[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tratament Cyanobacteria  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Dupa cum spune si titlul m-ar interesa daca v-ati lovit de alga asta si daca in afara de eritromicina se poate scapa de ea si cu un alt antibiotic( nu am eritromicina in casa si nici cum face rost ). Am zis sa incerc cu apa oxigenata aplicata local dar apare in foarte rapid diferite locuri si cu riscul de a decicla bazinul as trata intreaga masa a apei.
Ce ma sfatuiti ?
Multumesc anticipat .
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cred ca se poate scapa de ea cu aproape orice antibiotic cu spectru larg (eventual poti sa incerci intr-un vas separat) dar problema este daca acel antibiotic iti va decicla sau nu acvariul.
eu din experienta sunt destul de sigur ca eritromicina nu decicleaza.

deci ar trebui sa folosesti un antibiotic cu aceleasi efecte cu ea (ataca doar bacterii gram pozitiv), lucru care e probabil imposibil pt ca e greu de crezut ca o sa poti obtine antibioticul ala cand nu ai putut obtine eritromicina.

ma rog, acuma la nivelul tau deciclarea nu e o tragedie, sunt sigur ca poti sa o "manageruiesti" cum se zice.



Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Multumesc de raspuns . Ceva antibiotic am in casa si o sa-l folosesc.
Pe linga tratamentul cu antibiotic ma gindesc sa cresc si doza de macro . Momentan dozez 6 ml de NPK booster la 2 zile ceea ce zic eu e foarte putin . Din ce am mai citit o valoare mai ridicata a NO3 o inhiba.
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

De doua ori am avut si eu tampenia asta de Cyanobacterie si am incercat sa scap cu apa oxigenata cu schimburi mari, cu tinut lumina stinsa mult timp si nu a functionat nimic asa ca am folosit eritromicina si a fost exact ce trebuia. A doua data cand am avut aceasta Cyanobacteria am folosit direct eritromocina si am rezolvat treaba.
Eu cred ca 2-3 pastile poti sa faci rost nu e chiar cocaina, mergi la farmacie si incearca
[Email]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabi C wrote:... apa oxigenata ...


Din exerienta iti spun ca tratementul cu apa oxigenata in tot acvariul iti va omora melcii neritina (stiu ca ai)
Asa ca, in caz ca vrei sa incerci, scoate-i din acvariu pe durata tratamentului.

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

apropo: nu stiu cum e in germania dar eu in romania cand am nevoie pentru pesti de un medicament care nu se da decat cu reteta ii explic exact farmacistei pentru ce imi trebuie, ii arat si acvariul daca nu ma crede etc si pana acum nu am avut probleme
de ex. chiar acu' 2 saptamani am luat metronidazol in felul asta

poate poti sa incerci asa daca nu ai incercat deja



Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Multumesc la toti de informatii .
Humbert - o sa incerc la farmacie . Poate reusesc sa ma lipesc de citeva tablete . E cam complicat cu astia cind e vorba de exceptie de la regula dar na pina la urma nu e un capat de lume citeva tablete de antibiotic.
De azi urc si aditia de macro . Ca o paranteza am vazut in setupul trecut la schimburi de apa aveam explozie de cyano . Probabil scadeau foarte tare nitratii .

This message was edited 1 time. Last update was at 11/01/2018 10:50:00

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Incearca la o farmacie veterinara. Au si acolo produse care contin antibiotice.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Printule, incearca te rog cu asta: https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/Easy-Life-Blue-Exit/305195/

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Printule, incearca te rog cu asta: https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/Easy-Life-Blue-Exit/305195/


Mestere l-a asta nu m-a dus capu sa ma gindesc . Merg sa imi cumpar. Au produse faine astia de la easy life.
Silviu e o varianta si ce zici tu .
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Scrie te rog daca produsul va functiona pntru tine, cine mai citeste topicul tau poate se inspira.
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mihai Boldor wrote:Scrie te rog daca produsul va functiona pntru tine, cine mai citeste topicul tau poate se inspira.


Sigur ca da.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Gabi C wrote:
dan.pavelescu wrote:Printule, incearca te rog cu asta: https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/Easy-Life-Blue-Exit/305195/


Mestere l-a asta nu m-a dus capu sa ma gindesc . Merg sa imi cumpar. Au produse faine astia de la easy life.
Silviu e o varianta si ce zici tu .


Stiu ca in UK si Austria nu se glumeste cu antibioticele. Nu stiu in Germania, dar probabil e la fel si acolo.
Imi amintesc ca acum ceva ani de zile nemtii au interzis folosirea antibioticelor in fermele de animale, sau doar in cele de suine.
Si 100% nu pupi antibiotic fara reteta de la doftor ;)


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Gabi C wrote:
dan.pavelescu wrote:Printule, incearca te rog cu asta: https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/Easy-Life-Blue-Exit/305195/


Mestere l-a asta nu m-a dus capu sa ma gindesc . Merg sa imi cumpar. Au produse faine astia de la easy life.
Silviu e o varianta si ce zici tu .


Stiu ca in UK si Austria nu se glumeste cu antibioticele. Nu stiu in Germania, dar probabil e la fel si acolo.
Imi amintesc ca acum ceva ani de zile nemtii au interzis folosirea antibioticelor in fermele de animale, sau doar in cele de suine.
Si 100% nu pupi antibiotic fara reteta de la doftor ;)



Fara reteta, in Germania nu primesti decit sfaturi! Am avut o astfel de experienta in Munchen. Un coleg avea un abces la o masea si,
cind am ajuns in Germania, a constatat ca si-a uitat antibioticul acasa. Ne-a trebuit jumatate de ora ca sa convingem o farmacista
sa ne dea doua pastile. Si inca o chestiune interesanta : duminica, in tot Munchen-ul, erau doar 7 farmacii deschise! La noi sunt 7
pe o singura strada!

Legat de utilizarea antibioticelor la animale, acestea sunt permise numai daca nu sunt cu efect rezidual. Este o regula valabila si
la noi, in acest moment. Poti face o preventie de 2-3 zile la popularea fermei cu pui de o zi sau purcei, apoi numai daca trebuie sa
aplici un tratament. Si in nici un caz cu 48-72 de ore inainte de sacrificare.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/01/2018 16:57:20


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Da , asta cam asa e cu antibioticele. Plus ca si pe reteta se dau greu . Adica prescrie antibioticul cind nu mai exista alta solutie .
Silviu - Duminica e totul inchis aici . In afara de benzinarii. Chiar si in timpul saptaminii toate magazinele inchid la 8 . Doar restaurantele merg pina la ora 23 . Fix .
Simbata merg sa iau solutia de la easy life .

This message was edited 1 time. Last update was at 11/01/2018 21:15:00

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

No de azi am inceput tratamentul contra cyano cu solutia de la easy life. Va tin la curent cu evolutia lucrurilor .
Cu fertilizarea ma gindesc sa merg normal in continuare.

This message was edited 2 times. Last update was at 12/01/2018 21:26:20

skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Sunt curios cum o sa mearga
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

skija wrote:Sunt curios cum o sa mearga


Mie-mi zici .... Un lucru e clar ii place lumina . In zonele unde am tubul cu reflector pe el s-a dezvoltat . In zonele cu lumina mai putina nu este deloc .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Baieti au trecut primele 48 ore de tratament. Cyano care o aveam arata " sanatoasa " in continuare. Ce pare ca s-a inhibat este extinderea iar apa nu mai are deloc mirosul specific . Vedem mai departe cum evolueaza treaba.
Pina una alta plantele nu par afectate de tratament.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/01/2018 16:06:24

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

O veste buna. Stoparea dezvoltarii este un bun pas inainte. Poate ar trebui sa te gindesti si la citeva black-out-uri la interval de 2 saptamini intre ele.
In cele din urma, bacteriile fotosintetice sunt dependente, inainte de orice, de lumina.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com