[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cryptic Cherries  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Asta fac, citest thread-uri dupa thread-uri pana sa intreb ceva.
Scuze daca sunt plictisitor, dar nu vreau sa fac pasi gresiti. Am cele 2 filtre (filtrul intern si biofoam-ul), care cred ca au strans deja colonii de bacterii in ele, pe langa cele care s-au format in substrat.
Pe mine nu ma deranjeaza substratul actual, dar la sfaturile colegilor am decis sa schimb pietrisul cu granulatie mare (4-6 mm) cu cel de 2-3 mm.
Daca nu e neaparat nevoie, fac doar replantarea si bag o radacina in bazin (dupa ce urmez pasii de inmuiere, scoatere de tanin, eventuala fierbere) si cred ca pe moment am terminat. Eventual o planta de suprafata pentru cazul in care se hotaraste purceaua sa nasca.
La 30 litri cat are bazinul, peste vreo 2 saptamani o sa raman cu masculul de betta si mai iau 1 mascul si 2 femele guppy, eventual 1 ancistrus care nu va creste mare, ramane sa ma documentez care specie nu depaseste 8 cm la maturitate.

Cryptic Cherries - West-Africa river
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu esti plictisitor, doar ca la un moment ti se ia sa repeti acelasi lucru la nesfarsit. Ideea este ca tu ai pietrele acelea prea mari, de aceea ti-am zis sa le scoti(daca vrei) pentru ca se strange mizerie sub ele.
[ICQ]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

narcis wrote:doar ca la un moment ti se ia sa repeti acelasi lucru la nesfarsit

Am observat ca toti incepatorii pun aproape aceleasi intrebari, si asta numai dupa ce s-au grabit si au facut prostii.

Daca tot scot substratul din bazin, are rost sa pun asa ceva? Nu este deloc scump si tot ma gasesc in situatia sa dau tot afara. http://www.reef.ro/web/reef/detalii_produs/_pd_/produse_echipamente_acvaristica/filtre_interne/Resun_filtru_RS_12_P

Doar ca nu stiu ce anume il actioneaza...

Seara buna

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare din nou.

Intrebari:
1. Pe buretele din prima poza sunt resturi care trebuie curatate sau colonii de bacterii?
2. In acelasi burete trebuia sa bag si un suport pntru bacterii sau este de ajuns sa treaca aerul pein el?
3. Plantele o duc ok, le ciuculesc guppy de le iau dracii, acum intreb daca depigmentarea unor frunze este semn de boala sau aclimatizare sau pur si simplu este rezultatul ciugulirii repetate (rup jumatati de frunza, atat masculul, cat si femela). Mentionez ca unele fire prezinta depigmentarea la frunzele de la baza, altele la frunzele din varf.

Mersi de raspunsuri.
[Thumb - 100_5218.JPG]

[Thumb - 100_5219.JPG]


Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Aceleasi plante
[Thumb - 100_5221.JPG]

[Thumb - 100_5220.JPG]


Cryptic Cherries - West-Africa river
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

1 incearca sa pui in practica sfaturile date de narcis

2 pana nu se se termina ciclarea eu nu m-as atinge de filtre(exceptand cazul colmatarii filtrelor)

3 plantele alea au nevoie de papa

4 eu unul as renunta la pestisori, iar mai apoi as pune ceva gen neon, sau doar un betta (usor de zis greu de facut)

5 nu prea am inteles ideea de filtru bio foam, avand in vedere ca acestea sunt pt acvarii sterile

pestisoru meu de aur
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

1. Azi am luat pietris de granulatie 2-3 mm o radacina, la fel niste plante de suprafata, asta pentru cazul in care fata "purceaua".
In seara asta schimb pietrisul, replantez intr-un colt in asa fel incat sa maschez filtrul, renunt la pompa de aer cu tot cu biofoam (despre care eu am crezut ca face filtrarea biologica), gandindu-ma ca filtrul din filtrul propriu-zis e prea mic (am si primit un sfat asemanator)
R4du wrote:
Fiind acvariul mic, iti recomand sa folosesti filtrul intern pe filtrare mecanica, iar pt a nu decicla acvariul iti recomand sa cumperi un burete biofoam baby, marimea 1 si sa il pui in loc de piatra aia de aer. Costa 10lei unu. Iti va cicla mai repede acvariul si va fi o buna casa pt bacteriile "bune"si iti asigura si oxigenarea apei.

3. Prin papa te referi la adaos lichid sau substrat hranitor inainte de pietris (as putea sa fac toata operatiunea zilele urmatoare si sa iau niste substrat fertil, dar nu vreau sa fac aquascaping deocamdata (de abia tin in viata 4 pesti), doar cateva plante in spatele radacinii sa ascunda filtrul).
4. Am 2 betta, din care cel mai probabil voi ramane cu 1 singur (cel mai probabil cel mai mare, pe care il am si la avatar) si 2 guppy (1 mascul si 1 femela), iar planul era sa mai iau inca 2 femele de guppy si 1 mascul sau sa renunt la femela si sa iau inca 3 masculi. Stiu ca bazinul este groaznic de mic, sotia a vrut sa ma goneasca cu el din casa, acum vrea scalari si tetra (i-am zis sa avem rabdare, sa il tinem pe asta mic 1 an, sa ne obisnuim cu toate procesele, apoi, daca ne descurcam, sa luam un bazin pentru pesti mai mari, ea credea ca incap in asta mic).
5. Biofoam-ul a fost un sfat primit de la un coleg, cum am zis si mai sus. Chiar nu stiu ce sa fac, asigura cele cateva fire de plante oxigenul necesar celor 4 pesti actuali?

Mersi si scuze pentru postul lung.

Cryptic Cherries - West-Africa river
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

cu bani dati pe pomapa de aer si biofoam luai un filtru intern

fara un substrat special nu vei avea plante(trb macar nisip de rau peste care pui pietrisul cu granulatie 2-3, iar in substrat sa bagi niste bile de la jbl, dar asta e cea mai mai proasta varianta,) eu as fi luat o punga de aquabasis plus pietrisul tau ar fi fost super ok pt un acvariu care se doreste doar plantat

un filtru hang on cred ca era ideal

legat de plante cu crestere usoara ar fi cryptocorine,anubias, elodea,nucusi, valisneria . cred ca un manunchi de cryptocorine si cu elodea ar arata bine in acvariul tau

pestisoru meu de aur
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Pompa o aveam, biofoam-ul a fost 15 lei, nu e chiar atat de mult, filtrul intern a venit odata cu acvariul, tot de la Hailea, 50-200 l / h debit, iar hang-on as putea pune doar daca decupez in capac locul unde vine prins de acvariu. Oricum, m-ar bucura nespus sa scap de pompa de aer si de galagia ei... Acum m-am obisnuit, dar la inceput innebuneam de la barait...

Atunci maine snunt la petshop sa iau aquabasis. Cred ca la dimensiunile mele (35 x 30 x 25 - H x L x l) mi-ar ajunge vreo 2 litri de aquabasis.
In partea din spate, unde va fi mai inalt pietrisul, trebuie sa fie si stratul de aquabasis mai inalt, sau poate fi doar pietrisul mai inalt?

Plantele pe care le am nu stiu nici acum cum se numesc, am cautat, dar nu am reusit sa le identific...


Cryptic Cherries - West-Africa river
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

uite aici http://pet365.ro/products/JBL-AquaBasis-plus.html

daca nu ma insel ai elodea

pestisoru meu de aur
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

cingo171179 wrote: ai elodea
?

Cryptic Cherries - West-Africa river
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

asa se cheama planta ta elodea, sau egeria densa

pestisoru meu de aur
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Eu optez ca este Egeria ;)

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

mergi duminca la piata bric , pe la mijlocul pietei(afara la tarabe) e un tip razvan(are niste acvarii lungi pline numai cu plante) care vinde plante ieftine 5 lei "buchetul"

pregatesteti niste bidoane in care sa pui apa din acvariu

pietrisul il speli inante de al pune in acvariu, de 5-6 ori, fiind cantitate mica presupun cam 3-4 kg il poti fierbe (il pui in oala il acoperi cu apa , si il lasi sa dea in clocot si il mai tii 2-3 min)

pestisoru meu de aur
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

avansatule elodea sau egeria e tot aia

pestisoru meu de aur
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Acum ca m-am uitat, dintre cele 3 care seamana inter ele, pare a fi Egeria, are 4 frunze per sectiune.

Pietrisul l-am spalat bine de ieri, trebuia sa fac schimbul cu cel de gran 2-3 mm, dar era prea tarziu si mi s-a dat stingerea.

Mersi de informatie, o sa caut niste moss sa pun pe coacul pe care l-am luat. Toata treaba este ca eu nu as vrea sa bag CO2...

This message was edited 1 time. Last update was at 12/03/2014 21:04:31


Cryptic Cherries - West-Africa river
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

cingo171179 wrote:avansatule elodea sau egeria e tot aia

Stiu asta, dar prin toate magazinele de aici este numita elodea.... dar mie imi place mai mult numele egeria.....

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Lemnul pe care l-am luat si pe care l-am pus la rehidratat a facut deja "muci" pe el... sper ca pana maine sa aiba destula apa in el sa sta la locul lui...

Purceaua se face mai mare pe zi ce trece, la fel si plantele, au crescut in lungime. Astea se pot tunde, sau tai mugurul vegetativ si "sanatate", altceva nu mai creste?

Tot legat de purcea, parca mi-e mila de ea s-o fugareasca disperatul ala toata ziua si as mai lua o femela, dar vreau intai sa dau restartul si dupa vad care e situatia, nu as vrea sa omor pesti degeaba...

[Thumb - 100_5233.JPG]

[Thumb - 100_5229.JPG]

[Thumb - 100_5226.JPG]


Cryptic Cherries - West-Africa river
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

la guppy treaba sta cam asa 1m+3f

imi place lemnu ala cum "pica" in acvariu

cred ca va dura mai mult de e o zi pana cand nu va mai plutii

mai lasa sa mai creasca si dupa tai de la jumatate tulpinile de elodea

pestisoru meu de aur
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Deocamdata e pus la inmuiat, nu e pozitia finala.
Astazi dupa-amiaza vreau sa schimb substratul si sa pun si fertil.

Voi renunta si la biofoam cu tot cu pompa de aer si ma bazez pe "Elodia" sa dea oxigen crocodililor mei...

Sper sa iasa bine

Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com