[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tratament Cyanobacteria  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

skija wrote:Rodo , nici nu ma mira ca ai cyano in bazinul ala , scuze dar este foarte neintretinut


Cred ca toate bazinele care au invazie de cyano arata urit . Si al meu era deprimant .

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2018 14:12:08

rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

partea cea mai nasol e ca distruge tot, din cauza asta bazinul arata cum arata, nu vreau sa intru in detalii, am pierdut foarte multe bucephalandre, iar prin degradarea plantelor la un moment dat indiferent de cate aspirari faci , schimburi de apa faci, situatia se inrautateste, prin schimburile dese de apa introduci oxigen si cyano prolifereaza.

This message was edited 2 times. Last update was at 06/02/2018 15:47:43

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

pai daca ai placee asa mult oxigenul... la un tratament cu blakaut.si cu ce se mai face tratamentul mariti doza de CO2 cit mai mult.. nu inainte sa scoateti animalutele.. sa nu le gasiti facand plaja

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

adrian09 wrote:pai daca ai placee asa mult oxigenul... la un tratament cu blakaut.si cu ce se mai face tratamentul mariti doza de CO2 cit mai mult.. nu inainte sa scoateti animalutele.. sa nu le gasiti facand plaja


Adrian poate sint obosit dar jur ca nu am inteles nimic din ce ai scris `. Oxigen , CO2, animalute , plaja ....
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Adrian daca ar fi atat de simplu, realizezi ca nu cred ca ne-am mai plange ca muierile pe aici si nici nu s-ar mai discuta atat.
Problema se va rezolva intr-un fel sau altul, dar ramane nerezolvata cauza ce a denclasat invazia, in cazul meu sunt 80% convins ca am adus-o odata cu bucephalandrele cumparate din Indonezia.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

imi dadeam si eu cu parerea... sper ca nu am deranjat....sut cam cu pluta in faza asta cu plante si alge.. Singura regula pe care o stiu si e universala, nimic nu se dezvolta daca nu are minimul de conditii necesare

Eu ziceam ca pe langa tratamentul care se face ar fi mai eficient fara animalute si cu supradozare de CO2 asta mi se pare ca ar aduce un efect mai rapid al tratamentului si ..poate .... plantele nu ar suferii atat...
Nu stiu ,imi dau si eu cu parerea,Ma gindesc ,si eu ca vreau sa incep si eu sa fac o incercare cu un nano plantat si...sunt interesat de ce se intimpla in bazinele plantate si cum se reuseste sa se elimine problema...

Bineinteles e foarte important de stiut din ce motive apare o problema ,asa v-a fi mai usor sa i previi

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2018 19:36:18


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Adrian nu suntem copii, ne luam jucariile si plecam acasa.
Gabi nu a inteles ce ai vrut sa spui, mai citeste tu inca o data ce ai scris si ai sa vezi ca nu e rautate.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu ma gindeam ca a fost o remarca rautacioasa...ma gandeam ca am dat cu batul in balta... am obiceiul sa o fac...destul de des

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

adrian09 wrote:imi dadeam si eu cu parerea... sper ca nu am deranjat....s


Nici vorba de deranjat mestere . Fiecare spune ce si cum doreste . Poti sa scrie in continuare fara probleme. Atit ca nu am inteles explicatia din postul respectiv .
PS Aproape pot sa bag mina in foc ca nu se mai face cyano .

This message was edited 2 times. Last update was at 06/02/2018 20:41:05

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Sa-ti fie gura aurita!
Deja incepuse sa ma cuprinda pe mine depresia ...

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2018 21:41:58


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


Baieti, eu ma lupt cu ea de aproape 2 ani.
Cu eritromicina, cu doza dubla de eritromicina, cu aditie maxima de CO 2, cu blackout de cate 7-10 zile,cu schimburi masive de apa la cateva zile dupa tratament si tot a reaparut.
Bucuria era de scurta durata. Am inlocuit si lampile, am redus lumina si tot fara rezultat. Acum vreau sa incerc cu solutie de acid boric, apoi voi incerca si un tratament cu ozon.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Nea Dane nu incerca nimic pana maine noapte sa vedem cum e cu Chemi - clean.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

dandumitru wrote:
Baieti, eu ma lupt cu ea de aproape 2 ani.
Cu eritromicina, cu doza dubla de eritromicina, cu aditie maxima de CO 2, cu blackout de cate 7-10 zile,cu schimburi masive de apa la cateva zile dupa tratament si tot a reaparut.



Sper sa nu am si eu ghinionu asta .
Substratul nu il ai colmatat cumva? Si mai zic ( poate o mare timpenie ) oare daca ai incerca cumva sa schimbi sursa de apa ( cind faci schimburi partiale ) - oare cum ar fi ?
Oricum concluzia mea acum este ca BBA , GSA si alte alea nu le mai consider o problema dupa ce am avut experienta asta cu cyano .
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Gabi C wrote:Oricum concluzia mea acum este ca BBA , GSA si alte alea nu le mai consider o problema dupa ce am avut experienta asta cu cyano .


imi vine sa rad, ca la mine e fix invers: cyano mi se pare o problema mega usoara pt ca am rezolvat-o in 3 zile, in schimb in acvariul care implineste in curand 5 ani am avut BBA din prima saptamana si revine periodic (probabil de la variatii de CO2) iar GDA am avut absolut tot timpul.
nu sunt deranjante dar nu as sti ce sa fac ca sa nu le mai am )



skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Humbert wrote:
Gabi C wrote:Oricum concluzia mea acum este ca BBA , GSA si alte alea nu le mai consider o problema dupa ce am avut experienta asta cu cyano .


imi vine sa rad, ca la mine e fix invers: cyano mi se pare o problema mega usoara pt ca am rezolvat-o in 3 zile, in schimb in acvariul care implineste in curand 5 ani am avut BBA din prima saptamana si revine periodic (probabil de la variatii de CO2) iar GDA am avut absolut tot timpul.
nu sunt deranjante dar nu as sti ce sa fac ca sa nu le mai am )


Baga co2 mai mult sau ridica lumina mai sus
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cu dizolvarea co2-ul eu tot timpul am avut probleme, acuma in ultimul an de cand am luat flipper-ul ala de 40 cm a fost ok, dar uite ca de vreo luna iar nu mai reusesc sa scad ph-ul asa ca l-am ridicat din controller si imediat a aparut BBA.
deci BBA stiu de la ce e, practic.

lumina din pacate nu pot sa o ridic ca e in capac.

dupa cum ziceam, nu sunt problematice la mine, doar ma amuzam asa ca ce la unii e ciuma la altii nu e si vice versa.



rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Nu totul se rezuma la co2, nu asta este recomandarea optima, bag co2 mai mult trebuie lumina mai multa fertilizant mai mult trebuie gasit echilibru la conditiile prezente in bazinul tau in cazul in care totul merge aproape perfect desi iti mai apare BBA, GSA.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

rodoselada wrote:Nu totul se rezuma la co2, nu asta este recomandarea optima, bag co2 mai mult trebuie lumina mai multa fertilizant mai mult trebuie gasit echilibru la conditiile prezente in bazinul tau in cazul in care totul merge aproape perfect desi iti mai apare BBA, GSA.


+1

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Au trecut cele 48 de ore, cred ca situatia s-a imbunatatit in procentaj de 80%.

poze inainte de schimbul de apa 20% din volum

image

image

image


dupa scimbul de apa, pietrele le_am curatat cu periuta de dinti.

image

image

image

image

image

am repetat din nou tratamentul pentru a dorni linistit, am sa revin dupa alte 48 de ore, oricum mai rau de atat nu are ce sa fie si o sa urmeze un restat saptamana viitoare.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2018 03:10:21

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ma gindeam ca poate nu dai restart , il lasi o perioada mai lunga sa vezi ( vedem ) cit de eficient este tratamentul .
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com