[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alge pe geam cand opresc sourface skimmer-ul ?  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am o problema, si nu reusesc sa pun cap la cap detaliile ...

Am sesizat in timp ca daca opresc skimming-ul la suprafata - geamul acvariului se umple foarte repede de alge verzi. Skimmer-ul de suprafata vine cu un Dennerle BioCirculator 4 in 1, adica un powerhead intern care trage apa din acvariu, si, prin intermediul unui "plutitor cu zimti" (altfel nu stiu cum sa-l numesc) curata si suprafata apei.
Insa in timp, incercand sa ma joc cu curentii, l-am tot oprit de cateva ori. E, am sesizat ca de fiecare data cand il opresc, in 2 zile maxim, indiferent ca doar ce am facut schimb de apa, sau ca sunt la 7 zile de cand am facut (si geamul e inca clar), totusi, pac, cum il opresc, cum geamul se "abureste" de alge verzi.

Acum l-am oprit pentru ca voiam sa iau ansamblul care pluteste si sa-l adaptez intrarii filtrului extern - pentru ca BioCirculatorul este destul de maricel in cubul de 30x30x30 voiam sa mai fac un pic de spatiu. M-am bucurat caci acum Discosomele stau mari tot timpul (Fiindca powerhead-ul acela este destul de puternic si se pare ca totusi nu le pria un curent atat de mare) dar, chiar si dupa schimbul de apa de acum 2 zile - acvariul foarte repede se umple cu alge verzi.

Ma pot gandi la 2 chestii:
a) powerhead-ul inconjura cu un curent puternic piatra (si bacteriile nemaiprimind mancare, ramane disponibila algelor).
b) ceva legat de potentialul Redox din acvariu (nu am sonda si acolo sa masor ce si cum).

Insa pentru punctul a) am niste dileme, in sensul ca bacterii ar fi suficiente in filtrul extern (si sa consume extranutrientii care altfel nu se duc la bacteriile din piatra). Asa ca nu-mi ramane decat punctul b) - ceva legat potentialul Redox care scade. Dar nu mi-e clar aici ce treaba are potentialul Redox cu algele verzi ..

Daca aveti si alte idei sau posibile explicatii ... va rog sa-mi ziceti

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Iulian,

Nu stiu cat/daca te ajuta foarte mult [deoarece eu nu am masurat - nici nu am cu ce - potentialul redox] dar la mine algele verzi pe geam au aparut intotdeauna cand po4 era peste 0.1 si cu siguranta aveam o populatie mica de bacterii deoarece NO3 era mereu zero [din cauza cantitatii mari de biopelete].

O zi buna
Gabriel
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc de raspuns Gabriel. Este foarte posibil sa fie Po4-ul de vina, mai ales ca il "extrag" chimic si e posibil ca media respectiva sa se fi terminat. Ar trebui sa-mi cumpar un test de fosfati mai precis, cu toate ca imi place simplitatea astora cu picaturi, fata de asezatul la birou al testelor Hanna

Vad ca No3 este extras din ce in ce mai bine de cand am pus controller-ul - asa ca o sa-l las deocamdata sa vad cum procedeaza, numa bine ca melcutii sunt fericiti si nu ma deranjeaza sa testez. Mai rabd o saptamana sa vad cum stau algele ... dupa aceea schimb media de Po4.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Testul cu picaturi pentru fosfati de la Salifert e foarte greu de utilizat din pricina nuantei
foarte palide, eu practic nu am reusit sa il folosesc. E foarte greu sa distingi culoarea la
un nivel mic al fosfatilor. Daca vrei sa cumperi un checker Hanna, cumpara-l pe cel de
fosfor LR (low range) nu pe cel de fosfati. E mult mai bun si mai precis. Si nu e foarte
greu de utilizat.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com