[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ciclare - solutii, idei, trucuri  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Domnii mei,


Dupa cum bine stiti, incerc sa pun pe picioare bazinul cel mare:

- 2 metri lungime - 550 litri (volum brut)
- am fundal de polistiren + ciment... care fundal, acolo ramane, indiferent cati fosfati are in el (asta o spun in mod special pentru prietenii mei Gabriel si Dragos )!
- am pietre mari, uscate, din care voi incerca sa incropesc un decor cat mai "sucar"... voi face poze.
- am comandat skimmer (debit apa = 1200 l/h, debit aer = 650 l/h)
- am comandat 2 pompe koralia (debit = 5200 l/h)
- am un sac de nisip.

Nelamuriri:


- Cum realizez eu ciclarea cat mai bine si mai eficient?
- Pun bacterii, sau nu?
- Daca DA... de care bacterii? De unde?
- Filtrarea se face prin canistre cu Matrix, carbune si antiphos... bag si carbune si antiphos de la inceput?
- Alte sfaturi, pareri si idei?



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ideal ar fi sa folosesti si cateva bucati de piatra vie.
Chiar daca folosesti piatra vie sau nu, eu iti recomand
bacterii, Biodigest de la Prodibio si Special Blend de la
Microbelift. Cateva bucati de piatra vie uncured ar fi de
mare succes. Altfel trebuie sa le dai papica la bacterii,
altfel le pui degeaba. Iar papica gasesti la Prodibio, dar
eu as folosi piatra vie. Si bineinteles lumina stinsa.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:
- am fundal de polistiren + ciment... care fundal, acolo ramane, indiferent cati fosfati are in el (asta o spun in mod special pentru prietenii mei Gabriel si Dragos )!


Recunoaste ... in sinea ta speri ca sa ne inselam in privinta fundalului
Si eu imi doresc sa ne fi ascultat

To live you must learn to die
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragule,


- Cat de mult fosfat poate sa acumuleze o bucata de polistiren tencuita cu un strat (destul de subtire) de ciment+nisip?
- Cat de mult timp poate sa dureze pana cand fundalul acela "se curata"?
- Imi place cum arata acvariul cu background, asa ca sunt dispus sa cumpar 1-2 kg de antiphos lunar... si mai mult, daca trebuie.
- Crezi, sincer, ca nu se poate "lupta" cu fosfatii?


... dupa ce amenajez bazinul (cu pietre si nisip) o sa am timp berechet sa fac toate testele si toate incercarile de pe lume... nu ma grabeste nimeni, asa ca va fi un bun exemplu de "lupta omului contra naturii vitrege" .


* Am testat apa cu tester Hanna (mosu): 0.18 - valoare mare
* Am bagat (ieri) o cantitate de 400 gr. antiphos ...
* Maine iau o proba de apa si facem iar testul... o sa vedem unde stam si cum decurge treaba...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Moncher,

Eu nu am spus nicio clipa ca absorbantul de fosfat nu este eficient sau ca solutia aleasa de tine nu va functiona.
Am spus doar ca scotand acel fundal elimini pur si simplu o posibila cauza.

In hobby-ul asta nu poti fi sigur de nimic pana nu incerci/testezi metoda. Sunt prea multe variabile particulare fiecarui acvariu in parte
ca sa fii 100% sigur de ceva/o metoda/aditiv etc. Una din variabile ar fi ca nu stii/stim cat fosfat este in acel backgorund si cat de repede
se elibereaza/se va elibera el.

Eu ti-as propune un experiment cat de cat stiintific.

Din moment ce folosesti piatra uscata si nisip uscat lasa-le (impreuna cu background-ul ) in acvariul umplut cu apa (osmoza sau preparata)
timp de o luna cu lumina stinsa, nicio vietuitoare si cu destul mediu de filtrare anti fosfat cat sa-ti absoarba dublul cantitatii masurate de tine.
Nu schimba apa. Doar adauga apa osmozata in cantitate egala cu ce s-a evaporat. Preferabil ar fi sa ai/adaugi si un cartus cu rasina mixta la
iesirea din membrana ca sa nu mai induci inca o variabila. Iti pot spune de unde sa iei un modul ce se monteaza in-line/on-line si pe care-l
arunci cu totul dupa ce s-a epuizat. Il montezi pur si simplu pe furtunul ce duce la acvariu.

Daca la sfarsitul acestei luni inca ai fosfat ridicat (peste 0.1ppm) atunci e posibil sa fie cam multisor fosfat in acel decor. Probabil ca va conta si cat de bine
va fi fluidizat anti fosfatul.

Ah si ... in mod normal la marimea acvariului tau nu-ti va trebui nici macar 1kg de anti fosfat bun.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Am uitat sa-ti spun experienta mea cu antifos-ul.

La bazinul actual eu am folosit piatra uscata si nisip uscat. Nu am tratat piatra ca ma grabeam . Nu am spalat nisipul ca n-am avut chef
Am introdus cam 200ml de rowaphos (la un volum total net de aproximativ 150l) inca din prima zi, l-am schimbat cu alti 100ml la
doua saptamani. Dupa o luna citeam inca 0.08ppm PO4.

Am tinut lumina la 60cm deasupra apei aprinsa o ora durata care a cescut la 3 ore in decurs de o luna. Iti pot spune ca nu am avut si nu am alge

Asadar metoda functioneaza
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ei, asta vroiam sa aud!

- Baga iute linkul ala cu cartusul suplimentar... nu se poate monta pe returul unei canistre?
- Ma gandesc sa incropesc un reactor de antiphos pe care sa-l inserez pe circuitul de retur al canistrelor... sau, sa cumpar un alt filtru extern mai mic, pe care sa-l folosesc doar pentru carbune si antiphos (canistrele mari sa le las pline doar cu matrix).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline


Pune dumneata cartusul acolo unde trebe' nu pe returul canistrei.

Pe returul canistrei vorbeste cu gg si poate gasesti la el asa ceva http://www.aqua-medic.de/index.php?r=catalog/product&id=113
desi nu este foarte bun in fluidizare tot e mai bun decat pus in canistra sau in ciorap direct in acvariu.

 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com