[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tratament Cyanobacteria  XML
Forum Index » Alge
Author Message
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Restartul era pregatit de mult, mi-se pare prea banal ca scape, oricum am sa folosesc cam tot ce se poate folosi din actualul set up.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

A trecut mai bine de o saptamina de la tratament. Nu stiu daca va mai aparea dar la cum se prezinta bazinul parca nu as fi avut niciodata cyano.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Cresc bine plantele ?

Da sau Nu ? nu exista raspunsul Nu prea

This message was edited 1 time. Last update was at 09/02/2018 15:12:35

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mai ce sa zic. Asa fain nu au mai crescut de la setupul " lost nature". E o placere sa l privesc seara.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Atunci e bine , o sa vezi ca si daca se face iar cyano o sa fie cantitati mici si trebuie sa o scoti manual si dai cu H2O2 si trece incet incet
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Gabi C wrote:Sper sa nu am si eu ghinionu asta .
Substratul nu il ai colmatat cumva? Si mai zic ( poate o mare timpenie ) oare daca ai incerca cumva sa schimbi sursa de apa ( cind faci schimburi partiale ) - oare cum ar fi ?
Oricum concluzia mea acum este ca BBA , GSA si alte alea nu le mai consider o problema dupa ce am avut experienta asta cu cyano .


Nici cum .
Am si filtrare prin substrat, deci tratamentul ajunge ajunge si in cel mai mic coltisor. Dar la mine apare numai in partea superioara a bazinului, pe sustrat nu am avuto de loc. Ca sa elimin si aceasta cauza, inainte de ultimul tratament, am scus tot gazonul si am aspirat temeinic substratul.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ce avem noi aici, in substrat ?

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ma bag si io ca musca-n.. vorba aia.

Nu stiu daca are vreo legatura, dar indiferent de bazin (dulce-sarat), cele mai bune momente traite de acvariu (fara alge, fara decese, fara probleme) au fost cand am renuntat sa mai bag toata ziua mana in el. Cu cat l-am ignorat mai mult, cu atat s-a stabilizat mai tare si totul a luat-o pe calea cea buna. Zic si eu, ca prostu'

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ma bag si io ca musca-n.. vorba aia.

Nu stiu daca are vreo legatura, dar indiferent de bazin (dulce-sarat), cele mai bune momente traite de acvariu (fara alge, fara decese, fara probleme) au fost cand am renuntat sa mai bag toata ziua mana in el. Cu cat l-am ignorat mai mult, cu atat s-a stabilizat mai tare si totul a luat-o pe calea cea buna. Zic si eu, ca prostu'


+1

Orice interventie, daca nu e urgenta, oricit de mica, tot induce o schimbare a unui echilibru format.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

De ce am senzatia ca principalul vector pentru cyano este substratul, mai ales cel fertil?!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ma bag si io ca musca-n.. vorba aia.

. Cu cat l-am ignorat mai mult, cu atat s-a stabilizat mai tare si totul a luat-o pe calea cea buna. Zic si eu, ca prostu'


De cite ori a functionat si la mine treaba asta .....
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ma bag si io ca musca-n.. vorba aia.Nu stiu daca are vreo legatura, dar indiferent de bazin (dulce-sarat), cele mai bune momente traite de acvariu (fara alge, fara decese, fara probleme) au fost cand am renuntat sa mai bag toata ziua mana in el. Cu cat l-am ignorat mai mult, cu atat s-a stabilizat mai tare si totul a luat-o pe calea cea buna. Zic si eu, ca prostu'


E nu are, are !

Eu tot ce am in acest setup, in afara de roca vulcanica ceramizata, este din setaup-ul trecut. Deci daca ar fi valabila teoria ca nu se face ci se aduce, atunci o data cu aceste pietre a fost adusa, pietre care au stat intr-un depozit, afara sub cerul liber. Daca s-ar confirma cumva acest lucru atunci ar trebui sa sterilizam cumva absolut tot ce punem in acvariu. In trecut am mai facut acest lucru pentru bazinele mici, dar din cate imi amintesc am avut si acolo probleme uneori.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Eu zic ca am scapat de tot de cyano. Acvariul merge bine si nu mai vad nici urma de ea.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Gabi C wrote: Acvariul merge bine si nu mai vad nici urma de ea.


Primele 3 cuvinte spun tot
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Gabi C wrote:Eu zic ca am scapat de tot de cyano. Acvariul merge bine si nu mai vad nici urma de ea.


Doamne ajuta !
Eu in privinta asta am devenit sceptic, dupa trei patru saptamani de la tratament(e) aparea din nou. Astazi am cumparat un ozonificator, in zilele urmatoare voi primi de la Rodoselada " Chemiclean " multumesc inca o data Dorin. Voi face tratamente separate, iar daca nu va disparea cyano, bag totul la fiert.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

A ajuns nea Dane praful?
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Multumesc !
Am primit astazi avizul !
Partea mai nasoala este ca nu stiu cand il voi ridica .
Multumesc !

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2018 00:12:52


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Offfffffffffffffff. am uitat cum e, aici daca nu esti acasa sau nu e nici un vecin acasa sau loc sigur unde sa-l lase pachetul iti lasa aviz.

Cu placere, o sa-te ajute, ai sa vezi, eu am resetat acvariu dar nu am mai gasit niciun gram de cyano si trecuse sa zic, 1 saptamana de la tratament dar aplicat de doua ori.
Vezi ca producatorul iti recomanda sa-l folosesti lunar, pentru ca mai are si alte efecte benefice acvariului in afara faptului ca trateaza cyano.
dozaj la 450L sunt 10 lingurite rase pe care le dizolvi intr-un pahar de apa de la chiuveta sau de oriunde vrei.

Noapte Buna.
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Ce s-a mai intamplat Dan cu ciano ? A fost folositor praful de la Rodo ?

In ultimile 2 saptamani am avut surpriza sa imi rasara si mie ciano , din nou, printre substrat si geamul din fata si se intinsese si pe substrat un pic dar nu ca o pacla ci colorase in verde fiecare bob de substrat. Am aspirat substratul in fata, dupa vreo 2 zile iar scotea capu'. Da-i cu apa oxigenata, da-i cu carbo, aspir-o, degeaba, la 1-2 zile aparea din nou.
Cand , sapt trecuta am stat acasa 2 zile pt ca am fost racit, am avut surpriza pe la ora 1-2 sa fie un soare asa frumos afara de se reflecta in sticla acvariului (acvariul nu e pozitionat in bataia razelor soarelui fiind in spatele unui perete insa datorita geamurilor de la balcon, lumina se reflecta in acvariu) si atunci m-a lovit o idee: am tras jaluzelele si le-am lasat asa pt urmatoarele 4 zile. Surpriza a fost mare cand am vazut ca nu a mai aparut. Am tras jaluzelele , iar luni fiind frumos afara in timpul zilei, seara era deja itita pe geam deasupra substratului dar intr-o forma foarte usoara, verzuie-albicioasa, nu verdele ala inchis urat. O sa trag o dunga de banda adeziva neagra (d-aia de masini) pe toata sticla din partea din fata a substratului. Am mai facut chestia asta cu mult timp in urma dar am uitat.

Poate si la tine se reflecta cumva lumina de afara in bazin si ar putea aparea din cauza asta ?

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com