[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
T W O by Bitanu D.  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Bine v-am regasit!
Azi am inceput startul unui nou setup, botezat simplu ,,T W O,, (cred ca asa da mult mai bine si nu trebuie sa imi mai strofoc gandurile pentru alegerea si de fiecare data a unui nou nume).
Setup-ul asta se vrea a fi urmasul unui vechiut setup (acela fiind unul nereusit, dupa parerea mea), in care vor predomina ca puncte focale: lava vulcanica neagra si ceva tufe mari/compacte de plante verzi si rosii (unele, chiar prea rosii ;) ).
Fertilizarea va fi alcatuita din: dizolvarea CO2-ului (controller Dennerle Evolution DeLuxe, sonda sticla Hanna, regulator+electrovalva JBL si un reactor extern HM de 7) si linia de produse Dennerle (atat cat mai pot sa imi permit financiar, mai ales ca iarna se cam apropie) si anume: E15, V30, PG7, S7 si DeponitMix.
Iluminarea este asigurata de 4x54 w t5 (2 buc. Giesemann Midday si 2 buc. Aquaflora) la o distanta de luciul apei de aprox. 7 cm.
Incalzirea este asigurata de incalzitorul de substrat Dennerle 24v 75w, incalzitorul etern Hydor 300w si controlate de controller-ul Dennerle Duomat Deluxe.
Filtrarea se face prin doua filtre externe JBL e900 (continut identic in ambele cu: bureti, Sera Siporax si Seachem Matrix), un filtru cu pat fluidizat HM de 10 si un sterilizator UV-C JBL 9w (folosit la nevoie).
O lista (posibil una provizorie) cu plante:
-Prosepinaca palustis;
-Pogostemon erectus;
-Pogostemon helferi;
-Neasea sp. Red;
-Ludwigia sp. Peruensis;
-Anubias nana sp. Petite;
-Tripartita japan;
-Staurogyne repens;
-Eleocharis Parvula;
-Microsorium pteropus sp. Trident.

Zilele acestea voi reveni cu poze proaspete ale numitul TWO , in limita timpului liber ;)

This message was edited 1 time. Last update was at 08/11/2013 01:49:17


,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Sa trecem la treaba! ;)

image

image

image

image

image

**********************************************************

This message was edited 1 time. Last update was at 08/11/2013 10:02:03


,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se vede "mana" si "ochiul"!... layout bun, contraste reusite. Felicitarile mele, arata foarte promitator!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Vai Bitanu ce numesti tu un proiect nereusit ! One a fost un deliciu vizual .

Abia astept sa vad evolutia lui TWO .

"Sa trecem la treaba" asta e celebra .

This message was edited 1 time. Last update was at 08/11/2013 11:07:07

[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu cred ca se referea la "One" cand a zis nereusit, ci la un setup de inaintea lui, unul cu roca vulcanica neagra.

Spor la treaba nene Bitane!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Stie Fanica, ce stie! ;)

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
Ionut Godea
Member
[Avatar]

Joined: 15/01/2012 22:35:15
Messages: 277
Location: Bacau
IP:
Offline

Felicitari @ bitanu!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/19141.page
http://aquaristmagazine.com/the-difference-a-good-trim-makes-but-for-this-aquascape-suits-you-sir/
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Bitanu, daca iti iese hair grass-ul o sa te urasc. Deocamdata admir

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Bun, frumos!

Hai si cu T H R E E

Biotop Malawi || Biotop Amazon
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O schimbare completa in comparatie cu One, arata promitator, asteptam updateurile

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

***Setup-ul TWO a cam suferit in ultimul timp cateva modicari din urmatoarele motive:
-cresterea duritatii apei (in ultimele doua luni a crescut kH-ul de la 13 la doar 18-19 ;) ), ceea ce a dus la stagnarea si regresul unor plante;
-lipsa fertilizarii complete (E15, A1 sau S7, PG7 si V30) de la Dennerle pentru ca V30-ul lipseste momentan de pe piata noastra;
-din cauza incarcaturii biologice din urma lui ONE am avut ceva probleme cu depunerile pe substrat si pe plantele pitice (Pogostemon sp. Helferi, Eleocharis Parvula ... );
-lipsa timpului liber.


Cam asa arata azi tufele plantelor de pe fundal:

image

image

image image

image

NU MA DAU BATUT! ;)

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Superb!!!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Plante grozave ca de obicei
Asteptam sa ne arati si imaginea de ansamblu.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Ionut Godea
Member
[Avatar]

Joined: 15/01/2012 22:35:15
Messages: 277
Location: Bacau
IP:
Offline

Arata super plantele!! Felicitari!!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/19141.page
http://aquaristmagazine.com/the-difference-a-good-trim-makes-but-for-this-aquascape-suits-you-sir/
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Multam mult!

Desi Prosepinaca si Erectus merg destul de bine, nu am reusit sa le dau de cap Staurogyne-lor Repens si HC-ului, asta de cand am schimbat iluminatul (de la 2x150 w HQI-5, 5 ore pe zi, la Giesemann 4x54w t5-6ore pe zi) si substratul (de la Tropica+pietris quart la Dennerle+Volcanit), in conditiile in care apa are aproximativ aceeiasi parametri. Spun ca mi se pare ciudat pentru ca acesta este cel de-al doilea setup in care am tot incercat plantele astea doua si nimic, dau in regres. Ba chiar am trecut o perioada si pe ,,pipiplant,,. Mi-am zis ca nu le prieste fertilizarea Dennerle...
Ma intreb, sa inlocuiesc neonele Giesemann Midday 6000k (vechime 8 luni) cu Osram 965 (6500k)? Nu stiu, parca Osram-urile sunt mai puternice?!


,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Superb bitanu

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumoase

In ce sens au dat inapoi Staurogynele? Ai 2+2 midday/aquaflora ?
Daca ai putea masura cu un PAR-metru la nivelul solului ar fi super... (Dragos nu ai drum pe malul marii ??? :lol
Eu am 6 T5 54W si nu am probleme. Cel putin pentru Staurogyne repens sunt sigur ca nu este de la fertilizanti ci de la lumina. Incearca sa tragi lampa mai in fata...
HC-ul reactioneaza si la lumina (in principal) si la fertilizanti.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian probabil ca ajung pe acolo saptamana viitoare si pot sa trec si pe la Daniel.
Numai sa imi spui ce nivel de lumina este acceptabil.

Plantele din pozele de mai sus arata foarte bine.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Lucian wrote:Foarte frumoase

In ce sens au dat inapoi Staurogynele? Ai 2+2 midday/aquaflora ?
Daca ai putea masura cu un PAR-metru la nivelul solului ar fi super... (Dragos nu ai drum pe malul marii ??? :lol
Eu am 6 T5 54W si nu am probleme. Cel putin pentru Staurogyne repens sunt sigur ca nu este de la fertilizanti ci de la lumina. Incearca sa tragi lampa mai in fata...
HC-ul reactioneaza si la lumina (in principal) si la fertilizanti.


In ce sens? Le cad frunzele in timp si nici nu dau alti lastari.
Intradevar, am 2+2 midday/aquaflora, reflectoare JBL pe fiecare neon, distanta lampii fata de luciul apei 8cm , durata iluminare 6,5 ore. Am avut-o coborata si la 4 cm, nici o schimbare. Apoi am revenit la 8 cm ca ma exaspera stergerea repetata a reflectoarelor de depuneri.
Asta, chiar e ciudata? Tocmai staurogyne-le nu merg, ce naiba?! Rad de mine, pana si incepatorii.

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce am observat eu la Staurogyne: isi dau drumul mai greu, pot sa treaca si 2 luni cateodata pana incep sa se intinda. In perioada de inradacinare au nevoie de lumina multa. Dupa ce incepe sa se intinda nevoia de lumina scade... Asta se observa pentru ca in perioada de inceput si inradacinare se intinde mai ales in zonele puternic luminate dupa care se intinde si in zone mai putin luminate.

Vezi de asta imi fac lampa aia cu canele de culoare, sa pot da culoare specifica in perioada de inradacinare si de crestere in perioada de vegetatie (sau macar asa ma gandesc eu acum ca nu se stie ce va iesi ).

Dragos, nu am o valoare. Daca as fi avut eu un PAR-metru poate as fi experimentat si asta, dar putem sa incepem sa adunam niste date. Cand o sa am PAR-metrul o sa masor si la mine si comparam valorile...

Cazutul frunzelor nu cred ca este din filmul cu lumina smilie Ajung in zona aia curenti de apa?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com