[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Super-incepator cu belea pe cap.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Faye wrote: din cate stiam foarte rar se intampla sa se inmulteasca in captivitate

La noi in oras este cineva care ii reproduce

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2015 04:30:59

[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Super misto! Cum o fi reusit? Citeam pe un forum strain cum se plangeau niste crescatori specializati pe loaches ca nu reusesc deloc sa reproduca sewellia.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
citony2004
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/09/2015 10:04:12
Messages: 48
Location: Redhill, Marea Britanie
IP:
Offline

O data pe spatamana e festinul melcilor....le bag doua bucatele de castravete si stau gramada pe el cu orele

Lumina de veghe poate fi LED, adica nu afecteaza pestii in nici un fel Led-urile astea? Am vazut chiar si niste lampi subacvatice destul de ieftine la 2-5W...cam cate LED-uri sa fie, 5-10? ce lumina sa dea, alb, albastru, verde?
Led-uri de tip SMD sau clasice?
Tigrutii, cum le zic eu, poate sunt mai nocturni deocamdata, sau poate mai dureaza pana se familiarizeaza cu noua "casuta...aclimatizarea am facut-o la fel...30 minute punga in acvariu la reglat temperatura, 30 minute in apa 50:50 si atat...altceva nu cred ca mai era necesar.
Atat tigrutii cat si panda sunt gri cu negru ceea ce ii face aproape invizibili pe substratul meu...si asta ma cam "supara", ca nu ii poti vedea prea clar...trebuie sa stai cu ochii lipiti de foarte aproape ca sa ii vezi bine....nu am gasit rapid un lemn ca lumea sau pietre si am aruncat provizoriu in acvariu "stanca aia deplastic" ca le ofera adapost dar nici nu ii mai vezi cu orele....stau, si unii si altii, pititi sub ea mai tot timpul.
Nu am reusit inca sa fac o poza tigrutilor ca se pitesc ori sun pod ori pe sub pompa...pe unu nu il mai vad de ieri...sper doar ca e pitit pe undeva.
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

O duc bine melcii tai. Au crescut ca fetii frumosi. Au mai prins tigrisorii curaj?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
oceanG
Unripe member

Joined: 18/02/2014 15:33:47
Messages: 3
IP:
Offline

Faye wrote:Super misto! Cum o fi reusit? Citeam pe un forum strain cum se plangeau niste crescatori specializati pe loaches ca nu reusesc deloc sa reproduca sewellia.

Respectivul e acvarist "greu" de muulti ani, in 1987 cand au aparut la noi ramirezii, varianta salbatica(si foarte sensibila si scumpa,pe atunci cand un peste era3-5 lei rami erau 25) el facea pe banda rulanta, am fost la el acasa si avea mii. Atunci era epoca de aur pentru acvaristica mureseana cand un grup de ~8-10 insi din care facea parte si domnul respectiv-Negrutiu-umpleau tara de pesti(si-au facut case si pentru copii doar din pesti),aveam o apa foarte buna si o asociatie puternica cu magazin cu zeci de bazine de prezentare grupate pe specii plus cele cu vanzare, faptul ca suntem mai aproape de Ungaria ne permitea sa avem tot felul de noutati. Singurul pe care nu a reusit sa-l reproduca a fost discusul-atunci nu erau pigeoni iar discusii erau mai aproape cu cerintele de conditiile de acasa-la asta l-am luat in '90
L.E. Iar s-a bagat capcha

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2015 16:48:13

Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

oceanG wrote:
L.E. Iar s-a bagat capcha


Ai postat tu de pe alt cont iar asta a fost primul post. La mine nu e capcha.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

oceanG wrote:... L.E. Iar s-a bagat capcha

Ce 'reaku e cu contul asta?
Ce facusi cu celalalt?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
oceanG wrote:... L.E. Iar s-a bagat capcha

Ce 'reaku e cu contul asta?
Ce facusi cu celalalt?

ocean=oceanG=aceiasi adresa de mail??? ce s-a intamplat? ai uitat parola?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Am dat clic pe ce mi-a aparut fara sa fiu atent si si-a luat el parola din memorie... eradicati-l va rog pe cel cu G la urma

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2015 20:46:11

[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rezolvat!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
citony2004
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/09/2015 10:04:12
Messages: 48
Location: Redhill, Marea Britanie
IP:
Offline

Faye wrote:O duc bine melcii tai. Au crescut ca fetii frumosi. Au mai prins tigrisorii curaj?

Nu doar melcii o duc bine, toti par sa se simta bine, iar tigrisorii sunt inca timizi...rar ii vad spre deloc....daca e ceva miscare in preajma nici vorba...am incercat azi sa ii surprind cu o poza-doua...greu ca sunt tare rapizi si speriosi.
Din pacate, trebuie sa ma mut in februarie la vreo 4 km distanta, ceea ce nu e chiar grav, dar din fericire, din aprilie-mai planuiesc sa "scap" de Anglia asta si o sa trebuiasca sa organizez un transport de 2500km...or sa fie tare stresati si trebuie sa ma gandesc cum fac sa tin apa calduta, oxigenata.....as putea sa ii pun in niste pungi cu oxigen pur cum fac transportatorii de pesti vii, sau, mai am un alt acvariu mic, 25x25 si inalt de vreo 45cm..poate ar merge in el, cu putina apa pe fund sa nu se verse si cumva acoperit...cu filtrarea e problma...si ma gandeam sa adaug din cand in cand apa "veche", curata si incalzita...apa o salvez in PET-uri curate, de apa.....ma mai gandesc...asta mi se pare o mica provocare...durata calatoriei 2-3 zile....complicat.
Niste sfaturi si idei ar fi binevenite.

[Thumb - P1140579.JPG]

[Thumb - P1140580.JPG]

[Thumb - P1140578.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 05/12/2015 21:29:07

[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu cred ca merita complicatia, mai bine iei altii de aici.
Din cate stiu eu, in pungi cu oxigen cam 24 ore e limita.
Evident conteaza si cat de mare e punga, respectiv cantitatea de oxigen.
citony2004
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/09/2015 10:04:12
Messages: 48
Location: Redhill, Marea Britanie
IP:
Offline

Pai nu am zis ca vin in tara...nici vorba sa mai vin in tara mai mult decat sa-mi vizitez prietenii si parte din familie...o sa am de mers 2.500km dar nu spre Est...spre Sud
Azi nu m-am lasat pana nu am prins imaginici cu tigrisorii....le-am aruncat ceva mancarica si "au tras"...unul tot pare sa fie mai cu tupeu decat celalalt.



[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ok, am inteles eu gresit unde mergi. Ideea ramane aceeasi, mai bine iei altii.
citony2004
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/09/2015 10:04:12
Messages: 48
Location: Redhill, Marea Britanie
IP:
Offline

Salutare, ma gandeam sa revin cu un update. Nu am facut-o din lipsa de timp si acum regret.%
Sa incep cu lumina.

Am luat si balast electronic de 18W, dar nici acesta nu a aprins neonul de 15W, dar, preventiv luasem si tub neon de 18W, pe care nu l-am putu monta pt ca era prea mare. Si pentru ca imi pregatesc tot timpul un plan B si chiar C am luat fasunguri si becuri fluorescente si am bricolat, o chestie de genul cum vedeti in imagine. Am zis sa am suficienta lumina si am pus 2 becuri PHILIPS daylight de 23W, dar care am constatat ca dau parca lumina prea puternica si folosesc doar unul...am daugat si o rampa cu cateva LED-uri pe fundal, doar pt seara.
In momentul asta eram bucuros toate mergeau bine.

Ocupat fiind, am ignorat vreo saptamana activitatea pe acolo si m-am gandit, pe 31 decembrie seara sa ii fac si pe melcisori fericiti si le-am curata o bucata de castravete, cum faceam de obicei. AM pierdut din vedere doua aspecte care m-au costat drastic: primul, erau cam vechi uitati prin frigider, castravetii si nu am bagt de seama, si apoi am uitat de ei in acvariu. Dimineata, pe 1 ianuarie, era apa tulbure de nu puteam vedea pestii asa ca am cautat solutii de urgenta. Apa statuta nu aveam, asa ca m-am apucat sa fierb si apoi sa racesc apa...mi-a luat ore pana sa vad apa putin mai limpede...am schimbat aproape toata apa...cred ca 90%...in sfarsit vedeam prin apa cat de cat, dar nu mai vedeam tigrisorii...nu m-am ingrijorat pt ca si la schimbarile anterioare de apa se ascundeau si apareau apoi...a doua zi dimineata, apa limpede, dar tigrisorii morti, si deja pe jumatate mancati de Cory Panda banuiesc.

Ma rog, scot resturile si fac iar un schimb pe seara, cu apa lasata de seara la declorinat.

Plantele arata tar ciudat, ingalbenite si obosite, dar ma gandesc ca poate si din cauza ca le-a lipsit lumina potrivita pentru mult timp.

Apa s-a limpezit din ce in ce mai mult, dar filtrul tot se imbacsea zilnic, o perioada si tragea din ce in ce mai greu. Acum si-a mai revenit, dar am luat unul extern de la cineva si trebuie sa ma ocup de el sa il completez (nu stiu nici ce sa bag in el, ca e gol) si ii lipseste furtunul de retur.

Acum vreo doua zile scot capacul sa ii fac poza asta pt voi si gasesc ouale de melci depuse...le-am aruncat cu mila si parere de rau.

Astazi am facut testul apei si stau cam asa dupa ultimele aventuri:
Ammonia - 0,25-0,30
PH - 7.6 sau si mai sus
KH - 3 spre 4
Nitriti - 0
Nitrati - 80

Ma ingrijoreaza PH-ul si Nitratii.
[Thumb - 20160108_182553.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 14/01/2016 23:04:59

[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Imi pare rau de tigrisori! Si se vede din filmuletul pe care l-ai postat ca erau preferatii tai. Cory panda in schimb arata excelent.
Legat de deciclare, filtrul ala pe care il aveai era oricum frectie la picior de lemn. Dupa cum vezi, cea mai mica incarcatura biologica in plus a dat complet acvariul peste cap. Ar trebui sa te ingrijoreze mai tare amoniacul, decat nitratii.
Acum externul: ce marca e? Ce capacitate are si ce debit are pompa? Furtun gasesti usor, iar medii biologice ti-as recomanda Sera Siporax daca se gaseste pe la voi, e ieftin si foarte bun. Alternative JBL Micromec, Eheim Substrate Pro, Seachem Matrix, ADA Bio Rio, etc., mai scumpe, dar bune.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
citony2004
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/09/2015 10:04:12
Messages: 48
Location: Redhill, Marea Britanie
IP:
Offline

Modelul de filtru e EHEIM 2213 parca, ma rog cred ca prea mare pt acvariul meu dar incerc sa il pun in functiune. Trebuie sa ii comand un mediu de undeva. Din ce vad sunt destul de scumpe, cam orice marca ar fi, dar asta e.
Filtrul actual "moare" la 3-4 zile. Se imbacseste si ii trebuie spalat des.

Tigrisori nu mai iau deocamdata ca oricum o sa ma mut din nou cat de curand, cum spuneam.
Cory panda par sa arate bine, intr-adevar...insa e o chestie, care poate e mai mult in imaginatia mea...anume, Cardinal tetra par sa aiba culorile mai estompate.


[Email]
citony2004
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/09/2015 10:04:12
Messages: 48
Location: Redhill, Marea Britanie
IP:
Offline

Becurile mele degaja prea multa caldura si mi se pare ca si lumina, asa ca, deocamdata merg cu unul singur si cu usita deschisa la capac...daca o tin inchisa, de face condens intens pe tot capacul si cum nu sunt toate contactele electrice perfect ermetice, nu vreau sa risc vreun scurt-circuit.
Partea buna e ca, incet-incet, plantele incep sa-si revina...
Merci multi de sfaturi dragi colegi si colege.
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cand mai cumperi neoane te poti orienta aici de lungimea lor (ca sa nu mai fie prea mari)

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2163.page

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Neonii aia isi pierd culoarea pe intuneric. Se recoloreaza cand se trezesc din somn. Daca si pe lumina, treji fiind sunt mai pali, inseamna ca nu le convine apa. Incearca sa pui cat mai repede externul ala in functiune. E un filtru bun, o sa vezi diferenta.
L.E. Daca sunt mediile prea scumpe pe acolo si ai pe cineva in tara care iti poate trimite fara prea mare bataie de cap, arunca un ochi aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/35961.page

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2016 02:22:26


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com