[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru wet & dry -home made  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

@koala

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

siliconu` wrote:
Eu ma gandesc ca ar trebui sa fie eficient si relativ simplu hibridu` asta.Vedeti ceva dezavantaje?Imi scapa ceva?

Mie mi se pare . Imi place mai ales modul de cascadare simplu si eficient a celor doua sectiuni ale filtrului, eliminand necesitatea unor ramificatii, robineti sau a altor complicatii si pastrand inaltimea totala a filtrului in limite acceptabile pentru a putea incapea in dulapiorul de sub acvariu si a putea fi usor accesat pentru intretinere.

Daca sectiunea din filtru care este inundata complet o vei face cumva in final din patru compartimente in loc de doua ca sa-ti intre mai mult material filtrant trebuie tinut cont si de faptul ca in functie de densitatea mediilor de filtrare pot aparea diferente de nivel intre compartimente, in sensul ca nivelul apei in primul compartiment poate fi mai ridicat decat nivelul apei la ghidajul care o dirijeaza in filtrul wet&dry.

siliconu` wrote:
A.Cum se face "echilibrarea" la un w&d?In ce consta defapt?

Banuiesc ca e ceva care are legatura cu faptul ca nivelul apei din w&d este dependent de debitul powerhead-ului. Dar sunt si eu curios daca e vorba numai de ajustarea nivelului apei sau este altceva.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

Apropo de ce ziceai legat de zgomote, din cate am mai citit se pare ca partea cea mai zgomotoasa este scurgerea din acvariu in bazinul de jos, unii foloseau comparatia cu sunetul unui WC la care ai trage apa permanent . Sunt convins ca e o exagerare, dar pe de alta parte cred ca orice scurgere unde teava nu este complet umpluta cu apa si mai intra si aer poate fi zgomotoasa.

Pe directia asta cred ca merita sa mai sapam ca sa gasim cea mai putin zgomotoasa solutie. In rest chiar nu vad de unde ar putea sa apara zgomote majore.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

sydney5791 wrote:
... trebuie tinut cont si de faptul ca in functie de densitatea mediilor de filtrare pot aparea diferente de nivel intre compartimente, in sensul ca nivelul apei in primul compartiment poate fi mai ridicat decat nivelul apei la ghidajul care o dirijeaza in filtrul wet&dry.

Da, nu-mi dau seama exact daca apa o sa urmeze ascultatoare sicanele, dar avand in vedere ca sectiunea de trecere e chiar mare (mai ales din motivul asta as opta pt 2 compartimente in loc de 3,4 sau mai multe, eu fiind limitat si la lungimea sump-ului!)nu ar trebui sa fie probleme de "ocolire" a traseului impus.Debitul apei creste direct proportional cu sectiunea de trecere prin filtrul mecanic
sydney5791 wrote:
Apropo de ce ziceai legat de zgomote, din cate am mai citit se pare ca partea cea mai zgomotoasa este scurgerea din acvariu in bazinul de jos, unii foloseau comparatia cu sunetul unui WC la care ai trage apa permanent . Sunt convins ca e o exagerare, dar pe de alta parte cred ca orice scurgere unde teava nu este complet umpluta cu apa si mai intra si aer poate fi zgomotoasa.

Probabil zgomotul are ca sursa CADEREA de apa pe verticala (intr-o teava care nu este complet umpluta cu apa, asa cum spuneai).Poate ne zice cineva din experiente concrete.Se poate "fenta" caderea de apa daca in loc de o teava verticala am pune una inclinata la unghi cam asa

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

siliconu` wrote:
Probabil zgomotul are ca sursa CADEREA de apa pe verticala (intr-o teava care nu este complet umpluta cu apa, asa cum spuneai).Poate ne zice cineva din experiente concrete.Se poate "fenta" caderea de apa daca in loc de o teava verticala am pune una inclinata la unghi cam asa

Ar fi si asta o idee cu teava inclinata, dar, din ce zice lumea, zgomotul depinde de multi factori si nu in ultimul rand de modul cum se aspira apa din acvariu in teava de scurgere. Am gasit doua nume: Richard Durso si Ken Stockman care au avut ceva idei in directia asta:

http://www.dursostandpipes.com
http://www.rl180reef.com/pages/standpipe/standpipe-ken_stockman.htm
http://home.nc.rr.com/stockmanreef/interest.htm

Si am gasit o discutie de pe alt forum legata de subiect:
http://www.reefland.com/forum/tanks-filtration-basic-equipment/14832-durso-stockman-overflow-print.html

Chiar ar fi interesant sa auzim parerea cuiva care are scurgerea pur si simplu printr-o gaura data prin geamul acvariului. Oare e intr-adevar nevoie sa ne complicam cu overflow chambers si alte minunatii? Parca as prefera sa stiu dinainte decat sa ajung ca la inaugurarea filtrului sa ma intrebe lumea daca am probleme cu WC-ul din baie sau ce se aude.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

Unii mai zic ca o idee pentru reducerea zgomotului ar fi intercalarea unui robinet pe teava de scurgere din camera de supraplin si reglarea acestuia astfel incat zgomotul sa fie redus foarte mult, dar legat de ideea asta parerile sunt impartite: unii spun ca e foarte periculos - exista riscul unui debit insuficient la scurgere care ar determina cresterea nivelului apei din acvariu peste nivelul de supraplin cu consecinte neplacute, iar altii spun ca nu exista acest pericol pentru ca daca s-ar acumula apa in camera de supraplin greutatea mai mare a coloanei de apa ar mari si viteza de scurgere:
Yep, just keep closing it a little at a time untill water backs up into the line. It works great! Most people think that it could overflow their tank, but if the water starts backing up it will actually be pushed through the gate at a faster rate due to the weight of the water. This will all balance out quite nicely.

Citatul este din pagina http://thereeftank.com/forums/showthread.php?t=13203&goto=nextoldest

Schimband subiectul: banuiesc ca peste vasul care contine filtrul ar fi foarte bine sa se puna un capac care ar avea un rol dublu: impiedicarea umidificarii excesive a dulapiorului pe interior si bariera fonica apropo de eventualele sunete ale apei care curge prin filtrul wet&dry.

Si inca ceva: are rost sa ne gandim la un sistem care sa opreasca automat powerhead-ul in cazul in care nivelul apei din filtru scade periculos de mult (sa spunem daca prin absurd supraplinul se infunda cumva sau are un debit insuficient. Asta legat de faptul ca nu vrem sa punem powerhead-ul in situatia de a merge pe uscat.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Din tot ce am vazut si locul pe care il am .. m-am gandit sa fac unu simplu.
3 medii filtrante.

http://img218.imageshack.us/img218/8937/oideesd3cr.jpg
1. Intrare apa
2. Mediu filtrant ( ori burete cu granulele mai mari ori mediu filtrant tip carbolit or JBL cermec )
3. Mediu filtrant tip Bacto Ball
4. Mediu filtrant tip burete..
5. Apa dupa filtrare
6. incalzitor
7. Pompa
8. Retur apa .. ?

Credeti ca ar merge?

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

sydney5791 wrote:Am gasit doua nume: Richard Durso si Ken Stockman care au avut ceva idei in directia asta:

Concluzia mea e ca partea comuna a ambelor idei (Durso & Stockman) este faptul ca presupun existenta unei camere de supraplin exterioare acvariului si a unui dispozitiv care permite scurgerea controlata a apei din aceasta camera inspre filtrul de sub acvariu, astfel incat nivelul apei din camera de supraplin sa ramana aproximativ constant chiar daca debitul apei variaza intre anumite limite. Punctul in care se realizeaza scurgerea apei se afla in intregime sub apa, practic evitand astfel o "sorbire superficiala" a apei care sa cauzeze zgomote.

La urma urmei varianta cu robinetul face acelasi lucru, doar ca sunt convins ca este mult mai putin toleranta la variatii ale debitului apei, necesitand reglaj manual, in timp ce sistemele Durso si Stockman realizeaza aceasta reglare in mod automat, deci daca nivelul din camera de supraplin ar tinde sa creasca, sistemul mareste debitul de scurgere astfel incat in continuare nivelul va scadea si viceversa.

Dezavantajul metodei Stockman cu teava cu multe gaurele este ca aceste gaurele tind sa se infunde in timp cu mizerie si dispozitivul Stockman parca este si mai complicat de realizat. In concluzie sistemul Durso castiga prin simplitate si eficienta.

Pe de o parte mi-ar placea si sa experimentez fiecare varianta si sa compar rezultatele, pe de alta parte parca as merge pe solutii verificate ca sa evit "cooperativa munca in zadar".

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

sydney5791 wrote:Punctul in care se realizeaza scurgerea apei se afla in intregime sub apa

Aici am cam spus o prostie, oarecum.
Ideea este ca scugerea apei inspre filtrul de sub acvariu se face in interiorul unui dispozitiv care este partial scufundat si intre aerul din interiorul dispozitivului si aerul din camera exista o comunicare realizata printr-un orificiu foarte mic si din cauza asta zgomotul care se aude in camera este minim - cel putin asa ar trebui sa fie.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

sydney5791 wrote:
Schimband subiectul: banuiesc ca peste vasul care contine filtrul ar fi foarte bine sa se puna un capac care ar avea un rol dublu: impiedicarea umidificarii excesive a dulapiorului pe interior si bariera fonica apropo de eventualele sunete ale apei care curge prin filtrul wet&dry.

Si chiar triplu rol :mirosul
sydney5791 wrote:
Si inca ceva: are rost sa ne gandim la un sistem care sa opreasca automat powerhead-ul in cazul in care nivelul apei din filtru scade periculos de mult .

E posibil de realizat, dar nu as vrea sa complic sistemul mai mult decat este.Riscul e mic.
In alta ordine de idei, nu am inteles cum a rezolvat nenea Durso problema cu galagia.Din poza aia eu nu am inteles nici ce vrea sa spuna nici cum a solutionat-o. .Schita lui Stockman e clara, eu cred ca o s-o aplic. Cat despre camera exterioara de supraplin, eu unul ma bucur ca cineva a inventat-o , pt ca acvariul meu e facut de mai bine de 3 ani si imi e imposibil sa-l gauresc acuma.Daca l-as face acuma, as da gaura si as adapta un dispozitiv gen Stockman la gaura de supraplin.( vezi ca omul in a doua varianta a renuntat la gaurelele de care te temi ca s-ar infunda si a facut o degajare zdravana)

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
axy
Junior member

Joined: 06/05/2006 19:07:59
Messages: 22
Location: galati
IP:
Offline

daca la un asemenea filtru apare " mirosul " inseamna ca ceva e putred , eu zic ca nu ar trebui sa miroasa , sau in fine , sa degajeze un miros neplacut daca e lasat descoperit
nu ?
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

axy wrote:daca la un asemenea filtru apare " mirosul " inseamna ca ceva e putred , eu zic ca nu ar trebui sa miroasa , sau in fine , sa degajeze un miros neplacut daca e lasat descoperit
nu ?

Nu neaparat.Canistra mea Tetra (mai bine zis fosta, ca am dat-o), cand ii curatam buretii avea un miros ... si crede-ma ca nu era nimic putred inauntru,dimpotriva, filtrul biologic era bine format si "dansul" era responsabil cu mirosul

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

siliconu` wrote:
In alta ordine de idei, nu am inteles cum a rezolvat nenea Durso problema cu galagia.Din poza aia eu nu am inteles nici ce vrea sa spuna nici cum a solutionat-o. .
<snip>
Schita lui Stockman e clara, eu cred ca o s-o aplic.
(vezi ca omul in a doua varianta a renuntat la gaurelele de care te temi ca s-ar infunda si a facut o degajare zdravana)

Intr-adevar nu e foarte didactic explicat principiul pe site-ul lui Durso, dar practic ideea e absolut aceeasi ca la schita a doua a lui Stockman, care de altfel si recunoaste ca dispozitivul lui (al doilea) e o modificare a dispozitivului lui Stockman in ideea de a ocupa mai putin spatiu pe orizontala:

I came across a device made by Richard Durso, which he designed to silence his internal overflow. His U shaped device would not fit into the confined space of the HOB overflow boxes. My simple modification was to design a bell shaped fitting with regular PVC fittings to utilize the same principle in a smaller space.


siliconu` wrote:
Cat despre camera exterioara de supraplin, eu unul ma bucur ca cineva a inventat-o , pentru ca acvariul meu e facut de mai bine de 3 ani si imi e imposibil sa-l gauresc acuma.

Atunci va trebui sa ai si o camera interioara de supraplin cu un tub care comunica intre cele doua camere peste buza acvariului. Temerea mea (mai mult teoretica) este ca daca acel tub cumva ajunge sa primeasca aer sau sa se infunde s-a dus sifonul si ajungi intr-o situatie in care bazinul de jos se goleste complet nemaifiind alimentat, apa din acvariu mai poate si da pe-afara daca nu mai e spatiu suficient pana la buza acvariului si in final powerhead-ul isi da sufletul pe uscat, cu consecinte pentru mine imprevizibile (doar se arde si atat, sau poate sa mai si ia foc? [asa cum m-au speriat unii intr-un articol de pe net]). Noroc ca e practic foarte improbabil sa se ajunga aici.

siliconu` wrote:
Daca l-as face acuma, as da gaura si as adapta un dispozitiv gen Stockman la gaura de supraplin.

Ai scapa de camera interioara, dar tot ti-ar trebui camera exterioara. Altfel ar insemna sa pui in interiorul acvariului dispozitivul Stockman invelit cumva intr-o sita, rolul lui fiind tocmai de a mentine nivelul apei la inaltimea la care este el instalat. Caz in care teava ar iesi din acvariu undeva sub nivelul apei => probleme de etanseizare, asa ca mai bine .

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

sydney5791 wrote:Ai scapa de camera interioara, dar tot ti-ar trebui camera exterioara.

Am uitat sa spun, legat de intentia noastra ca pelicula formata pe suprafata apei sa fie aspirata cat mai eficient in filtru, lumea zice ca daca ai camera interioara de supraplin aspiratia apei este facuta chiar superficial printre acei dinti ca niste creneluri si pelicula este absorbita mai bine decat daca tragi apa printr-o gaura in sticla acvariului, caz in care apa nu e aspirata doar superficial ci si la o adancime care poate depasi 1cm. Teoretic mi se pare corect ce zic ei, practic doar experienta poate spune daca are rost sa pui camera interioara doar din acest motiv sau mai bine dai gaura in sticla acvariului.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
axy
Junior member

Joined: 06/05/2006 19:07:59
Messages: 22
Location: galati
IP:
Offline

asa este , un filtru bine format trebuie sa degajeze un miros destul de neplacut , dar numa atunci cand este " deranjat de la locul lui " dar nu si atunci cand este in functiune
apropo de miros , odata a trebuit sa opresc un filtru extern , si din comoditate nu l-am mai scurs de apa , ei vreau sa va spun ca dupa vreo saptamana a inceput sa duhneasca in camera fara sa-mi dau seama de la ce , cand am facut curat la acvarii am trecut cu nasul prin apropierea filtrului cu pricina era sa cad de pe scaun , si filtrul era acoperit .............., de fapt cred ca apa ramasa in filtru s-a imputit odata cu toate bacteriile din interiorul lui , si de aici si mirosul .
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Pe link-ul dat de Koala am gasit alte chestii care ridica alte semne de intrebare.(in paranteza fie spus cu cat te documentezi mai mult ca sa faci o chestie desteapta cu atat apar mai multe nedumeriri, o situatie oarecum paradoxala). Aici gasesti un overflow box foarte ingenios, dar care m-a pleznit cu o alta problema.In imagini se vede ca in extremitatea superioara a sifonului tipul a bagat un tub care conectat fiind la un mic power-head, soate tot timpul o mica cantitate de apa+orice bula de aer care se poate forma, mentinind sifonul la capacitate maxima.Pana aici totul e Ok, dar daca este o pana de curent eu zic ca se goleste complet sifonul (dupa mintea mea).Tipul zice fix invers (la faza asta m-o bagat in ceata):
When the power is cut to the system, the tubing drains back into the sump, raising the water level in the return area by 2.5 inches. The weir remains primed, the water held in stasis. Perfect!!!

Pe de alta parte overflow-ul lui eu zic ca e bine proiectat si raspunde la o serie de probleme : siguranta, eficienta, antizgomot.
PS.Am vazut o gramada de swamp-uri (pe acelasi link) care aveau o serie de trei sicane verticale cu scopul eliminarii de bule de aer inainte de intrarea in pompa.Oare chiar sunt necesare?

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Imi poate spune cineva unde pot gasi lipici pentru plexiglas?Si sa fiu sigur ca nu e toxic dupa uscare.Cateva piese le voi face din plexit (pe asta stiu de unde il iau).

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

siliconu` wrote:In imagini se vede ca in extremitatea superioara a sifonului tipul a bagat un tub care conectat fiind la un mic power-head, soate tot timpul o mica cantitate de apa+orice bula de aer care se poate forma, mentinind sifonul la capacitate maxima.Pana aici totul e Ok, dar daca este o pana de curent eu zic ca se goleste complet sifonul (dupa mintea mea).Tipul zice fix invers (la faza asta m-o bagat in ceata):

Nu sunt 100% sigur, dar si eu cred la fel: la intreruperea curentului apa din compartimentul de trecere va fi trasa prin tubul de sus pana in sump si la un moment dat in compartimentul de trecere incepe sa intre aer pe jos, moment in care sifonul se intrerupe. O idee ar fi ca acel tub care pleaca din partea superioara a compartimentului de trecere sa nu scoata apa + eventualele bule de gaz in sump-ul de jos ci in partea inferioara a aceluiasi compartiment de trecere. Si atunci nu cred ca mai apare vreun pericol la o pana de curent.

siliconu` wrote:
Cateva piese le voi face din plexit (pe asta stiu de unde il iau).

Poate ne spui si noua de unde il iei, ca eu cel putin la partea de aprovizionare cu materiale pentru filtru nu prea stiu de unde sa iau mai nimic. Scurgerea ma gandeam sa incerc sa o fac cu teava de scurgere standard gri din PVC pentru instalatii sanitare de 32mm sau 40mm plus fitinguri aferente (oare plasticul ala o fi toxic pentru vietatile de acvariu?) dar tevile mai subtiri si restul pieselor chiar n-am idee... As incerca intai Praktiker, Interhome, Metro, poate primesc si alte sugestii (eventual pe PM daca se considera reclama). Multumesc.

Vad ca tu te apuci chiar acum de treaba - spor la lucru . La mine e un proiect mai indepartat, probabil la toamna (nici acvariul aferent nu il am acum).

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

pai in daca il amplasezi in partea inferioara nu o sa traga nici macar o singura bula de aer.Tevile alea de PVC sunt absolut OK (neutre), o mica problema ar fi cu garniturile alea de cauciuc care asigura etanseitatea.Cauciucul ala negru cu siguranta ca e nashpa, dar avand in vedere ca apa intra prea putin in contact cu el (in portiunile verticale sau inclinate chiar deloc), eu zic ca e OK.Plexitul il cumpar de la o firma care produce firme luminoase (si daca iei numai materialul de la ei pretul e baban, de ex. plexit negru de 4 mm=150 ron/mp).De adeziv nu stiu nimic , de aia am pus intrebarea.Sump-ul il fac din sticla de 6 mm , e absolut convenabil.Incerc sa inlocuiesc tevile de PVC de canalizare cu tevi de polipropilena (la care gasesc si robineti)

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

siliconu` wrote:
sydney5791 wrote:O idee ar fi ca acel tub care pleaca din partea superioara a compartimentului de trecere sa nu scoata apa + eventualele bule de gaz in sump-ul de jos ci in partea inferioara a aceluiasi compartiment de trecere.

pai in daca il amplasezi in partea inferioara nu o sa traga nici macar o singura bula de aer.

Poate n-am fost eu destul de clar. Tubul trage apa din acelasi punct al compartimentului de trecere (cel mai inalt punct) - ideea e tocmai sa traga bulele de gaz care se ridica sus - dar eu propuneam ca celalalt capat al tubului sa fie nu in sump-ul de jos ci in partea inferioara a compartimentului de trecere. In acest mod nu mai apare golirea compartimentului de trecere la intreruperea de curent. Sper ca am fost mai clar acum. Daca nu, revin cu un desen.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com