[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
setare gresita  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

klauss74 wrote:salutare , revin cu o problema ... am apa din numaratorul de bule pe furtunul care vine din bomba de CO2 .... am gresit undeva ????trebuie sa scot aceea apa sau las bomba sa acumuleze "gaz" si sa impinga apa ??? multumesc anticipat

O supapa antiretur ai? Daca da, inseamna ca este defecta. Daca nu, inseamna ca trebuie sa pui una
Apa din acvariu, exercita presiune si iti da "afara" apa din numaratorul de bule. O supapa antiretur ar trebui sa elimine problema. Desigur si cresterea presiunii CO2-ului in bomba, dar supapa tot iti trebuie

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Alber, antireturul se pune intre acvariu si numaratorul de bule, sau intre bomba si NB?

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
klauss74
Member
[Avatar]

Joined: 02/12/2009 18:48:46
Messages: 115
Location: bucuresti - titan
IP:
Offline

mda e clar e de la supapa antiretur ... dar presiunea cum ma sfatuiesti sa o cresc avand in vedere ca este o "bomba" ??? asadar bomba este kit simplu de la ferplast care avea prevazut si 1 powerhead care exercita alta presiune presupun ... azi am cumparat 1 reactor 100 de la aqua medic pe care l-am atasat in locul acelui powerhead .. unde am gresit ??? .... multam de reply alber

This message was edited 1 time. Last update was at 14/12/2009 22:52:27


faNfaN
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

fishyman wrote:Alber, antireturul se pune intre acvariu si numaratorul de bule, sau intre bomba si NB?

Supapa se pune intre acvariu si numarator.
klauss74 wrote:mda e clar e de la supapa antiretur ... dar presiunea cum ma sfatuiesti sa o cresc avand in vedere ca este o "bomba" ???

Aaaaa, sincer nu prea stiu. Cauta reteta pentru bomba, respect-o si ar trebui sa functioneze . Eu n-am reusit sa o fac sa mearga ; de Pasti umblam ca diliul pe la centruee de incarcare CO2. Am incercat sa fac o bomba, dar tot am stat 3 zile fara CO2. Asa ca...doar cei care stiu cu ce se mananca te pot ajuta.
Pai daca e de la Ferplast, chiar m-ai bagat in ceata. Kit-ul ala nu are niscaiva substante care se amesteca, producand CO2, io parca asa stiu.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/12/2009 22:54:40


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
klauss74
Member
[Avatar]

Joined: 02/12/2009 18:48:46
Messages: 115
Location: bucuresti - titan
IP:
Offline

atunci o sa iau maine 1 valva antiretur imi recomandati 1 foarte buna ???

faNfaN
[WWW] [Yahoo!]
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

eu am de JBL, pana acum nu mi-a dat emotii desi e cu un metru sub acvariu.

Mersi Alber, asa am intuit si eu. Tocmai azi am confectionat un bubble counter dintr-o teava de perfuzie! Are o "burta" pe la mijloc, care voi umple cu apa pe jumatate, o sa vad maine daca e functionabil. In plus are si un dispozitiv cu care poti regla sau opri chiar circulatia gazelor. cred ca o sa fie util, o sa risc sa opresc peste noapte. Nu faceti griji, am bomba pe gelatina, deci presiune mica.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/12/2009 23:21:31


acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

fishyman wrote:...o sa risc sa opresc peste noapte.

Sa ne recomanzi si noua zugravul dupa noaptea aia, daca lucreaza bine.
Acum vorbind serios: eu nu iti recomand sa blochezi CO2-ul din bomba. Decat daca vrei sa redecorezi. Cel mai simplu este sa opresti powerhead-ul si in felul asta nu se mai dizolva. Presiunea mare in bomba nu face bine peretilor.

DIY addicted
Valea Plangerii
klauss74
Member
[Avatar]

Joined: 02/12/2009 18:48:46
Messages: 115
Location: bucuresti - titan
IP:
Offline

ma scuzati ca nu am dat reply dar am fost inzapezit la buzau si numai azi am ajuns acasa .... vad ca bomba face fata momentan , inca nu am ajuns sa iau valva aceea dar maine cred ca ajung..... acum am descoperit ca lipsind de acasa am apa maronie si depuneri de aceeasi culoare presupun ca sunt alge nu ???? ce ma sfatuiti sa fac .. un blackout total vreo 2-3 zile ????

faNfaN
[WWW] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cel mai probabil nu sunt alge, ci... drojdie ajunsa din bomba in acvariu. schimburi multe si dese de apa. poti de asemenea culege cu un paharel pelicula de la suprafata.

si pe viitor intercaleaza intre bomba si acvariu o sticla umpluta 90% cu apa chioara, care va functiona atat pe post de numarator de bule cat si pe post de separator de mizerie din bomba.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/12/2009 17:25:45




klauss74
Member
[Avatar]

Joined: 02/12/2009 18:48:46
Messages: 115
Location: bucuresti - titan
IP:
Offline

Humbert wrote:cel mai probabil nu sunt alge, ci... drojdie ajunsa din bomba in acvariu. schimburi multe si dese de apa. poti de asemenea culege cu un paharel pelicula de la suprafata.

si pe viitor intercaleaza intre bomba si acvariu o sticla umpluta 90% cu apa chioara, care va functiona atat pe post de numarator de bule cat si pe post de separator de mizerie din bomba.

k am inteles schimburi cat mai dese de apa ... multam fain

faNfaN
[WWW] [Yahoo!]
klauss74
Member
[Avatar]

Joined: 02/12/2009 18:48:46
Messages: 115
Location: bucuresti - titan
IP:
Offline

dragi mei revin cu o intrebare vizavi de neoane : ... care este distanta minima dintre 2 neoane ... am de gand sa-mi modific capacul si sa mai pun 1 neon .. momentan Osram 865 [60l]

faNfaN
[WWW] [Yahoo!]
methos
Member

Joined: 14/03/2005 18:12:03
Messages: 162
Location: Deva, Hunedoara
IP:
Offline

din punctul meu de vedere grosimea soclului


[WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Habar n-am daca s-a gandit cineva la o distanta minima intre neoane, decat in doua situatii. Una ar fi sa poti monta reflectoarele, cealalta sa iti incapa in acvariu cate tuburi ai tu nevoie pentru ceea ce vrei sa faci in bazin.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

methos wrote:din punctul meu de vedere grosimea soclului

Si cum apuci neonul sa il scoti din soclu? Cu penseta?

Cel mai bine este sa faci proba cu reflectoarele ca sa ai loc sa le misti, eventual sa le si poti scoate. Majoritatea reflectoarelor se prind de tuburi cu cleme metalice sau de plastic.
Pune uniform tuburile astfel incat sa nu iti bata in afara din acvariu. Asta se mai poate regla si din reflectoare. Mai ales pentru cel din fata.

DIY addicted
Valea Plangerii
klauss74
Member
[Avatar]

Joined: 02/12/2009 18:48:46
Messages: 115
Location: bucuresti - titan
IP:
Offline

multumesc domnilor pt reply-uri .... maine cred ca ma apuc de "brico"

faNfaN
[WWW] [Yahoo!]
methos
Member

Joined: 14/03/2005 18:12:03
Messages: 162
Location: Deva, Hunedoara
IP:
Offline

tropikana wrote:
methos wrote:din punctul meu de vedere grosimea soclului

Si cum apuci neonul sa il scoti din soclu? Cu penseta?


doua grosimi ale soclului fac cat un deget de-al meu
am degete subtiri

note: am in vedere socluri waterproof...

This message was edited 1 time. Last update was at 19/12/2009 13:10:34



[WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite aici adresa unui magazin care iti si livreaza produsele comandate chiar acasa. :-) Reef.ro. Iar ceea ce cauti gasesti aici -


http://www.reef.ro/web/reef/categorii/_cd_/produse_echipamente_acvaristica/fertilizanti

This message was edited 1 time. Last update was at 19/12/2009 21:04:06

klauss74
Member
[Avatar]

Joined: 02/12/2009 18:48:46
Messages: 115
Location: bucuresti - titan
IP:
Offline

Dolly wrote:Uite aici adresa unui magazin care iti si livreaza produsele comandate chiar acasa. :-) Reef.ro. Iar ceea ce cauti gasesti aici -


http://www.reef.ro/web/reef/categorii/_cd_/produse_echipamente_acvaristica/fertilizanti


multam de reply dolly , dar inca sunt in stadiu de setare ... mai am de tras pana la acest aspect

faNfaN
[WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

klauss74 wrote: multam de reply dolly , dar inca sunt in stadiu de setare ... mai am de tras pana la acest aspect


Nu ai de ce sa-mi multumesti. Aici suntem cu totii prieteni si ne ajutam reciproc - cu sfat, o idee, cu o parere. Iar magazinul respectiv este foarte bine aprovizionat si are de toate. E bine de stiut. :-)

Eu iti urez mult succes cu acvariu, sa ai pestisori frumosi si sanatosi - dar nu prea multi -si sa-ti aduca o oaza de liniste si relaxare - toti avem nevoie de asta.
klauss74
Member
[Avatar]

Joined: 02/12/2009 18:48:46
Messages: 115
Location: bucuresti - titan
IP:
Offline

tind sa ma repet cu aceasta intrebare , am refacut azi test-ul de la Jbl si vad ca mari diferente nu sunt :
Ph-6,8 ;
Kh-3d ;
Gh-8d ;
No3-0 ;
No2-0 si vad ca amoniacul Nh3 apare tot 0,1 mg/l , in conditiile astea as fi foarte recunoscator in a-mi raspunde cum as putea influenta valoarea amoniacului ??
in momentul de fata nu fertilizez deloc , am aditie de Co 2 , lumina Osram 865 - app 6-8 ore pe zi, schimb de apa saptamanal 12 l [ din 60 ] ...... am intrat in ceata sincer ... va rog .... iar alta problema am observat la SAE de vreo 15 minute se tot freaca de pietris si inoata haotic uneori dar doar pe perioade de 2-3 sec

This message was edited 1 time. Last update was at 19/12/2009 22:30:16


faNfaN
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com