[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
aditie solutii / pompa dozare  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Va salut ,
Am comandat de curand o pompa dozare cu 6 capete . Pentru 4 dintre ele - e clar ce voi doza , pentru restul voi analiza ulterior . Ordinea ar fi asa :

1 - calciu
2 - buffer
3 - magneziu
4 - NO3 : PO4-X (red sea)

Pentru primele 3 - ma puteti ajuta sa imi spuneti care sunt recomandarile voastre ca producator vs calitate vs preturi ?
Daca da, imi puteti indica si furnizorii de unde as cumpara ?

Multam anticipat !

This message was edited 1 time. Last update was at 26/08/2013 17:02:32

[Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Pentru primele doua am folosit Fauna Marin si Red Sea. Pentru cea de-a treia doar Fauna Marin.

Calciul este ok atat la Fauna Marin cat si la Red Sea in sensul ca se dizolva bine [normal din moment ce e o reactie exotermica].
La fel si amestecul pentru alcalinitate de la Fauna Marin care s-a dizolvat foarte bine in apa de ozmoza incalzita peste 35 de grade.

In schimb cu solutia pentru alcalinitate de la Red Sea am avut intodeauna o substanta alba, coloidala ce s-a format la suprafata solutiei
indiferent cat de bine am incalzit apa de osmoza in care am dizolvat praful si indiferent cat de bine si viguros am agitat.
Solutia a fost filtrarea printr-un servetel de hartie inainte de a o varsa in recipientul ce alimenteaza pompa peristaltica [solutie
data de reprezentantul/moderatorul Red Sea de pe un forum strain].

Amestecul pentru magneziu de la Fauna Marin tot la fel ca si celelalte doua.

Cel mai important insa mi se pare ca, indiferent de producator, solutia obtinuta in urma dizolvarii prafurilor sa ridice Ca, kH, Mg exact cum
spune producatorul si nu mai mult/mai putin ca sa stai sa bajbai si sa nu stii de ce parametrii nu-ti sunt stabili din moment ce stii consumul
zilnic, stii volumul net de apa al sistemului, adaugi cantitatea calculata conform indicatiilor producatorului dar in final cei trei parametri
sunt complet diferiti de ceea ce te asteptai conform calculelor.

Unii merg mai departe si folosesc prafuri de puritate mare [puritate de laborator, puritate analitica etc.] din teama de a nu adauga si alte
elemente nedorite.


To live you must learn to die
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Multumesc mult Gabriel de informari .
Intrebarea mea este : pot folosi solutia de alcalinitate de la RedSea - chiar daca are respectiva consistenta/depunere ? Ma refer ...este in parametrii chiar cu mica problema prezentata de tine ? E obligatoriu ...acea "strecuare" ?
Fauna Marin - mi-e mai greu sa aprovizionez , cel putin eu nu stiu nici un revanzator in Romania ...

As fi mers doar pe RedSea , dat fiind ca am si restul de aditivi (Colors A/B/C/D , ReefEnergy A/B) - tot de la ei ...

Multam
[Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut reefer,

Substanta aceea alba nu se depune ci pluteste pe suprafata solutiei.
Daca nu te deranjeaza aspectul precum si faptul ca o parte din ea ramane pe peretii vasului de stocare nu trebuie neaparat filtrata.

Eu am filtrat-o din doua motive. Unul ar fi ca vasul meu de stocare este transparent si nu-mi place aspectul iar al doilea ar fi posibilitatea de a infunda furtunul/pompa
atunci cand nivelul solutiei din vasul de stocare este suficient de mic astfel incat pompa poate aspira aceasta substanta.

Cu o eroare de [minus] 0.1 dkH ce eu o pun pe seama faptului ca am estimat gresit volumul net al sistemului cresterea alcalinitatii a fost cea calculata/asteptata.
In hobby-ul nostru cred ca e o eroare acceptabila.

To live you must learn to die
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Multam mult Gabriel - pentru raspunsul tau mai mult decat multumitor .
O sa merg pe RedSea ...pana la urma .
[Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Revin ...
Recapituland ,
1 - calciu
2 - buffer
3 - magneziu
4 - NO3 : PO4-X
5 - ?
6 - ?

Pentru 5 + 6 - care sunt recomandarile voastre/ce ati doza voi ? ? Ce ar fi prioritar ?

Multam !
[Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

5 - hrana pentru corali [desi nu stiu ce ai putea folosi].

Am citit despre aditii de microelemente [gen TM K+ si A- care se aditioneaza zilnic] precum si bacterii dar cum bacteriile nu se aditioneaza zilnic
cred ca nu are rost sa automatizezi procesul de aditie.

To live you must learn to die
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Gabriel - e naspa cu hrana pentru corali , ca am vazut ca marea mojoritate trebuiesc tinute la frigider.
Sa merg pe strontiu ( 5 ) + iod ( 6 ) ?

Alta la mana , recomanzi combinatia : biopellete + No3Po4 (Red Sea) ?
Pe scurt , tu imi poti spune care iti e schema la bazinul tau (aditii + sistem filtrare) . As vrea sa merg pe un model al unui cunoscator .. sa nu mai inventez si eu roata...

Multam anticipat !
[Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

reefer,

Iti multumesc pentru aprecieri dar nu sunt cunoscator. Am testat multe produse iar cand experientele nu-mi apartin pun intotdeauna link-ul unde am citit despre subiect.

Ai dreptate multe tipuri de hrana pentru corali trebuie tinute la frigider dar nu toate.

Nu vorbesc despre cele sub forma de pulbere [gen ReefPearls, Phytoon, Zooton, UltraMinF etc] ce se pot dizolva in apa dar nu vor ramane in suspensie
ci se vor decanta in timp pe fundul recipientului si se vor degrada.

Poti folosi solutia de aminoacizi de la KZ [care se gasesc la noi] care nu trebuie tinuta in frigider dar avand in vedere ca aditionezi 1 picatura / 100 litri / zi nu cred ca
este ok sa folosesti o pompa pentru asta.
Mai poti folosi solutia complexa de aminoacizi, vitamine, micro de la FM - UltraMin S - care nu trebuie tinuta la rece, nu trebuie agitata si de aditioneaza zilnic
suficient de mult ca sa poti folosi pompa de dozare. Insa aceste produse nu se gasesc deloc la noi.

Cu strontiul ai grija ca este deja prezent in amestecul pentru calciu de la Red Sea. Ca sa-l aditionezi automat ar trebui sa stii consumul dar testul Salifert
pentru Strontiu este p i t a.
Iodul se aditioneaza tot in cantitati mici [gen 1 picatura / 100 litri / zi] si iar nu merita sa blochezi o pompa pentru asta. In plus solutia de iod [sub orice forma va fi]
este sensibila la lumina si nu vad ce fel de furtune ai putea folosi ca sa nu se degredeze.

Biopeletele sin NOPOX-ul sunt surse de carbon si folosirea lor impreuna ar rezulta in reducerea brusca a nutrientilor [desi un coleg din Cta le foloseste cu succes pe
amandoua].

Eu aditionez pe pompe doar Ca si alcalinitate desi am trei pompe [iar a patra zace nemontata in sertar].
Magneziul il ridic la 1,300 o data pe luna.
As pune NP Bacto Balance pe pompa [pentru ca aditionez 1.5ml zilnic] dar cum nu am gasit niciun topic pe aceasta tema ma abtin.

Aditionez manual
- FM Coral Colors [toate trei in aceeasi zi, o data sau de de doua ori pe saptamana]
- 2 pic Jod Komplex de la KZ o data la 2 zile
- Reef Energy a+b zilnic
- Ultramin S o data la 2 zile
- ReefPearls, UltraSeafan, UtraMin F, Phyton, Zooton
- 2 pic Coral Vitalizer de la KZ - o data la 2 sau 3 zile

To live you must learn to die
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Activez putin topicul .

Cine ma poate ajuta cu mixarea corecta a pudrelor de la RED SEA REEF FOUNDATION .

1 - Reef Foundation A - cu 1.9 L
2 - Reef Foundation B - cu 10 L
3 - Reef Foundation C - cu 1.7 L

La care se incalzeste , se raceste apa ...etc ?
La pompa de dozare puneti recipiente de stocare a solutiei finale cu cantitati egale ?
Se poate pune in sticle de 2L , si sa agiti pana la dizolvare , sau e musai pompa ?
Care ar trebui sa fie rezultatul final al solutiei ? Transparenta , grad de dizolvare .. etc ? - cu alte cuvinte , cat le amestec ?

Multam anticipat !!!

This message was edited 1 time. Last update was at 27/09/2013 20:59:50

[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De la Red Sea citire, dealerul din State:

"The time of dissolution varies depending on temperature.
The higher it is, the slower A will dissolve and faster B dissolve etc.
The solutions should be clear with some tint to them according to the supplement.
Foundation A might have an off-white\yellowish shade with some fine gray residue at the bottom.
Foundation B should be almost transparent, no residue.
Foundation C should have a grayish\pinkish clear shade.

It takes about 30-60 minutes to fully dissolve under constant mixing, as long as the temperature is steady.
(You can see that the Foundation A solution heats up a lot while dissolving- and heat slows down the process, foundation B is the opposite)"

Cu alte cuvinte pentru calciu (reef foundation A) trebuie sa racesti apa, cel mai bine o bagi in congelator
pina ajunge undeva spre 0 grade. Pentru alcalinitate (reef foundation B) incalzesti apa pe aragaz la un 60-70 de grade.
Pentru magneziu (reef foundation C) poti sa folosesti apa la temperatura camerei.
Se pune praful peste apa, nu apa peste praf. Se amesteca incontinuu cat de mult poti, eventual poti
folosi o pompa. Se amesteca pina nu mai ramane depunere, solutiile trebuie sa fie aproape clare.

Cantitatile sint:
- calciu reef foundation A - 1 kg praf la 1,8 litri de apa de osmoza
- alcalinitate reef foundation B - 1 kg praf la 10 litri de apa de osmoza
- magneziu reef foundation C - 1 kg de praf la 1,7 litri de osmoza

Succes!

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Mersic .
Sa traiesti Dragos !!

This message was edited 1 time. Last update was at 27/09/2013 22:06:46

[Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut reefer, eu pe una din pompe folosesc reef snow de la Tropic Marin, iar citat de pe ambalaj zice asa:
"....pure PRO-Coral reef snow solution(without plankton subsitute) can be stored for two weeks at room temperature....."
e o varianta

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:Salut reefer, eu pe una din pompe folosesc reef snow de la Tropic Marin, iar citat de pe ambalaj zice asa:
"....pure PRO-Coral reef snow solution(without plankton subsitute) can be stored for two weeks at room temperature....."
e o varianta


Mersic Ciprian de interventie .
Ma intreb eu , dupa cele 2 saptamani , cum procedam ?
Eu urmaresc sa ma degrevez de aditii manuale , in contextul in care nu sunt non-stop acasa, program full...
Si daca tot am 6 capete , sa le dau intrebuintare ..

La tine , care ti-e sistemul de filtrare ?

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2013 22:15:47

[Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

eu sunt inculpatul cu no3po4x si biopelete (sau cel putin cred ca la mine se referea gabi mai devreme) , carbune activ biopelete live rock , inclusiv 5L de matrix si skimmare sanatoasa

Legat de pro coral reef snow, se cumpara ca si prafuri si se amesteca cu osmoza, eu am calcul facut la bazinul meu cu dozaj de cca 100ml/ zi , astfel mi-am facut o sticla de 1L cu ~ 10-12 lingurite si o refac la 10 zile, dar scap de stresul amestecului caci la reef snow-ul de la tropic tre sa faci cam asa:
"stir aprox 1.5 measuring spoons into 100ml of revers osmosis water and let it hydrate for one to two hours , stirring occasionally....."

acum pe dozaj am no3po4x si reef snow caci in ultima perioada nu am avut deloc timp sa masor consumul bazinului sa le folosesc si pe celalalte (desi am 6 capete ca tine )
De aici si interventia sa vad ce mai recomanda lumea oricum am o lista de la colegul si prietenul Gabi

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Ciprian - in combinatia nopox+biopellete , ai avut vreodata bloom bacterial ? Cum dozezi NOPOX - diminuat fata de recomandarea producatorului ?
Crezi ca de as renunta la biopellete (care-mi tin no3-ul in max 7-8 , po4-ul in limita spre zero) - as face acelasi lucru cu nopox ? Intreb, pentru ca nu am indejuns de multa experienta cu produsele RedSea , implicit nopox.

Mentionez ca mai am skimmer + roca vie, in afara de biopellete .

[Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:eu sunt inculpatul cu no3po4x si biopelete (sau cel putin cred ca la mine se referea gabi mai devreme)


De tine era vorba Ciprian.

To live you must learn to die
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

mai eu bloom nu am avut niciodata, apa tulbure am avut doar cand am suflat pietrele :-??,
Nopox acum dozez pe recomandarea producatorului pt no3 peste 10, gandeste-te ca cu toate nebuniile de mai sus ca si sistem de filtrare tot nu pot sa duc no3 sub 10-15....nu ma intreba de ce
Bine e de mentionat si faptul ca le dau foarte mult de mancare ciortannilor si coralilor si asta ar fi un aspect important in val no3-ului meu.
Pana in momentul in care nu incepi sa testezi pe propriul bazin vorbim doar de variabile. Singur iti vei da seama ce si cum se intampla in mom in care baiznul se stabilizeaza

Gabriel ma gandeam eu

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Ciprian - cati pesti ai / cat le dai de mancare ? Haleala corali - amino-phyto-etc?
Incerc cumva prin analogii sa gasesc solutia si la mine ...
[Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

reefer,

In incercarea de a reproduce solutia [filtrare, hranire, aditii] adoptata de un coleg s-ar putea sa ajungi in situatia in care rezultatul sa fie exact opusul celui asteptat
pentru ca ceea ce functioneaza bine la Ciprian s-ar putea sa nu funtioneze la tine.

Eu te-as sfatui incepi cu unul din produse - [fie NOPOX fie biopelete] - apoi sa monitorizezi bazinu si sa-ti stabilesti o rutina de hranire si de aditii.
Ciprian exact asa a facut si apoi a adaugat cel de-al doilea produs, iar a monitorizat ...

To live you must learn to die
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com