[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
81 L Cristal Glass  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ah,pai asa am si facut,insa am pus si un burete in interior deasupra materialelor filtrante.Intrebarea mea se rezuma la faptul ca vreau sa stiu in ce parte a filtrului sunt particulele mai mari ? pe partea de sus,sau pe partea de jos ? ca sa stiu cum pozitionez materialele filtrante,caci eu am pus de jos in sus: Turba/lava vulcanica/carbon/zeolit/inele ceramice si vreau sa stiu daca trebuie cumva invers caci altii pun inelele ceramice/siporaxul jos si materialele mai putin poroase sus

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2015 17:39:52


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai trebuie sa studiezi circuitul apei in filtrul tau: Apa intra de sus in jos? Sau invers?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

De sus in jos.Si deci cam asta raspunde la tot

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Update:
-Astazi s-au mai adaugat 2 serpisori Kuhli destul de maricei/lungi Sunt de culoare crem inchis,spre maro.Sunt de aproximativ 6 luni in acvariul de la petshop,ramanand LEGENDARI datorita puterii lor de supravietuire,iar eu m-am hotarat in sfarsit sa ii iau.Au fost colegi de acvariu cu ceilalti 2 dungati care i-am luat atunci,iar acum regasirea dintre cei 3 fu dulce,caci cel dungat imediat incepu sa se frece de unul dintre cei nou veniti,asa cum fac bala shark la inmultire.Se instalara imediat,facandu-si toti 3 loc sub radacina pe care e stapan synodontis-ul.
-Populatie actuala:
1 synodontis puiut,cam lenes dar siret,cu niste mustati enorme
1 botia (presupus histrionica posibil kubotai)
3 cory albino
3 rummy nose tetra
2 filigera
3 tetra pinguin
1 neon negru care datorita aparentelor,sta in grup cu pinguinii
3 kuhli nazdravani (1 dungat, 2 simplii)
2-3 ancistrusi de 2 cm(a adus sotia de la tara 3,dar vad doar 2 prin acvariu,e posibil ca unu sa fie dat disparut)

Alte mici noutati: Apa din cel de 330 a inceput sa se mai limpezeasca,astept cu nerabdare adaugarea synodontis-ului in el,si aducerea treptata a pestilor de la tara,urmand achizitionarea altora.
Am mai achizitionat 1 solutie de la Tetra Crystal Water(scrie doar in franceza) pt limpezirea apei,transformarea particulelor mici in particule mai mari,pt a fi indepartate de filtru si 1 sticluta de Esklarin de la Tropical cu aloe vera care are rolul de a neutraliza substantele "rele" si a acomoda pestii cu apa de la robinet,protejeaza mucoasele,ii scapa de stres si alte reclame ce scrie pe eticheta .
Astazi la schimbul de apa,adaugai niste Aqua Safe de la Tetra si niste Crystal Water(sper ca nu isi dau cap in cap amandoua,deocamdata totul bine).
-Facui un nou "aranjament" cu radacinile/crengile mele si cele de la user-ul skija,iar cei mai incantati de el sunt cory cu ancistrusii si botia-ul care cauta si cauta si cauta populatia de melci probabil,care a decimat-o complet in urma cu cateva saptamani
Ape limpezi si pestisori sanatosi

This message was edited 1 time. Last update was at 09/09/2015 11:12:58


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Plecai la petshop cu borcanul in mana cu gandul sa iau niscai pleco (1 albino si 1 negru cu puncte albe) micuti,cam 5-6 cm caci intrai cand terminai munca in magazin si vazui ca adusera pesti BUCURIE MARE!!! In gandul meu era:"acum e de mine,pana nu se imbolnavesc toti,tre sa iau si eu cativa".Cum spuneam,ma dusei acasa si aveam in cap atat pe drumul dus cat si intors cum vor arata cand vor creste mai maricei Ei bine,ajuns acolo,aflu ca pestii nou sositi nu au preturi,deci....trebuie sa ma rezum doar la pestii ce au pret...Insistai eu pe-acolo si pana la urma o facui sa sune pe patron,dar intreba doar de cateva rase,asa ca plecai acasa cu 2 ramirezi puiuti de 3 cm si 2 red nose tetra,ca sa completez la cei 3 avuti deja.Luai ramirezi pana la urma pt ca stiu ca sunt pretentiosi,si aia zise ca abia luni seara pun preturi la toti,si ma gandii ca pana luni mor toti ) Macar pleco sunt mai rezistenti Initial crezui ca luai mascul si femela,dar avand in vedere micile conflicte ce incepura a avea loc intre ei,cred ca amandoi sunt masculi,fir-ar! Pt cei care au/au avut ramirezi,stiti cumva daca si femelele riposteaza la masculi cand sunt atacate atunci cand sunt pui ?
Astazi imi iau synodontis-ul acasa in bazinul cel mare

This message was edited 1 time. Last update was at 12/09/2015 13:36:27


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ma razgandii,mai las putin synodontis-ul aici si il mut odata cu pleco cand voi lua.
Acvariul arata mai bine in realitate decat in poze
Teava e murdara pe interior de la turba din filtru,iar petele ce apar in unele poze sunt de la bulele de oxigen
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

This message was edited 6 times. Last update was at 12/09/2015 17:26:28


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

[Thumb - WP_001265.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

e frumoasa rau cioata asta.

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Sunt de fapt 4 3 sunt de la skija
L.E.: Vad in acvariul meu ceva ce nu o sa mai vad in altul: Synodontis-ul,botia si cu 1 dintre ramirezi cot la cot in cautarea hranei pe fundul acvariului.Ramirez-ul e mai sfios,dar syndontis-ul il atinge din cand in cand cu mustatile pe botia ,iar botia raspunde urmandu-l lipiti unul de altul.E incredibila acvaristica asta !

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Video cu synodontis-ul

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Uitai sa precizez in timp ce scriam in celalalt jurnal,dar pt ca face parte din acest acvariu,o sa scriu aici.Uitai sa zic ca imediat ce ajunsei acasa,il convinsei pe bunica-miu sa mai bage niste bani in acvariul "nostru",astfel ca plecaram de acasa spre pet shop sa mai cumparam 2 eventuale femele de ramirezi,pe ideea ca tre sa fie 3 femele la un mascul Prin urmare,mai achizitionaram 2 ramirezi,cel mai probabil inca 1 mascul si o femela.Primul mascul achizitionat de data trecuta,ii goneste mai mereu pe unde ii prinde pe ceilalti,dar nu are nicio treaba cu celelate rase de pesti,oricat de aproape ar fi ele.Faza este ca dintre toti,el este cel mai mic,dar si cel mai colorat,s-a adaptat extraordinar si se comporta exact ca o ciclida.Pe seara,vazui ca celalalt mascul se cam satura sa fie gonit de prin toate partile, asa ca incepu si el sa se infoaie super dragut la celalalt sunt asa de draguti Nici nu stiu daca au 4 cm,dar sunt super colorati si extrem de adorabili.Tin sa precizezi ca"bataile" dintre ei sunt doar infoieli si alergari unul dupa altul,cu rare ciupituri minore,dar de cele mai multe ori unul dintre ei cedeaza dupa cateva secunde.In caz ca nu am precizat,ramirezii achizitionati sunt papiliochromis ramirezi asia si cautand pe imaginile de pe net,gasesc un exemplar aproape identic cu masculul meu micut hartuitor doar ca el e mai intens colorat pe abdomen,si la aripioarele pectorale are dungi negre mai intense :
image
Ai mei au toti ochii rosii si in contrast cu dungile negre, iasa un colorit superb.
Deci astazi,pierdui un rummy nose tetra facand curat in acvariu,dar castigai 2 ramirezi micuti.
Daca voi avea cui(desi nu cred) voi dona restul de pesti gen filigera si tetra pinguin si voi lasa acvariul doar cu sanitarii si ramirezii.Sa speram totusi ca nu isi vor intemeia familie prea curand.Ape limpezi si pestisori sanatosi. R.I.P. Rechinasu'

This message was edited 2 times. Last update was at 20/09/2015 00:43:06


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Acum ca tot i-ai luat, sper sa te bucuri de ei. Insa ramirezii nu prea e bine sa tii decat o pereche in bazin, se vor ciondani si sunt extrem de sensibili. La mine se bateau mereu cei de acelasi sex, indiferent daca erau masculi sau femele. Mare atentie la apa, sunt pretentiosi si poti sa-i pierzi repede, aparent fara motiv. Oricum, rata lor de supravietuire in bazine(din experienta mea si a altor colegi de forum) este de 1-2 ani maxim.
[ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Multumesc mult pt instiintari narics.Am citit enorm de multe despre ei,asta e si motivul pt care nu am achizitionat de prima data o familie,sau ma rog,membrii oridecare ar fi ei.Am citit cum ca trebuie 1 mascul la 3 femele,iar in cazul in care sunt mai multi masculi,se intampla ceva f normal la ciclide: scandal !.De asta am pus si foarte multe radacini ramificate(multumesc si lui skija pt unele din ele),actualmente setupul arata mult mai bogat,am umblat putin in el si a iesit super.Asta in cazul in care se fugaresc,cei goniti sa aibe ocaza de a scapa repede.Tupeul de a achizitiona ramirezi provine de la filtrul ce il am.Initial il luasem pt acvariul meu de 330l iar intr-un final a ajuns la un acvariu de 81l brut,aproximativ ~67-68l net.Cum am spus,nu stiu daca ai citit tot,in el se afla tot felul de materiale filtrante: Putine inele ceramice (caci le-am bagat pe toate in Sun Sun-ul cel mare) dar am 2 filtre pt mecanica,1 cascada si unul intern destul de puternic cat sa miste rahateii de pe fund,chiar daca e aflat exact in buza superioara a apei,dar nu f puternic cat sa nu le permita sa doarma linistiti ,iar in fiecare din ele se mai afla ceva ceramica poroasa) In rest am lava vulcanica LA GREU! Abia am indesat saculoiu in tavita,zeolit 1 litru si turba iar din nou la greu.Am scos carbonul,asa ca mai urmeaza niste ceramica,dar deocamdata e suficient.Apa e super cristalina si la testele JBL 6 in 1(stiu ca nu sunt exacte) arata totul EXACT in parametrii absoluti,nu e niciun dubiu ori de cate ori fac testele in legatura cu ph-ul clorul si etc.
Deci filtrare e la greu pt un acvariu de 80 de litrii,pesti sunt si ei insa vad ca se triaza unul cate unul In rest,bafta sa fie,inca o data multumesc.Sper sa reusesc sa ii mentin mai mult in viata,ar fi o reusita personala imensa.Ape limpezi si pestisori sanatosi

This message was edited 4 times. Last update was at 21/09/2015 09:53:28


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Primele MARI probleme---->Acum cateva zile,ma suna bunica-miu suparat ca a gasit un ramirez(cel mai micut dintre ei) mort in acvariu.L-a scos,l-a aruncat si mi-a zis ca de cand a pus neoanele, Tigrishorul(adica botia histrionica) se tot zbate,alearga si incolo si incoace prin tot acvariul,parca ar fii nebun,parca ar vrea sa scape.L-am intrebat daca se scarpina,daca are puncte pe corp sau vreo neregularitate pe corp,atat el cat si ceilalti.Mi-a zis ca totul e ok,apa e limpede,pestii toti la locul lor,numai asta alearga ca nebunu.
A2a zi ma duc sa vad care e treaba si cand ma uit in acvariu,sa ma iau cu mainile de cap !!! Apa tulbure/albicioasa mai degraba rasinoasa uleioasa,niciun semn de deciclare,insa era o ceata foarte densa,iar la suprafata apei o pelicula EXTREM de uleioasa,parca ar fi turnat motorina in apa.Innebunesc, zic ca a facut un schimb de apa cu vreo sticla de la masina in care era motorina,insa vad ca toate sticlele folosite sunt cele care le folosisem si pana atunci,deci niciun stres in legat de asta. Cand ma uit mai atent,situatia era SI MAI REA !
2 ramirezi aveau gris(1 dintre ei era GRAV,MUTILAT,avea pana si pe ochi) iar celalalt doar cateva puncte pe cap si coada.La cei 2 pui de ancistrusi, nu mai deosebeai punctele lor albe de pe corp de cele de la gris si intr-un final serpisorul kuhli dungat avea pete albe pe corp si era distant,lent si apatic.Botia histrionica nu prezenta niciun fel de anormalitate,in afara celei de comportament.Statea intr-un colt batut de curentul apei,aripioara de pe spate(nu mai stiu cum se numeste)tinand-o foarte strans,lipita de el. Nu stiam ce sa mai fac,cu ce sa incep.Bine ca am fost precaut si am luat solutiile ce le aveam acasa,inca nedesfacute si am inceput sa citesc despre ele.AM facut schimb de apa de 60%,insa la completare nu am mai umplut bazinul,ci l-am lasat aproape 3 sferturi,am zis sa nu fie schimbare majora de temperatura desi sticlele eraui in aceeasi camera si de frica sa nu se decicleze sau mai stiu eu ce.Am bagat ceva de la JBL pt gris,rani,bacterii si bla bla bla nu mai stiu cum se numeste,o sa scriu altadata caci acum sunt la serviciu si am sperat.Mi-am dat seama care a fost cauza cand m-am uitat pe termometru si am sifonat substratul.Apa era pacloasa si pelicula de ulei erau formate de la foarte multa mancare, iar pe termometru arata 23,5 grade.Se pare ca pe timp de noapte,temperatura scazuse brusc si neasteptat,desi camera in care sta acvariul e considerata in casa fiind cea mai calduroasa si stabila.Am plecat din nou acasa,am adus incalzitor si plasa de pesti pregatindu-ma pt ce e mai rau.Am setat incalzitorul la 30 si am asteptat.Au trecut de atunci 5 zile,timp in care am facut 2 schimburi de apa si 4 completari(pt faptul ca la fiecare schimb,completarea era jumate pe cat se facea golirea) adaugare de tratament,chiar si un pic supradozaj pt ca am pus in calcul pana si cei 12l din extern.Dupa aproximativ 5 zile,pestii si-au revenit,singurii care mai are urme de la vestita boala sunt ramirezul acela care avea puncte si pe ochi,cat si kuhli-ul cel dungat.Botia se comporta normal,la fel ca si ceilalti.Desi in trecut am tinut explicatii lu bunica-miu cum sa faca cu mancarea sa puna foarte putina si tot asa mai departe,el s-a lasat tentat de vechea fata expresiva a cersirii de mancare pe care o au pestii mai mereu.A pus cate putin din fiecare...ba larve rosii liofilizate,ba pastile pt ancistrusi,ba nu stiu ce granule pt discusi cat si mancare "praf" pt pestii f mici si pretentiosi...Si uite asa,substratul s-a imbibat cu mancare,temperatura le-a dat soc termic si asa au facut gris.Totusi,ma bucur enorm ca au scapat cu bine,iar singurul decedat a fost ramirezul cel mai mic,care a murit asa cum mi s-a spus ca mor ramirezii,fara semne de boala,ci brusc.Sincer, nu le-am dat prea multe sanse niciunuia dintre cei afectati.

APe limpezi si pestisori sanatosi

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2015 12:56:55


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Ma bucur ca ai reusit sa faci bine pestisorii!!
In legatura cu Tigrishorul si neoanele... Scalarii mei o iau razna cand aprind neonul. Se iau la bataie pur si simplu si se calmeaza cand il sting. Acum nu indraznesc sa il aprind decat pentru niste poze.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Da,am citit chestia asta la tine pe topic,cel mai probabil reactioneaza asa din 2 motive:
1- Cel mai intemeiat(cred) fiind datorita faptului ca sunt in perioada de depunere/imperechere,sau cel putin au fost si sunt foarte stresati,nemancati,in alerta mereu,etc intelegi tu
2- Nu sunt obisnuiti cu atata lumina dintr-o data..Ia-i usor,stai putin pe langa ei,misca-te usor cateva minute prin fata bazinului inainte de a aprinde becu,acomodeaza-i.Vezi cum reactioneaza; daca se simt amenintati nu il mai aprinzi,dar daca sunt ok il lasi cateva ore

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Da, ai dreptate. Este din cauza puilor - coincidenta este prea mare.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Vesti bune si nu prea ! Au depus ramirezii! Si nu e prea bine,pt ca sunt in jur de 70 de icre,si nu avem cum sa tinem atatia ! Iar ei sunt niste parinti foarte grijulii!
Colocatari : 2 penguin tetra si un neon negru(umbla impreuna),3 red nose tetra, 3kuhlii(unul vargat,2 maro), 1 botia(tigrisorul),3 cory albino,1 sae imens(mai mare ca tigrisorul,dar care a fost prapadit vai mama lui,nu ii dadeam sanse,l.am cumparat din mila), 4ramirezi 2 superbi super voalati(unul cu varfurile cozii ascutite si unul cu varfurile cozii rotunjite) de un colorit impresionant si 2 simplii dar la fel de frumosi. Si in urma cu ceva rimp am mai achizitionat si un peste ventuza sub forma unui "batz negru" care am uitat cum il cheama,o sa imi amintesc pe parcurs, care si el s.a dezvoltat super. In acvariu am niste bututrugi achizitionate de la aquariumprest cat si de la colegul nostru forumist, iar ca plante am incercat cu gazon (nu mai stiu cum se cheama,armata m.a tinut departe de casa si de acvarii) si am incercat si cu java moss si christmass moss. Din pacate,ramirezii au ciugulit toate plantele in primele 2saptamani,doar christmass mossul supravietuind,iar acum arata splendid. Filtrare : Aqua pro 1200 plin cu inele ceramice de 2feluri de pe aquarium prest si un sac mare de 1kg de roca vulcanica. Filtru intern no name in care pe langa buretele pt filtrare mecanica am adaugat si un saculet de la ocean free cu nu stiu ce ioni pt metale grele si pt a scadea phul apei si a o face acida. Mai precis,am montat saculetul respectiv in ultima permisie,weekendul acesta, iar depunerea a avut loc la 3zile dupa instalarea produsului respectiv...tot de pe aquariumprest cumparat. Totusi nu stiu cat or sa reziste icrele,avand atatia" rapitori" prin preajma. Bunuca-miu vrea sa ii mute pe parinti cu tot cu icre intr.un acvariu de 15l pana eclozeaza,dar ii zisei sa trieze din ele ca sunt prea multe si nu avem loc pt atatia pesti. Cu astea fiind spuse....Cine vrea ramirezi voalati ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Hahaha imi trimise bunica.miu mesaj si imi spuse ca fu la baie sa curete acvariul pt mutare,si nu mai era nici o icra :-)))) asta e,era si de asteptat cu toti cei de prin acvariu :-)

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

dupa fix 2 ani jumate,dupa moartea ultimului ramirez(fac pariu ca femela ramasa mai traia ceva,dar i.am cumparat alti ramirezi ca companioni si cred ca i.am luat bolnavi,deoarece au murit toti 4 in mai putin de 1 luna..),pestii din "acvariul bunicului" i.am transferat in cel de 330,iar acesta a fost repornit in seara de 30 decembrie ora 19.30,in jud constanta. fiert zeolitul cu sare si repus in functiune in filtrul cascada,fiert creanga,substrat,cana,fiert material filtrant(tip siporax) si pus in Aquael 1000 turbo,acum asteptam ciclarea. Mai am un foltru extern,ramas fara material filtrant,urmand sa fie umplut de indata ce voi face rost de ceva bani.
NU AM NICIO IDEE cu ce sa il populez,ma gandeam la un peste de marime medie prin acvariu,inconjurat de altii mai mici. in capul meu era ceva gen kribensis sau ceva asemanator,o ciclida americana/africana pitica inconjurata de 10 guppy blue moscow si 10 endleri....totusi nu sunt hotarat la pestele ce va fi "displayul"acvariului,am o promisiune de o donatie de la cineva pt un bonsai flowerhorn,dar recunosc ca nu stiu daca sunt pregatit pt un flowerhorn,in primul rand pt ca chiar daca e specia pitica,tot nu cred ca se va intelege prea bine cu alte tipuri de pesti,mai ales intr.un 81l.
Citind topicurile,mi.am amintit ca voiam grav sa fac din acvariul Diversa de 25l un acvariu de killie,dar cum in magazine am vazut doar 1 maxim 2 specii de killie,iar eu neavand experienta cu ei,nu m.am grabit sa ii achizitionez,asa ca am acceptat o donatie de la cineva de aici de pe forum cu un rac(o alta goanga din capul meu),care din pacate nu a putut fi transferat in acvariul de 330 sin cauza ca se hranea cu tot ce prindea,deci a ramas in cel de 25. ma gandesc daca chiar m.as descurca cu killie,avand in vedere ca am un acvariu open top si am si filtrul cascada ce incurca a pune vreun capac "bricolat",ca sa nu mai zic ca nu imi place sa tamplaresc si sa mesteresc,asa cum am vazut ca majoritatea djntre voi o fac. Avand in vedere ca luna aceasta,bugetul va fi alocat doar pt material filtrant si eventual un alt incalzitor, daca sunt doritori prin constanta sau de pe langa sa imi imparta si mie ceva oua sau killie mici o sa accept cu drag o donatie,pt ca sincer,nu dati cu pietre,dar deseori ma uit la preturile pestilor,ma uit in portofel si zic ca mai bine as cumpara altceva luna "asta" pt acvaristica,decat pesti ce imi pot murii,deoarece am un "noroc" absolut de a ii achizitiona bolnavi,cu viermi intestinali,mucegaiuri sau maj stiu eu ce--numai ce am terminat de vindecat niste neoni negrii de niste pete albe pe corp,ca la 1 luna dupa,sa imi moara ramirezii proaspat achiztionati imediat ce am vindecat neonii-..anyway,scuzati lectura imensa,insa opincarul mi.a zis mai demult de cineva care ar avea killie in constanta(sper sa nu ma insel) si as vrea sa stiu daca mai exista si altii.
alta intrebare,nu stih daca sa pun fundal negru pe spate,niste coli albe,sau sa il las asa...
[Thumb - IMG_20180104_235942_120.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 05/01/2018 00:02:05


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com