[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Schimb de apa - STUDIU  XML
Forum Index » Apa
Author Message
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Schimb de apa- STUDIU
Dupa cum spune si numele as dori sa stiu care sunt metodele voastre pentru schimbul de apa saptamanal:

1. Direct de la robinet
- ce substante folositi pentru clor/metale grele
- apa calda combinata cu rece
- doar apa rece
- cu sau fara filtre suplimentare ( daca da, ce materiale filtrante )

2. Apa rece tinuta in vase pentru eliminarea clorului si aducerea la temperatura camerei
- ce vase folositi pentru depozitare
- volumul de apa stocat
- cum o aduceti in avariu ( pompa, galeata )

3. Schimb la picatura
- volum zilnic schimbat/volum total al acvariului
- materiale folosite

4. Osmoza
-firma
-l/zi

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2013 20:09:59


American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Eu folosesc apa de la robinet calda combinata cu apa rece, o pun in galeata de 15l, pun biotopol plus si cam atat.
[ICQ]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

folosesc apa de la retea potrivita ca temperatura (am centrala), direct in acvariu, fara substante, fara filtre suplimentare

cat am stat la bloc am folosit apa rece combinata cu apa calda de la retea, tot direct in acvariu.

fac asta de 4 ani deja si nu am avut niciodata probleme (posibil sa fi fost si norocos) iar pe viitor intentionez sa fac exact la fel.

PS schimb minim 30%, saptamanal

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2013 16:34:40




ERSINV
Junior member

Joined: 13/04/2012 23:25:05
Messages: 75
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce pesti ai Humbert?
Eu folosesc apa de la retea cu biotopol sau aquasafe la greu, atat la bazinul comunitar cat si la cel cu creveti.
Am auzit ca multa lume pune apa direct de la retea( cei cu ciclide africane) dar la cum miroase a mea (a clor) imi este frica sa nu raman fara vietuitoare.
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

Eu folosesc direct de la retea si nu pun nimic in ea,nu am filtre,am crescut discusi,am scos pui,la creveti la fel si s-au inmultit la greu,nu am avut probleme.Nu fac schimb de apa Sambata , Duminica s-au Luni cand in weekend este toata lumea acasa si se trateaza apa cu diferite substante de cei de la Apa Nova
[Email] [MSN]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ERSINV wrote:Ce pesti ai Humbert?

in general am si am avut pesti din amazon adica neoni, rummy nose, cory, ramirezi, scalari, discusi
+ tone de creveti

dupa cum se stie, ramirezii sunt probabil printre cei mai sensibili pesti de apa dulce si sigur ca am avut si pierderi de-a lungul timpului.
acum nu pot sa spun cu certitudine ca apa nu a avut nicio contributie la asta, dar pot sa spun ca nu mi-a murit niciun peste sau crevete imediat dupa ce am schimbat apa cu apa de la robinet.



incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

calduta direct de la centrala, asa cum vine din retea direct in acvariu, uneori se pare ca are ceva urme de clor dar se limpezeste in cateva ore, nu au avut de suferit viviparii si nici crevetii.
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Humbert wrote:cat am stat la bloc am folosit apa rece combinata cu apa calda de la retea, tot direct in acvariu.


io asa fac de multi ani, asa o sa fac cat timp o sa am acvariu de apa dulce. am avut caracide, ciprinide, otto, ancistrus, creveti amano, red cherry etc. n-am avut niciodata probleme.

setup 1 | setup 2
[WWW]
CatalinC
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/05/2012 22:37:52
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Schimb de apa la picatura.Cam 80 litri la 24 ore.Acvariul are 350 litri.Am in el 4 discusi.Apa rece,nu trece prin centrala.Filtru polipropilena pentru impuritati.
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Apa de osmoza remineralizata pentru discusi, iarna o data la doua zile, vara o data pe zi, 50 de litri
la 400 litri.
Iar la acvariul marin tot apa de osmoza preparata cu sare, 60-70 litri odata pe saptamana la 600 litri.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

si eu bag direct de la robinet apa potrivita si folosesc sera aquatan, schimb 40% saptamanal
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Schimbul la picatura este cel mai bun (si comod). Trebuie doar sa ai conditiile necesare realizarii scurgerii si aducerii apei sub presiune langa bazin. Eu am pus si un filtru dublu (unul cu fir 5microni si unul cu carbune activ).

Atentie la schimbarea apei la picatura: Pentru a schimba 50% din apa unui acvariu trebuie sa calculati un debit care sa va asigure introducerea a 100% din volumul acvariului.

Un coleg ma intreba pe PM:
Ai scris intr-un post recent asta : "Schimbul la picatura este cel mai bun (si comod)". Spune-mi te rog cum poti regla presiunea apei astfel incat sa "picure" constant astfel incat sa poti schimba controlat o cantitate de apa / zi ?
Multumesc anticipat.

si am spus sa ne spalam in public "picatura", de apa care ne-a mai ramas
Eu folosesc metoda, verificata timp de peste 10 ani, masurarea "ochiometrica"
Cea mai simpla metoda de apreciere a debitului este sa luati un furtun siliconic 4mm pentru aer si plecati de la stutul de picurare din bazin la o cana/ibric (pusa eventual peste o galeata). Cu ceasul in mana faceti diverse reglaje la cantitatea de apa care curge luand niste criterii vizuale cat mai precise: picaturi dese, picaturi rare, fir de apa, jet de apa si masurati in cat timp se umple sau cata apa curge in 30 secunde. Puteti sa masurati si sa calibrati instalatia, cand mai faceti curatenie si scoateti xcm de apa din bazin (unde xcm = y litri). Dati drumul la picurator pe viteza (I, II...V ) si masurati timpul in care se umple bazinul. Repetati asta mai mult timp si o sa vedeti cum de stiu cei care au sistemul in functiune. Chiar nu am gasit utilitatea de a masura cu mare precizie. Eu spre exemplu la regim picaturi dese non-stop am tinut discusii si le-a mers exceptional (si bazinul era plantat full). La picaturi dese dar nu fir de apa, schimb aproape 300 litri in jumate de zi (ceea ce inseamna schimb 50% la bazinul de 300l net). Conteaza si stutul de picurare (forma constructiva). Eu folosesc unul din gama Gardena pentru instalatiile de udat gradina la picatura...
Mai multe probleme sunt cu sistemul propiu-zis de picatura, astfel incat sa poti regla cat mai usor debitul (dar asta intr-un episod ulterior la DIY ca sa nu-i stricam postul).

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2013 17:42:30



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Salut,

Apa de la robinet, ajustata (aproximativ) la temperatura apei din acvariu, tratata cu Aqua Plus. Schimb cam 25-30%.

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu trec apa de la chiuveta prin filtru de 12 litri de carbune activ ,o decantez in butoi de 120 litri apoi o mai tratez cu alpha de la seachem si ceva minerale .O trimet in acvariu cu o pompa de 4000 litri .Si nu am avut problema pana acuma.
[Email]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu schimb apa de doua ori pe saptamana, cate 25% (la un acvariu Rio 180).
La inceput lasam apa cate 24 - 48 de ore la declorinat si apoi o tratam cu Biotopol.
In ultimul timp nu am mai pus Biotopol si nu am avut niciodata probleme.

PS Am si un "dispozitiv" pentru controlul calitatii apei in timp real: un exemplar de sewellia lineolata. Este foarte sensibila si reactioneaza instantaneu: daca nu-i convine ceva (legat de calitatea apei) se agita si "alearga" prin tot acvariul, dar asa ceva nu s-a mai intamplat de mult.


Festina lente !
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chiar azi am facut schimbul de apa si am facut o poza la rezervorul de carbune ,Este un rezervor de 12 litri de inox de la un denitrificator umplut cu 12 litri carbune ,se leaga la dus si returul se duce la un butoi de 120 litri.Carbunele il schimb cam la 6 luni.
[Thumb - IMG_0693.JPG]

[Email]
alex24
Member

Joined: 28/10/2012 21:39:23
Messages: 262
Location: bucuresti ; unirii
IP:
Offline

apa direct de la robinet tratata cu aquasafe 5 ml /10 l schimb saptamanal duminica 30l (3 galeti) la un acvariu de 120 brut
(aprox 95 l net )
de un an nu am mai avut pierderi semnificative doar 2-3 pestisori din deverse cauze nu din cauza calitatii apei
am creveti rcs care se inmultesc deci pare sa fie totul ok
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com