[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un colt de natura  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

costin_ wrote:
Am cumparat un otet mai puternic


Eu am folosit un otet puternic pe care-l foloseste nevastamea pentru chiuveta din cuart din bucatarie.
Daca o intrebai pe nevasta-ta sigur stia ce otet iti trebuie.


Cu lasatul in otet nu functioneaza. Sunt sigur ca asa sunt facute pietrele din postul meu de mai sus (bineinteles cu un acid mai puternic)


M-am tot uitat si eu dupa pietre si cred ca voi ramane la bazaltul verde pe care deja il am.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2015 14:22:54

costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Crede-ma ca am dat si cu detartrant pe ele si tot nu am bagat de seama ca ar face bule.
Abia cand le-am scufundat complet in otet de 9% s-au vazut bulele in toata splendoarea. Asta e, am invatat totusi ceva pentru viitor, desi zau ca as fi vrut sa nu fi fost pe pielea mea. Am facut cam toate testele cum am citit pe net...

Gabi, nu pot merge cu pietrele astea pentru ca nu stiu unde ar ajunge KH-ul. Apoi ar trebui sa schimb cu apa de aceiasi duritate, ca sa nu am variatii mari de KH/PH. Si am nevoie de KH stabil pentru aditia de CO2, plus ca intelegerea mea este ca plantele nu agreaza un KH foarte mare. Eu am masurat KH 10 dupa ce tocmai schimbasem 1/3 din apa, naiba stie unde s-ar stabiliza. Ce sa mai, eu consider ca ar fi mai complicat decat schimbatul pietrelor.

Deocamdata scot totul afara si il tin asa pana voi gasi niste decoruri. Nu stiu daca voi mai baga pietre, m-am fript cam tare pentru incercarea asta si mi-a cam ajuns.
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

http://www.ebay.com/itm/Aquascaping-ADA-Seiryu-Stone-rock-aquarium-random-pick-plant-shrimp-Driftwood/151764982495?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D33873%26meid%3D35516683afd04db492be106d7e2ecf13%26pid%3D100005%26rk%3D1%26rkt%3D6%26sd%3D281101900360
Daca ai lua de pe ebay Seyru stones ?
Nu stiu parca fara roci e cam sec un bazin , indifferent de plantele care le ai .
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aaa, nu fara nimic man, ca nu fac olandez. Nu am inca atata talent, plus ca am autocolantul alb si nu stiu cum ar veni.

Oscilez intre pietre sau lemne. Am vazut niste mangrove foarte dragute.

Pe de alta parte daca iau pietre, de data asta voi da banii pe pietre de acvaristica, macar sa am pe cine strange de gat daca am probleme Nu m-as risca la eBay, mai ales pentru Seiryu, as lua tot de la nemtii de unde mi-am luat echipamentele, doar ca e cam 3 eur kilogramul.
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Esti norocos la 3 euro / kg. Eu mi am luat aici in Munchen Cloudy roks cu 7 euro/kg. Am dat in jur de 110 euro numai pe pietre .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Dupa mine pietrele sint cele mai de effect , dar asta tine de gusturi .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si inca ceva daca ti iei alte pietre , ia ti tot albastre (gri albastrui ), sint cele mai de effect cu plantele verzi sau chiar si cu plantele rosii .
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Revin in cautarea unui sfat. Momentan sunt cu bazinul complet nedecorat, ma ocup doar de plante. Intre timp am adaugat 2 Oto, 10 Amano, 10 Red Rili si vreo 10 gupy endleri.

Problema mea este ca inca de inainte de a scoate pietrele (deci mai bine de o luna in urma) ma cam lupt cu niste cyanobacteria. Nu este nimic grav, nu se formeaza film sau ceva groaznic, dar am cateva smocuri de HC care prezinta clar cyano pe varfuri. De asemenea am mai observat cateva frunze (4-5 frunze) de tripartita acoperite de cyano. Cred ca totul a plecat de cand nu aveam nicio vietate in acvariu, din timpul ciclarii. NO3-ul a fost 0 iar linia Dennerle nu prea adauga N. De atunci am adaugat Easy Life Nitro, aproximativ echivalentul a 0.3 ppm zilnic peste toate solutiile Dennerle. Am reusit sa ajung la GSA pe geamul acvariului si imi pare ca cyano nu progreseaza, dar nici nu reusesc sa o elimin 100%. Practic ne tinem reciproc in sah, eu nu pot sta linistit stiind ca mi-a aparut albastreala asta...

Pe de alta parte am observat Rotala Macrandara si Alternathera arata grozav, absolut superbe, nu au nicio urma de alga. De asemenea Aponogeton-ul a facut niste frunze uriase si dantelate ce arata superb si curat. Sincer, doar gazonul HC pare putin subdezvoltat, comparand cu galopul celorlalte plante. Ah, mai am si Didiplis-ul cu care sunt in dubiu: mi se pare ca stagneaza oarecum...

Acestea fiind zise, m-ar interesa parerea voastra referitor la cyano. Ieri mi-am luat si eu o siringa si dozez Easy Carbo direct pe locurile afectate. Este cam devreme sa caut rezultatele, oricum sunt deschis la sugestii sau alte lucruri de verificat. Ce parere aveti despre faptul ca nu adaug absolut deloc PO4? Pot incerca ceva cu siringa si apa oxigenata? Daca da, cam ce cantitate si concentratie pentru a nu risca deciclarea sau vatamarea vietatilor?

Si mai am o nedumerire. Folosesc PH controller pentru a calcula cat CO2 sa introduc in bazin. La ultimul test, dupa schimbul de apa (acum 2 zile) aveam KH 7 si GH 6. Deja asta mi se pare putin ciudat. Acum, la aceste valori, am controller-ul setat la PH 6.7, ceea ce ar trebui sa insemne foarte/prea mult CO2 introdus. Totusi, indicatorul permanent (JBL) imi indica un verde "numai bun". Practic daca m-as lua dupa testul permanent, eu as mai baga niste CO2 in plus. Daca m-as lua insa dupa KH si PH citit, ar trebui sa bag mai putin. Si atunci ce sa fac? Observand crevetii, care par in regula si fericiti, nu cred sa fie cazul de prea mult CO2.

Am scris cam mult, o sa incerc diseara si niste poze, mai mult pentru troubleshooting...
[Yahoo!]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am grabit putin, cautand alte informatii imi dau seama ca eu de fapt am o problema cu cladophora. Pur si simplu nu am sesizat ca am scapat de thread algae din perioada ciclarii si a ramas cladophora. Astfel, am intr-adevar niste urme vagi de cyano, dar gazonul si o bucata de muschi sigur au cladophora. Am fost confuzat de mirosul pregnant cand o scoteam cu periuta din acvariu: credeam ca trebuie sa fie cyano daca miroase urat, evident stiu acum ca m-am inselat.

Probabil in prima faza voi micsora intensitatea luminii si sa vad cum reactioneaza zilele viitoare... As mari si CO2-ul, dar acolo simt ca sunt pe teren alunecos, deci mi-e teama pentru vietati. Revin cu poze cat de curand...
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai masurat azotatii (NO3)? Ce lumina ai - tipuri tuburi si care este programul de iluminat. Din cate am inteles de la tine apare doar pe niste frunze (lucru mai rar intalnit la cyano care apare pe cam toate suprafetelor inclusiv pe substrat). Ai curatat zonele afectate (substratul prin aspiratie puternica iar frunzele prin rupere)? daca da, a reaparut?
Cata mancare dai la pesti si de cate ori pe zi? apa circula in acvariu?
Da niste poze sunt neaparat necesare.

Daca ai sonda calibrata lunar si controlerul iti mentine un nivel de 6.7-6.8 cu hysteresis de 0.05 nu ai de ce sa-ti faci probleme.

LE: eu incepusem sa-ti raspund, m-am luat cu treaba si acum am vazut ca ai mai scris ceva. Ce textura au firele: moi sau sarmoase? Firele sunt drepte sau se bifurca? Niste ppoze de detaliu...

This message was edited 1 time. Last update was at 11/11/2015 15:02:35



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana sa vina pozele (diseara): lumina vine de la lampa led, care este infinit programabila. Aici mi-e teama ca am festelit-o. Acum am un program de iluminat care merge spre 8 ore, dar cu perioade de rasarit si apus, probabil raman vreo 6 ore. Problema este ca in cele 6 ore lampa ajunge la un varf de 100%, care poate fi cam mult. Giesemann zice ca lampa consuma 130W si are output de 175W. Daca iau in calcul a doua cifra ajung undeva la 1W/litru, dar nu stiu daca pot aplica un calcul de genul asta in cazul led. Mai stiu ca la intensitate maxima lampa produce cam 10000 lumeni, ceea ce este comparabil cu metal halide-ul pe care l-am avut anterior; totusi, lampa led este mult mai aproape de luciul apei, deci iar nu stiu. Nu prea am termeni de comparatie, dar am un sentiment ca m-a cam pacalit putin lampa, in sensul ca face mult mai multa lumina decat percepe ochiul meu. Probabil voi scadea maximul curbei de intensitate, dar la ce valoare, probabil va fi trial and error. De asemenea necunoscuta este compozitia luminii, unde pot controla 5 canale. Momentan am lasat canalele verde si galben cam 20% sub rosu/albastru/violet. Daca ma gandesc bine, in primele saptamani ale acvariului am mers doar cu rosu/albastru/violet, iesea o lumina rozalie, similara cu cea ale tuburilor grow si nu am avut neplaceri (doar ca aratau cam ciudat culorile, desigur).

Despre restul revin diseara cu tot cu poze, acum scriu din amintiri si pot fi subiectiv...
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ar fi interesant un test cu PAR-metru. Am avea niste date despre o lampa profi cu LED-uri... Cat despre spectru aici este cheia... Daca ai timp si inclinare vezi postul meu despre lampile cu LED-uri. Pentru plante trebuie o lumina, pentru ochi alta lumina. Iti faci un program special pentru "admirat" si altul pentru plante
In nici un caz plantelor nu le trebuie galben si verde... Nu se poate face o comparatie cu tuburile si calcule cu w/l Calculeaza in lumeni si gasesti si date despre tuburi in aceiasi unitate de masura si doar atunci poti compara.
Despre spectrul de lumina, proportii, etc. in postul meu despre lampi cu LED-uri


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da Lucian, intru totul de acord cu tine. Postul tau il am marcat, dar nu am apucat inca sa-l citesc.

Acum hai sa va "delectez" cu niste poze. Cu toata rusinea, lucrurile arata precum urmeaza.

Ansamblu:
image

Alge pe HC si moss:
image

image

image

Alge pe Didiplis:
image

Alge pe Tripartita:
image

Plante care par sanatoase:
image

Ce parere aveti? In primul rand m-ati ajuta daca mi-ati confirma ce am. Eu vad niste cyano, dar este combinata cu altceva, ce imi pare mi a fi Cladophora.

Apoi desigur orice sfaturi ca sa o carmesc spre mai bine. Nici nu se pune problema de estetica acum, ma intereseaza momentan doar sa-mi cresc plantele sanatoase. Va multumesc pentru rabdare!

Ca fertilizanti acum pun de la Dennerle V30, S7, E15 si PlantaGold, in plus adaug Easy Life Nitro cam 0.3 ppm zilnic si Easy Carbo putin peste doza recomandata (5-8ml zilnic).
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da ce ai tu este Cyanobacteria = Blue Green Algae (BGA) iar pea doua poza mica parca am vazut pe sticla Green Dust Algae (GDA). Amandoua apar din cauza dezechilibrului NO3/PO4 cu prea mult PO4
Nu am vazut Cladophora. daca poti face o poza de detaliu ar fi bine. Pune si mana pe ghemul de fire si spune daca sunt gelatinoase sau sarmoase.

Cyano il poti rezolva cu apa oxigenata 1ml/10l per zi. Inainte aspiri si scoti manual cat poti (vezi ca se povesteste ca Cyanobacteria este ca o toxina si se recomanda spalat bine pe maini si uneltele). In cazuri mai grele se poate rezolva cu Eritromicina. Melcii nu prea rezista la tratamentul cu apa oxigenata.
... si bineinteles, nu mai suplimenta PO4.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

nu-mi dau seama daca ai Cladophora acolo, nu cred. Sper ca nu, pentru ca daca cumva te trezesti cu spurcaciunea asta nu mai scapi.
Nu intru in detalii dar dupa o batalie pe caile clasice recomandate am violat pur si simplu acvariu si plantele intr-un razboi total impotriva ticaloasei si nimic, a reaparut.
(Vorbim probabil de spori ramasi prin substrat sau dracu stie).

O imagine foarte buna cu madam ai aici: http://img.plici.ro/image/oHE

Cyano n-am avut in acvariu niciodata, dar stiu ca blackoutul da rezultate (4 zile, ca sa fii sigur) (daca eziti sa incerci varianta de care spune Lucian, cu apa oxigenata. Probabil de la nivelul foarte redus de nitrati o ai, ai si zis ca desi n-ai masurat NO3ul banui ca e foarte mic.

Daca ai nevoie de detalii cum sa faci blackoutul sa ne spui. Daca e sa judec dupa experienta mea cu H2O2 (am injectat ca omul nebun- peste 40 ml la vreo 180-190 l de apa, 3-4 zile la rand) riscul e in special cu melcii (mi-au murit toti pomacea), pestii n-au avut nimic (m-am mirat ca niste rasbora galaxy mici si delicati n-au mierlit-o)
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Eu cu easy carbo am scapat de ele, am pus cu seringa in jurul plantelor afectate si in 2..3 zile se ingalbenea si mai apoi dispareau plus o reducere drastica a duratei de iluminare la 4 ore.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Merge si cu h2o2 si cu easy carbo , am incercat eu ambele variante tratat local cu siringa
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

skija wrote:Merge si cu h2o2 si cu easy carbo , am incercat eu ambele variante tratat local cu siringa

Nu contest acest lucru, dar mie unu mi-a fost frica sa falosesc H2O2 de cand am parlit niste valisneri cu ia
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc de sfaturi.

PO4 nu am pus deloc pana acum. Dar am avut intr-adevar o deficienta de NO3. Am masurat NO3 si asa am constatat ca eram la 0 (cam 3 saptamani in urma), probabil cam tarzior. Acum tin NO3-ul in jur de 5ppm adaugand .3ppm zilnic. As pune si mai mult, dar deja mi se pare ca fac ciorba bagand toata linia Dennerle + Easy Carbo + Nitro.

Consistenta este gelatinoasa clar si pute cand o scot din apa.

In orice caz, am modificat iluminatul, in sensul ca am scazut intensitatea cam cu 20%. In plus am scazut intensitatea pe canalele galben si verde chiar cu 30% si chiar mai bine cata vreme sunt la munca. Cam asa arata acum graficul (linia rosie sunt de fapt canalele rosu/albastru/violet, iar linia verzuie reprezinta canalele galben si verde):
image

Mai pun o poza facuta cu telefonul, parca se vede mai bine scarbosenia:
image

Am avut cyano si in setup-ul precedent, doar ca atunci a fost mult mai violenta si culoarea era un albastru evident. Acum fiind si albastru si verde am crezut ca este si altceva in afara de cyano. O sa insist sa curat cu periuta cat de bine pot in continuare si sa bag easy carbo cu siringa (fac asta de vreo 2 zile deja).

In ceea ce priveste apa oxigenata: cum se procedeaza? Trebuie oprita canistra cata vreme fac operatiunea si sa astept putin? Sau in cantitatea recomandata nu reprezinta un pericol pentru bacterii? Daca este problema pentru melci, inseamna ca ar putea afecta si crevetii?
[Yahoo!]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

sonic11 wrote:Eu cu easy carbo am scapat de ele, am pus cu seringa in jurul plantelor afectate si in 2..3 zile se ingalbenea si mai apoi dispareau plus o reducere drastica a duratei de iluminare la 4 ore.


sonic, de cladophora zici?

eu am facut asa (dupa "protocolul" standard) si nimic, dupa care:
- am scos toate plantele din acvariu,
- am calculat cat ia firului de cladophora sa se topeasca complet in baie de apa oxigenata:apa cred ca 1:1 am pus
- am tinut fiecare planta in baia asta pe durata D
- am vanat milimetru cu milimetru substratul din acvariu dupa fire ramase din alga (timp de 1 saptamana, devenise program sportiv), repet in acvariu nu mai era nimic in afara de apa, pesti si substrat, niciun alt decor
+ zero lumina de la neoane pe perioada asta de 1 saptamana (e drept ceva lumina de afara a mai ajuns, n-am facut black-out, dar ce lumina naturala a ajuns nu a fost directa)

Dupa o perioadaa aparut iar.
E motivul pentru care mi-am ignorat total acvariu (am incercat sa traiesc cu ea, sa incerc sa o iubesc dar n-a mers). A, de prin martie anul asta, in urma unei probleme cu lumina (capac de komatex topit) nu am mai avut lumina in acvariu pana in ziua de azi, o recunosc cu rusine, in urma povestii asteia triste doar un Microsorum Pteropus mai traieste bine-mersi. Deci 6-7 luni fara lumina deasupra acvariului Cladophora e inca acolo, aproape o vad cum imi ranjeste prin startul de sticla ultraclara
Voi da un reset, in niciun caz nu renunt la plantat dar povestea m-a marcat, recunosc cu mana pe inima.

P.S. in tot timpul asta am avut ~ 30-35 ppm CO2 in apa dar, recunosc Easy Carbo n-am bagat (n-am avut)
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com