[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cryptic Cherries  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Bacteriile sunt lichide, 1 ml la 40 litri de apa.

PS, trebuie sa setez camera sa faca pozele mai mici, sa nu fac 5 postari pentru 5 poze...
[Thumb - 100_5178.JPG]


Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Am pus 1 ml de bacterii, am pus substratul nou cu piatra fina la suprafata, am plantat plantele, in spate, cu spuneam ca vreau.

Am tulburat un pic substratul vechi si a iesit o gramada de fire roz din el. Colonii de bacterii sau mancare in exces depusa pe fundul apei?

Acum este din nou tulbure apa, maine dimineata urc poze noi, sper sa se decanteze / filtreze ceva pana atunci, sa pot vedea ceva.

Cel mai mult sper sa am tot 4 pesti vii maine dimineata (2 x guppy si 2 x betta), cate un mascul si o femela. Oricum , pana nu stabilizez acvariul dpdv al claritatii, nu mai bag pesti in el, e pacat de ei.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2014 23:58:46


Cryptic Cherries - West-Africa river
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Imi pare rau ca ti-au murit pesti. Si eu am avut ceva fatalitati la inceput. 2 scalari, 1 xilo, 1 xipho, 6 gupy, 1 hoplo si 1 labeo. Asa se intampla cand suntem incepatori, ne grabim si abia cand ne depaseste situatia cautam ajutor.

0771 496 835 Lucian
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Am montat biofoam-ul, dar nu am putut pune si tevusca de plastic din cauza lipsei de inaltime (mi-a furat si substratul vreo 6-7 cm).
Am verificat din nou temperatura, tot la 27 sta, chiar si fara incalzitor. Verific si dimineata si daca e tot asa, ma gandesc sa il duc inapoi, mai ales ca vine caldura.

Ma gandesc sa pun in partea stanga plantele, in dreptul filtrului, pentru a reduce curentul care se formeaza, iar in fata biofoam-ului sa pun fi o radacina fie un ansamblu de pietre mai mari... Mie unul imi plac cum incepe sa arate, mult mai bine decat la inceput.

Intrebare:
1. Acum, ca am plante, trebuie sa maresc perioada de iluminare?

2. De asemenea, pentru un numar de 6-7 fire, este nevoie de CO2, ca le scot, daca e asa... Sau CO2 este eliminat de pesti si pot face reglajul intre O2 introdus de pompa si cel de plante si CO2 produs de pesti daca, dupa efectuarea ciclarii, cresc numarul de pesti...

Ca si exemplare, din ce am vazut, as vrea sa am vreo 3 scalari, 2 ramirezi, 1 betta, 3-4 guppy si vreo 8 neoni, plus 2 sanitari. Prea multi pentru 30 litri?
[Thumb - 100_5180.JPG]

[Thumb - 100_5183.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/03/2014 02:19:16


Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Vedere frontala
[Thumb - 100_5182.JPG]


Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Poze de azi-dimineata, pot observa o usoara limpezire. Toti pestii sunt in regula.
[Thumb - 100_5186.JPG]

[Thumb - 100_5187.JPG]


Cryptic Cherries - West-Africa river
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

1 pietrisul ala de granulatie mare trebuie scos.
2 Plantele au nevoie de co2, iar pestii nu produc asa ceva
3 daca vrei plante nu mai baga aer, o usoara valuire este suficienta
4 La ce plante ai tu acolo nu da mai mult de 5 ore acum
5 nici gand sa bagi scalari sau ramirezi acolo, uita de ideea asta. Poti face bazinul pentru 1 beta sau cativa gupy, eventual pune mana si studiaza si tu cate ceva sa vezi cam care sut compatibilitatile pestilor, ce cerinte au .
6 nu lasa in acelasi bazin masculul cu femela de beta, cu atat mai mult nu baga 2 masculi in acelasi bazin
7 NU mai baga nici un peste pana nu se termina perioada de ciclare
[ICQ]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

1. Ma gandeam eu ca va trebui sa-l scot si sa-l cern, adica sa scot tot ce e in acvariu, sa fac panta din nou...
2. OK. Imi terbuie neaparat un aport suplimentar de CO2 pentru plantele alea? Doar pentru ele, in cazul in care nu suplimentez numarul lor?
3. Opresc pompa de aer chiar cu cele cateva fire de plante? Produc ele suficient O2 pentru oratanii?
4. 5h / zi, cam asa dadeam si inainte de plante, vreo 3 dimineata si 3 seara. O sa reduc dimineata.
5. OK, o sa vad care e treaba.
6. O sa vad care din ei (mascul si femela) supravietuieste procesului de ciclare, apoi o sa dau unul din ei inapoi.
7. Asta era si ideea mea, am si zis mai sus.

Mersi pentru sfaturi.

Cryptic Cherries - West-Africa river
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

2 Nu este necesar
3 Opreste-o, doar indrepti iesirea de la filtru spre suprafata pentru o usoara valuire, aceasta valuire va asigura schimbul de gaze necesar orataniilor tale
4 lasa fara pauza
6 pobabil ca masculul sau nici unul, femela poate va fi omorata pana atunci de mascul
[ICQ]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc din nou

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Limpede in sfarsit... Sau aproape, dar oricum, mult mai bine.

Am observat masculul de guppy ca ciuguleste plantele. E normal?
[Thumb - 100_5189.JPG]

[Thumb - 100_5196.JPG]


Cryptic Cherries - West-Africa river
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Lemon wrote:Am observat masculul de guppy ca ciuguleste plantele. E normal?

Gaseste el cate ceva pe acolo ce-i starneste interesul. Resturi de hrana, poate ceva depuneri, oricum ceva il tenteaza. Nu este nici o problema

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

De asemenea, masculul de guppy o fugareste pe femela de azi-dimineata. Din cate am vazut, deja ar avea pui in ea. Insa el este insistent.

Cryptic Cherries - West-Africa river
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Lemon wrote:De asemenea, masculul de guppy o fugareste pe femela de azi-dimineata. Din cate am vazut, deja ar avea pui in ea. Insa el este insistent.

Pai da, Guppy sunt un fel de iepuri subacvatici. De multe ori, acvaristii incepatori fac greseala de a-si lua cativa masculi (ca deh, sunt frumosi) si una sau doua femele. Acestea din urma nu vor avea nici o clipa de liniste, fiind fugarite in permanenta de "iepuroi". De multe ori isi dau obstescul sfarsit din cauza epuizarii.
O solutie onorabila este sa ai 2-4 femele la un mascul, sau doar masculi in acvariu. In primul caz, risti o suprapopulare a acvariului daca supravietuiesc multi pui.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2014 00:00:40


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Daca vrei co2, vezi ca sunt filmulete pe youtube cum sa faci acasa.

0771 496 835 Lucian
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Ideea e ca nu vreau sa fac ceva complicat si vreau sa evit CO2. Prefer sa renunt la unele plante decat sa umplu bucataria cu echipamente.

Inca o zi fara evenimente, apa este din ce in ce mai limpede, schimb 10% / zi.

S-au dezinhibat si cei doi betta, masculul ii da tarcoale femelei, ma gandesc ca nu mai sunt atat de stresati ca la incput.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Astazi l-am vazut pe domnul pe unul dintre peretii laterali, are aprox 4-5 mm lungime. Il dau jos sau e ok sa bantuie si el pe acolo?

Daca ma apuc sa replantez, vreau sa le mut locul plantelor, cu ocazia asta sa scot pietrisul mare si sa pun doar mic, trebuie sa fac din nou ciclarea lui? Chiar daca opresc apa din acvariu intr-un vas?
[Thumb - 100_5215.JPG]

[Thumb - 100_5198.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2014 18:45:29


Cryptic Cherries - West-Africa river
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

E un melc de substrat,e ok,nu incurca cu nimic.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Arata ok pe geam acolo, ma gandeam sa nu faca vreun rau...

Legat de schimbarea substratului vreun sfat?

Cryptic Cherries - West-Africa river
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Pai pentru a schimba substratul trebuie sa pastrezi macar 50% din apa, iar filtrul sa mearga in vazul cu apa scoasa. Daca ai fi cautat putin vedeai care sunt pasii de urmat,pe viitor incearca sa citesti si tu putin ca sa avem aceleasi repere. Bacteriile care sunt responsabile cu ciclarea se afla in filtru si in substrat, nu in apa. Apa o pastrezi pentru restul parametrilor, ph, duritate.
[ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com