[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
scalari + discusi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

kid...evident ca se poate...dar niciodata nu va exista siguranta ca totul va fi ok ...este posibil sa apara probleme pe parcurs...asa cum este posibil sa nu apara de loc....dar asta este valabil pt orice tip de pesti si nu numai pt combinatia discusi-scalari...stiu ca suna banal dar asa este...poti avea probleme si daca ti numai discusi...si un sfat ...cauta toate posturile domnului Carja Ioan...sa sti ca si eu , care cresc de 15 ani discusi , am avut de invatat din ele...cu atit mai mult tu !...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

btw, majoritatea notitelor mele sunt de pe : discusnews.com

image
[Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mg_cmt wrote:discusii mei se balacesc la 27 g C

Temperatura optima pentru discusi este de 28-29

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

@Sorinel18_my&mg_cmt: sunteti siguri ca aveti temperaturile astea in acvariu? Daca aveti termometre cu alcool, mai mult ca sigur ca astea nu sunt temperaturile reale. Am povestit aici ce am patit recent.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

da deci si eu am tot dinacela cu mercur de muuuuullt timp si indica exact temperatura am mai incercat si cu altul si arata la fel
[Email]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dalles wrote:@Sorinel18_my&mg_cmt: sunteti siguri ca aveti temperaturile astea in acvariu? Daca aveti termometre cu alcool, mai mult ca sigur ca astea nu sunt temperaturile reale. Am povestit aici ce am patit recent.

Am masurat cu doua termometre si avea aceasi temperatura

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

image
Bazinul are 410 L, 120x60x60 din sticlä de 8mm,cu spatiu de 2mm intre geamuri. Rädäcinile apartin unei "Monstera" si aveau rolul sä consume nitratul din apä. Scalarii i-am tinut doi ani, au fost "Altum" cu spatele rosu, au convietuit färä probleme cu discusii, au mäncat aceeasi mixturä de inimä de vitä, si i-am dat din cauzä cä mi-a trebuit locul pentru alti pui de discus, cu toate cä mä fascineazä si acum ca dintotdeauna. Sper sä pot transforma cantitatea discusilor in calitate si sä am atunci loc din nou pentru scalari.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

DECI...am vazut ca se poate...si o sa incerc...o sa fac deparazitare la scalari o sa ii tin in arantina 1 luna pana sa ia contactul cu discusii dar voi incerca!
[Email]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Dacä timp de 14 zile nu apar semne de boalä la scalari, n-ai pentru ce sä-i deparazitezi cä oricum n-ai sä-i scapi de hexamita sau spironucleus. Problema este cä orice pesti pot fi purtätori de germeni patogeni la care ei insisi sä fie imuni, dar care, transmisi altor pesti, pot provoca o inbolnävire la acestia. Ar fi indicat sä pui un singur discus la scalari ca sä poti observa dacä ia vreo boalä de la ei, evitänd inbolnävirea tuturor. Pe de altä parte si discusul poate inbolnävi scalarii, dar acum n-am sä-ti recomand sä pui intr-un bazin scalari, intr-unul discusi si-n altul un discus si un scalar, cu toate cä eu exact asa as face.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

asa o sa fac si va multumesc de sfaturi
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mg_cmt wrote:stiu ca nu e voie nu e bine nu e indicat nu e uzual pentru incepatori...
Eu nu inteleg de ce vrei sa dansezi pppaaa sirma la inaltime si fara plasa de protectie dedesubt . Tentatia fructului interzis ? Iti sugerez sa astepti citiva ani, sa acumulezi citiva ani de experienta in cresterea discusilor, sa tratezi cu succes pesti cu paraziti si apoi, daca mai vrei, poti sa te urci pppaaa sirma.

Posibilitati de deparazitare: Metronidazol, Rombendazol - albendazol ....... a fost cindva pe forum o oferta de Parasite Clear .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

deci m-am hotarat....renunt la scalari...pt discusi
[Email]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mg_cmt wrote:deci m-am hotarat....renunt la scalari...pentru discusi

:o Oo buna alegere ar fi bine sa te apuci sa strangi cat mai multe informati despre crestereasi hranirea discusului .
Succes

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Maryo
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2004 19:13:45
Messages: 155
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

mg_cmt wrote:deci m-am hotarat....renunt la scalari...pentru discusi


E o decizie buna si primul pas catre niste discusi sanatosi. Urmeaza sa iti pui la punct partea teoretica asa cum spunea si @sorinel18_my, si abia apoi apuca-te de treaba. Oricum asteptam vesti si daca mai ai nevoie de ajutor aici ai sa il gasesti cu siguranta.
Succes!

fr0ggy wrote:solutia de compromis, care o gandisem la momentul respectiv (urasc plantele in ghiveci)


Cred ca suntem off-topic dar vroiam sa iti spun ca nu este obligatoriu sa ai niste ghivece clasice. Eu am tinut acvariu de AICI in sufragerie - crede-ma a fost de mare efect. In orice caz sa stii ca cei doi discusi albastri din Trigon au trait de la 2 luni numai in acvariu plantat. Si s-au dezvoltat la fel ca si ceilalti. Asa ca...pentru mine e destul de greu sa trag o concluzie. Poate discutam intr-un topic separat. :sfant:

Nano 30l
[Email] [Yahoo!] [MSN]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

voi incepe intr-un acvariu de 160l care va fi gata saptamana asta, va fi pus la ciclat; iar dupaia va fi populat cu discusi +ramirezi . m-am documentat am citit articolul despre cresterea discusilor si am cautat peste tot pe forum despre boli/ tratamente, hranire si schimburi de apa. peste 2 saptamani voi lua discusii . sper sa iasa bine si sa nu am probleme cu ei.
[Email]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

Maryo, ceva de genul ar mere. si cred ca asa o sa fac. preconizez si eu ca pe la jumatatea lunii viitoare o sa am. daca totul mere bine si frumos

mg_cmt, daca nu te-ai uitat... verifica si site-ul care l-am dat mai in spate, mai ales forumul de acolo. discusnews.com

image
[Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mg_cmt wrote:voi incepe intr-un acvariu de 160l care va fi gata saptamana asta, va fi pus la ciclat; iar dupaia va fi populat cu discusi +ramirezi . m-am documentat am citit articolul despre cresterea discusilor si am cautat peste tot pe forum despre boli/ tratamente, hranire si schimburi de apa. peste 2 saptamani voi lua discusii . sper sa iasa bine si sa nu am probleme cu ei.

Uite niste articole care eu le-am citit inainte sa ma apuc de toate
Aici
Aici
Aici
Off topik:Sper sa nu ma certati ca fac reclama la vre-un site

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

gata am citit! si sunt pregatit sa infrunt discusii :sic:
[Email]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

acuma ca am rezolvat problema cu scalarii am 3 intrebari:

1. mi-au zis unii ca discusii nu se pot tine cu catfish(corydoras, ancistrus, etc) , asa e?

2. puii trebuie tinuti neaparat in acvariu steril sau pot fi tinuti si in acvariu cu substrat si plante?

3. am mai aflat ca nu pot pune co2 in acvariul cu discusi. de ce?
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

mai pui ....
in postul de deasupra astuia scrii ca ...

gata am citit! si sunt pregatit sa infrunt discusii,

....dupa care bagi "lovitura sub centura" ...

1. mi-au zis unii ca discusii nu se pot tine cu catfish(corydoras, ancistrus, etc) , asa e?
2. puii trebuie tinuti neaparat in acvariu steril sau pot fi tinuti si in acvariu cu substrat si plante?
3. am mai aflat ca nu pot pune co2 in acvariul cu discusi. de ce?


pai pina la urma cum e ? , ca daca ai fi fost "la punct" cu documentatia despre discusi ... intrebarile astea nu-si aveau rostul .....
tie chiar iti plac discusii, sau te "iei de ei" doar ca "e la moda" ?????
nu mi-o lua in nume de rau ( am declarat ca sunt antidiscus ... in acvarii normale ;) ) dar sunt o multime de alte specii foarte interesante,pe care poti sa incerci sa le .... tii, sau/si eventual sa-i inmultesti, destul de greu, unii chiar mai greu decit discusii.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com