[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un colt de natura  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inca o intrebare acum despre Redfield ratio, mai mult sa vad daca am inteles bine:

Am citit ca ideal raportul NO3/PO4 ar fi 16. Dar inteleg ca acest raport se refera strict la numarul de atomi, deci eu masurand si fertilizand in ppm ar trebui sa tin cont de masa molara.
La un calcul scurt, mie mi-a rezultat raportul NO3/PO4 exprimat in ppm la valoarea 10. Acest lucru se cam reflecta si in tabelele RR pe care le-am mai vazut pe net.

Desi fertilizez de vreo 2 saptamani 0.1ppm PO4 zilnic, valoarea masurata este in continuare 0, lucru oarecum confirmat si de algele verzi pe care le cam am.
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

atentie mare la ce fel de apa face referire sursa ta
N : P = 16:1 marine
N : P = 10:1 apa dulce
N : P = 10:1 => NO3 : PO4 = 10:0.69 = NO3 : PO4 = 14.5:1

Eu am renuntat la testele de fosfati care m-au dezamagit total (din cele obisnuite doar Salifert-ul mi s-a parut mai bun). Am luat un tester Hanna (gama de concentratii ridicate) si acum stiu cat am...
Nu stiu daca ti-am mai spus dar poti sa vezi daca testerul tau arata corect: calculezi cat trebuie sa pui din solutia ta de fosfati intr-un vas cu apa distilata astfel incat sa rezulte o concentratie de 0.5ppm PO4. Masori cu testerul si vezi ce arata...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am avut si eu dubii cu testul de fosfati, dar am facut deja exact ce spui tu: am preparat din apa de osmoza si Easy Live Fosfo o solutie cu o concentratie cunoscuta pe care am masurat-o apoi cu testul. Ce sa zic, rezultatele s-au potrivit chiar perfect. Mi-ar conveni sa dau vina pe un test slab/expirat, dar nu este cazul din pacate. Nu mai tin minte exact concentratia preparata/verificata, am scris acum cateva saptamani. Cred ca era undeva pe la 2ppm, nu ca ar conta

Lucian, ce ti-ai luat tu de la Hanna? Cel de $50 sau cel de $250?

Revenind la RR acum. Ai dreptate ca nu am dat atentie diferentei intre marin si apa dulce. Datele le-am luat de aici: http://www.theaquariumwiki.com/Redfield_Ratio. La final sunt doua link-uri, unul din ele mi l-ai dat si tu mai demult (era ref. la cyano), scris/tradus de un olandez. Ai cumva alte link-uri/surse de informatii? Caci mie tot nu-mi iese la socoteala calculul tau Ma tot confuzez intre Redfield Ratio si acel "Buddy Ratio", plus ca nu prea gasesc referinte pentru acel 10:1 la apa dulce.
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ar mai fi o explicatie a scaderii nivelului de fosfati prin precipitarea lor in reactie cu Fierul. De asta se si recomanda sa se faca adaosurile in zile diferite. Stabilitatea produselor depinde si de pH, de chelatorii utilizati (si alte substante care sunt puse tocmai pentru a impiedica combinarea componentelor - acid citric, etc.). Produsele difera intre ele prin multe elemente care nu sunt trecute pe cutie

P.S. EDTA, HEDTA, DTPA etc. sunt chelatorii utilizati (https://dexonline.ro/definitie/chelator)

Mai fa niste analize imediat dupa adaosul de fosfat si la 1-2 ore. Daca este vorba de precipitare, reactia ar trebui sa fie destul de rapida deci caderea concentratiei ar trebui sa fie in intervalul ala (cred eu smilie ). Poate altii au alte pareri/sugestii
[Thumb - stabilitateFe.png]

[Thumb - chelatori.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Will do!

Fier bag doar o data pe luna, fiind vorba de pastilele Dennerle E15. In alt acvariu rezista pastila pe fundul bazinului cateva zile sau chiar 1-2 saptamani si se dizolva incetisor. In acesta insa mi-o devoreaza crevetii imediat: a doua zi nu mai e nimic. Ciudate pofte mai au Oricum voi masura si imediat dupa ce adaug.

Intre timp au trecut cateva zile de cand am dublat ratia de fosfor, mi-e teama sa nu vorbesc prea devreme dar impresia mea este ca lucrurile arata mai bine: parte din staghorn au disparut (am impresia totusi ca le ciugulesc amano si ramshorn) iar ce a ramas s-a innegrit (o fi bine, sau se transforma in hulk? )

Totusi, intr-un final va trebui sa ajung la un echilibru intre NO3 si PO4. Deocamdata tatonez terenul cu fosfatii, dar in final care va trebui sa fie raportul intre valorile masurate de mine? Vad ca Lucian a scris 14.5:1, asta este?
[Yahoo!]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La multi ani tuturor!

Revin din nou in cautarea unui sfat. Am o invazie de Rhodophyta, mie imi pare staghorn, dar situatia s-a agravat in utlimele saptamani. Este drept, am avut un spike de nitriti (probabil a fost si de amoniac, dar nu l-am prins). In cele din urma, la ultima masuratoare zilele trecute am ajuns iar cu nitritii la 0. Totusi, ce este de facut pentru a combate algele rosii? Informatiile pe care le gasesc sunt cam contradictorii si mi se pare ca nimeni nu a gasit o solutie clara, verificata. Daca la inceput puteam smulge alga de pe plantele afectate, acum asta pare imposibil: nu pot sa o iau decat cu tot cu frunza afectata.

Am verificat deja filtrele, sunt curate. Am curatat toate sorburile/prefiltrele. Am injectat local si apa oxigenata, dar cu rezultate mixte: in unele locuri alga s-a facut roz, in altele insa a ramas neatinsa. Am marit si debitul de CO2, dar efectul mi s-a parut mai degraba advers, ba chiar am si pierdut niste creveti.

Frunzele noi ale plantelor par neafectate si curate, dar in schimb pe frunzele vechi este dezastru. In principal am probleme cu a curata Blyxa si gazonul HC. In rest am taiat masiv ieri si am replantat varfurile sanatoase.

Daca are cineva vreun material interesant despre acest subiect, v-as fi recunoscator. Altfel, astept sa vad cum va evolua situatia dupa ultima tunsoare de ieri.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/01/2016 11:53:29

[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

orice modificare busca a parametrilor apei este ideala pentru aparitia algelor
Daca nu ai avut CO2 si maresti brusc cantitatea de CO2 pana iti mor crevetii cel mai sigur va fi ca "poate" vei scapa de algele alea dar sa apara cele care apar din cauza fluctuatiile de pH/CO2 La fel este cu aditiile de nutrienti, de oricare ar fi. daca vrem sa crestem concentratia unui anume substante, marim treptat ratia astfel incat in una/doua saptamani sa ajungem la valoarea dorita. Rezultatele se vor vedea treptat dupa 1-2 saptamani. Singura alga care reactioneaza foarte repede este Green Spot Algae - GSA si doar in sensul ca nu mai apar altele nu ca cele aparute dispar/mor...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am inteles ideea, voi incerca sa asigur parametri cat mai stabili.

Problema este ca am facut si eu o greseala: am plecat in concediu o saptamana si am oprit caldura in casa. Cand m-am intors, incalzitorul inline era stricat (il verificasem cand am plecat de acasa si sigur mergea). Pe scurt, atat in casa cat si in apa erau 17.5 grade. pH controller-ul avea o tinta pH de 6.1, desi il lasasem la 6.5. Probabil tot de la temperatura a luat-o razna. Colac peste pupaza a deviat si reglajul reductorului de CO2, astfel incat curgeau sir de bule continuu in numarator. Testul permanent de CO2 era complet transparent.

Cu toate astea au supravietuit vreo jumatate din crevetii Amano si Red Rili. Pestii au supravietuit cam toti din ce vad (SAE, Oto, Endleri, Microrasbora Galaxy). A durat vreo 2 zile pana am adus temperatura inapoi la ~25 grade si au inceput sa apara si vietuitoarele; initial am crezut ca au decedat cu totii. Totusi in acest timp am pierdut un Oto (probabil nu a suportat tranzitia 25 -> 17 -> 25 grade, oricat de lent s-a petrecut).

In aceste conditii am gasit acvariul plin de Staghorn si filamentoase verzi lungi de la gazon pana la luciul apei. Algele verzi le-am curatat in ziua 2, dupa alte 2 zile inca nu au reaparut. Probabil a fost de la varful de amoniac/nitriti (de care stiam cand am plecat in concediu). Din pacate nu pot face acelasi lucru cu Staghorn-ul, sau oricum nu dintr-un pas. Va fi nevoie sa intru de multe ori in acvariu pana sa scot toata alga de acolo, plus ca la unele plante trebuie sa astept frunze noi.

Asadar cred ca ce vreau sa intreb este: daca am remediat dezechilibrele existente, pot spera macar ca Staghorn nu se va intinde? Sau trebuie sa iau masuri radicale pentru a o elimina complet, pana sa puna stapanire pe tot bazinul?
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu poti fi sigur ca este doar Staghorn si nu poate garanta nimeni ca vei scapa de alge... Poate te asteptai la alt raspuns dar realitatea mi-a aratat ca optimistul este un pesimist prost informat
Mentine asa stabil acvariul o perioada si sa vedem cum evolueaza...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com