[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un colt de natura  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cat ai nitratii? Nu este de ajuns sa cresti numai fosfatii ci trebuie mentinut si un nivel de 15-20ppm de nitrati.
Cyano nu este o alga propriu-zis ci o bacterie fotosintetica. Ar trebui sa "moara" dupa 4 zile de blackout dar mor si plantele. Se curata acvariul, se face un schimb masiv de apa (se cresc nitratii la ~20ppm) se opreste CO-2-ul si aerarea si se tine bazinul 4 zile blackout (nu se da nici pestilor de mancare). Dupa se face un schimb de apa odata cu curatarea acvariului.
Mai este tratamentul cu Erythromycina sulfat 200mg la 40 l apa (sau 500mg la 100l). Unii recomanda sa se faca zilnic 3-4 zile altii sa se repete dupa 4 zile... Eu personal am scapat dupa o singura doza dar era doar o "infectie" mica...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am masurat in seara asta. Nitratii 20ppm, Fosfatii tot 0. Asta in vreme ce introduc zilnic 0.13 ppm PO4.
Tind sa cred ca cyano imi consuma toti fosfatii pe care ii introduc, nu fac treaba asa...

Blackout inseamna doar oprita lumina, sau acoperit si acvariul total? Si daca total, atunci trebuie acoperit si deasupra? Mi se pare foarte greu de realizat, de aceea intreb...

Tratamentul cu antibiotic imi va decicla filtrul? Sau cata vreme urmez limitele recomandate scapa? Am deja pesti si creveti in acvariu si este aproape imposibil sa-i prind pe toti si sa-i mut.

Azi m-am intors acasa la un acvariu infestat de cyano. Situatia s-a inrautatit destul de mult.
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cam orice antibiotic decicleaza mai mult sau mai putin. Eu ti-am spus ca am facut doar o data tratamentul si doar o doza de Erytromycina. Oricum aveam doua canistre si pe una am pus-o sa recircule apa intr-un vas mic cu apa iar cealalta canistra am spalat la greu tot continutul - deci l-am deciclat eu total...
Blackout-ul ar trebui sa fie cat mai bun (nu am incarcat niciodata)...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

costin_ wrote:Am masurat in seara asta. Nitratii 20ppm, Fosfatii tot 0. Asta in vreme ce introduc zilnic 0.13 ppm PO4.


Eu bag tot la 2 zile 2 ppm de PO4 si in 24 de ore este aproape zero . Acum o sa mai maresc doza de PO4 ca tot imi mai apar puncte de GSA pe sticla .Din punctul meu de vedere tu dozezi pre aputin PO4.
Tu ai GSA ?
Eu cred ca tu ai cyano de la lumina prea mare (parerea mea) .
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, am GSA. Nu foarte mult, dar exact cat sa fie prezent.
Marea intrebare este daca PO4 mi l-au consumat plantele (caz in care trebuie suplimentat) sau cyano (caz in care il elimin complet)?

Lumina deja am scazut-o la 2 ore, 50% intensitate, plus 1 ora rasarit si 1 ora apus.

Am mai modificat putin outflow-ul filtrului mare, l-am coborat mai adanc si orientat direct in gazonul de HC (cel mai infestat). Bate tare de tot acum in zona frontala.
Al doilea filtru l-am umplut cu symec (vata) si am conectat lampa UV (bec nou - 9W) la el. Am mai scazut si mai mult debitul (estimez ca este undeva la 50 - 100 l/h), astfel incat daca e ceva "viu" in apa sa nu mai aibe nicio sansa cand va trece prin filtrul UV.

Continui cu doza maxima de H2O2 cateva zile (1ml H2O2 la 1 liru de apa din acvariu). Incerc sa mai am rabdare.

Daca are cineva idei relativ la PO4, v-as fi recunoscator. Consensul din ce citesc este ca in caz de cyano trebuie evitati fosfatii, dar fara sa sufere plantele. Mentionez ca eu oricum introduceam fosfatii in perioada de intuneric, stiind ca plantele pot stoca fosfatii, pe cand algele (sper si cyano) nu...
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eu tot nu sunt convins ca setul de analiza fosfati este bun. Blackout inseamna intuneric total. Metodele astea cu jumatate de masura (pun apa oxigenata dar mai putina, fac intuneric dar mai las 2 ore lumina, etc) te vor duce la rezultate care s-ar putea sa fie mai rele...
Daca vrei sa studiezi despre Cyano, si nu numai, cele mai bune surse sunt:
THE CONTROLLED IMBALANCE METHOD - Christian Rubilar: http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/algae/62516-method-controlled-imbalances-discussion-21.html Vezi ca articolul continua si pe pagina urmatoare
Redfield ratio: http://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium/redfield_eng.htm
Freshwater Algae Types: http://www.aquahobby.com/articles/e_freshwater_algae.php
Freshwater Algae: http://www.bubblesaquarium.com/images/home%20mid_photo/Article%20on%20Algae/freshwater_algae.htm


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian, nu incerc sa fac nimic cu jumatate de masura. Iti dai seama ca in stadiul actual blackout + antibiotic ar fi solutia mai simpla. Incerc insa sa inteleg putin ce se petrece, pentru ca exact cyano a fost cauza pentru care am incheiat setup-ul trecut. Si atunci, ca si acum, problemele (cred eu) au plecat de la 0 NO3 mentinut mai multa vreme. Atunci mai aveam in plus un substrat epuizat si un bec MH neschimbat la timp.

Acestea fiind zise, negresit voi citi articolele tale. MCI l-am citit deja de cateva ori. Mi-ar placea sa pot recupera acvariul sa zicem "din mers", oricum gazonul cred ca l-am pierdut, deci blackout-ul si antibioticul cred ca mai pot suporta amanare cateva zile. Iti spun drept, mi-e teama de antibiotic pentru ca daca se decicleaza filtrul pierd vreo 30 de creveti si ce pesti mai am si tare nu as vrea sa-i chinui...

Setul de analiza de fosfati, interesant, nu m-am gandit la asta, dar se poate verifica. Torn niste Fosfo intr-un recipient cu apa de osmoza, conform unui amestec calculat in prealabil, apoi masor. Chiar voi face asta diseara!
[Yahoo!]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am verificat testul de fosfati si din pacate este bun. Am preparat cu apa de osmoza o concentratie de 1ppm PO4. Am facut testul si era intr-adevar in jurul culorii de la 1.2ppm. Asadar valoarea 0 de fosfati este chiar reala in acvariu.

Este putin devreme sa ma pronunt, dar parca am gasit acvariul putin mai bine fata de ieri. Schimbarile fiind scaderea drastica de iluminat si oprit fertilizarea cu fosfati.
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Sper sa reusesti sa l aduci pe linia de plutire. Incepusei tare fain cu el .
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa cateva zile cred ca sunt pe drumul cel bun, in sensul ca cyano nu se mai raspandeste. Pe de alta parte nici nu scap de ce exista deja in acvariu.

Am facut cateva experimente. Am scos niste cyano intr-un vas si i-am dat o supradoza de H2O2, gen 10ml la 100ml apa. A doua zi parea inca neafectata. Apoi am tinut vasul inca 2 zile in bezna. Nimic, scarbosenia era tot albastra, mirosul era tot acolo.

Asadar avand in vedere cele doua de mai sus, am ramas cu problema de a scapa de ceea ce am deja in acvariu. Si asa am ajuns la eritromicina. Am aplicat deja prima doza aseara, azi ar trebui inca o doza. Voi incerca sa urmez tratamentul intreg, nu cumva sa ma aleg cu vreo specie imuna/rezistenta mai incolo. O sa va tin la curent cu evolutia. Am urmat toate sfaturile, astfel incat am deconectat si lampa UV si skimmer-ul, desi imi scapa ce efect ar avea cel din urma asupra antibioticului.

Tin pumnii pentru vietatile din acvariu, dar deja populatia de Oto a scazut de la 4 la 2. Crevetii nu prea ii vad sa-i numar, dar "la ochi" cred ca si ei s-au rarit. Suspectez ca au consumat fie cyano, fie alge infestate cu cyano, intrucat hrana le-am scazut-o substantial. Deci am un risc sa deciclez filtrul, dar si nefacand nimic cred ca tot acolo ajungeam.
[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

La "tratament" ptr cyano , adica ptr black-out se recomanda si dozare de NO3 in valori intre 20-30 ppm .

Tu ai bagat NO3 cand ai facut black-out ?

Sunt cazuri cand apare in lipsa de NO3
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da si da! NO3 bag incontinuu de vreo 3 saptamani, astfel incat sa am mereu la masuratoare intre 10-20ppm (astea fiind valorile de pe scara testului).
De asemenea ma iau si dupa aparitia GSA, care exista de asemenea in acvariul meu.
De cand am inceput antibioticul (ieri), am dublat si doza de NO3. Nu am apucat inca sa masor, dar poate fi si 50, nu ma intereseaza: vreau sa scap de bacterie

Daca scap cu bine din patania asta, cred ca voi tine minte toata viata sa bag NO3 si sa nu permit niciodata, dar niciodata sa mai ajunga la 0. Privind retrospectiv, probabil ar fi trebuit la start-up sa includ si Dennerle NPK Booster daca to merg pe linia de fertilizare de la ei. Dar eram deja coplesit de cate produse folosesc, fiind deja vreo 4 la numar.

In fine, sa nu anticipam, tineti-mi pumnii, caci asta e cam ultima solutie, nu mai am vreun alt as in maneca
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stai linistit, asa cum era bancul ca la chirurgi experienta se masoara in numarul de operatii reusite dar pacienti pierduti la acvaristi de plantate experienta este direct proportionala cu numerul de algele pe care le-au avut in bazine. Daca stai sa te gandesti ca numarul lor depaseste cateva sute de mii de tipuri, mai avem mult, mult de invatat. Ele stau la baza evolutiei asa ca se incepe cu ele


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vesti bune dragilor!

Tratamentul cu eritromicina a dat rezultate. Au trecut cam 2 saptamani de cand am inceput tratamentul, respectiv aproape o saptamana de cand l-am incheiat. Eu unul am aplicat dozajul si recomandarile de aici: http://www.thekrib.com/Plants/Algae/cyanobacteria.html#5

Pe scurt este o metoda cu doza mai mica de eritromicina dar se administreaza de mai multe ori.

Efectul nu a fost chiar imediat vizual, desi din a doua zi a disparut complet mirosul neplacut din acvariu. Totusi, smocuri de cyano mai puteam vedea in acvariu, dar am concluzionat ca erau doar resturi (moarte). A trebuit sa spal intens prefiltrele, macar la cate 2 zile. Am prefiltre generoase si tot nu-mi venea a crede ce iesea din ele. Abia atunci am putut sa observ cata cyano aveam de fapt.

In ceea e priveste efectul antibioticului asupra filtrului, eram destul de convins la inceputul tratamentului ca nu va afecta bacteriile din filtru. Da, este posibil sa apara un varf de amoniac/nitriti, dar asta datorita excesului de materie moarta ce ajunge in filtru. Asadar pentru altii interesati, un filtru mare ajuta mult, deoarece va avea de muncit nu doar cu incarcarea biologica datorata pestilor. De asemenea niste prefiltre mari pot fi curatate mult mai des si mai usor. Eu personal am folosit un filtru suplimentar umplut cu symec (perlon) doar pentru filtrarea mecanica si pe care l-am spalat fara mila. De asemenea la filtrul biologic am pus tot perlon in prefiltre si le-am spalat si pe acestea temeinic. In felul acesta am rarit interventiile la filtrul principal, care este de altfel destul de greu de curatat, fiind foarte mare.

Nu am apucat sa fac teste pentru amoniac in timpul tratamentului, dar am o populatie sanatoasa de Amano si Red Rili, care nu cred ca ar fi trait daca pierdeam filtrarea biologica.

Intre timp plantele au luat-o la pas, se dezvolta ok. Am ceva alge verzi/gri acum pe unele frunze, dar in principal ma intereseaza sa nu revina cyano. Am inceput sa adaug si fosfor odata cu azotul si pot spune ca plantele arata mult mai bine. Am renuntat la dozatoarele Dennerle, pentru ca in loc sa picure, fertilizantul se coagula pe ciocul picurator. In plus modul lor de operare mi se pare gresit, in rezervor ramanand solutie tot mai diluata, e clar ca procesul de osmoza (deci si fertilizare) incetineste. Astfel solutiile V30 si S7 le pun acum zilnic, 4 picaturi de V30 si 17 picaturi de S7. Na, dupa multe calcule asa a iesit

[Yahoo!]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vin si eu cu o alta intrebare. Am un soi de parazit ce seamana a planarie. Puteti sa-mi confirmati daca asa este? Am si scos vreo doi pe o foaie de plastic, aveau forma unei picaturi de apa. Apoi am reusit sa-i prind si la poza:
https://goo.gl/photos/e2WUKxqGV3dudduXA
https://goo.gl/photos/SsDjKmxtcH8UVhwK6

In final si o poza cu totul. Stiu ca nu e mare lucru, dar atat de curand dupa invazia cyano eu sunt foarte multumit:
image

Am ceva alge verzi, am si (destul de mult) staghorn dar cata vreme nu vad nimic albastru e ok
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ne bucuram ca ai scapat de cyano
E foarte bine ca ai detaliat si cum, e o sursa de informatie pentru colegii se vor intalni la randul lor cu aceasta problema.

Referitor la "gangania" pozata de tine, nu este o planarie, ci o lipitoare.
Am avut si eu si pe care le prindeam, le culegeam din bazin, sau le trageam cu furtunul la schimbul de apa.
Cred ca poti scapa de ele cu ceva solutie pe baza de cupru (insa asta iti va killari si melci/creveti, daca ai).

Bazinul arata bine, felicitari!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cuprul mai omoara si bacteriile deci decicleaza. Prinde ce poti manual si constant scoate-i. daca esti consecvent ii dovedesti


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc de identificare. Nu se pune problema de razboi chimic, am melci si creveti, iar daca melcii as mai putea sa-i prind si sa-i mut, crevetii mi-ar fi imposibil sa-i prind pe toti.
Am studiat putin si pare sa fie "snail leech" (nu stiu cum ar fi traducerea in romana... lipitoare de melc?).
Sunt greu de scos, pentru ca sunt foarte mici (cam 3mm cand sunt extinse, dar cand sunt amenintate se strang intr-o bila ce abia poate fi vazuta cu ochiul) si stau exact la marginea substratului. Nici cu penseta nici cu acul de seringa nu am reusit. Dar mai incerc.

Momentan am mai introdus niste suporti de substrat (patratele subtiri de plastic) pe care am gasit prima data lipitorile. Daca asta le place, asa ii voi scoate. Alternativ voi incerca o capcana, dar trebuie sa le aflu putin comportamentul si preferintele.
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pe intuneric nu se aventureaza mai sus pe sticla?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Pe intuneric nu se aventureaza mai sus pe sticla?

Le urmaresc de vreo doua zile si nu... De altfel nu am mai vazut niciuna. Pana la urma mai rau imi pare ca am apucat sa le vad o data, caci altfel nu ma deranjeaza deloc.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com