[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu setup - acvariu pentru Scalari  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

si eu urmaresc din umbra topicul asta,desi nu sunt fan scalari parca parca mi-as lua si eu dupa tot ce am vazut la tine...bravo!
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Multumesc!! Daca te hotarasti, am de unde sa iti dau Numai sa mai creasca putin...
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa stii ca ne plac foarte mult pestii tai (in special puii - evident !) si o sa urmarim cu placere cum cresc.
De fapt, cred ca toti puii de animale si de pesti sunt dragutzi, asa ca nu-ti face nici-o problema. Nu deranjezi pe nimeni cu pozele sau cu intrebarile.

Ca sa creasca mai bine puii poti sa le dai din cand in cand galbenus de ou fiert. Ai grije sa le dai cate putin, pentru ca altfel murdareste apa.
Oricum, or sa manance si parintii asa ca nu o sa ai probleme prea mari cu curatenia, dar nu exagera.

Ape limpezi si pui cat mai frumosi si mai jucausi.

Festina lente !
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Severus, multumesc petru sfaturi si vorbele bune
Ape limpezi si pestisori sanatosi de asemenea si tie!!
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Am o dilema care pare stupida sau chiar este insa lamuriti-ma si pe mine daca stiti... Azi le-am dat artemia vie la puisori...cand am vrut sa mai adaug inca un bidon cu apa si oua de artemia ca sa am doua ce merg in paralel, am folosit la pompa de aer un conector in forma de "Y", ca sa directioneze aerul catre cele doua furtune ce intra in bidoane....Problema este ca aerul trece doar printr-un singur furtun si nu prin ambele (conectorul nu este nici crapat, nici infundat), daca misc putin se directioneaza aerul pe celalalt furtun si nu mai trece prin primul si tot asa. Nu ar trebui sa se distribuie aerul in mod egal? Pompa este Aquael Oxyboost 150 L/H pentru acvariu intre 100 si 150 litri. Nu este destul de puternica?
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ridica si coboara unul din furtune si vezi ce se intampla... Daca furtunul care are capatul mai sus primeste aer inseamna ca pompa nu face fata si diferenta aia mica de presiune (diferenta de coloana de apa) face ca aerul sa iasa doar pe un singur difuzor. Incearca sa ridici ambele difuzoare mai sus si la aceiasi inaltime...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Multumesc Lucian!! O sa incerc.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Am reusit!! Fiind bidoane diferite apa nu era la acelasi nivel nici sus nici jos. Dupa ce le-am adus la acelasi nivel aerul a trecut prin ambele furtune. Apoi am pus la loc bidoanele cum erau si vad ca functioneaza in continuare Multumesc!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2015 14:56:06

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pterophyllum wrote:Am reusit!! Fiind bidoane diferite apa nu era la acelasi nivel nici sus nici jos. Dupa ce le-am adus la acelasi nivel aerul a trecut prin ambele furtune. Apoi am pus la loc bidoanele cum erau si vad ca functioneaza in continuare Multumesc!!!


dar asta inseamna, asa cum ti-am spus, ca pompa ta este la limita... pentru ca nu o sa utilizezi in regim continuu o perioada mare, va merge.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Sper macar 3 saptamani sa tina de acum inainte... Este noua. In caz ca nu, o sa iau una mult mai puternica, sau doua.
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pterophyllum,
Daca o sa ai nevoie, iti pot imprumuta o pompa de aer. Nu este grozava dar cred ca iti faci treaba cu ea.

Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pterophyllum wrote:Sper macar 3 saptamani sa tina de acum inainte... Este noua. In caz ca nu, o sa iau una mult mai puternica, sau doua.

Si eu am pe-acasa, nefolosita, o pompa cu iesire dubla... daca ai nevoie, ti-o imprumut fara probleme.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Va multumesc mult pentru ajutor, severus, koala!! Momentan face fata pompita mea...am putin de reglat la inceput pana ce aerul se distribuie egal, apoi functioneaza chiar binisor.
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

ce iti fac puisorii ?

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Ohoo, bine! Am numarat ieri vreo 120, dar cu siguranta sunt ceva mai multi. Parintii tot au ceva de impartit, caci devin agresivi unul fata de celalalt destul de des.. De fapt ea este cea care ataca iar el incearca sa evite confruntarea pana cand nu se mai poate...
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

Au iesit la innot nu ?

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Da, de cateva zile.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

La doua saptamani de la depunerea oualor..
[Thumb - DSC07478.jpg]

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Burticile lor sunt pline de Artemia
[Thumb - DSC07478--.jpg]

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

inca o pozica..
[Thumb - WP_20151009_13_37_07_Rich.jpg]

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com