[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fertilizarea optima a plantelor  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Pandy
Junior member

IP:

In curand mi se vor termina sticlele de Macro, Micro si Carbon lichid. Am avut pachetul de la Evo si sunt multumit de el, raportandu-ma la experienta mea redusa.

Ce este indicat? Sa continui cu ele (vad ca au scos si un pachet complet de Macro si Micro intr-un singur recipient - inca se mai gaseste si varianta separata) sau sa merg pe alt producator?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

IP:

Eu tin Masterline separate pina le termin. Am primit si pe cel combinat, vad cum merge. Pina acum e OK.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Apollo
Junior member
[Avatar]

IP:

Voi ce parera aveti despre https://aquaforest.eu/freshwater/en/products/af-micro/
https://aquaforest.eu/freshwater/en/products/af-macro_ok/
Sunt detaliate si concentartiile.
teddy2k
Membru de baza
[Avatar]

IP:

De ce unele plante merg DOAR in apa cu Kh scazut? Cum influenteaza Kh-ul fotosinteza? Inteleg ca daca este foarte mare, CO2-ul se leaga de carbonati formand bicarbonati, astfel incat este nevoie de o cantitate mai mare dizolvata, dar de aici pana la a avea nevoie de Kh <4... e ceva distanta.
Liv
Senior member

IP:

Pe linga cantitatea mult mai mare de CO2 - uita-te pe tabelul kH-CO2 ca sa vezi diferentele - unele plante s-au adaptat foarte bine habitatului din care provin. Fluviul Amazon s-a format in urma cu cca. 10-11 milioane de ani - plantele din el au avut timp sa se adapteze la caracteristicile apei si prospera doar in apa asemanatoare. In plus este greu de emulat ciclul emers/submers - marea majoritate a plantelor noastre provin din zone inundabile regulat - si sint destul de putine plantele strict emerse - imi trec prin cap acum Valisneria, Cryptocorinele (cred ca marea majoritate a lor - nu am verificat) sau Egeria. Si nici nu prea putem simula anotimpurile care in anumite conditii influenteaza foarte mult dezvoltarea plantelor.

In plus noi evitam extrem de mult iluminatul intens din motive de alge, dar in zonele tropicale iluminarea poate sa ajunga la 100000 lumeni fara mari probleme cind soarele e la zenit.

Cu titlu informativ la mine Ludwigia Repens Rubin pierde in 2-3 zile culoarea rosie daca o mut sau ajunge sa cerasca intr-o zona cu mult mai putina lumina.

Daca ai chef de citit:
http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=1225998

Doar ca ai nevoie de cam multe cunostiinte de chimie organica.

Sa aveti pesti sanatosi, plante frumoase si apa limpede.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

IP:

teddy2k wrote:De ce unele plante merg DOAR in apa cu Kh scazut? Cum influenteaza Kh-ul fotosinteza? Inteleg ca daca este foarte mare, CO2-ul se leaga de carbonati formand bicarbonati, astfel incat este nevoie de o cantitate mai mare dizolvata, dar de aici pana la a avea nevoie de Kh <4... e ceva distanta.

Intrebarea e buna, insa raspunsul e tot la noi: oare cati dintre noi timem cont de zonele din care provin plantele si cerintele lor? Noi stim doar sa le punem in acvariu, sa facem ceva general si apoi sa incercam sa le adaptam la fertilizantii nostri. Culmea asta este: INCERCAM SA LE ADAPTAM LA FERTILIZANTII NOSTRI ! Pe urma spunem ca fertilizantii aia sau aia nu sunt buni. Oare asa sa fie? Fertilizantii in mare parte sunt buni, dar si ei au minusuri si plusuri, care au fost scosi pe piata in urma unor evolutii maxime a plantelor pe care au fost folositi si a stradaniilor unor oameni care au muncit sa obtina rezultatele astea. Dar dupa parerea mea nu exista fertilizantii perfecti, exista doar fertilizanti adaptati acvariilor noastre. Fertilizantul perfect va apare doar in momentul in care avem cu totii aceleasi acvarii, cu aceleasi plante, cu aceeasi lumina, etc. In rest noi doar adaptam fertilizantii la acvariile noastre. Daca plantele merg bine sau nu, tine de experienta noastra, de alegerile noastre, si de putina indrumare a colegilor mai experimentati, care retineti: vorbesc de plante in general, de acvariile lor si de problemele pe care ei le-au infruntat, cu bune si cu rele. Dar niciun acvarist oricat este de experimentat nu poate da o reteta exacta, o reteta minune ca o sa faca toate acvariile sa bubuie de sanatate!
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

IP:

scorpionul wrote:
teddy2k wrote:De ce unele plante merg DOAR in apa cu Kh scazut? Cum influenteaza Kh-ul fotosinteza? Inteleg ca daca este foarte mare, CO2-ul se leaga de carbonati formand bicarbonati, astfel incat este nevoie de o cantitate mai mare dizolvata, dar de aici pana la a avea nevoie de Kh <4... e ceva distanta.

Intrebarea e buna, insa raspunsul e tot la noi: oare cati dintre noi timem cont de zonele din care provin plantele si cerintele lor? Noi stim doar sa le punem in acvariu, sa facem ceva general si apoi sa incercam sa le adaptam la fertilizantii nostri. Culmea asta este: INCERCAM SA LE ADAPTAM LA FERTILIZANTII NOSTRI ! Pe urma spunem ca fertilizantii aia sau aia nu sunt buni. Oare asa sa fie? Fertilizantii in mare parte sunt buni, dar si ei au minusuri si plusuri, care au fost scosi pe piata in urma unor evolutii maxime a plantelor pe care au fost folositi si a stradaniilor unor oameni care au muncit sa obtina rezultatele astea. Dar dupa parerea mea nu exista fertilizantii perfecti, exista doar fertilizanti adaptati acvariilor noastre. Fertilizantul perfect va apare doar in momentul in care avem cu totii aceleasi acvarii, cu aceleasi plante, cu aceeasi lumina, etc. In rest noi doar adaptam fertilizantii la acvariile noastre. Daca plantele merg bine sau nu, tine de experienta noastra, de alegerile noastre, si de putina indrumare a colegilor mai experimentati, care retineti: vorbesc de plante in general, de acvariile lor si de problemele pe care ei le-au infruntat, cu bune si cu rele. Dar niciun acvarist oricat este de experimentat nu poate da o reteta exacta, o reteta minune ca o sa faca toate acvariile sa bubuie de sanatate!

Bine scris. Este exact motivul pentru care evit sa folosesc termenul “perfect” si prefer notiunea de optim. Pentru ca si in nutritia animala si in cea vegetala, se aplica notiunea de optimizare, adica apropierea cit de mult pisibil de cerintele soecifice ale unui organism.
[Email]

Forum Index » Plante de acvariu
Go to: