[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
81 L Cristal Glass  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
oxygen2k8
Member
[Avatar]

Joined: 18/05/2015 22:17:11
Messages: 253
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Cand or sa vina si cand setup-ul va fi gata

Am tot ce vreau si nimic din ce am nevoie...
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ITI dai seama Numai ca nu prea stiu pe ce o sa il pun,ca nu am postament.Cred ca nu voi rezista tentatiei,si daca nu am scurgeri la filtru din cauza altitudinii joase a furtunelor,il voi lasa pe podea,mai precis pe 1-2 bucati de pluta sau ceva asemanator.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Vesti BUNE
- In primul rand,nu am avut nicio mortalitate pana acum,desi ma asteptam sa am la greu.Pestii cresc,atat cory albino cat MAI ALES histrionicul :X :X
- Am adus acvariul cel mare in oras,dar acum astept sa gasesc sa cumpar ceva "dormeza" pt el,un suport ceva pe care sa il pun,nu vreau sa il las jos si nici sa confectionez eu unul nu le am,nu ma pricep.
- Intre timp,mi-au sosit si materialele filtrante,iar filtrul cel mare Aqua Pro 1200 il montai azi dimineata la acvariul de 81 ca sa ii fac proba.Am scos din el toate tavitele acelea,si am pus in el urmatoarele,in ordinea ce urmeaza de SUS in JOS(sper ca am facut bine,nu imi prea dau seama care e sistemul de filtrare atata timp cat de unde baga,pe acolo scoate; sper sa traga si de jos,din fundul acvariului):
1- Burete negru cu Burete albastru(am scos buretele alb fin)
2- 1l INele ceramice foarte poroase - http://www.aquariumprest.ro/products.php?213
3- 500-700ml Inele ceramice fine(cele cu care a venit filtrul)si imediat langa carbon(tot cu care a venit filtrul)
4- 1kg lava vulcanica http://www.aquariumprest.ro/products.php?1144
5- 500ml zeolit http://www.aquariumprest.ro/products.php?218
6- 1kg turba filtranta alba/neagra http://www.aquariumprest.ro/products.php?220

Ca numar de materiale filtrante,am ceramica,bureti,lava vulcanica,turba,zeolit.Cand am aranjat toate astea,am fost foarte mandru,vazand ca au incaput toate, si chiar au incaput la fix.Azi il montai de dimineata si plecai la plaja.Cand ma intorsei pe seara,apa era CRISTAL,incredibil ! Debitul filtrului mi se pare superb,ca zgomot este foarte silentios! Se aude doar acel zumzait specific al pompelor si fiind in aceeasi camera in care se doarme nu mi se pare deloc deranjant.
Pestii sunt foarte fericiti,cory sunt numai sus jos sus jos.Histrionica mi-a decimat populatia de melci,mai sunt cativa,dar e ok
Ape limpezi

This message was edited 1 time. Last update was at 17/07/2015 23:13:22


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Intrebare: Daca am scos "galetutele" pt material filtrant din filtrul extern,exista riscul ca apa ce intra in extern sa nu coboare pana jos de tot,astfel pe OUT sa iasa apa imediat intrata in filtru? Ma tem de chestia asta,pt ca in acele casolete,era de-a lungul lor un spatiu care strabatea tot filtrul de sus pana jos la fiecare imbinare a lor.Totusi,acel culoar ce coboara de sus in jos in interiorul filtrului,este exact sub butonul de amorsare,pt a se umple mai rapid cu apa.Deci pana la urma,acel"Culoar" are de-aface cu IN-ul si OUT-ul filtrului atunci cand merge facand astfel circulatia apei pe intreg filtrul,sau are rol doar de amorsare ? Eu daca am scos casoletele,am pus saculetii cu materiale filtrante unul peste altul,si imi e teama ca apa nu strabate toate materialele filtrante inainte de a iesi,chiar daca debitul este unul puternic.Ma tem sa nu circule aceeasi apa,materialele filtrante fiind mai mult un fel de bariera,iar apa ce intra sa fie evacuata imediat,ea facandu-si putin spatiu in 2-3 cm dintre capac si materiale filtrante, fara a strabate saculetii.(stiu ca ma repetai,dar vrusei sa ma fac inteles.)

This message was edited 1 time. Last update was at 20/07/2015 01:43:13


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Facui si o "poza" la cum functioneaza sistemul
E rea,dar atat pot eu,am vazut si mai rele,am facut si mai bune schite.Daca aveti rabdare,accept ajutorul vostru

Intrebarea mea : APA coboara pana jos,sau doar iese imediat pe OUT ce intra pe IN ?
[Thumb - 14^_^88.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/07/2015 03:56:28


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Prima veste foarte rea:
M-a sunat bunica-miu in timp ce eram la munca si mi-a zis ca de dinainte cu o seara,nu a mai vazut unul dintre"serpisori",desi l-a cautat peste tot,chiar si in creanga.Spunea ca mai vede doar 1.Cand am auzit,stiindu-le comportamentul,automat i-am zis din prima,putin la gluma sa nu isi faca griji:"aaaa, pai cu siguranta e in filtru extern".
Am ajuns acasa abia a2a zi seara,deci dupa 48 de ore de la disparitia pestelui,deschid capacul filtrului extern,si intr-adevar,cel mai subtire kuhli dintre cei 2,era inauntrul filtrului,din pacate mort,dar din fericire(daca se poate zice asa) netocat de rotorul filtrului,se pare ca acest aqua pro e gandit foarte bine,inul si outul sunt separate prin nu stiu ce "schema" de rotor, astfel ca nicio bucata din kuhli nu era in interiorul acvariului,sau cum au patit altii cu filtrele interne in trecut,unde am citit ca unul i-a intrat in filtrul intern,i-a fost tocat,absolut tocat,si dupa ce a incercat sa adune bucati din peste de prin acvariu,se pare ca incercarea i-a fost zadarnica,caci apa s-a destabilizat,si bacteriile au inceput sa ii devasteze pestimea.In fine,cand am bagat filtrul,m-am gandit ca se poate strecura printre gratiile acelui sorb de in,dar m-am gandit si ca sunt mult prea dese ca sa isi faca loc,insa din nou KUHLi m-au convins ca se strecoara PESTE TOT cu prima ocazie.ASta e si motivul pt care am renuntat la ei,in trecut unul din ei mi-a murit mie incercand sa se strecoare pe langa intern nemaiputand sa iasa.Stiu ca trebuia sa cumpar un burete cu care sa acoparIn-ul,insa credeam ca probabilitatea de a se baga in teava este extrem de mica si nu o sa reuseasca.Macar acesta care a mai ramas e de 2-3 ori mai gros,deci nici daca ar incerca nu ar reusi; oricum,ca metoda preventiva,o sa pun un burete pe sorb cat mai curand posibil.
O alta veste aiurea e ca temperatura apei din camera este foarte ridicata,zilnic fac schimburi de apa cu apa de la frigider,insa doar de maxim 1 grad,pt a nu le da soc termic.Stiu ca nu este recomandabila faza cu frigiderul,dar pana la o viitoare instalatie cu elice,schimburile de apa sunt tot ceea ce pot face.
Ramane valabila intrebarea cu circuitul apei din interiorul filtrului extern in caz ca imi puteti raspunde,insa am mai schimbat putin ordinea materialelor filtrante,iar in loc de500-700mlde ceramica fina am adaugat 1 l de ceramica hexagonala poroasa.Am cumparat in sfarsit un postament si pentru acvariul cel mare,l-am gasit intr-un magazin de import mobila din Germania,din lemn foarte masiv,era la 450 ron si am negociat destul de dur,instiintand patronul ca stiu cum se face cu mobila prin Germania,fapt pt care mi-a facut reducere de 100 ron,cumparand postamentul(o masa cu rama lata de 10cm de lemn masiv in mijloc avand o lamela destul de groasa de ceramica,dar foarte grea ea fiind inconjurata de acea rama de lemn masiv,masa se apropie pe undeva de 70-80kg,cred ca doar marmura de design din interior are undeva pe la 30-40 de kg) cu 350 ron si 10 lei pt transport acasa Urmeaza montarea decorului 3D(daca o sa il mai montez,pana la urma mi-am dat seama ca imi place acvariul mai aerisit),dupa care ciclarea

This message was edited 1 time. Last update was at 24/07/2015 17:24:46


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

As dori si eu daca stiti un link care sa ma indrume catre pasii ce trebuie facuti pentru crearea unui sump.As dori unul cat mai simplu,sau un mod de a filtra apa de acest gen,cat mai simplu.Mi-a placut intotdeauna ideea unui sump,si voi avea in curand 2 acvarii libere,care ma gandesc sa le transform.NU pe ambele ci doar 1 din ele.Unul de 25,altul de 120l.Cel de 120 e cam inalt,avand lungimea de doar 77,dar tot vreau sa imi incerc norocul.Ce am nevoie,si cum ? Multumesc

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

O achizitie noua: Synodontis ornatipinnis,puiut cam de aproape 7 cm,mai mare de 2-3 ori ca acesta:
image,cu niste mustati extrem de ramificate,foarte vioi si mancacios,se pare ca temperatura putin cam ridicata nu il afecteaza,el isi vede de treaba lui,dupa aclimatizare,a si inceput sa isi caute hrana pe substrat,intr-un mod diferit fata de cory...cory sunt mici si natangi,cand cauta hrana dau cu botul de substrat.Ei bine,acest synodontis cand cauta,"scaneaza"asa,doar cu varfurile mustatilor,pastrand aproape 1 cm distanta de botul lui fata de substrat.Este atat de activ si elegant,inoata prin tot acvariul,cauta si pe creanga,prin increngaturi,se comporta foarte frumos si este noua atractie a acvariului.Printre alte cuvinte,febletea cealalta de botia histrionica a facut o burta imensa(sanatoasa)decimandu-mi TOTI MELCII,ramanand doar cei din substrat.AM mai ramas doar cu 2-3 Red Ramshorn,1 aflandu-se pe marginea filtrului cascada,iar ceilalti 2 in interiorul filtrului resun sp900,dar ii las acolo,caci carcasa cu carbon ii opreste din a inainta in elicele rotorului.Desi v-am intrebat si nu mi-ati raspuns,cu toate temerile mele asupra circuitului apei in interiorul filtrului extern,se pare totusi ca Aqua Pro 1200 isi face treaba la perfectie !Apa este cristal,mai tare ca niciodata.Am fostla petshop,si cum am zarit acel synodontis,singurul de altfel,aflandu-se printre niste rafael catfish(am vrut sa cumpar si un raphael,dar....am zis sa nu ma grabesc,nu stiam starea pestilor ,doar synodontisul il vedeam pe de-a intregul si parea a fi sanatos) ,am luat si un magnet de curatat geamul de la firma Trixie la 15 lei,un magnet super de C***T desi scria numai in germana pe el.Ma asteptam sa nu fie cine stie ce,stiam ca Trixie nu e cine stie ce,dar nu ma asteptam sa fie ATAT DE PROST !!!! L-am dus inapoi,am mai pus diferenta,si am luat o sticla de Aqua Safe la 250 mlimage,gandindu-ma atat la faptul ca oricand asa ceva iti trebuie oricum,dar si in special la faptul ca facand schimburi zilnice de apa de la frigider,apa o iau direct de la robinet,hop in sticla,hop in frigider,hop in acvariu direct...asa ca...stau mai relaxat .m-am gandit sa pun 1 data pe saptamana,cantitatea recomandata pt litraj si sper ca o sa fie bine Maine(astazi) ma apuc de lipit decorul 3d,urmand plinul,ciclarea rapida apoi "qiestii".Ape limpezi sa avem

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Frumos pestanul, nu sunt sigur daca nu mai palesc culorile cand creste, spuneai de sump mai sus, in primul rand ar trebui sa ai in vedere gaurirea acvariului pentru overflow, sigur exista varianta de U teava simpla amorsata sau sistemul putin mai performant overflow box dar cu astea risti spalaturi de podea/parchet pentru ca se poate aduna aer in partea superioara si se dezamorseaza sistemul apa nu va mai trece prin el in schimb pompa din sump impinge in continuare. La overflow box fiind laterala transparenta macar vezi daca se aduna aer si poti interveni, mai detailat gasesti discutii pe tema la saraturi, spor
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mi-a placut ideea unui sump cu o apa ce trece deasupra unui geam cat si dedesubtul lui.Nu sunt sigur diferenta dintre tipurile de sumpuri,eu stiu una si buna.Apa ce intra de sus,trece pe deasupra unui geam,intra in compartimentul cu materialele filtrante,trece pe sub un geam,urmand ca apoi sa fie colectata dintr-un alt compartiment.Ei bine,pe tot parcursul acestui proces,nu stiu daca trebuie pompa pt a baga apa,pompta pt a o scoate si o pune in acvariu,sau .....???practic sunt 2 pompe ce frunctioneaza,sau una ce preia ambele roluri?ideea de a-mi gauri bazinul nu imi surade chiar deloc,fiind un nepriceput in ale mesteritului,eventual m-as lasa pe mana cuiva care se pricepe cu sticla,eu imi stiu limitele si creearea unui sump complex sau a unui sistem de schimb la picatura,ma depaseste.Tutoriale pe youtube sunt multe,insa vreau sa o fac totul logic din cap,sa inteleg care cum functioneaza si de ce.ASa sa iau o copie de la unu si sa o adaptez la mine dupa metoda vizuala,nu ma incanta.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Achizitii noi la acvariul de 81 de litrii
- 5 filigera
- 3 red nose tetra
- 3 penguin tetra
- 1 neon negru (ratacit printre pinguini)
- 20 melci Red Ramshorn gratis(in primele 5 minute,3 erau deja devorati de febletea Botia-asta e si motivul pt care ii luati,sa pape hrana vie )

Initial voiam doar filigera si red nose tetra,dar am micsorat numarul de red nose ptr pinguini

Ca veste de bun augur,synodontisul ornatipinnis s-a facut un purcel,capul i s-a innegrit de tot(probabil ca forma de camuflaj avand in vedere ca eu am substratul negru)si s-a facut stapan pe cioata,daca se apropie vreun cory de ea,ii alunga-deseori sta in varful cioatei si observa cine se apropie,coboara sa il alunge,apoi se urca la loc-si e super amuzant,caci se ia doar de cory,de botia sau de kuhli nu.Mai mult chiar,inoata cot la cot cu botia,in cercetarea melcilor
Astept colorarea cozilor si a boturilor de la tetra,erau f stresati pe-acolo,si intr-o calitate a apei bineinteles precara...Urmatoarea saptamana poate chiar mai mult e critica,sper sa nu am nicio mortalitate sau sa fi luatvreun virus de prin acvariile comunitare din petshop,chiar daca transportul de pesti a fost aseara.....Apa e ....aceeasi.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

frumos pestele mi-as lua si eu unul dar la ce specii are la mine in petshop ... )

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pai si la mine se gasesc f greu pesti frumosi,insa pe asta l.am vazut! era singur intre niste raphaeli destul de maricei si artagosi din cauza stresului.Ar fi fost ceva sa iau si un raphael,dar...inca nici nu am startat ciclarea la al mare,iar synodontisul deja e stapan pe radacina si se dezvolta la ritm alert

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Bai fratilor,deci nebunie cu Kuhlii astia! Dupa ce primul mi-a murit intrand pe In in extern,iata ca si al doilea mi-a intrat tot pe acolo,insa printr-o gaura din josul tevii,exact pe mijloc,unde,desi am pus un burete Eheim,iata ca a ramas totusi un mic cerculet acolo pe unde incredibil dar adevarat,mi s-a strecurat si al doilea kuhli.Cu doua zile inainte sa ma hotarasc sa inghesui materialele filtrante in casolete pt a nu a creea o bariera in circuitul apei,aflu ca lipseste si al doilea kuhli.Da-i,desfa externu,cauta prin creanga,cauta prin substrat,prin acvariu,dupa filtre,nimic.Pana la urma bunica-miu imi spune convins ca l-a mancat synodontisul,pt ca l-a vazut cum dadea atacul la melci alaturi de histrionica care ar putea fi la fel de bine sa fie Kubotai de fapt.In Mie mi se parea absurd ca un synodontis sa manance un kuhli la fel de lung ca el,chiar daca el e stapan pe creanga si acvariu,si ia amploare ca marime.In fine,dupa 3 zile vin hotarat acasa sa bag materialele filtrante in casolete,deschid filtrul extern,scot saculetii de materiale filtrante,si vad ca ramane galeata plina cu apa...nu se vedea nimic inauntru,si ma gandesc eu :"hai sa caut cu degetele prin galeata,poate dau cu mana in pestisor"..Si ce crezi frate?? Caut ce caut,si in 4-5 secunde dau cu degetul in ceva..Bai si il vad,era chiar kuhliul disparut,dupa 3 zile de stat in canistra de extern.Arata mai bine ca niciodata,dungile ii erau foarte evdentiate,era super dragut,totul perfect...Bucurie imensa.Am luat o bucata de burete si am acoperit in-ul si in josul tevii,astfel ca de acum nu va mai avea pe unde sa intre...Si iata inca un exemplu cum ca serpisorii astia sunt cei mai nazdravani,intra peste tot,cu cea mai mica ocazie oferita

This message was edited 1 time. Last update was at 13/08/2015 21:54:26


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Eu ti-am zis ca pestii astia gasesc ascunzis si intr-un acvariu steril, dar tu "Batman! Batman!" Si ai mei au murit tot ca idiotii, ascunsi in spatele internului de unde nu au mai putut sa iasa.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

News si aici : Am avut doi sinucigasi,mai precis 2 filigera,un mascul si o femela giganta.Femela a crescut in 1 luna triplu fata de ceilalti,si apoi a hotarat ca nu mai vrea sa traiasca,dupa ce masculul,cel mai mic dintre ei a decis ca facturile si certurile cu nevasta sunt mult prea mult pt el.In acvariul de la tzara,un alt filigera si-a dat duhul.Tot mascul,tot cel mai mic dintre ei.Brusc,fara niciun semn.
La acvariul de 80 am adaugat inca 3 crengi de la userul skija(care cu ocazia asta imi cer scuze fata de el pt ca nu i-am raspuns la mesaj,abia acum cateva secunde il vazui).Lemnele au plutit timp de 3 zile,timp in care acvariul arata superb datorita umbrelor ce reflectau in acvariu,insa intr-un final s-au scufundat si le-am lasat asa cum au picat ele,una peste alta.
Ca activitate,fiecare peste are locul lui in acvariu.Synodontisul sta toata ziua si doarme pe o creanga doar a lui,unde nu lasa pe nimeni sa se apropie.Iasa doar la mancare,si seara dupa ce se intuneca.Intr-adevar,s-a inchis total la culoare,abia i se mai vad dungile;Botia sta mereu in apropierea buretelui de la in-ul filtrului extern,face ce face si hop pe el luand pauze de cateva minute dupa care iar incepe scanarea dupa melcii ce i-a decimat ; Kuhli-ul ramas are si el locul lui,insa sub buretele in-ului pe care sta botia,nu se lasa deranjat si nu deranjeaza.Bunica-miu zice ca mai vrea kuhli,deci o sa mai achizitionam 2-3 dupa care imi iau synodontis-ul "acasa" la el,mai precis in noul acvariu ce acum sta la ciclat.
V-as mai pune poze,insa am cazut de acord cu Koala ca e mai clara explicatia scrisa decat o poza.Se pare ca pe mine nu ma ajuta lumina in niciuna dintre camere,nici macar la tzara,asa ca la mine poza face cu o mie de cuvinte mai PUTIN
Planuri de viitor: Ceva moss pe crengi,dar asta cand se hotaraste bunica-miu sa cumpere sau sa confectioneze vreun sistem de iluminat .Sau cand se hotaraste sa imi dea mie bani sa ii cumpar unul SI adaugarea de inca 2 filigera la cei 2 deja existenti(mai precis 2 ai mei ramasi cu 2 ai lu bunica-miu) plus cumpararea de inca 2-3 rummy nose tetra.Se pare ca au inceput sa imi placa mai mult decat Filigera,sunt incantatori.Ma gandesc sa adaug si eu vreo 20 in cel mare,dar inca nu stiu ce ciclide voi baga.In functie de ce imi vor oferii cei de la nevertebrate,caci am inteles ca in ultimul timp au loc tot felul de"accidente" unde redspotted severum sunt incurcati cu cei galbeni,si alte rase de ciclide scumpe "incurcate"cu unele care seamana dar la pret sunt de 10 ori mai ieftini,insa nici vorba de ceva ramburs sau altceva pt despagubirea facuta.
P.S.: Scriu pt cine vrea sa citeasca,asa ca cine ajunge sa citeasca P.S.ul ii multumesc de rabdarea oferita si daca sunteti vreunii care au avut "accidente" la cumpararea unora sau mai multor pesti de pe nevertebrate,sa imi ziceti.As apela la tropheus,insa tre sa iau pesti cu zecile ca sa pot achizitiona ce imi doresc.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

Eu am facut vreo 10 comenzi la ei din care 6-7 au fost esuate ba pesti morti ba creveti morti dar in legatura cu despagubirea sau trimiterea de alte produse e 100% adevarat. Astepti un timp dar oamenii iti dau ori banii inapoi ori alta vietate .

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Am vbit pe fb cu oameni destui care ziceau ca nu au primit nicio despagubire,ci dimpotriva,cei de pe nevertebrate aveau tot felul de pretentii,chiar si atunci cand cel care primise pesti gresiti a incercat sa ii trimita inapoi cerand doar pastile de oxigen.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2015 11:02:02


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Am o intrebare:
-Unde se pozitioneaza buretii ca mediile filtrante sa nu se colmateze prea repede ? In sertarul de jos,sau in sertarul de sus? Am vazut fel si fel de teorii...Conteaza filtrul ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buretii se pozitioneaza afara din filtru, pe sorb... asta, daca nu vrei sa desfaci canistra aia lunar.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com