[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cryptic Cherries  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Asta faceam deja...

Cred ca ii bag la cura pe dihori, mananca si se .... prea mult.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Ieri am incercat o replantare. In prima jumatate a zilei imi venea sa ma dau cu capul de pereti cand am vazut cum s-a tulburat apa de la Aquabasis... S-a mai potolit, am mai schimbat niste perlon, s-a potolit mai mult, am schimbat inca o serie de perlon si acum e aproape ok.
Oricum, muschiul este plin de pamant.

Cryptic Cherries - West-Africa river
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

O mica smecherie cand scoti plante si ai substrat fertil, e sa ridici un pic planta, pana se vad radacinile si sa dai la nivelul substratului.
Restul de radacini raman in substrat, vor deveni nutrienti la randul lor.

Si cand scoti o planta, o ridici cu grija, incetisor. Nu tragi de ea ca de morcovi

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Am scos si crypto si am pus-o mai in fata si pe aia nu puteam sa o tund, dar oricum este un sfat binevenit.
S-a limpezit, in sfarsit.

A mai iesit o ponta de guppy, cred ca au fost deliciosi, nu am mai gasit niciunul dimineata.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Intrebari.

1. Tinand cont de asezarea in pagina a plantelor mele (in PDF), unde ar fi bine sa mut crypto?
Ocupa prea mult loc in fata, nu se vede nimic de ea, e prea mare...

2. Moss-ul meu nu vrea neam sa se lege de cioata, creste ca nebunul, dar nu vrea sa se lege.. L-am rasucit de jur imprejurul cioatei, dar si-a revenit la pozitia initaiala. Cum fac sa il tin unde vreau, adica sa adere la cioata de jur imprejur, ca apoi sa il tund?

3. In moss, am pozat ceva ce pare a fi mai subtire decat el. "Alga ii, pamant galben ii?" Ca de scos alge, am scos un " buchet de GBA" de pe cioata, chiar langa moss. A TREIA POZA

4. Dupa ce am facut pe frizerul si am tuns Valisneria la nivelul apei, ca apoi sa aflu ca nu se tund fruzele, ca mor, ci se rareste de la baza, daca vreau sa mai raresc din moss, il tund pur si simplu?

5. La schimbul de apa, observ ca apa nu este complet incolora, ci are o usoara tenta galbuie. Este de la substratul fertil pe care l-am pus? Este daunatoare in vreun fel? Daca da, cu ce elimin acea tenta?

Azi am scos si buretele bolborositor, dupa ce oprisem aerul in bazin de 1 saptamana. Aveam valori mari la nitrati (~50 ppm), indiferent de cat schimbam apa, reveneau imediat, in conditiile in care NO2 = 0.


Mersi de raspunsuri.
[Thumb - 100_5467 - 1.jpg]

[Thumb - 100_5466.JPG]

 Filename Plante.pdf [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 163 Kbytes
 Downloaded:  516 time(s)

[Thumb - 100_5469.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 05/07/2014 21:51:11


Cryptic Cherries - West-Africa river
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Incearca sa muti crypto in fata filtrului. Asa maschezi si filtrul si nici nu mai tai din vizibilitate in fata.
Muschiul asta pe care il ai tu, l-am avut si eu (imi scapa numele acum). Asa creste el, imprastiat. Poti sa-l tunzi regulat (pur si simplu il tai), insa va creste la loc (si creste destul de repede).
Cauta niste flame moss, sau christmas moss. Cresc mai incet si au o forma mai frumoasa.

Ce substrat fertil ai pus? N-ar trebui sa iasa in masa apei decat daca deranjezi substratul.
Se poate ca tenta galbuie sa fie de la lemn.
Nu mai stiu ce lumina ai? Poate e lumina calda si da tenta galbuie...


Ce filtrare mai ai acum? Filtrul ala e proaspat pus sau il mai de mai mult timp?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

JBL Aquabasis. L-am racait eu, acum ma chinui sa il aspir putin cate putin .
Tenta galbuie o vad in vasele de schimb. Cioata are 5 luni, asa ca nu cred sa fie de la ea.

Referitor la filtrare, am inlocuit acum ceva timp buretele cu minisiporax si inele poroase de la JBL. In fata lor am perlon . Tranzitia am facut-o cand in bazin era si buretele bolborositor.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/07/2014 22:16:55


Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Am atasat inca 2 poze.
Se pare ca dupa schimbul sapotamanal si fertilizarea cu Profito de rigoare, am hranit si niste alge.

Puteti sa ma ajutati cu cateva lucruri?

1. De care sunt?
2. Cat sunt de periculoase pentru bazin?
3. Care ar fi cauza aparitiei lor (lumina prea multa am marit cu 2 h programul de 1 saptramana, acum am 10 h continuu, 11 w la 15 litri net de apa sau fertilizant prea mult, in conditiile in care folosesc indicatiile producatorului)?
4. Cum scap de ea?

Mersi

LE: Din ce am vazut in poze, am de ales intre hair si staghorn.
[Thumb - 100_5484 - 1.jpg]

[Thumb - 100_5483 - 1.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2014 22:58:46


Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Am incervat sa indepartez mecanic firele alea de alga si surpriza, tot muschiul ala era impanzit.

Asa ca a ieit cu tot cu muschi, au ramas cateva fire din muschiul initial pe creanga aia.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/07/2014 09:42:35


Cryptic Cherries - West-Africa river
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

sigur nu este staghorn
dar ce recolta frumoasa de alge ai )



Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Ciudat ca doar in moss-ul ala, era si foarte aproape de suprafata apei.

Acum nu mai am.

Am redus cu 2 h perioada de iluminare, de la 10 la 8.
Pusesem 10 h cu gandul ca 11w nu e chiar atat de mult oentru vreo 15 l net de apa.

Cryptic Cherries - West-Africa river
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Intr-adevar nu e staghorn cu siguranta.
Daca doar in moss e, eu l-as arunca cu totul, ca sa fiu sigur.


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

l-am aruncat de ieri

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Am aruncat eu si mama moss-ului infestat cu alge, dar se pare ca nu am aruncat la timp si intre timp s-a extins.
Acum mi-a aparut si in tufa de Rotala si pe varful unor frunze de Valisneria (ciudat este ca la fel am patit si in celalalt set-up, unde am scapat de Diatome, dar m-am pricopsit cu Hair Algae, in varful frunzelor de Valisneria si pe frunzele plantelor de Hydrophila care au ajuns la suprafata apei si au oprit cresterea). In moss, nu mai spun, e omniprezent.

Crypto si Anubiasul nu dau semne sa fie afectate, ba mai mult, ambele s-au indesit.
La fel, Egeria e ok, creste, doar ca plantele ei sunt mici, nu cresc mari in diametru, au max 0.5 cm. Aceeasi problema este si la Rotala, fruzele sunt mici, fata de planta initiala.

Despre Amania nici nu stiu ce sa zic. Creste, dar foarte incet, iar frunzele nu arata a fi deloc sanatoase. Nu sunt gaurite, dar sunt mici si sfrijite.

Iluminatul este 8 h / zi, 11 W la 15 Litri net, bec pl11w Osram 830.

De melcii comunitari am scapat de cand am bagat un Anemtome, nu am scapat de toti dar situatia este mult mai ok, arata a bazin de pesti, nu de melci comunitari.

Se pare ca de cand am bagat Discus-ii am scapat si de pontele de Guppy si de majoritatea RCS-ilor (cred ca mai am 1 adult si 2 pui din generatii diferite).

Fertilizez Profito cu 1 ML / 10 L / saptamana (100 ppm), cf indicatiilor producatorului (total 2 ml) la schimbul de apa si schimb 30 % de 2 ori pe saptamana si Easycarbo 0.2 ML / L zilnic (200 ppm).

Acum vin intrebarile:
1. Cum scap de alga asta si cum m-am pricopsit cu ea in ambele bazine in conditiile in care singura legatura intre bazine este furtunul cu care fac sifoarea? (Este nevoie de schimb mai des de apa?)

2. Este ok schema de fertilizare sau trebuie sa adaug Profito zilnic, si nu o cantitate mai mare la schimbul de apa?

3. Inaltimea relativ mica a bazinului poate afecta (limita) dimensiunea frunzelor plantelor?

4. Disparitia RCS-ilor am pus-o bine pe seama Discus-ului? ASta in conditiile in care e satul, mananca artemia congelata de 2 ori pe zi si a crescut in 1 luna si jumatate cam 0.5-1 cm in diametru.

5. Nitratii sunt mari, chiar daca am redus numarul pestilor (5 guppy si 1 Discus pe care il tot pacalesc ca voi face bazinul mare) si fac 2 schimburi de apa pe saptamana, sa incerc sa maresc frecventa lor? In filtrul intern am 200 ml siporax si Perlon la inceput pe care il schimb saptamanal.

6. Apropo de bazinul mare, exista compatibilitate intre RCS si Discus, sau acestia sunt hrana prin excelenta?

Mersi de raspunsuri si spre sa nu va fi plictisit cu postarea prea lunga.

[Thumb - 100_5506 - 1.jpg]

[Thumb - 100_5509 - 1.jpg]

[Thumb - 100_5512 - 1.jpg]


Cryptic Cherries - West-Africa river
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Salut , sa nu te miri ca ai avut alge granulatia mare a substratului il face sa devina depozit de detritus implicit No3 ridicat plus fosfati astea duc la aparitia si proliferarea algelor ,sporii algelor exista peste tot :aer apa se dezvolta atunci cand au conditii propice : temperatura ,lumina NITRATI si PHOSPHATI , in orice sistem apar e un semn ca NO3 si PO4 au valori pe care sistemul nu le poate prelucra/ absoarbe prin filtrare bio si prin plante. O cauza ca erau pe moss e ca acolo curentul de apa era mult incetinit si se intampla acelasi lucru ca si in substratul cu granulatia mare -depozit . Crevetii si speciile/exemplarele de pesti mici vor fi intodeuna un supliment la masa discusilor . Un alt aspect discusii pana la ~10 cm se cresc in bazin "steril" adica fara substrat datorita faptului ca asa poti mentine o curatenie adecvata prin aspirarea fundului bazinului Zilnica ! Asa reduci la un nivel acceptabil bacteriile si parazitii plus ouale lor care nu neaparat ii omara(desi se intampla) dar compromit pestii in dezvoltarea lor armonioasa . Niciodata un discus crescut in plantat (pana la marimea specificata )nu va fi la fel de armonios dezvoltat ca si unul crescut in bazin fara substrat (cu schimburile zilnice de apa), nu va avea acea forma de -disc putin mai inalt pe verticala (in unele cazuri) cu inotatoare pectorale lungi si cu impresie generala alerta si viguroasa, si eu a trebuit sa ma conving personal pe pielea mea de asta ,se poate compara cu cazul folosirii apei de osmoza la marine .Un discus in crestere ar trebui sa primeasca hrana de 4-6 ori pe zi ,de aici si nevoia schimburilor repetate de apa pentru a o mentine in parametrii cat mai buni , lucru pe care nu il poti face in cazul prezentei substratului indiferent cat il aspiri . Cat de "mare" va fi cel mare ? Trebuie sa ai in calcul 50l pe discus , si fara suparare discusul din fotografie incepe sa nu arate prea bine : e inchis la culoare si ochii imi par cam mari raportat la marime semn ca e intarziat cu cresterea iar impresia e de probleme cu paraziti interni si/sau calitate slaba a apei , trebuie sa te hotarasti ori pui baza pe discus ori pe plante, daca primeaza pestele atunci apuca-te de schimburi frecvente de apa statuta de preferat aerata(ca sa iasa clorul gazos din ea, nu clorul in sine e problema ci forma sa gazoasa introdusa sub presiune care poate provoca embolie gazoasa -moartea pestilor) sau folosesti biotopol/aquasafe ; recomand indepartarea substratului sau sifonarea frecventa desi iti va fi cam greu sa impaci si capra si varza , numai bine

This message was edited 2 times. Last update was at 03/08/2014 14:15:17

[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

In primul rand, multumesc mult pentru raspuns.

Pietrisul este de 2-3 mm, era chiar mai mare primul pe care l-am avut. De aspirat, aspir la fiecare schimb de apa, adica de 2 ori pe saptamana, probabil ca e prea putin...

Referitor la numarul de mese zilnice, ai dreptate, nu pot sa ii dau atatea aici (4-6), ar fi un dezastru biologic.

Cel mare are 420 litri, asta trebuia sa fie un apartament de vacanta pentru discus, dar uite ca a facut aproape 2 luni de cand sta in el.

In bazinul asta probabil vor ramane creveti si guppy, mai ales ca voi selecta din celalat exemplarele care arata a endler corcit si de red si yellow neon.

Voi incerca sa schimb zilnic 5 litri de apa (din 15 net), sa vad daca se vede vreo imbunatatire a situatiei. In cazul asta, cred ca si fertilizarea cu Profito o voi face tot zilnic.

Multumesc inca o data pentru raspuns.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

ocean wrote:Salut , sa nu te miri ca ai avut alge granulatia mare a substratului il face sa devina depozit de detritus

Am observat ca daca umblu prin substrat, ma refer mai mult decat aspirarea obisnuita, ocazional ies bule de gaz (nu stiu ce este).
Probabil ca asta este o problema.
Pe langa asta, mai am si substratul fertil la 2 cm sub inert si probabil a ajutat la colmatare

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Revin cu problema cu gazul acumulat in substrat.
Astazi, la schimbul de apa, am aspirat si am apasat pe substrat cu clopotul de la furtun. Mare mi0-a fost mirarea sa vad ca timp de 10-15 secunde. atat cat am mentinut presiunea, a iesit un sir constant de bule din subtrat, toate prin acelasi loc.
Am facut pauza si am apasat din nou, acelasi lucru, emanatie de gaze.

Aveti idee ce ar putea fi? Mie imi trec mai multe idei prin minte (gaz metan din descompunere, azot, oxigen)...

Alegele Hair le tin sub control, nu am scapat de ele, dar cu schimburi mai dese de apa (2-3 ori pe saptamana cate 6 litri - 30%), nitratii la fel, au scazut si sunt 10-20 ppm.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Din ce am citit, fie este Hidrogen sulfurat, fie CO2. Am incercat sa miros gazele respenctive, nu au miros de ou clocit, partea ciudata e ca nici CO2 nu prea are de unde sa se formeze acolo.

Melci am destui, si maidanezi clasici, si M. Tuberculata, asa ca ar trebui sa plimbe respectivul substrat...

Cryptic Cherries - West-Africa river
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

CO2 se formeaza in substrat in mod natural.
Acum sunt curios cat de mult gaz iese...nu poti sa faci o scurta filmare?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com