[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Super-incepator cu belea pe cap.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
citony2004
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/09/2015 10:04:12
Messages: 48
Location: Redhill, Marea Britanie
IP:
Offline

Salutare din nou...
1. stiam dimensiunile neoanelor, doar ca era mai mult pt un proiect, dar cum timpul meu e mereu strans, am renuntat;
2. iata ca ne-am mutat...la doar 5 km distanta si a fost un efort chinuitor...iese clar din discutie caratul pestilor 2.500 km...oricum ii mai tin cat mai sunt pe aici ca imi place de ei...
3. filtrului am vazut acum ca ii lipsesc si o parte din furtune..mai exact toata partea de evacuare de la filtru pana in acvariu, inclusiv robineti si jet-ul propriu-zis...trebuie sa il completez si sa ii dau drumul rapid ca ma omoara de timp si de nervi sa tot spal jucaria aia de filtru de 2 ori pe saptamana. (la cat timp va trebui curatat "noul" filtru?)
3. tot timpul apa care se pune trebuie sa fie declorinata si incalzita?....incalzitul nu e belea, dar sa tii mereu 2 galeti de apa prin cada 1-2 zile, mai da si praf prin ele, etc....nu e chiar amuzant
[Email]
citony2004
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/09/2015 10:04:12
Messages: 48
Location: Redhill, Marea Britanie
IP:
Offline

4. Mopani vs bogwood pt tropical?
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

3. Jucaria clar nu face fata, asa cum era si de asteptat. Iar fiecare spalare o decicleaza partial. Externul se curata mult mai rar, daca ii pui un burete pe sorb, ca sa nu se duca toata mizeria in canistra. Speli buretelul saptamanal, iar mediile din filtru raman curate. Eu, spre exemplu folosesc un prefiltru (un soi de canistra mai mica plina cu bureti, inaintea canistrei mari). Desfac filtrul mare o data la 8 luni-1an si e aproape curat. La tine nu e cazul sa montezi prefiltru, acvariul fiind mult mai mic, si oratanii mai putine. Un burete pe sorb e destul.

4. Cel mai bun lemn e ala care te gadila la ochi.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com