pesti,substrat.Daca punem frunze prin acvariu clar se vor descompune incet incet si vom avea suspensii,daca avem pesti ce scurma in substrat apa limpede nu se va mentine,etc.
Si oricum facand curatenie des cu aspiratorul faci si mizerie care pana la urma ajunge in filtru.
Eu personal prefer sa umblu cat mai rar si mai putin ca interval de timp mai ales acum cand vine sezonul rece iar umezeala generata de umblatul cu apa prin casa poate avea consecinte de gen mucegai pe pereti.

Momentan sunt in teste cu filtrul din imagini,pompa este in acvariu si este un filtru,deci trece apa printr-un burete inainte sa fie trimisa in filtru.Peste siporax vreau sa pun niste randuri de bureti,pasla pentru a se curata bine apa.Fiind chiar deasupra le pot curata usor.
De la gazonul de lemna minnor se colmateaza repede orice filtru are ceva radacini pe care le schimba des iar acestea ajunse in filtru formeaza o bariera buna.
[Thumb - pt site 1.JPG]

[Thumb - pt site 2.JPG]

[Thumb - pt site 3.JPG]


http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

nu mai simplu e un prefiltru cu perlon, pe admisia filtrului?
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ba da, si filtrul umplut cu material biologic.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Interesant filtru ti-ai tras Black, cati litri are acv si cati filtru?
Dupa topicul acesta mi-am scos si eu toate plantele de suprafata si le-am introdus in WC;)) Credeam ca scap de apa albicioasa si de particulele care plutesc in ea cu un e901 dar vad ca nu am nici cum succes , mai ales ca am si un autocolant negru pe spate care imi scoate in evidenta toate mizeriil. Nu stiu zau ce sa fac , poate sa mai bag un filtru numai cu perlon si cum face Koala sa tin unul doar ptr filtrare biologica. Dar si faza cu prefiltru e interesanta, cine foloseste unul il rog sa puna cateva poze cu aceasta minune ( cat mai "explicite" ) !! Poate o sa adopt si eu aceasta scula.
[Yahoo!]
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline



IwaGumiGUY
Interesant filtru ti-ai tras Black, cati litri are acv si cati filtru?
Dupa topicul acesta mi-am scos si eu toate plantele de suprafata si le-am introdus in WC;)) Credeam ca scap de apa albicioasa si de particulele care plutesc in ea cu un e901 dar vad ca nu am nici cum succes , mai ales ca am si un autocolant negru pe spate care imi scoate in evidenta toate mizeriil. Nu stiu zau ce sa fac , poate sa mai bag un filtru numai cu perlon si cum face Koala sa tin unul doar ptr filtrare biologica. Dar si faza cu prefiltru e interesanta, cine foloseste unul il rog sa puna cateva poze cu aceasta minune ( cat mai "explicite" ) !! Poate o sa adopt si eu aceasta scula.


Acvariul are 50 de litri L 55 x l 30 x h30 filtrul 13,5 litri utili si dimensiuni L 30 x l 15 x h 35.
In filtrul am 2 litri de siporax si 3,5 litri de spartura de lava granulatie 4-10 mm.
Vreau sa mai adaug cativa bureti peste siporax.
Filtrul functioneaza pe principiul unui filtru cascada doar ca pompa este in acvariu.Am vrut sa-i fac mai multe sicane dar fiind eu taietorul de sticla am zis sa ma limitez la cat mai putine margini pentru lipit deoarece taieturile drepte erau greu de realizat.Si una peste alta a fost si prima data cand am lipit un "acvariu" sa zic asa.Nu a iesit foarte estetic deoarece nu am urmarit asta si nu am folosit banda la lipire,mai pe scurt am folosit silicon la greu sa fiu sigur ca nu curge
Acvariul cu tot cu filtru vine incastrat intr-un suport mobilier din pal.

http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@ Black
Imi place ideea cu filtrul.
Merita aplicata si la acvarii mai mari.

Festina lente !
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

IwaGumiGUY wrote:Interesant filtru ti-ai tras Black, cati litri are acv si cati filtru?
Dupa topicul acesta mi-am scos si eu toate plantele de suprafata si le-am introdus in WC;)) Credeam ca scap de apa albicioasa si de particulele care plutesc in ea cu un e901 dar vad ca nu am nici cum succes , mai ales ca am si un autocolant negru pe spate care imi scoate in evidenta toate mizeriil. Nu stiu zau ce sa fac , poate sa mai bag un filtru numai cu perlon si cum face Koala sa tin unul doar ptr filtrare biologica. Dar si faza cu prefiltru e interesanta, cine foloseste unul il rog sa puna cateva poze cu aceasta minune ( cat mai "explicite" ) !! Poate o sa adopt si eu aceasta scula.


https://www.eheim.com/en_GB/products/accessories/installation_prefilter

Ceva de genul asta. Vine cu burete dar poti folosi perlon, pentru o filtrare cat mai fina a particulelor. O data la ~2-3 saptamani il scoti si schimbi perlonul. E mai simplu in comparatie cu varianta aia in care tot deschizi filtrul. Acum cu youtubeul asta, orice nebun reinventeaza roata, faci film si-l pui pe youtube. Dar o idee buna tot cred ca am invatat din film..o eventuala umplere cu material filtrant al spatiului dintre cosurile cu media si canistra, nu vad cu ce ar strica asta. Ar fi niste medii de colonirae pentru bacterii pe traseul care aduce apa in filtru. Cu prefiltru montat nu cred ca ar colmata/obtura prea tare fluxul de apa. Oricum eu la Eco Prourile 300 pe care le am am un jet prea puternic la iesire, cu furtune colmatate cu tot, motiv pentru care am o banuiala ca nu face filtrare bio prea eficienta, datorita vitezei prea mari cu care circula apa.

In legatura cu apa aia cristal pe care o vrei. Cred ca ai sa ai surpriza ca si cu un eventual al 2-lea filtru tot nu va fi cristal. Vrei apa cat mai curata trebuie sa aspiri foarte eficient substratul. Trebuie sa ai putini pesti. O solutie care cred ca ar functiona rapid ar fi Seachem Purigen.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com